Nevadí, zajtra je nový deň, nádej na bronz...

Skvelý výkon Slovákov na finále nestačil: Hokejisti zabojujú o historický bronz!

PEKING - Slovenskí hokejisti prehrali v piatkovom semifinále olympijského turnaja v Pekingu s Fínskom 0:2. V sobotu o 14.10 SEČ si tak zahrajú o bronz, ich súperom bude zdolaný zo súboja ROC - Švédsko. Fínov čaká finále na ZOH 2022 v nedeľu o 5.10 SEČ.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho prehrávali na National Indoor Stadium od 16. minúty po góle Sakariho Manninena. V druhej tretine prežili bez ujmy 73-sekundové oslabenie o dvoch hráčov a hoci potom vystupňovali svoje ofenzívne úsilie, prekonať Harriho Säteriho sa im nepodarilo. V závere spečatil triumf severanov gólom do prázdnej bránky Harri Pesonen.

Slováci prehrali v Pekingu aj druhý duel s Fínskom, v úvodnom vystúpení v základnej skupine mu podľahli 2:6. Na veľkých turnajoch nezdolali tohto súpera už dlhých 18 rokov.

Slováci sa síce neprebojovali do historického finále, stále však živia šancu na zisk prvého cenného kovu na ZOH. O medaily hrali zatiaľ jedinýkrát, v súboji o bronz vo Vancouveri 2010 podľahli práve "Suomi" 3:5, keď v tretej tretine neudržali náskok 3:1. Fíni postúpili do finále na ZOH tretíkrát v histórii, zabojujú v ňom o svoje prvé olympijské zlato.

ZOH 2022, hokej, semifinále:

Fínsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Gól: 16. Manninen (Lindbohm, Vatanen), 60. Pesonen (Hartikainen, Pokka). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Romasko - Lazarev (obaja Rus.), McCrank (Kan.), vylúčení: 0:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 1071 divákov.

Fínsko: Säteri - Hietanen, Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa - Hartikainen, Manninen, Markus Granlund - Pakarinen, Filppula, Pesonen - Komarov, Nättinen, Aaltonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen

Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Marinčin, Rosandič, Kňažko, Gernát, Nemec - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Jurčo, Hudáček, Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Regenda, Roman, Takáč - Daňo

Boj o finále sa začal taktickou vyčkávacou hrou, oba tímy si dávali najmä pozor, aby nerobili zbytočné chyby v obrane. Do sľubnej streleckej pozície sa dostali Fíni až v 6. minúte, no slovenská defenzíva v poslednej chvíli pokus Anttilu zblokovala. Slováci hrali smerom dopredu jednoducho, súper však pozorne vykrýval stred klziska a iba ojedinele ich púšťal do svojho obranného pásma. Najviac dokázal fínsku obranu zamestnať štvrtý útok SR, nebezpečná bola najmä Kelemenova dorážka.

V 16. min hráči s dvojkrížom na drese nedokázali odpratať puk do bezpečia, zmocnil sa ho na modrej čiare Lindbohm, jeho tečovanú strelu ešte dokázal Rybár vyraziť, no priamo na hokejku voľného Manninena, ktorý z dorážky popod brankárov betón otvoril skóre - 1:0.

Vzápätí boli blízko k druhému gólu strieľajúci Vatanen a dorážajúci Anttila. Hra sa potom otvorila. V 19. min po prihrávke Slafkovského namieril Hrivík z otočky iba do Säteriho, následne si fínsky brankár poradil aj s pokusmi Pospíšila a Jurča. Prvú tretinu uzavrela šanca Anttilu, ktorú zmaril Rybár.

Skvelá druhá tretina v podaní Slovákov

V druhej tretine Slováci zvýšili tempo a tlačili sa viac pred súperovu bránku. V 25. min Slafkovský skvele našiel pred bránkou Hrivíka, ktorý kľučkou poslal Säteriho na opačnú stranu, no trafil iba žŕdku. Fíni odpovedali nevyužitou šancou Pesonena. V ďalšom priebehu zamestnával Säteriho najmä aktívny Slafkovský, v 26. min sa neujala jeho strela z medzikružia. Následne bol blízko k vyrovnaniu Takáč z dorážky.

