Hlavný penitenciár vysvetľuje formy sv. spovede a mimoriadne odpustky, ďalšie info k situácii

Vatikán 21. marca. „Veľký plášť milosrdenstva je rozprestretý nad všetkými, ktorí ho túžia prijať“. Takto predstavil hlavný penitenciár kardinál Mauro Piacenza v rozhovore pre Vatikánske médiá čerstvo vydaný dekrét o plnomocných odpustkoch pre chorých, ich ošetrujúcich i tých, ktorí sa modlia za koniec pandémie.

Po publikovaní dekrétu Apoštolskej penitenciárie a sprievodnej nóty, podpísaných 19. marca, sa na hlavného penitenciára kardinála Maura Piacenzu obrátil so žiadosťou o priblíženie významu  tohto nariadenia edičný riaditeľ vatikánskych médií Andrea Tornielli:

- Môžete vysvetliť zrod dekrétu o odpustkoch v tomto momente pohotovosti pre Covid-19?

„Najvyšším zákonom Cirkvi je spása duší. Cirkev je na svete, aby ohlasovala Evanjelium a aby ponúkala sviatosti, čiže hojnosť darov a Božej milosti, ktoré sú dané k dispozícii všetkým. Každému z nás je zrejmá kríza, ktorou v tejto chvíli prechádzame, žiaľ už v mnohých krajinách sveta.

Žijeme v pohotovostnej situácii: sú tu nemocnice, ktorým hrozí, že už nebudú môcť prijať ďalších chorých, sú tu chorí, ktorí sú nútení žiť v izolácii a žiaľ aj zomrieť bez útechy a blízkosti svojich drahých, sú tu chorí, ktorým chýba blízkosť kňaza pre pomazanie chorých a spoveď. Množstvo ľudí je v karanténe a sú tu celé mestá, ktorých obyvateľstvo musí zostať zavreté doma, z dôvodu noriem na potlačenie nákazy vydanými úradmi.“

- Ktoré sú tie najurgentnejšie potreby?

 

„Mimoriadnosť tohto času si vyžaduje mimoriadne opatrenia na pomoc, aby sme boli nablízku, prinášali útechu, starostlivosť, aby nikomu nikdy nechýbal Boží láskavý dotyk zoči-voči utrpeniu a bezprostredne hroziacej smrti. Preto Penitenciária, konajúc v službe pápeža a s jeho autoritou, vydala dekrét o odpustkoch.“

- Môžete vymenovať osobitosti tohto opatrenia?

„Predovšetkým sa ponúkajú plnomocné odpustky všetkým chorým postihnutým koronavírusom, ktorí sa nachádzajú v nemocniciach či v domácej karanténe. Za rovnakých podmienok sa ponúkajú aj zdravotným pracovníkom, rodinným príslušníkom a tým, ktorí sa starajú o chorých. Odpustky sa ponúkajú aj všetkým, ktorí sa pri tejto pandémii modlia, aby sa skončila, modlia sa za tých, čo trpia a za tých, ktorých si Pán povolal k sebe.“

- Akú sú podmienky pre prijatie daru odpustkov?

„Sú veľmi jednoduché. Od chorých a tých, ktorí im pomáhajú, sa žiada, tam, kde je to prostredníctvom komunikačných prostriedkov možné, duchovne sa spojiť so slávením svätej omše alebo s modlitbou ruženca či krížovej cesty alebo iných foriem zbožnosti. Ak sa to nedá, treba sa pomodliť Krédo, Otčenáš a nejaké vzývanie Panny Márie.

Od všetkých ďalších, tých, čo obetujú modlitby za duše zomrelých, za trpiacich a za koniec pandémie, sa žiada – kde je to možné – návšteva Najsvätejšej sviatosti alebo eucharistická adorácia. Alebo aj čítanie Svätého písma aspoň po dobu pol hodiny, prípadne modlitba ruženca či krížovej cesty. Ako je všetkým zrejmé, modlitby a čítanie Svätého písma je možné vykonať aj bez vychádzania z domu, a teda s plným rešpektovaním noriem proti rozširovaniu nákazy.“

- A pre tých, čo sú na prahu smrti?

„Tí, čo sú blízko smrti a nemôžu prijať pomazanie chorých ani sa vyspovedať, ani prijať sväté prijímanie, sa zverujú Božiemu milosrdenstvu. Každému z nich sú darované úplné odpustky s predpokladom, že sú náležite disponovaní a počas svojho života sa obvykle modlili nejakú modlitbu. Ako vidieť, jeden veľký plášť milosrdenstva je prestretý ponad všetkých, ktorí ho chcú prijať.“

- Dekrét Penitenciárie hovorí vždy o chorých zasiahnutých koronavírusom. To znamená, že odpustky sa neponúkajú iným chorým?

„Pamätajme vždy na dobro duší: dekrét predstavuje mimoriadne opatrenia z dôvodu všeobecnej pohotovosti, ktorú prežívame. Rozširuje sa na všetkých chorých, pretože všetci chorí hospitalizovaní v nemocniciach dnes tým či oným spôsobom prežívajú dôsledky krízy pandémie.“

- Povedzme si o sviatosti zmierenia. Sú možné iné formy v porovnaní s tou individuálnou, osamote s kňazom?

„Kolektívne rozhrešenie, bez individuálnej spovede, možno vždy udeliť v bezprostrednom nebezpečenstve smrti alebo – ako to uvádza Kódex kánonického práva – v prípadoch „vážnej potreby“. Ako Apoštolská penitenciária sme objasnili, že predovšetkým na miestach najviac postihnutých nákazou a až dovtedy, kým sa tento fenomén nezastaví, existujú prípady vážnej potreby. A teda diecézni biskupi pre dobro duší môžu urobiť rozhodnutia v tomto zmysle, ako to môžu v prípadoch náhlej potreby urobiť aj kňazi, upovedomiac vopred svojho biskupa či informujúc ho čím skôr po tom ako udelili sviatosť.

Možno uvažovať o kolektívnych rozhrešeniach vo dverách nemocničných oddelení, kde sa nachádzajú nakazení veriaci v nebezpečenstve smrti, s ich aktívnym zapojením sa nakoľko je to len možné.“ 

- Čo môžete povedať o individuálnej spovedi?

„Odporúčame, aby tam, kde sa koná, sa vždy slávila v plnom rešpektovaní noriem na zamedzenie infekcie, a teda v bezpečnej vzdialenosti s použitím rúšok, samozrejme vždy zachovávajúc spovedné tajomstvo. Tu by som však chcel pripomenúť, tak ako to urobil aj Svätý Otec v homílii pri svätej omši v Dome sv. Marty v piatok 20. marca, dôležitosť úkonu ľútosti, keď je nám znemožnené vyspovedať sa.

Je to možnosť citovaná z Katechizmu Katolíckej cirkvi: spytovanie svedomia a modlitba úkonu ľútosti - opravdivá ľútosť sprevádzaná predsavzatím už viac nehrešiť a pristúpiť k spovedi hneď ako to len bude možné - sú Bohu milé a zmierujú nás s ním a získavajú nám odpustenie hriechov.“

 

Je pandémia "Boží trest"?    Reaguje banskobystrický biskup Chovanec

 

Bratislava/Banská Bystrica 21. marca. V posledných dňoch bolo možno počuť a čítať vyhlásenia niektorých teológov, že súčasná svetová pandemická situácia je „Boží trest“.

V tejto súvislosti prinášame reakciu banskobystrického biskupa Mons. Mariána Chovanca, predsedu Subkomisie pre náuku viery Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska.

