Fatimská slávnosť v auguste 2023 - Mária Ratzingerová

Rodičia a sestra pápeža Benedikta XVI.

Pán dekan sa dnes zamýšľal nad mamou pápeža Benedikta XVI. - Máriou. Pokračoval v úvahách nad jeho testamentom. Pápež Benedikt XVI. vo svojom testamente o mame napísal: „Hlboká zbožnosť a veľká dobrota mojej matky zostávajú dedičstvom, za ktoré jej nemôžem dostatočne poďakovať.“

Veľmi zaujímavá kombinácia v tvare kríža: Kombinácia vlastností – hlboká zbožnosť – vertikálny vzťah ona a Boh, ona a Ježiš, ona a Mária.

Veľká dobrota – k druhým ľuďom – horizontálny vzťah k ľuďom. Vrúcne pohostila každého, kto k nej prišiel. Veľká dobrota bola ovocím jej hlbokej zbožnosti. Veľká zbožnosť je ovocím jej dobroty,  je to pozvanie, aby láska, ktorú zakúsime od Pána Ježiša, sa prejavila voči ľuďom okolo nás.

Benedikt zdôrazňuje tieto atribúty a dokonca ich dáva do polohy dedičstva. Zbožnosť a dobrotu svojej mamy nazýva dedičstvom. Benedikt potvrdzuje: Nemôžem dať presvedčivejší dôkaz právd viery, ako úprimnú ľudskosť, v ktorej vyzrievali moji rodičia.

Kombinuje pravdy viery v úprimnej ľudskosti, v ktorej vyzrievali jeho rodičia. Aký ľudský, jemný, citlivý bol ich syn. Benedikt bol jeden dobrotivý, kultivovaný človek. Aj ako pápež. 

Ak sme spomínali krízu otcovstva pred mesiacom, tak existuje aj kríza materstva. Koľko je nechcených detí. Niektoré sa nenarodili, lebo ich dali  „matky a otcovia“ zabiť potratom. Sú deti, ktoré sa narodili, ale matky, či otcovia ich neprijali. A deti to cítia! Nechcené deti. Dostáva to dieťa pocítiť, že je nechcené. Môžeme to pripísať aj kríze mariánskej úcty.

Robíme kadejaké projekty bez Boha a bez Márie.

Ako keby Benedikt skryto  spomínal na svoju vrúcne milujúcu matku, ktorá sa starala o ďalšie deti vo svojej rodine a prepája to potom na mariánsku úctu. A my vieme, že Mária Ratzingerová bola hlboko zbožná  mariánska  ctiteľka.

 

Do prepojenia hĺbky materstva, ženskosti a mariánskej úcty uvádza brat pápeža:  táto prežívaná zbožnosť určovala náš život. A potom píše Georg Ratzinger to, čo sme si už spomínali. Ale znovu to zacitujem, lebo je to dôležité, povedal pán dekan: „Som presvedčený, že chýbajúca tradičná nábožnosť je  v mnohých rodinách dôvodom, prečo je dnes tak málo kňazských povolaní. Mnohí ľudia dnes praktizujú skôr istú formu ateizmu ako kresťanskej viery. Ešte chodia na veľké sviatky do kostola, ale ich život už dávno nie je preniknutý základnou vierou. Začína sa to tým, že si sadnú k stolu a začnú jesť bez toho, aby sa v modlitbe poďakovali a končí to tým, že v nedeľu nechodievajú pravidelne do kostola.  Vznikol akýsi takmer pohanský spôsob života.  Ak sa už nepraktizuje náboženský spôsob života v rodine, má to vplyv aj na celý život človeka.“

„Rodina, ktorá sa spolu modlí, zostane spolu.“

Celé tajomstvo  je v modlitbe ruženca -  nech je každodenná!

Otec biskup Jozef Haľko hovorí: Na pozadí príkladu hlboko zbožnej mariánskej ctiteľky Márie Ratzingerovej, na pozadí rodinného života Jozefa, Márie a ich detí, uprostred ktorých bola modlitba sv. ruženca, si môžeme zobrať príklad.

Ak máme v rodine nejaký problém, je dôležité sa spolu modliť.

Spoločná modlitba ruženca v rodine znamená, že si členovia rodiny urobia čas, aby sa stretli v konkrétny čas na konkrétnom mieste a aby sa spolu modlili. Je v tom obrovská sila a možno to len vrelo odporučiť. 

 

Zo života mamy Márie Ratzingerovej:

1. Ako sa Jozef skoro utopil v Aschau: mal sotva 5 rokov. Kričal na ostatných chyťte ma! Zrazu sa potkol, padol do vody v rybníku a zmizol pod hladinou. Mama zachovala chladnokrvnosť a vytiahla omámeného chlapca z vody. Pritúlila si ho k sebe a hovorila, uvažuj synku, neurob to už nikdy!

Koľkokrát nám povie Mama Mária z Nazaretu: Synku, dcérenka, uvažuj, neurob to už nikdy! Ako sa ja zachovám?

 

2. U Ratzingerových sa nemíňalo zbytočne, ale ani netreli nejakú extra núdzu. Dôchodok žandára bol stabilný a predsa peniaze bolo treba. Žili skromne, jednoducho. Tešili sa z maličkostí, ktorými obdarovali svojich rodičov a aj toho, že navzájom si preukazovali pomoc. V tom sa rodia podmienky, ktoré bohatí nepoznajú – píše neskorší pápež Jozef Ratzinger, keď si spomína na tie pekné časy.

Keďže chceli dať rodičia vyštudovať všetky tri deti, museli sa veľmi uskromňovať. Vtedy sa rodila v rodine vnútorná solidarita, ktorá ich (v poľštine je to pekne vyjadrené: cementovala) – spájala!

To, že Ratzingerovi nepoznali nedostatok, vďačili vo veľkej miere matke, ktorá sa vyznačovala ako veľmi praktická žena a veľmi múdro viedla všetko v dome. Keď počas vojny doma všeličo chýbalo, vyrábala mydlo podľa svojej vlastnej receptúry. Boja majsterka v pletení  - vyrábala svetre, čiapky, šály rukavice, podkolienky.

Aká som ja mama? Čím spájam svoju rodinu?

 

3. V auguste 1959 zomrel otec. Jozef Ratzinger – pápež: „svet sa pre mňa stal viac prázdny a akási časť domu sa preniesla do iného sveta.“ Mama zomrela v decembri 1963 na rakovinu žalúdka. „Po jej smrti som videl ešte čistejšie a žiarivejšie jej dobrotu.“

Budem sa poctivo starať o svojich rodičov aj v ich starobe.

 

4. Knihy v našej rodine boli dôležité. Mama čítala a vždy nám rozprávala, čo čítala. Najradšej mala romány, najmä historické. Čítala väčšinou diela katolíckych autorov.

Čo čítam ja? Mal(a) by som nie tie mnohé nepravdy, ktoré sú v médiách, ale Božie slovo i životopisy svätých. O tom mám hovoriť deťom! 

 

5. Keď bol otec v práci, vždy sme sa celá rodina modlili za nášho ocka, aby sa zdravý vrátil domov. Mam to všetko iniciovala....

Robíme to aj my doma? Modlíme sa za svojich rodičov, naše deti?

 

--------------------------------

Budeme uvažovať o matke pápeža Benedikta XVI. Pozývam Vás, poďme sa modliť za naše rodiny...