V polovici stretnutia Slovákom skomplikovali situáciu vylúčenia Čerešňáka a Regendu, po ktorých sa museli 73 sekúnd brániť v trojici. Početnej fínskej prevahe s námahou odolali, Manninen v ideálnej pozícii netrafil bránku a ďalšie strely vykryl pozorný Rybár.

Slováci potom v snahe o vyrovnanie zintenzívnili ofenzívne úsilie. Útoky neúnavne ťahal Slafkovský, po jeho akcii nedokázal z dorážky prekonať Säteriho Hrivík. O pár momentov neskôr mu Lindbohm v poslednej chvíli zblokoval delovku z nádejnej pozície.

Slováci živili nádej do posledných sekúnd

V úvode tretej časti Pospíšil pri mantineli nohou pri mantineli podrazil Vatanena a Slováci hrali oslabenie. V ňom sa bez väčších problémov ubránili, dokonca Slafkovský s Krištofom unikli súperom, prečíslenie 2 na 1 však po nepresnej prihrávke nedotiahli do úspešného konca. Ramsayho zverenci postupne stupňovali tempo, Fíni sa už nikam nehnali. V 47. min po Slafkovského nahodení pred bránku sa dostal k dorážke Cehlárik, puk z jeho hokejky zblokovala fínska obrana.

"Suomi" čakali na slovenské chyby, po ktorých vyrážali do rýchlych brejkov, v 48. min výpad Komarova zastavil v poslednej chvíli korčuľou Kňažko. Tréner Ramsay v závere zúžil hru na tri formácie, Regendu posunul k Hudáčkovi a Jurčovi. Slováci iba s námahou prenikali do útočného pásma, ak sa aj do neho dostali, Fíni ich vedeli umne vytláčať do rohov. Až do konca však živili nádeje na postup do olympijské finále.

V závere tréneri odvolali Rybára z bránky a Slováci to skúsili v šestici, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Naopak, Pesonen gólom do prázdnej bránky spečatil výhru a postup Fínov.

Aj takáto nádej existuje....

Reakcie hráčov a asistenta trénera na prehru s Fínskom: Celé Slovensko musí byť hrdé

Martin Marinčin: „Mrzí nás to. Tlačili sme ich, mali sme veľa šancí. Odohrali sme perfektný zápas proti takému tímu akým je Fínsko. Trochu nás škrie, že už druhý zápas po sebe sme nemali presilovku, je to smutné. Ale klobúk dolu pred celým mužstvom. Fíni hrali neskutočne, betónovali, hrali sme proti stene. Bolo to veľmi ťažké. Škoda, nepodarilo sa to.

Celý čas sme boli nastavení, že dáme gól a potom to otočíme. Bohužiaľ, dnes nám chýbalo malé šťastie, aby sme vyrovnali. Teraz sme smutní, ale nachystáme sa, aby sme vyhrali ďalší zápas.“

Juraj Slafkovský: „Mali sme smolu. Nemali sme to šťastie, nedorazil sa nám tam puk. Zajtra je nový deň, máme stále možnosť urobiť úspech, medailu. Verím, že sa nám to podarí, každý to veľmi chce. Ich brankár chytal naozaj neskutočne. Ako vravím, jeden šťastný odraz a je to dnu. Už dva zápasy sme nehrali presilovku, je to na zamyslenie. Oslabenie sme vynikajúco ubránili, už to chcelo len ten odraz. Netreba to ale riešiť a už sa pozerať dopredu. Stále môžeme urobiť neskutočný úspech, dáme do toho všetko a verím, že sa šťastie prikloní na našu stranu.“