- -

Teologické zjednodušovanie

V posledných dňoch bolo možno počuť a čítať vyhlásenia niektorých teológov, že súčasná svetová pandemická situácia je „Boží trest“.

Katolícka teológia vo svojich vyjadreniach vždy s veľkým rešpektom pristupovala k „Božím vlastnostiam a Božiemu konaniu“, lebo vie, že Pán Boh je „nevysloviteľne vyvýšený nad všetko, čo okrem neho je alebo môže byť mysľou obsiahnuté“ (DH 3001).

Pritom nikto nepochybuje o tom, že Boh je spravodlivý sudca (por. Gn 18, 25; Gal 6, 7-8). Avšak Božia spravodlivosť sa nikdy nerealizuje podľa našich kritérií a myšlienok: „Lebo moje myšlienky nie sú vaše myšlienky a vaše cesty nie sú moje cesty – hovorí Pán“ (Iz 55, 8).

Preto – pokiaľ sme na tejto zemi v stave skúšky – žijeme, skusujeme a poznáme najmä Božie milosrdenstvo. Veľmi pekne ho ospieval žalmista – Žalm 103 (od Dávida) Chvála Božieho milosrdenstva:

„Nevyčíta nám ustavične naše chyby,
ani sa nehnevá naveky.

Nezaobchodí s nami podľa našich hriechov,
ani nám neodpláca podľa našich neprávostí.

Lebo ako vysoko je nebo od zeme,
také veľké je jeho zľutovanie voči tým, čo sa ho boja.

Ako je vzdialený východ od západu,
tak vzďaľuje od nás našu neprávosť.

Ako sa otec zmilúva nad deťmi,
tak sa Pán zmilúva nad tými, čo sa ho boja“ (Ž 103, 9-13).

Katolícka teológia – poukazujúc na zavŕšenia milosrdného Božieho zjavenia v Ježišovi Kristovi, vtelenom Božom Synovi – ustavične zdôrazňuje, že Boh nás vykúpil, keď sme boli pred ním zlí a hriešni: „Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici“ (Rim 5, 8). Por. aj Mt 9, 13; Jn 3, 16 a iné.

Bezpochyby súčasná svetová pandemická situácie by mala viesť celé ľudstvo k zamysleniu a väčšej zodpovednosti pre Bohom i ľuďmi. Ale tak zjednodušená teológia, ktorá hneď v tejto situácii vidí „Boží trest“ je povrchná, a preto neprijateľná.

ThDr. Marián Chovanec

Banská Bystrica, 20. 3. 2020

 

 

Nové inštrukcie košických biskupov pre svojich kňazov a veriacich - 20.03.2020

Situácia ohrozenia zdravia i života pretrváva. V rámci Konferencie biskupov Slovenska sme rozhodli o predĺžení neverejného slávenia bohoslužieb do 31. marca 2020 (porov.: tkkbs.sk). Je to zatiaľ predbežný termín, nikto nevie ako sa to bude vyvíjať neskôr. Podobná situácia bude zrejme trvať aj počas veľkonočných sviatkov. Na základe dekrétu z Kongregácie pre Boží kult a sviatosti, už teraz môžeme potvrdiť, že obrady veľkonočného Trojdnia, budú bez účasti verejnosti. Bližšie informácie budeme aktualizovať. Viacerí sa však pýtate, ako v týchto dňoch vysluhovať sviatosti, ako spovedať a ako podávať sv. prijímanie.

1. Hromadné spovedanie pred sviatkami, ako ho poznáme z predchádzajúcich rokov, tentokrát nebude možné. Neplánujte si spoločné spovedanie. Vo farnostiach si však už teraz môžete na každý deň pripraviť plán spovedania jednotlivcov, možno aj s rozdelením podľa ulíc (aby sa prípadný záujem čo najviac rozdelil v čase), najlepšie na otvorenom priestranstve pri kostole. Spovedať možno po stojačky, k dispozícii pre rôzne prípady môže byť aj stolička. Potrebné je mať rúško, tak v prípade kňaza, ako aj penitenta. Dbajte na to, aby sa nevytvárali veľké rady. Ak budú penitenti stáť v rade, nech dodržia od seba vzdialenosť 2m a nech majú ochranné prvky tváre, tak ako je to teraz bežné pri čakaní pred lekárňami, obchodmi či úradmi.

2. Po sv. spovedi môže byť ponúknutá možnosť sv. prijímania. Ten, kto sa vyspovedá, s rúškom na tvári môže vojsť do kostola, kde sa nemôže dlho zdržiavať. Od povereného kňaza, resp. akolytu, prijme Eucharistiu na ruku. O povolení prijímať na ruku počas epidémie sa rozhodlo na poslednom plenárnom zasadnutí KBS v Čičmanoch. Zo strany farnosti je dobré mať pripravený dezinfekčný prostriedok, ktorý krátko pred prijímaním na ruku môže dostať každý komunikant. Prijímanie na ruku (u pravákov) prebieha tak, že prijímajúci nastaví ľavú ruku, na ktorú dostane partikulu a pravou rukou si ju sám podá do úst.

Niektorí z vás sa pýtali aj na možnosť adorovať v otvorenom kostole, dokonca vraj dostali aj usmernenia z polície, že bude lepšie ak kostol celkom zatvoria. Tam, kde sa zhromažďuje príliš veľa ľudí v jednom čase, je lepšie nevyhlasovať adorácie, aby sme sa vyhli plánovanému a nárazovému stretávaniu. V kostole nemajú byť modlitby spoločné – či už modlitba ruženca alebo iné pobožnosti. Treba zachovať posvätné ticho pre súkromnú modlitbu, ktorá tiež nemá trvať dlho. Preto v kostoloch, kde si niektorí veriaci akosi zvykli stretnúť sa v istý čas na spoločné modlitby, je potrebné takýto „zvyk“ v tomto čase ukončiť a vysvetliť im, že všetci bez výnimky musíme dodržiavať prísne opatrenia.

Vyprosujeme vám veľa sily, trpezlivosti, dôveru a istotu, že Pán je s nami aj v týchto ťažkých dňoch! Zotrvajte v iniciatíve večernej modlitby ruženca s modlitbou k PM Obišovskej. 

Žehnajú vám vaši biskupi

+ Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita

+ Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup

V Košiciach, 20. marca 2020

 

Pápež sa modlil k svätému Jozefovi za záchranu Talianska z epidémie

Vatikán 20. marca. Vo štvrtok 19. marca, na slávnosť sv. Jozefa sa celé Taliansko zjednotilo v modlitbe ruženca a Loretánskych litánií prenášaných televíziou a internetovým strímingom z Baziliky sv. Jozefa v rímskej štvrti Trionfale. Pred začiatkom modlitby, ktorá sa konala pod vedením miestnych kňazov a za účasti vybraných reprezentantov laikov, rodín a rehoľných spoločenstiev, sa prihovoril prostredníctvom videa Svätý Otec František týmito slovami:

„Drahí bratia a sestry,

pripájam sa k modlitbe zorganizovanej biskupskou konferenciou v znamení jednoty pre celú krajinu. V tejto doposiaľ nevídanej situácii, v ktorej sa zdá, že všetko sa otriasa, pomáhajme si zostať pevní v tom, na čom skutočne záleží. Toto je usmernenie na ďalšiu cestu, ktoré nachádzam v mnohých listoch vašich duchovných pastierov, ktorí sa v účasti na tak dramatickej chvíli snažia svojím slovom podporovať vašu nádej a vašu vieru.

