Predseda Českej biskupskej konferencie píše do Moskvy

Otec arcibiskup z Moravy píše moskovskému patriarchovi Kirilovi:

Jeho Svatosti Kirillovi, patriarchovi Moskvy a vší Rusi.

Vaše Svatosti, obracím se na Vás jako na nejvyššího představitele ruské pravoslavné církve.

My křesťané máme společnou víru v Ježíše Krista, Boha, který se stal člověkem. Tím také dal člověku novou důstojnost – je nejen Božím obrazem, ale i bratrem či sestrou samotného Božího Syna.

Současná invaze ruských vojsk na Ukrajinu a konflikt mezi Ruskou federací, Ukrajinou a Běloruskem je v přímém rozporu s naší vírou, která hlásá, že máme stejnou důstojnost, že jsme bratři a sestry a že jsme bližní.

Proto Vás naléhavě žádám, abyste využil svého vlivu a zasadil se o okamžité ukončení válečného konfliktu, při němž je proléváno tolik krve. Násilí není argument a válku si nepřejeme.

Musíme proto společně hledat taková řešení, která povedou k obnovení míru a nastolení spravedlnosti. Katolická církev v České republice, největší křesťanská církev v naší zemi, se spolu s dalšími křesťany úpěnlivě modlí za mír a pomáhá všem, kteří jsou válečným konfliktem na Ukrajině postiženi.

Jménem římskokatolických biskupů České republiky

Jan Graubner arcibiskup,