Miloš Kelemen: „Bol to vyrovnaný zápas. Mali sme pasáže, kedy sme boli lepší, ale, bohužiaľ, gól v prvej tretine rozhodol. Čaká nás ešte jeden zápas, musíme sa pripraviť. Fínom dobre zachytal brankár, naozaj dobre bránili stredné pásmo.“

Ján Pardavý (asistent trénera): „Celé Slovensko musí byť hrdé na náš tím. Aj dnes sme odviedli maximum. Hrali sme proti extrémne organizovanému súperovi, hrali veľmi defenzívne. Potrebovali sme dať prvý gól, čo sa nám nepodarilo. Neprekonali sme ich za celých 60 minút.

Hrali dobre v defenzíve, zachytal im brankár. Dnes to bolo o jednom góle, nemali sme to šťastie, aby nám tam niečo padlo. Ale chalani odviedli výborný výkon, nechali na ľade všetko. Musíme sa skoncentrovať na zápas o bronz.

Každý zápas sme tu odviedli fakt dobrú prácu. Len sa nám nepodarilo skórovať. Potrebovali sme ísť do vedenia, aby sme im otvorili obranu, čo sa nepodarilo. Všetky naše vylúčenia vznikli z veľkej snahy. Na druhej strane, už druhý zápas sme nehrali žiadnu presilovku. Chalanom ich nemôžeme zazlievať. Bola to aj smola v niektorých prípadoch. Veril som, že dnes Fínov konečne porazíme, mali sme na to.“

Mislav Rosandič: „Nedali sme ten jeden gólik, ktorý sme potrebovali na to, aby sme sa odrazili a duel otočili. Fíni hrali takticky tak, ako sa tieto zápasy hrajú - na jeden gól. Mali sme optický tlak, v tretej tretine sme ich mleli. Nechcem sa vyjadrovať k rozhodcovi, nech si ľudia urobia sami názor. Do poslednej sekundy som veril, že ten gól dáme, že to zdramatizujeme, bohužiaľ...“

Martin Gernát: „Dve tretiny sme do nich búšili, bohužiaľ, neúspešne. Nedali sme gól, v závere sme to skúsili vabank, dali nám však gól do prázdnej bránky. Fíni celý zápas vynikajúco bránili stredné pásmo, my sme mali obrovský problém sa cez to prepracovať, nedostávali sme sa do toľkých šancí, ako sme chceli. Navyše súper mal výborného brankára. Snažili sme sa, stále sme verili, ale Fíni sa dobre bránili. Bolo to náročné stretnutie, verím, že sa dáme dokopy, zajtra prídeme s elánom a zoberieme domov aspoň bronz.“

Michal Krištof: „Nedostali sme ten odraz, aký sa dostal im. Myslím si, že sme spravili všetko pre to, aby sme vyhrali, bohužiaľ, dnes nám to nepadlo. Vedeli sme, že Fíni budú dobre vykrývať stredné pásmo, snažili sme nahadzovať puky, ale oni to hrali dobre, nemali sme veľa šancí. Je to strašná škoda. Treba sa z prehry vyspať a zajtra odohrať ten posledný zápas najlepšie, ako vieme. Určite dáme do toho všetko.“

Peter Zuzin: „Ťažký zápas, škoda, že sme dostali prvý gól. Prvá tretina bola vyrovnaná, v druhej sme mali viac tlaku, mohol padnúť nejaký gól. V tretej sme ich dobýjali, oni stáli piati v strednom pásme. Ale hrali to dobre, nepustili nás do šancí. Je to škoda, že sme nedokázali vyrovnať.“

Samuel Kňažko: „Nemali sme problém s korčuľovaním, ale mali sme problém prejsť cez stredné pásmo. Fíni boli efektívnejší, ale šance sme mali aj my. Nemali sme toľko šťastia ak v uplynulom zápase.

V sobotu budú hrať Slováci o bronzové medaily.