Modlitba ruženca je modlitbou pokorných a svätých, ktorí v jej tajomstvách spolu s Máriou kontemplujú život Ježiša, milosrdnú tvár Otca. A ako veľmi potrebujeme všetci byť naozaj potešení, cítiť, ako nás obklopuje jeho milujúca prítomnosť!

Opravdivosť tejto skúsenosti sa preveruje vo vzťahu s druhými, ktorými sú v týchto chvíľach naši najbližší príbuzní: buďme si navzájom blížnymi, keď sami ako prví prejavíme dobročinnosť, chápavosť, trpezlivosť a odpustenie.

Kvôli nevyhnutnosti sa náš priestor môže zúžiť na steny nášho domu, ale majte srdce, ktoré je väčšie, v ktorom druhý môže vždy nájsť ochotu a prijatie.

V tento večer sa modlíme zjednotení, zverujúc sa do príhovoru sv. Jozefa, ochrancu Svätej rodiny, ochrancu každej z našich rodín. Aj tesár z Nazareta poznal neistotu a horkosť, obavy zo zajtrajška; ale vedel kráčať v tme istých chvíľ tým, že sa nechal viesť vždy bez výhrad vôľou Boha.

Ochraňuj, svätý ochranca, túto našu krajinu. Osvecuj zodpovedných za spoločné dobro, aby sa vedeli – tak ako ty – starať o osoby zverené do ich zodpovednosti.

Daruj múdrosť vo vede tým, ktorí hľadajú adekvátne prostriedky pre zdravie a telesné dobro bratov.

Podporuj tých, ktorí sa venujú núdznym: dobrovoľníkov, zdravotníkov, lekárov, ktorí sú v prvej línii v starostlivosti o chorých, aj za cenu vlastnej bezpečnosti.

Svätý Jozef, požehnávaj Cirkev, počnúc jej služobníkmi, učiň ich znamením a prostriedkom tvojho svetla a tvojej dobroty. 

Svätý Jozef, sprevádzaj rodiny, svojím tichým orodovaním vytváraj harmóniu medzi rodičmi a deťmi, zvlášť ťa prosíme za tých najmenších.

Ochraňuj starých ľudí od samoty: daj, aby nikto nebol ponechaný zúfalstvu z opustenia a malomyseľnosti.

Poteš tých, čo sú viac zraniteľní, povzbuď potácajúcich sa, prihováraj sa za chudobných.

S Panenskou Matkou pros Pána, aby oslobodil svet od každej formy pandémie. Amen.“

 

 

Ako je to s individuálnym podaním svätého prijímania do rúk? Stanovisko KBS

Bratislava 20. marca (TKKBS) Keďže sa na Konferenciu biskupov Slovenska viacerí obracajú so žiadosťou o vysvetlenie ako je to v súčasnej situácii s podávaním svätého prijímania do rúk v individuálnych prípadoch, dávame k dispozícii stanovisko KBS schválené na plenárnom zasadaní v Čičmanoch:

"V rámci preventívnych opatrení voči šíreniu ochorenia Covid-19 slovenskí biskupi 10. marca 2020 odsúhlasili, aby sa pri bohoslužbách na celom území Slovenska až do odvolania sväté prijímanie rozdávalo do rúk. Podľa odborníkov je pri podávaní svätého prijímania na ruku omnoho menšie nebezpečenstvo prenosu vírusu. Preto žiadame kňazov, aby veriacich náležite poučili o zachovaní úcty a o spôsobe prijímania Eucharistie na ruku: veriaci majú pristupovať tak, že predložia ruky spojené vo výške hrude. Kňaz položí Eucharistiu na otvorenú dlaň veriaceho, a ten si ju sám druhou rukou vloží do úst pred kňazom. Potom odíde na svoje miesto. Treba dbať na to, aby prijímajúci neodišiel s Eucharistiou v ruke. Kto z vážneho dôvodu Eucharistiu do rúk prijať nemôže, nech príde celkom na záver, a požiada o prijatie do úst."

 

Cirkev umožnila získanie odpustkov v urgentných prípadoch epidémie

Vatiká 20. februára (RV) Apoštolská penitenciária v piatok 20. marca vydala dekrét, ktorým Cirkev umožňuje získanie plnomocných odpustkov ľuďom nakazeným koronavírusom, tým, ktorí ich ošetrujú, ako aj všetkým veriacim na svete, ktorí sa za nich modlia. Dnes bola zároveň vydaná i nóta, ktorá pripomína, že v extrémnych situáciách je možné udeliť i hromadné rozhrešenie.

Dekrét podpísal hlavný penitenciár kardinál Mauro Piacenza a regens Mons. Krzysztof Nykiel. Tí najviac ohrození môžu získať plnomocné odpustky už po modlitbe Kréda, Otčenáša a Zdravasu v spojení s túžbou po splnení obvyklých podmienok získania odpustkov hneď ako to len bude možné. Týka sa to chorých na koronavírus, osôb, ktorým lekár nariadil karanténny režim, ako aj zdravotníckych pracovníkov a rodinných príslušníkov, ktorí riskujú svoj život tým, že sa starajú o chorých na Covid-19.

Ostatní si pre získanie odpustkov môžu vybrať z možností, ako sú: návšteva Najsvätejšej sviatosti či eucharistická adorácia alebo čítanie Svätého písma po dobu najmenej pol hodiny, prípadne sa môžu pomodliť ruženec, Krížovú cestu či Korunku Božieho milosrdenstva, prosiac Boha o skončenie epidémie, o úľavu pre chorých a o spásu tých, ktorých si povolal k sebe.

Plnomocné odpustky môže získať aj veriaci, ktorý sa v bezprostrednej blízkosti smrti ocitne bez možnosti prijať sviatosť pomazania chorých a viatikum – v tomto prípade sa odporúča uctiť si Ukrižovaného Ježiša či kríž.

Nóta Apoštolskej penitenciárie sa venuje možnosti udelenia kolektívneho rozhrešenia v prípade závažnej núdze. Kňaz má podľa možností vopred upovedomiť príslušného diecézneho biskupa, ktorému prináleží určiť teritórium a prípady vo vlastnej cirkevnej oblasti. Nóta tiež pripomína možnosť dokonalej ľútosti, ako to uvádza Katechizmus (č. 1452), v prípade, že umierajúcemu nie je naporúdzi kňaz.

 

 

Otec biskup Stolárik Stolárik opäť vyzval k modlitbe, po deviatniku diecézu zasvätí Matke Božej

Rožňava 16. marca (TK KBS) Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik opäť vyzýva k modlitbe, po skončení Deviatnika k Rožňavskej Panne Márii 25. marca 2020 znova zasvätí Rožňavskú diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Uvádza to vo výzve, ktorú zverejnila diecéza na svojej stránke.

Drahí moji bratia a sestry,

srdečne vás pozdravujem. V týchto dňoch nepretržite myslím na Vás všetkých, ktorí ste mi v Rožňavskej diecéze zverení. Slovensko môže sledovať, ako v čase zákazu verejných bohoslužieb vzrástla kreativita, ako sa sily zmobilizovali, aby veriacim ľuďom pre ich duchovné dobro poskytli to, čo sa v týchto podmienkach dá a ako sa dá, osobitne cez masmédiá. 

