Roráty - trinásty deň: Koľkokrát odpustiť?

Pondelok po 3. adventnej nedeli

16. december 2024

KOĽKOKRÁT ODPUSTIŤ?

Mapa: Vatikán

 

Čo urobil gróf zo svojho zámku po obrátení sa pod vplyvom sv. Vincenta?

 

Kto je odvážny?

Kto je náš superhrdina?

 

Radosť, radosť, radosť! Včera sme mali Radostnú nedeľu a na adventnom venci nám už horí tretia sviečka, čo znamená, že Vianoce sú za dverami...

Ako sa volá včerajšia nedeľa – 3. adventná?

(Nedeľa Radosti, Gaudete)

Naša cesta maľovaná srdiečkom pokračuje ... Stále sú nejaké dobrodružstvá, ktoré na nás čakajú. Dnes sa naučíme ako odpúšťať.

Majstrom v odpúšťaní je Pán Ježiš....

Položím vám otázku:

Čo je opakom radosti?

(odpovede detí)

Áno, všetko toto je presným opakom radosti. Najhorší z týchto pocitov je hnev. Hnev ma robí neprístupným pre ostatných, dvíha múr medzi mnou a druhými. V hneve mám pocit, že viem všetko najlepšie a že som stredom sveta. V hneve som ako tento balón - nafukujem sa a nafukujem

(nafukujem balón)

a musím si dávať pozor, aby som neodletel.

(kňaz pustí balón).

 

Odpúšťam, alebo boxujem do druhých????

 

Keď som plný hnevu, namiesto podania ruky ukážem druhému boxerskú rukavicu alebo päsť. Som pripravený na boj, nie na stretnutie s človekom. Som pripravený niekoho udrieť, nie niekoho objať.

Bohužiaľ, takíto ľudia existujú stále. Boli tu aj v časoch svätého Vincenta. Vincent sám zažil zajatie, krivdy a nespravodlivosti.

Počúvajte tento príbeh:

Vincenta ako mladého kňaza uniesli piráti a predali na trhu s otrokmi. Medzi jeho pánmi bol aj Francúz, ktorý sa zriekol kresťanskej viery a prijal islam. Keď zistil, že Vincent je kňaz, prikázal ho prísne strážiť a potrestať bičom, ak nebude pracovať dostatočne usilovne. Vincent musel pracovať v ťažkých podmienkach na farme, vystavený neznesiteľným horúčavám, ale nikdy sa nesťažoval ani nevzoprel. Keď na neho pán kričal, Vincent odpovedal pokojným úsmevom a s pokorou znášal všetky urážky.

Počas práce si Vincent často spieval žalmy, ktoré sa naučil v škole. Tieto melódie zaujali manželku jeho pána, ktorá sa s ním začala rozprávať o viere v Pána Ježiša. Vincenta mala veľmi rada a povedala o tom aj svojmu manželovi. Dodala, že nechápe, prečo sa zriekol tak krásnej viery. Postupne sa aj tvrdý pán menil. Začal sa s Vincentom zhovárať stále jemnejšie, až sa napokon vrátil ku kresťanstvu. Priznal, že ho k tomu presvedčil Vincentov chápavý a jemný postoj. Obaja utiekli na člne späť do vlasti. A Vincentov bývalý pán, ktorý sa obrátil, vstúpil do kláštora v Ríme a až do konca života pomáhal chorým ľuďom.

Kňaz:

Tento príbeh ukazuje, akú moc má jemné a chápavé správanie. Vincent by svojho pána určite neobrátil, keby odpovedal na urážky krikom. Možno nebudeme obracať iných ľudí na vieru, ale naše jemné správanie určite prinesie krásne a trvalé ovocie.

Svätý Vincent učil, že MIERNOSŤ je ako kameň, ktorým prekonávame nepriateľov, hnev a agresiu.

PIESEŇ

Máte pred sebou neľahkú úlohu, ktorá platí nielen pre dnešok, ale aj pre celý život. Keď vám niekto ublíži, nevracajte mu to rovnakým spôsobom, ale odpustite mu a správajte sa jemne. Lebo hnev plodí hnev, ale láskavosť ho prekonáva.

Náš sprievodca Vincent dal svojim študentom jednoduchú radu: „Keď ku mne niekto pristupuje ako k bojovníkovi, musím k nemu pristupovať ako k Pánu Ježišovi.“ Zamyslite sa: Mal Ježiš armádu? Nie! Bojoval s niekým? Nie! Ublížil niekomu? Nie! Buďme ako On. Odpusťme tým, ktorí nám kedysi ublížili alebo ktorých je pre nás ťažké mať radi.

ŠPECIÁLNA MISIA - ÚLOHA

Pomodlím sa dnes za niekoho, kto mi niekedy ublížil.

OTÁZKA

Čo sa stalo s Vincentom po tom, čo ho uniesli piráti?

 

 

Vidíte Slováci nedobre preložili úlohu, že:

Pomodlím sa dnes za niekoho, kto mi niekedy ublížil.

Teda minulý čas – „ublížil mi”

 

Ale poľský originál uvádza:

pomodlím sa za niekoho, koho neľúbim, nemilujem.

Teda prítomný čas. Mám niekoho, koho neľúbim, nemilujem????

 

Pôjdem dnes za ním a poviem mu:

vieš čo, nehnevajme sa,

ja odpúšťam Tebe,

odpusť aj Ty mne.

Pomodlime sa dnes za seba!!!

 

 

Vlajka Vatikánu

má dva zvislé pruhy, žltý a biely. Uprostred bieleho sú prekrížené kľúče sv. Petra a tiara zo štátneho znaku. Kľúče sú obrátené von a pripomínajú evanjelium sv. Matúša (... tebe dám kľúče od kráľovstva nebeského), ich farby symbolizujú zverenú moc prepúšťať a otvárať (strieborná, t. j. biela) aj zadržať a zatvárať (zlatá, t. j. žltá); červená šnúra ktorá kľúče zväzuje, dokladá, že obidve moci spolu súvisia. Žlto-biela tiara – trojnásobná pápežská koruna – predstavuje trojitý pápežský úrad, učiteľský, kňazský a pastiersky. Farby sa odvodzujú z farieb svätopetrovských kľúčov, podľa tradície aj zo znaku kráľovstva jeruzalemského, zriadeného v dobe križiackych výprav (1099 až 1187), ktorý mal zlatý kríž na striebornom poli.

 

Putovná socha Panny Márie putovala

do Andrejovej rodiny.

Paťka ho vylosovala: