Vychádza „Svätý Ján Pavol Veľký“ - knižný rozhovor s pápežom Františkom

„Svätý Ján Pavol Veľký“ – to je titul novej knihy, ktorá vyjde v Taliansku v utorok 11. februára. Taliansky kňaz Luigi Maria Epicoco v nej vedie rozhovor s pápežom Františkom o osobnosti pápeža, ktorého sám svätorečil, o jeho živote a duchovnosti. Publikácia vychádza pri príležitosti 100. výročia narodenia Karola Wojtyłu.

Teológ a spisovateľ Luigi Maria Epicoco je kňazom talianskej diecézy L´Aquila. Rozhovor o sv. Jánovi Pavlovi II. viedol s pápežom Františkom pri stretnutiach od júna 2019 do januára 2020.

Publikácia Svätý Ján Pavol Veľký (San Giovanni Paolo Magno) vychádza na 128 stranách vo vydavateľstve Edizioni San Paolo. Ako uvádza vydavateľ, konverzácia je svedectvom o veľkolepej osobnosti svätca a pomáha pochopiť, prečo sa pri jeho pohrebe na námestí sv. Petra ozvalo skandovanie: „Ihneď svätý!“ - Santo subito!

Zároveň je dôkazom kontinuity dvoch mimoriadnych pápežov, pričom odhaľuje aj nové biografické črty Svätého Otca Františka. Pápež Ján Pavol II. menoval Jorgeho Maria Bergoglia za biskupa v roku 1992. Neskôr mu ako arcibiskupovi Buenos Aires a prímasovi Argentíny udelil v roku 2001 kardinálsky titul.

Poľský arcibiskup prosí o podporu: Svätého Jána Pavla chcú za Učiteľa Cirkvi

Poľsko 5. februára. „Dvadsaťsedem rokov pontifikátu pápeža Jána Pavla II. malo pre Cirkev a svet prelomový význam, tak v kontexte jeho učenia, ako aj v kontexte sociálneho vplyvu,“ napísal arcibiskup Stanisław Gądecki, predseda Konferencie biskupov Poľska a podpredseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) v liste biskupom celého sveta, v ktorom požiadal o podporu iniciatívy vyhlásenia sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi. Okrem toho ich požiadal aj o podporu iniciatívy, aby sa poľský pápež stal spolupatrónom Európy.

Ešte v roku 2019 predseda poľského episkopátu požiadal v mene veriacich a pastierov Katolíckej cirkvi v Poľsku pápeža Františka, aby vyhlásil sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi a spolupatróna Európy. V liste biskupom sveta arcibiskup Gądecki zdôraznil, koľko sv. Ján Pavol II. urobil pre Európu a svet. Uviedol, že pápež z Poľska do istej miery obnovil svoju zabudnutú časť Európy za „železnou oponou“.

„Päťdesiat rokov sovietskej nadvlády v strednej a východnej Európe znamenalo, že až donedávna bola v mentalite mnohých ľudí Európa iba Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a škandinávske krajiny. Dá sa povedať, že Ján Pavol II. vytrhol polovicu Európy z neexistencie, veľké a nádherné dedičstvo s rovnakými kultúrnymi koreňmi, kresťanskými koreňmi,“ čítame v liste biskupom sveta.

Arcibiskup Stanisław Gądecki si všimol, že duchovný a intelektuálny svet Karola Wojtyłu sa vyznačuje obratným zmierením tradície a novosti.

„Dedičstvo pápeža Wojtyłu je bohatou, mnohostrannou a tvorivou syntézou mnohých ľudských ciest myslenia, ale založených na Zjavení a verných depozitu viery. Zložitá rovnováha Karola Wojtyłu medzi tradíciou a modernitou priniesla závan čerstvosti do života Cirkvi a prostredníctvom nej do univerzálnych priestorov všeobecne chápanej kultúry, politiky a vedy,“ píše sa v liste.

Na konci listu pozval predseda poľského episkopátu všetkých do Ríma, kde v nedeľu 17. mája bude slávnostná svätá omša pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II., ktorú bude celebrovať pápež František.