Verím, že ste sa aj Vy otvorili nielen týmto možnostiam, ktoré sú ponúkané cez naše katolícke masmédiá, ale vyvíjate aj vlastnú iniciatívu, tam kde žijete, sprostredkúvate teraz možným, dovoleným spôsobom informácie o týchto možnostiach zvlášť tým našim bratom a sestrám, ktorí ich potrebujú dostať takto, sprostredkovane. Vaši kňazi vo farnostiach aj keď sami, bez vašej účasti slúžia sv. omše a verte, pevne verte, že Pán vám dáva svoje milosti aj v tejto dobe skúšky, keď sa nemôžete zúčastňovať na sv. omši a prijímať ho v Eucharistii.

Prosím vás, veľa sa modlite. Kto len môže a myslím, že teraz je na to naozaj aj čas, modlite sa denne tri ružence (modlitba ruženca bude vysielaná aj Rádiom Lumen: ráno po správach o 8,00, potom o 12,30 a večer o 19,00) s prosbou o zastavenie pandémie a za všetkých, ktorí sú v prvej línii, zvlášť za lekárov, zdravotné sestry, záchranárov, všetkých zdravotníckych pracovníkov, za pracovníkov v obchodoch, za tých, ktorí sa starajú o opustených, bezdomovcov, za všetkých, ktorí teraz vydávajú mimoriadne svedectvo pred Bohom a ľuďmi v napĺňaní lásky k blížnemu. Tiež prosím, kto môže a ako môže, aby sa na tieto úmysly zapojil aj do pôstu v stredu a piatok. Spomeňme si na známe príbehy zo Svätého Písma, ako Boh odvrátil, zastavil pohromy, choroby, keď sa ľudia kajali, modlili, postili. Berme do rúk v tomto Roku Božieho slova a zvlášť teraz, keď sa musíme viac – menej zdržiavať doma, berme do rúk Sväté Písmo, čítajme, čítajme deťom. Verím, že nie je problém ani v jednej domácnosti s tým, že by nemala Sväté Písmo a takmer všetci, okrem staršej generácie majú internet, kde si ľahko vyhľadáte katolícky preklad Biblie. A pri modlitbe nezabúdajme prosiť o pomoc aj mocného pomocníka v ťažkých situáciách – sv. Jozefa, ktorého mesiac prežívame a sviatok ktorého budeme sláviť už o niekoľko dní.

Majte oči otvorené zvlášť pre potreby slabých, chorých, starých ľudí. Ak môžete, pomôžte im. Veľmi dôležité je dodržiavať všetky nariadenia hlavného hygienika a aj opatrenia, ktoré dáva štát, ale prosím, nezanedbajte to, čo je možné a dovolené urobiť pre  našich blížnych.

Deviatnik a zasvätenie Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

Ako už viete, od 16. marca 2020 sa v celej diecéze budeme modliť Deviatnik k Rožňavskej Panne Márii. Budeme Pánovi prednášať pokorné prosby s veľkou dôverou, cez našu nebeskú Matku na úmysel zastavenia šírenia sa koronavírusu a tiež, aby sme sa v tejto situácii viac primkli k nášmu Pánovi, k Panne Márii a to nielen na čas tohoto ťažkého obdobia, ale aby sme pri nich už zostali navždy.

Na záver Deviatnika 25. marca 2020, na slávnosť Zvestovania Pána v biskupskej kaplnke v Rožňave zasvätím diecézu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Urobte tak v tento deň všetci! Aj keď nebudete pri tom vo vašom farskom spoločenstve, nepodceňte toto zasvätenie. Panna Mária nás chce opäť a opäť zobrať pod svoju ochranu, ale my jej našu túžbu, aby to stále robila, vyjadrime zasvätením sa jej Nepoškvrnenému Srdcu! Môžete tak urobiť jedným z týchto spôsobov:

- Modlitbou, ktorou sme sa zasvätili Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie 14. októbra 2017 + modlitba za diecézu, ktorú sa modlievame vždy 16.-teho v mesiaci

- Modlitbou zasvätenia z brožúrky Pobožnosti fatimských sobôt + modlitba za diecézu, ktorú sa modlievame vždy 16.-teho v mesiaci

- 3 x Zdravas Mária…, Pod tvoju ochranu… +  modlitba za diecézu, ktorú sa modlievame vždy 16.-teho v mesiaci.

- Pred zasvätením, alebo v ten deň sa pomodliť: jeden – tri ružence.

Mnohí máte brožúrky Deviatnika, text dáme aj na našu stránku www.burv.sk a modlitba Deviatnika bude tiež vysielaná každý deň od 16.3. 2020 Rádiom Lumen po večernej svätej omši. Ubezpečujem vás, že som s vami všetkými v duchu zjednotený, s každým z Vás, so všetkými ostatnými ľuďmi Rožňavskej diecézy, ale aj na Slovensku a za všetkých sa modlím, osobitne za všetkých, ktorých vkladáme do úmyslu modlitieb Deviatnika, troch ružencov a pôstu.

Žehnám každému z vás a celej diecéze

Váš biskup

Mons. Stanislav Stolárik

 

 

Ako je to teraz so sviatosťou zmierenia? Odpovedá hovorca KBS

Bratislava 16. marca (TK KBS) Viaceré médiá požiadali o reakciu, ako je to teraz - v čase epidémie koronavírusu - so sviatosťou zmierenia? Prinášame odpoveď hovorcu KBS Martina Kramaru.

Individuálne sväté spovede na požiadanie nie sú zakázané, neodporúča sa však organizovať spoločné spovede. Spovedať sa má prednostne v spovedniciach, ktoré sú opatrené mriežkou, a na tú treba dať priesvitnú zábranu.

Prosíme zároveň veriacich, aby brali ohľad na výnimočnú situáciu a na to, že aj kňazi môžu ochorieť, a potom už nebudú k dispozícii ani tým, čo sa ocitnú v ohrození života. Nemôžeme si v týchto okolnostiach všetci žiadať všetko, na čo sme bežne zvyknutí. Na druhej strane máme príležitosť lepšie si uvedomiť a pripomenúť, že treba pravidelne spytovať svedomie a ľutovať hriechy.

Veriaci z katechizmu poznajú, že existuje aj tzv. dokonalá ľútosť.

Článok 1452: Keď ľútosť pochádza z lásky k Bohu milovanému nadovšetko, volá sa „dokonalá" (je to ľútosť z lásky – caritatis contritio). Takáto ľútosť odpúšťa všedné hriechy; dosiahne aj odpustenie smrteľných hriechov, ak zahŕňa pevné predsavzatie pristúpiť k sviatostnej spovedi, len čo to bude možné.

Využime teraz túto možnosť. Treba si pravidelne spytovať svedomie, vzbudzovať ľútosť a hriechu sa chrániť. Ak zavádzame bezpečnostné opatrenia, aby sa COVID-19 nešíril, treba sa, samozrejme, vyhýbať aj nákaze hriechu. Vyhýbať sa blízkej príležitosti, nevystavovať sa zbytočne situáciám, v ktorých človek môže do hriechu upadnúť. Naopak, viac sa modliť, viac čítať Sväté písmo a duchovnú literatúru. Jedným slovom, hriechu sa chrániť.

Tak ako ľudia dostávajú informáciu, že teraz nemajú so všetkým chodiť k lekárovi, lebo ho môžu vyradiť zo služby, mali by sme brať do úvahy aj zdravie kňazov - najmä tých, čo sú starší, alebo trpia chronickými nemocami.

Je tu čas skúšky, ktorý preverí aj to, aká je naša viera. Je tu čas byť na seba o čosi náročnejší. Sviatosti sú nesmierne vzácne: sú to pre nás viditeľné znaky neviditeľnej Božej milosti, ustanovené Kristom. Avšak neviditeľná Božia milosť v nás pôsobí, aj keď nám jej viditeľné znaky dočasne nie sú plne k dispozícii. Veríme tomu?