Slovenskí hokejisti prehrali v semifinále olympijského turnaja v Pekingu s Fínskom 0:2. V sobotu o 14.10 hod. si tak zahrajú o bronz, ich súperom bude zdolaný zo súboja Rusko – Švédsko.

Fínov čaká finále v nedeľu o 5.10 hod.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho prehrávali na National Indoor Stadium od 16. minúty po góle Sakariho Manninena. V druhej tretine prežili bez ujmy 73-sekundové oslabenie o dvoch hráčov, a hoci potom vystupňovali svoje ofenzívne úsilie, prekonať Harriho Säteriho sa im nepodarilo. V závere spečatil triumf severanov gólom do prázdnej bránky Harri Pesonen. Slováci prehrali v Pekingu aj druhý duel s Fínskom, v úvodnom vystúpení v základnej skupine mu podľahli 2:6. Na veľkých turnajoch nezdolali tohto súpera už dlhých 18 rokov.

Slováci sa síce neprebojovali do historického finále, stále však živia šancu na zisk prvého cenného kovu na ZOH. O medaily hrali zatiaľ jedinýkrát, v súboji o bronz vo Vancouveri 2010 podľahli práve „Suomi“ 3:5, keď v tretej tretine neudržali náskok 3:1. Fíni postúpili do finále na ZOH tretíkrát v histórii, zabojujú v ňom o svoje prvé olympijské zlato.

Priebeh zápasu

V 16. min hráči s dvojkrížom na drese nedokázali odpratať puk do bezpečia, zmocnil sa ho na modrej čiare Lindbohm, jeho tečovanú strelu ešte dokázal Rybár vyraziť, no priamo na hokejku voľného Manninena, ktorý z dorážky popod brankárov betón otvoril skóre – 1:0. Vzápätí boli blízko k druhému gólu strieľajúci Vatanen a dorážajúci Anttila. Hra sa potom otvorila. V 19. min po prihrávke Slafkovského namieril Hrivík z otočky iba do Säteriho, následne si fínsky brankár poradil aj s pokusmi Pospíšila a Jurča. Prvú tretinu uzavrela šanca Anttilu, ktorú zmaril Rybár.

V polovici stretnutia Slovákom skomplikovali situáciu vylúčenia Čerešňáka a Regendu, po ktorých sa museli 73 sekúnd brániť v trojici. Početnej fínskej prevahe s námahou odolali, Manninen v ideálnej pozícii netrafil bránku a ďalšie strely vykryl pozorný Rybár. Slováci potom v snahe o vyrovnanie zintenzívnili ofenzívne úsilie. Útoky neúnavne ťahal Slafkovský, po jeho akcii nedokázal z dorážky prekonať Säteriho Hrivík. O pár momentov neskôr mu Lindbohm v poslednej chvíli zblokoval delovku z nádejnej pozície.

V 47. min po Slafkovského nahodení pred bránku sa dostal k dorážke Cehlárik, puk z jeho hokejky zblokovala fínska obrana. „Suomi“ čakali na slovenské chyby, po ktorých vyrážali do rýchlych brejkov, v 48. min výpad Komarova zastavil v poslednej chvíli korčuľou Kňažko. Tréner Ramsay v závere zúžil hru na tri formácie, Regendu posunul k Hudáčkovi a Jurčovi. Slováci iba s námahou prenikali do útočného pásma, ak sa aj do neho dostali, Fíni ich vedeli umne vytláčať do rohov. Až do konca však živili nádeje na postup do olympijského finále. V závere tréneri odvolali Rybára z bránky a Slováci to skúsili v šestici, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Naopak, Pesonen gólom do prázdnej bránky spečatil výhru a postup Fínov.

Fínsky kouč zložil poklonu slovenským hokejistom: Zaslúžia si uznanie, hrali úžasne!

