Fatimská slávnosť v novembri 2021

Dnes bola posledná Fatimská slávnosť v rámci Roku svätého Jozefa, ktorý trvá do 8. 12. 2021. A práve dnes sa pán dekan zamýšľal nad poslednou invokáciou z litánií k svätému Jozefovi: Ochranca svätej Cirkvi. Veľmi zaujímavo sa vyjadril pápež dnes už svätý Pavol VI. 29. júna 1972: „do Cirkvi sa dostal satanov dym.“ Na Cirkev sa útočí zvonka  i zvnútra. Diabol útočí a používa na to všetky zbrane. Cirkev treba brániť, chrániť. Naša Cirkev je kristocentrická. On je Spasiteľ, Vykupiteľ, Svetlo, Nádej. Ak by nebol Kristus centre, nebola by Cirkev sama sebou. Ochraňovať Cirkev znamená ochraňovať Krista. Jozef ochránil Krista v Betleheme i pred Herodesom. Jozef bol vždy svedomitým ochrancom Ježiša. Jozef svedomite ochraňuje aj dnes Cirkev. Ochraňujem Krista ja? Viem ho obhájiť? Možno v práci, možno doma v rodine, možno medzi kamarátmi?

Doba pred rokom 1870, kedy bol svätý Jozef vyhlásený pápežom blahoslaveným Piom IX. za patróna všeobecnej Cirkvi, bola pre Cirkev ťažká. Dôležitú úlohu zohral dominikán kňaz Jean – Joseph Lataste. Pán dekan vysvetlil súvislosti.

Spomínajúc na Mira Žbirku a jeho piesne sa pýtal prečo „mám čierny deň?“ A Miro v inej piesni odpovedá: „neveríme v Boha.“ Jozef nemal ani jeden čierny deň. Mal dni ťažké, ale vedel, že Boh je pri ňom a pomôže mu.  Ako je to so mnou???