Ponúka sa aj otázka na spytovanie svedomia: nezvykol som si náhodou na svätú spoveď ako na „náplasť“, ktorou prikrývam symptómy pochádzajúce z hlbších príčin, napríklad z pýchy, egoizmu, závisti, či strachu? Neopakujem tam dookola to isté, aby som odišiel, azda na chvíľu spokojný, ale bez toho, že by som sa naozaj obrátil, či posunul k lepšiemu? Teraz je príležitosť ísť do hĺbky. Premýšľať. Spytovať.

Ľutovať. Meniť.

Ak spoveď skutočne potrebujem a skutočne som na ňu dobre pripravený, môžem o ňu individuálne požiadať. Berme však tento čas aj ako príležitosť na dlhšie, poriadnejšie spytovanie svedomia. A ako náročnejšiu prípravu na dobrú svätú spoveď.

Martin Kramara, hovorca KBS

 

Košice 11. marca (TK KBS) Košická arcidiecéza vydala inštrukcie k neverejným bohoslužbám, vysluhovaniu sviatostí a návšteve kostolov, ktoré budú platiť od 10. do 23. marca 2020. Ponúkam vám ich v plnom znení:

Milí bratia kňazi, drahí bratia a sestry v Kristovi!

V súvislosti s prísnymi opatreniami predsedu vlády SR (10.3.2020) a najnovšie aj na základe zdôvodnení zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR (11.3.2020, porov.: tkkbs.sk), ktoré majú eliminovať šírenie nákazy COVID-19, vydávame nasledovné doplňujúce stanovisko pre celú Košickú arcidiecézu:

1. Sväté omše sa nemôžu konať verejne v termíne od 10.3.2020 do 23.3.2020. V prípade nerešpektovania môže Úrad verejného zdravotníctva SR uložiť pokutu podľa platného sadzobníka. Kňazi môžu slúžiť sväté omše súkromne, napr. aj podľa plánovaného rozpisu (cez týždeň), ale vždy za zatvorenými dverami kostola, bez účasti verejnosti. To znamená, že ani príbuzní, ktorí poprosili o slúženie úmyslu, nemôžu byť osobne prítomní na svätej omši v kostole. Kňaz, ktorý má bežne aj tri nedeľné sväté omše, teraz musí mať iba jednu nedeľnú pro populo. Úmysly svätých omší a ich slúženie možno tiež preložiť na iný neskorší termín. Veriacich pozývame k sledovaniu priamych prenosov svätých omší. Neúčasť na bohoslužbe v tomto prípade nezaväzuje pod ťažkým hriechom.

 

2. Priame prenosy svätých omší môžu veriaci sledovať cez vysielanie TV LUX:

PONDELOK – PIATOK - 7:00, 12:00, 19:00

SOBOTA – 7:00, 18:00

NEDEĽA 15. 3. 2020 – 10:30, 18:00

NEDEĽA 22. 3. 2020 – 10:00, 18:00

Pravidelná štvrtková adorácia bude vysielaná z kaplnky TV LUX v bežnom čase vo štvrtok o 20:20 h. Svätú omšu bude možné sledovať okrem TV vysielania aj online na stránke www.tvlux.sk, na facebooku TV LUX a tiež na youtubovom kanáli TV LUX.

Na webovej stránke Košickej arcidiecézy www.ke-arcidieceza.sk tiež nájdete ponuku priameho prenosu nedeľnej svätej omše z Kaplnky sv. Michala v Košiciach s košickými biskupmi – v nedeľu (15.3.2020 a 22.3.2020), so začiatkom o 10:30.

Rádio LUMEN ponúka každodenné vysielanie svätej omše ráno o 8:30 a večer o 18:00.

V niektorých farnostiach sú zabezpečené priame prenosy bohoslužieb do domácností. Tieto treba vhodne využiť. Využívajte aj komunikáciu cez farskú internetovú stránku.

3. Sviatosti, sväteniny a ich vysluhovanie nemožno zanedbať, ale majú sa udeľovať v súlade s nariadeniami.

Pohrebné obrady v tomto čase je nevyhnutné vysluhovať bez svätej omše a pokiaľ sa dá, bez väčšieho zhromažďovania a bez karu.

Takisto aj pri udeľovaní sviatosti krstu je potrebné poprosiť príbuzných o zúženie okruhu prítomných na obrade a odloženie rodinných osláv s tým spojených.

Sviatosť zmierenia by bolo vhodné vysluhovať v presne určený a vymedzený čas, nie však hromadne (myslí sa tu hromadné spovedanie pred sviatkami). Treba sa vyhnúť vytváraniu dlhých radov veriacich, čakajúcich na svätú spoveď. V mestských farnostiach je v takýchto prípadoch potrebné posilniť spovednú službu.

Sviatosť pomazania chorých možno vysluhovať v jednotlivých prípadoch s najvyššou mierou hygieny. V prípade nevyhnutnej duchovnej služby nakazenému v nemocnici je nevyhnutné postupovať striktne podľa inštrukcií ošetrujúceho lekára a len s ochrannými prvkami.

4. Adorácia v kostole nie je zakázaná. Preto by bolo vhodné otvoriť kostol počas dňa aspoň na istý vymedzený čas. Adoráciu možno zrealizovať buď vo forme osobnej modlitby pred Bohostánkom, ktorú si vykoná každý veriaci osobne počas súkromnej návštevy kostola, alebo je možné vystaviť Najsvätejšiu Sviatosť bez spoločnej pobožnosti a nechať ju vystavenú napr. počas spovedania, aby jednotliví kajúcnici mali možnosť v tichu adorovať.

5. Modlitba je v tomto čase obzvlášť potrebná a užitočná. Preto vyzývame všetkých našich veriacich, aby sa počas celého obdobia týchto prísnych opatrení, zjednotili v modlitbe posvätného ruženca každý večer o 20:00, najlepšie s celou svojou rodinou vo svojich príbytkoch. Ruženec sa modlime v spoločnom úmysle za čo najrýchlejšie zastavenie šírenia nákazy, za vyliečenie chorých a za Božiu pomoc pre lekárov i zdravotnícky personál. Ak je to možné, hlavne na dedinách, pripomeňte si tento úmysel modlitby krátkym zvonením zvona, večer o ôsmej hodine.

V tejto súvislosti vrelo odporúčame modlitbu k Panne Márii Obišovskej, ktorá našim predkom priam zázračne pomohla počas šírenia epidémie cholery v roku 1831 (pozri prílohu na konci). Vzývajme ju ako tú, ktorá neodmietne pomoc a dokáže vyprosiť uzdravenie tela i duše.

Pobožnosti krížovej cesty si vykonávajme individuálne. V tomto období hoci aj každý deň.

V tejto výnimočnej situácii buďme trpezliví, disciplinovaní a zodpovední. Mnohí budeme ukrátení o možnosť prijímať živého Ježiša Krista v Eucharistii, no nech nás toto mimoriadne prísne pôstne obdobie ešte viac posilní v predsavzatí a túžbe po častom prijímaní Božieho Tela a Krvi v čase, keď k tomu budeme mať všetky možnosti. Premýšľajme o dare Eucharistie, otestujme si vlastné srdce a pýtajme sa samých seba nakoľko si vážime Božie dary a milosti, ktoré sú nám ponúkané v každej svätých omši. Zrevidujme svoj vzťah k nedeli ako dňu Pána a nanovo ho potom vyzdvihnime pravidelnou účasťou na bohoslužbách. Nech sa nanovo potvrdí výrok prvých kresťanov: Sine Domenica non possumus! - Bez nedele, bez svätej omše a hlavne bez Eucharistie nemôžeme jestvovať! Nedá sa! Eucharistiu si nikto z nás, ani pri najúprimnejšej modlitbe sám doma „nevyrobí“. Bez spoločného slávenia liturgie dlho nevydržíme.