PEKING - Fínski hokejisti ani v piatom zápase na olympijskom turnaji v Pekingu nenašli premožiteľa. Po semifinálovom triumfe 2:0 nad Slovenskom si zahrajú o zlato, vo finále ZOH 2022 sa stretnú s lepším z dvojice Švédsko - ROC. Tréner "Suomi" Jukka Jalonen po piatkovom dueli vyzdvihol najmä skalopevnú defenzívu tímu, ktorá pustila Slovákov len do minima šancí a nedovolila im ani raz skórovať.

"Ak chcete vyhrať takéto zápasy, musíte hlavne dobre brániť a myslím si, že sme si v tom počínali mimoriadne úspešne. Nedopriali sme slovenským útočníkom veľa priestoru. Je to jedna z našich silných stránok, no, samozrejme, radi by sme hrali ešte trochu lepšie v ofenzíve," povedal po zápase Jalonen. "Dostať sa do finále bol náš cieľ. Sme nadšení a veľmi šťastní z toho, že sme ho splnili. Je jedno, či v ňom narazíme na našich odvekých rivalov Švédov alebo Rusov, nepreferujem žiadneho z nich."

Prvý gól Fínov, ktorý sa ukázal byť víťazný, strelil v 16. minúte z dorážky Sakkari Manninen. Bol to pre neho štvrtý presný zásah na turnaji. "Dosiahli sme niečo veľkolepé. Postup do olympijského finále je ako sen," povedal pre olympijské spravodajstvo jeden zo 17 hráčov KHL na fínskej súpiske.

"O takýchto momentoch snívate, na druhej strane sa musíte pred zápasom koncentrovať na správne veci, zbytočne nad tým veľa nepremýšľať. Vieme, že máme skutočne kvalitnú defenzívu, v nej je naša sila. Vieme, že dokážeme výborne brániť, potrebujeme však vo finále ešte viac ukázať v útoku, získať nejaké presilovky a trochu unaviť protivníka," tvrdí Manninen, ktorý sa na výhre 6:2 v prvom vzájomnom súboji so Slovenskom v základnej skupine podieľal hetrikom.

Bol to tvrdý boj

Oporou fínskeho tímu bol brankár Harri Säteri, ktorý zlikvidoval všetkých 28 striel Slovákov. "Bol to tvrdý boj, no odviedli sme ako tím skvelú robotu v tom, ako sme pokryli stred klziska. Súpera sme držali po stranách, chalani mi dnes veľmi pomohli," poďakoval sa Säteri spoluhráčom. "Postup do finále je pre všetkých veľká vec, či už pre nás hráčov, celý tím či pre našu krajinu, ktorá žije hokejom."

Fíni majú v zbierke tri tituly majstra sveta, no zabojujú o svoje prvé olympijské zlato. Na ZOH zatiaľ získali dve strieborné (1988, 2006) a štyri bronzové medaily (1994, 1998, 2010, 2014). Odkedy olympijský turnaj vrcholí vyraďovacou časťou, postúpili do finále druhýkrát v histórii, v Calgary 1988 vybojovali striebro po tom, ako skončili na druhom mieste vo finálovej skupine.

"Je to pre nás špeciálny deň. Pred olympiádou som vedel, že máme dobrý, solídny tím plný veteránov s množstvom skúseností, no každý turnaj je tak trochu záhadou v tom, ako to nakoniec vypáli a ako sa to celé skončí. Som určite šťastný. Je to pre nás neskutočná príležitosť zahrať si o tú najjagavejšiu medailu, je to cool," vyznal sa Harri Pesonen, ktorý gólom do prázdnej bránky 39 sekúnd pred koncom stanovil konečný výsledok semifinálového stretnutia.

Tridsaťtriročný útočník ocenil aj výkon súpera: "Slováci si zaslúžia uznanie, hrali úžasne. Nevzdali to, nahadzovali puky na bránku a verili v nejaké šťastné dorážky, no my sme bránili pozorne. Harri (Säteri) odchytal perfektný zápas. Podali sme solídny výkon, no pred finále je určite priestor na zlepšenie."