Roráty - dvanásty deň: Odvaha, keď sa deje krivda
Sobota po 2. adventnej nedeli
14. december 2024
ODVAHA, KEĎ SA DEJE KRIVDA
Mapa: Slovensko, Rudinská
Kedy plačeme?
Aj Pán Ježiš plakal? Áno, kedy?
Štólu akej farby nosí kňaz v spovednici?
Akú medailu sme dostali v pondelok?
Aké rehoľné kongregácie založil sv. Vincent?
Ako sa volali dievčatá, ktorým sa PM zjavila v Gietrzwalde?
Svätý Vincent opäť (14. 12. 2024) v Rudinskej
Dnes sme na návšteve u nás doma, na Slovensku. Toto je naše vlastné miesto na mape – naša Rudinská, pretože aj my čakáme na Vianoce a túžime sa stretnúť s Pánom Ježišom a slúžiť mu.
Keď nás navštívila sestrička Žofia - Dcéra kresťanskej lásky, o čo nás prosila?
(o pomoc pre chudobných)
Čo nám zostalo v našej farnosti po Ľudových misiách, aká aktivita so sv. Vincentom?
(Taška sv. Vincenta)
Po včerajšej náročnej etape cesty dnes stretneme niekoho, pre koho sú slzy také bežné ako úsmev alebo stretnutie s iným človekom. Skôr než toto stretnutie začne, na začiatku svätej omše poprosme Pána o odpustenie za všetky chvíle, keď sme zostali ľahostajní voči tým, ktorým bolo ublížené, a za všetky zbytočné slová, ktorých sme sa mohli zdržať.
PIESEŇ
Svätý nie je ten, kto vždy so všetkým súhlasí, len preto, že sa bojí, čo si o ňom pomyslia ostatní. Vypočujme si teraz príbeh o Vincentovi a o jednom mužovi. Ale skôr, než začneme, poďme si spoločne zaspievať našu pieseň.
Aj dnes sme sa dohodli so svätým Vincentom, že príde z Neba do Rudinskej. Skúsme ho zavolať:
Vincent, príď!
Aha, svätý Vincent je opať v Rudinskej, počujme, čo nám povie:
Stalo sa mi to vo Francúzsku, v meste Chätillon [vyslovuje sa Šatijó], kde som sa stal farárom. V meste žil istý gróf, ktorý bol známy svojou záľubou v zápasení, vysedávaní po hostincoch a bohatom živote. Bol výnimočný šermiar a v súbojoch porazil mnoho ľudí. Jedného dňa som sa rozhodol grófa navštíviť a presvedčiť ho, aby sa zmenil. Nič som si so sebou nevzal, mal som len dôveru v Pána Boha. Gróf bol mojou návštevou prekvapený a hneď vyhlásil, že sa nebojí ani kňazov, ani Cirkvi, ani Boha, či diabla. Ja som vtedy vstal, odvážne som sa mu pozrel do očí. Gróf sa naštval, schmatol meč a chcel ma udrieť. No ja som sa ani nepohol a hľadel som mu priamo do očí. Gróf sa rýchlo upokojil a povedal, že si váži statočných ľudí. Ja som sa usmial a pozval som grófa na nedeľnú svätú omšu.
Pre všetkých v Chätillone [vyslovuje sa v Šatijóne] bolo prekvapením, keď v nedeľu videli grófa kľačať v poslednej lavici kostola. Po svätej omši ma gróf požiadal o rozhovor, priznal, že moja návšteva ho donútila zamyslieť sa. Obdivoval moju odvahu, porozumenie a láskavosť. Odvtedy sa z grófa stal úplne iný človek. Svoje majetky predal a peniaze použil na kláštory. Hrad premenil na útulok a nemocnicu pre chorých a chudobných. Dlhé noci trávil v modlitbách pred Najsvätejšou Sviatosťou. Svoj meč, ktorý mal kedysi tak rád, zlomil na znak toho, že sa zmenil. Pred smrťou prosil o skromný pohreb.
Kňaz:
Svätý človek je niekto, kto je odvážny a jasne hovorí, čo je dobré a čo zlé. Poznáte niekoho, kto je odvážny?
(odpovede detí)
Takýchto odvážnych ľudí môžeme nazvať superhrdinami.
Viete, kto je ešte superhrdina?
Otec, ktorý ráno vstáva do práce, aby jeho deti mali čo jesť. Mama, ktorá sa stará o celú rodinu. Kňaz, ktorý slúži tam, kde to nikto iný nechce. Rehoľná sestra, ktorá nemá vlastné deti, ale je ako matka pre každého, koho stretne.
A ten najväčší hrdina na svete je... Pán Ježiš!
Viete prečo?
Lebo dal svoj život za nás všetkých.
Buďme my odvážni, najmä keď vidíme, že sa deje niečo zlé. Dnešná úloha je náročná: skúsme povedať STOP, keď sa niekto správa zle k nášmu kamarátovi alebo kamarátke,
napr. keď sa niekto smeje z môjho spolužiaka,
alebo keď niekto ťahá našu spolužiačku za vlasy,
alebo keď jej niečo niekto berie...
Hoci je to ťažké, budeme mať čisté srdcia ako táto voda
(kňaz ukazuje ampulku s vodou),
ktorú čoskoro primiešame do kalicha a pri Premenení, keď sa chlieb a víno stanú Telom a Krvou nášho najväčšieho hrdinu, Pána Ježiša!
ŠPECIÁLNA MISIA - ÚLOHA
Poviem STOP, keď budem svedkom zla, ktoré sa deje iným.
OTÁZKA
Čo urobil gróf zo svojho zámku po obrátení sa pod vplyvom sv. Vincenta?
Putovná socha Panny Márie putovala
do Paťkinej rodiny.
Jakubko ju vylosoval:
Vlajka Slovenska
je jedným zo štyroch slovenských štátnych symbolov. Bola prijatá 3. septembra 1992 a od 1. januára 1993 je štátnou vlajkou Slovenskej republiky. Skladá z troch pruhov (bielo-modro-červenej trikolóry), rovnakej dĺžky umiestnených pod sebou a slovenského znaku, ktorý je vyobrazený na prednej polovici listu štátnej vlajky. Štít štátneho znaku je ohraničený bielym lemom širokým jednu stotinu dĺžky vlajky, avšak na štátnom znaku na vlajke sa nepoužívajú žiadne obrysové linky. Pomer strán Slovenskej štátnej vlajky je 2:3 a môže sa použiť aj vo forme štátnej zástavy. Farby slovenskej trikolóry sú odvodené od pôvodných slovanských farieb, ktorými sú červená a biela, a od slovanskej trikolóry (kombinácie bielej, modrej a červenej).
Vlajka obce Rudinská.
Obecná vlajka má podobu šiestich pozdĺžnych pruhov žltého, bieleho, modrého, zeleného, žltého a bieleho. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu. Obec vznikla v chotári obce Rudina v 16. storočí. Spomína sa od roku 1598 ako Rudniczka Walachorum, neskôr od roku 1658 ako Rudinska neb Postenne; maďarsky Rudinszka. Patrila panstvu Budatín.