Svätý Otec František nám dodáva odvahy a povzbudzuje kňazov, aby sa nebáli a vyšli aj medzi nakazených, aby im slúžili a prinášali Krista. Pomáhajme si navzájom, aby sme toto ťažké obdobie zvládli a upevnili sa vo viere. Cirkev vo svete i na Slovensku v minulosti prežila rôzne ťažkosti i utrpenia, ktoré ju nakoniec posilnili. Povzbudzujme sa slovami žalmu, že s Božou pomocou i „hradby preskočíme“ (Ž 18, 30).

Žehnajú vám vaši biskupi

Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup – metropolita

Mons. Marek Forgáč, košický pomocný biskup

-

Príloha:

Modlitba pred milostivým obrazom Panny Márie Obišovskej

Panna Mária Obišovská, Kráľovná posvätného ruženca! Tvoja tvár je skropená krvavým potom a slzami. Trápiš sa kvôli nám. Materinským pohľadom vychádzajúcim zo svätyne na Putnoku nás hľadáš v údoliach našich každodenných starostí a chceš nám pomôcť.

Ty si účinne pomohla našim predkom v čase smrtiacej epidémie a mnohým si u Boha vyprosila uzdravenie tela i duše. Ochraňuj nás a prihováraj sa i dnes za našich chorých. Pomôž aj teraz, keď hriech a falošný pocit sebestačnosti ničí náš národ. Zachráň nás pred sebectvom a pliagou nevery, ktorá rozbíja rodiny. Prinavráť zmierenie a pokoj rozhádaným manželom. Zaháňaj každú hriešnu myšlienku na riešenie problémov rozvodom či potratom. Ujmi sa mladých ľudí, aby sa vedeli obetovať, nebáli sa záväzku manželstva a daru nového života. Poteš aj tých manželov, ktorí chcú, ale nemôžu mať deti.

Nebeská Matka, sprevádzaj učiteľov, vychovávateľov a všetkých predstaviteľov spoločenského života. Vypros im silu a odvahu hlásiť sa k pravým hodnotám kresťanskej viery. Upevni nás v láske k Cirkvi, aby sme pomáhali Svätému Otcovi, biskupom a kňazom pri službe ohlasovania Evanjelia. Oroduj za našu arcidiecézu, aby jej Pán v každom čase daroval dostatok nových duchovných povolaní. Dvíhaj nás svojimi rukami a priveď nás bližšie k Ježišovi, lebo s ním chceme zostať navždy, tu i vo večnosti. AMEN

Imprimatur: Mons. Bernard Bober, arcibiskup - metropolita

ABÚ Košice, Prot. č. 374/17

 

Príhovor žilinského biskupa k aktuálnemu dianiu

 

Bratia kňazi, milovaní bratia a sestry, drahí diecézani!

Prihováram sa vám v náročných chvíľach, ktoré doľahli nielen na našu diecézu a našu krajinu, ale na celý svet.

Ako veriaci kresťania buďme príkladom pre ostatných, majme rešpekt a úctu pred svetskou autoritou a riaďme sa pokynmi kompetentných, aby sme minimalizovali rozširovanie vírusu.

Preto sme v našej Žilinskej diecéze, rovnako ako na ostatnom území Slovenska, pristúpili k pozastaveniu slávenia svätých omší za účasti verejnosti. Chápem, že je to pre mnohých z vás ťažká situácia, lebo sa túžite stretať s eucharistickým Kristom. Buďme zodpovední voči sebe aj voči druhým. Vďaka vám, bratia kňazi a zasvätené osoby, za vašu službu, pastoračnú múdrosť a rozvahu. Prosím, majte čas a trpezlivosť, ak by niekto individuálne žiadal o svätú spoveď – pri zachovaní všetkých hygienických odporúčaní. Rovnako s láskou navštívte chorých, ktorí to nevyhnutne potrebujú. Ďakujem rehoľným spoločenstvám za ich adorácie a modlitby.

Ďakujem všetkým zdravotníkom za ich vyčerpávajúcu a neraz takmer život ohrozujúcu službu, ktorou pomáhajú chorým obnoviť ich zdravie.

Prosím najmä starých a chorých, ktorí sú najohrozenejšou skupinou obyvateľstva, aby tým, že zostávajú doma, prinášali svoje obmedzenia a modlitby ako obety zmierenia.

Milé rodiny, táto situácia nás chtiac-nechtiac spája a naše rodiny sú teraz miestami domácich chrámov, kde sa môžeme stretávať v modlitbe, pri čítaní Svätého písma a iných pobožnostiach, napríklad krížovej cesty. Prostredníctvom televíznych kanálov a sociálnych sietí máme veľa možností, ako byť aspoň takto sprostredkovane účastnými na svätých omšiach. Počas nich odporúčam duchovné sväté prijímanie.

Prosme Boha ako darcu života, aby sa zmiloval nad ľudstvom a dal nám svoje požehnanie pre nový začiatok. Tento čas vnímajme – ako príležitosť zastaviť sa, premýšľať, modliť sa, prinášať dobrovoľné obety a múdro, disciplinovane a s nádejou čakať na nový deň, ktorým je Kristus.

Na príhovor Sedembolestnej Panny Márie vás žehnám v mene + Otca i Syna i Ducha Svätého. Pán Boh nech je s nami.

V Žiline 13. 3. 2020 

 

Otec biskup Stolárik sa prihovára kňazom a veriacim diecézy

Drahí bratia kňazi, drahí bratia a sestry našej Rožňavskej diecézy!

Verím, že sa už mnohým z Vás nejakým dostupným spôsobom dostala moja výzva, aby sme sa od 16. marca zjednotili vo vrúcnej modlitbe Deviatnika k Rožňavskej Panne Márii. Viem, že v podmienkach, ktoré v týchto dňoch prežívame, nie je možné modliť sa ho vo farských spoločenstvách. Ale môžeme sa ho modliť v našich rodinách, môžu sa ho modliť jednotlivci a tak sa duchovne zjednocovať aj so svojou farnosťou, filiálkou, či spoločenstvom, do ktorého patria, s celou diecézou. Tak som to myslel aj vo výzve k tejto modlitbe, ktorú som poslal do farností a môžete si ju prečítať aj na našej stránke. Prosím, nepodceňme túto možnosť horlivo prosiť našu Mamu, Rožňavskú Pannu Máriu, ktorá je aj Uzdravením chorých, o zastavenie šírenia sa koronavírusu, aj o duchovné ozdravenie našich duší, rodín, spoločenstiev, farností, diecézy. Buďme veľkodušní aj v modlitbe „navyše“, ako som už vyzval, zvlášť v modlitbe ruženca, Korunky k Božiemu milosrdenstvu.

S bolesťou v srdci prežívam Váš hlad po Eucharistii, ale práve modlitbou, prosbou k milosrdnému Bohu môžeme vyprosiť, že situácia zákazu verejných bohoslužieb pominie a my budeme môcť naplniť naše kostoly a oslavovať Pána, sláviť Eucharistiu. Venujte pozornosť aj výzve nás, biskupov k pôstu v nasledujúce piatky (táto výzva je už na našej stránke). Predsa o účinnosti modlitby a pôstu hovorí sám Pán Ježiš! Preto nech to neostane len na piatky Veľkého pôstu, ale pokračuje aj po jeho skončení.

V tomto období môžete, a vrelo Vám to odporúčam, sledovať sv. omše cez naše katolícke médiá. (link na oznam o vysielacích časoch nižšie). Môžete, ako som už odporúčal, Pána Ježiša prijímať duchovne. Text Deviatnika k Rožňavskej Panne Márii Vám chceme dávať každý deň na stránku, aby sa ho mohli modliť aj tí, ktorí nemajú doma brožúrku. Môžete sa ho modliť aj s Rádiom Lumen. Z vysielacieho štúdia Rádia Lumen v Banskej Bystrici sa budú modliť tento náš deviatnik každý deň od 16. marca po skončení večernej sv. omše.

Prosím, komunikujte cez moderné komunikačné prostriedky všetky tieto informácie ďalším ľuďom, aby sa mohli v modlitbe zjednotiť a posilniť čím viacerí a aby sme všetci prosili nielen za seba, ale aj za iných, ako je to uvádzané vo výzve KBS postiť sa v nasledujúce piatky. Spolieham sa s dôverou na kňazov, ale zvlášť aj na horlivých laikov, že budú sprostredkúvať tieto a ďalšie informácie ďalším ľuďom. V texte nižšie nájdete aj linky na ďalšie potrebné informácie, ktoré komunikuje Tlačová konferencia KBS.

Som s Vami všetkými zjednotený aj počas dní duchovných cvičení, ktoré prežívame ako KBS v Čičmanoch. Včera večer o 20,00 hod. sme sa my, slovenskí biskupi spojili v duchu s vami všetkými, ktorí ste sa modlili na Slovensku, aj s ľuďmi z iných národov, keď sme pred Eucharistiou prosili za zastavenie šírenia koronavírusu, za naše rodiny…

Modlím sa za Vás, odovzdávam Vás Milosrdnému Bohu, materinskej láske  Rožňavskej Panny Márie a mocnej ochrane a orodovaniu sv. Jozefa.

Váš biskup Mons. Stanislav Stolárik

V Čičmanoch 12. marca 2020

 

 

Hlavný hygienik zdôvodnil zákaz slávenia verejných bohoslužieb

Bratislava 11. marca (TK KBS) Dôvodom dvojtýždňového zákazu hromadných podujatí, medzi ktoré patria aj bohoslužby, je okrem iného to, že v prípade svätých omší ide o slávenia, na ktorých sa vo väčšom počte zhromažďujú osoby, ktoré sú koronavírusom najviac ohrozené. Ide o seniorov, ľudí trpiacich rôznymi chronickými ochoreniami a ľudí, u ktorých je riziko nakazenia väčšie a následný priebeh ochorenia má zväčša ťažký priebeh a štatisticky najčastejšie vedie k smrti. Uvádza sa to v liste predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností, ktorý im vo veci zdôvodnenia zákazu svätých omší a usmernenia ostatných cirkevných obradov adresoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

"Úrad verejného zdravotníctav Slovenskej republiky zdôrazňuje, že cieľom opatrení nariadených hlavným hygienikom Slovenskej republiky je ochrana zdravia ľudí a predchádzanie ich prípadnému úmrtiu," uvádza hlavný hygienik SR Ján Mikas. V liste pridáva aj usmernenie k usporiadúvaniu ostatných cirkevných obradov. Apeluje, aby sa konali iba tie obrady, ktoré nie je možné odložiť. Zdôrazňuje, že tam, kde je to možné, cirkvi majú organizovať obrady v exteriéroch a zároveň iba pre skupiny s čo najmenším počtom osôb. Zároveň píše, že z obradov majú cirkvi vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

"Ak sa nevyhnutné obrady budú konať, je potrebné dodržiavať odstupy medzi osobami, ktoré nie sú z jednej domácnosti (vzdialenosť 1,5 metra), dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu), nepodávať si ruky, vykonávať ich dezinfekciu. V priestoroch, kde sa vykonávajú obrady, odstrániť nádoby s vodou (napr. sväteničky), vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, podláh, predmetov, kľučiek a pod. Pri prijímaní striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku, nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie z kalicha viacerými osobami ako jednou) a pod.," dodáva v liste cirkvám hlavný hygienik SR.

- -

Ponúkam vám plné znenie listu predstaviteľom cirkví a náboženských spoločností

Zdôvodnenie zákazu svätých omší a usmernenie ostatných cirkevných obradov

Plne si uvedomujúc a chápajúc Vašu situáciu s významným obmedzením výkonu duchovnej služby a podpory veriacich rozhodnutím obmedziť konanie verejných bohoslužobných zhromaždení pre všetky Cirkvi, cirkevné spoločenstvá a denominácie na území Slovenskej republiky Vám chcem ozrejmiť aspekty tohto opatrenia. Z dôvodu poznatkov iných krajín a vývoja epidémie v rôznych regiónoch sveta pri vysokej pravdepodobnosti ohrozenia a možného zasiahnutia ochorením COVID-19 u veľkého počtu obyvateľov, najmä skupín, u ktorých sa najviac pozoroval ťažký priebeh a úmrtnosť, je nevyhnutné pristúpiť na začiatku výskytu tohto ochorenia na území Slovenskej republiky ku takým opatreniam, aby sa mohlo čo najviac ľudí vyhnúť styku s chorými ľuďmi. Ústredný krízový štáb, ktorý je koordinačným orgánom vlády Slovenskej republiky na riešenie krízovej situácie mimo času vojny a vojnového stavu s účinnosťou od 10. 3. 2020 zakázal organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy po dobu 14 kalendárnych dní. Opatrenie na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosného ochorenia COVID-19 je vydané v súvislosti s nepriaznivým vývojom epidemiologickej situácie vo výskyte ochorení COVID-19 spôsobených koronavírusom (SARS-CoV-2), ktorá je pozorovaná v iných krajinách najmä Európskej únie.

Na základe výskytu ochorení COVID-19, ktoré boli laboratórne potvrdené Národným referenčným laboratóriom pre chrípku na Úrade verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, existuje vysoké riziko, že v súvislosti s konaním hromadných podujatí, kedy dochádza k stretnutiu väčšieho počtu ľudí, môže dôjsť k ďalšiemu šíreniu tohto ochorenia. Opatrenie zákazu hromadných podujatí je jedným z najefektívnejších opatrení na zabránenie vzniku epidémie a je jedným z dôležitých nástrojov na zamedzenie šírenia ochorení COVID-19 spôsobených koronavírusom (SARS-CoV-2) v Slovenskej republike.

Ochorenie sa prejavuje najmä kašľom, dýchavičnosťou, horúčkou, v ťažkých prípadoch aj zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Svetová zdravotnícka organizácia dňa 30. 1. 2020 vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze. Za stav globálnej zdravotnej núdze označuje Svetová zdravotnícka organizácia situácie, či nákazy, ktoré sa môžu šíriť aj do iných krajín, tento typ udalosti si vyžaduje koordinovanú medzinárodnú spoluprácu a niekedy aj opatrenia, ktoré sú vysoko špecifické a vychádzajú z biologickej povahy a ciest šírenia vyvolávateľa.

Cieľom tohto dočasného opatrenia, ktorým sa okrem iných hromadných podujatí zakázali aj bohoslužobné zhromaždenia za účasti veriacich je, že v prípade svätých omší ide o podujatia, na ktorých sa vo väčšom počte zhromažďujú osoby, ktoré sú koronavírusom najviac ohrozené, napríklad seniori, ľudia trpiaci rôznymi chronickými ochoreniami a u ktorých je riziko nakazenia väčšie a následný priebeh ochorenia má zväčša ťažký priebeh a štatisticky najčastejšie vedie k smrti.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zdôrazňuje, že cieľom opatrení nariadených hlavným hygienikom Slovenskej republiky je ochrana zdravia ľudí a predchádzanie ich prípadnému úmrtiu.

K usporadúvaniu ostatných cirkevných obradov Vám zasielame nasledovné usmernenie:

- usporiadať iba tie obrady, ktoré nie je možné odložiť,

- tam, kde je to možné, prednostne usporadúvať obrady v exteriéroch,

- obrady usporadúvať iba pre skupiny s čo najmenším počtom osôb,

- z obradov úplne vylúčiť osoby, ktoré majú nariadenú karanténu alebo akékoľvek príznaky respiračného infekčného ochorenia.

Ak sa nevyhnutné obrady budú konať, je potrebné dodržiavať odstupy medzi osobami, ktoré nie sú z jednej domácnosti (vzdialenosť 1,5 metra), dodržiavať respiračnú etiketu (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. do lakťového ohybu), nepodávať si ruky, vykonávať ich dezinfekciu. V priestoroch, kde sa vykonávajú obrady, odstrániť nádoby s vodou (napr. sväteničky), vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, podláh, predmetov, kľučiek a pod. Pri prijímaní "pod obojím" striktne dodržiavať iba podávanie chleba na ruku, nepoužívať obrady pitia z jednej nádoby (napr. pitie s kalicha viacerými osobami ako jednou) a pod.

Je nevyhnutné, aby každá osoba svojim správaním prispela k čo možno najlepšiemu zvládnutiu tejto zložitej situácie, aby svojim konaním neprispela k šíreniu nákazy a neohrozovala zdravie ľudí. V tomto ponímaní je nevyhnutné prijímať a akceptovať vydané nariadenie.

Napriek ťažkostiam, ktoré s týmto rozhodnutím sú pre výkon vášho povolania spojené, chcem vás ubezpečiť, že tento zákaz bude trvať iba počas nevyhnutne dlhého obdobia. Tiež vás chcem poprosiť a povzbudiť v tom, aby ste uprednostnili individuálne návštevy chorých, ktorí nie sú chorí alebo izolovaní z podozrenia alebo potvrdenia z infekcie alebo ochorenia COVID-19 a potrebujú duchovné sprevádzanie a spirituálnu podporu.

S úctou

Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD. hlavný hygienik Slovenskej republiky

 

 

Od 10. 3. do 23. 3. 2020 nebudú slávené verejné bohoslužby

 

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) rešpektuje zákaz organizovania verejných podujatí v súvislosti s výskytom nového koronavírusu na Slovensku, preto sa v slovenských kostoloch najbližšie dva týždne neuskutočnia verejné katolícke bohoslužby.

V plnom znení vám ponúkam stanovisko Konferencie biskupov Slovenska k zákazu verejného slávenia bohoslužieb:

„Predseda vlády SR Peter Pellegrini dnes Konferencii biskupov Slovenska telefonicky oznámil rozhodnutie, že s platnosťou od 10. 3. do 23. 3. 2020 sa nesmú na území Slovenska sláviť verejné bohoslužby.

Tento zákaz biskupi prijali s veľkou bolesťou, žiadajú však všetkých kňazov a veriacich, aby ho uposlúchli. Podrobnejšie informácie, ktoré sa týkajú ďalších liturgických úkonov a slávení KBS poskytne po porade s úradom verejného zdravotníctva v najbližšom čase.

V tejto chvíli prosíme kňazov, aby veriacich o nariadení s pokojom informovali a verejné bohoslužby do 23. marca odvolali. Tam, kde je to možné, kostoly nech zostanú pre modlitbu otvorené.

Zároveň povzbudzujeme veriacich k sledovaniu televíznych a rozhlasových prenosov bohoslužieb, ktoré sa budú konať neverejným spôsobom. Kňazi nech pokračujú v poskytovaní duchovnej starostlivosti o veriacich takými spôsobmi, ktoré neprotirečia vydanému nariadeniu.

Všetkých pozývame k modlitbám. Nestrácajme nádej, neprepadajme obavám, a s dôverou sa v našich rodinách obracajme na našu Nebeskú Matku: ‘Sedembolestná Panna Mária, Patrónka Slovenska, prosíme ťa o tvoju pomoc a ochranu. Vypros uzdravenie chorým, ochraňuj zdravotníkov, ktorí sa o nich starajú a odvráť šírenie choroby. Oroduj za nás, ktorí sa k tebe s dôverou utiekame!’

Prosme Pána, aby tento pre nás veľmi bolestný zákaz mohol byť včasne odvolaný."

Predseda KBS Stanislav Zvolenský o tom informoval po 95. plenárnom zasadaní KBS v Čičmanoch.

 

 

Odporúčania predsedu KBS v súvislosti s prevenciou šírenia koronavírusu

 

Bratislava 6. marca (TK KBS) Na Slovensku potvrdili prvý prípad nákazy koronavírusom. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, predseda KBS, v tejto súvislosti vydal niekoľko odporúčaní pre katolíckych kňazov a veriacich. Prinášame vám ich v plnom znení:

V súvislosti so šírením vírusu COVID-19 Konferencia biskupov Slovenska odporúča všetkým katolíckym inštitúciám pravidelne sledovať a dodržiavať pokyny Úradu verejného zdravotníctva a zároveň zodpovedne spolupracovať s príslušnými predstaviteľmi verejnej správy.

Ochrana zdravia je kresťanskou povinnosťou. Kým trvá nebezpečenstvo nákazy, neodporúčame organizovať pútnické zájazdy na Slovensku, ani do zahraničia. Spoločné podujatia okrem liturgických slávení treba obmedziť.

Veriacich, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia, prosíme, aby zostali doma, kým sa ich stav nezlepší. Chorí nie sú viazaní účasťou na nedeľných bohoslužbách: naopak, majú zodpovednosť voči ostatným, aby sa choroba nerozširovala.

Kňazi nech vo zvýšenej miere dodržiavajú hygienu, starostlivo si pred bohoslužbami umývajú ruky a používajú dezinfekčné prostriedky.

V chrámoch odporúčame dočasne nepoužívať sväteničky a z lavíc odložiť spoločné predmety - knižky, ružence, atď. Košíky pre milodary nech sa nepodávajú z rúk do rúk.

Znak pokoja v liturgii možno zatiaľ vynechať alebo odporučiť iba vzájomný úklon hlavy, namiesto podávania rúk.

Na vysluhovanie sviatosti zmierenia sa odporúča použiť spovednice s mriežkou, ktorú treba opatriť priesvitnou zábranou. Vyhnúť sa treba aj preplneniu chrámových priestorov.

Veriacich prosíme o zachovanie pokoja a modlitbu za chorých i za zdravotníckych pracovníkov. Neprepadajme obavám, ale buďme príkladom zodpovedného postoja!

Zachovajme náležitú obozretnosť, ale aj pomáhajme tým, ktorí nás potrebujú. S dôverou prosme Pána o jeho pomoc a ochranu.

Slovenskí biskupi na vás denne pamätajú v modlitbách a s požehnaním.

Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup metropolita, predseda KBS

V Bratislave, 6. marca 2020