Detské sväté omše 2022/23 – svätý Filip Neri

MÁM PRIATEĽOV V NEBI

Detská sv. omša

Piatok 10. februára  2023

Rudinská 18,00 hod.

Buďte dobrí, ak môžete

 

Sv. Filip Neri sa narodil 21. júla 1515 vo Florencii. V tom istom roku ako svätá Terézia z Avily, o ktorej sme si hovorili na poslednej Detskej sv. omši.

Filipova matka zomrela, keď bol ešte chlapcom. Rozhodol sa, že svoj život zasvätí Pánu Bohu. V roku 1534 odišiel do Ríma. Filip vo dne učil svojich zverencov a študoval, v noci spal, ale sa aj veľa modlil. Žil veľmi chudobne. Čo mal, predal, peniaze rozdal chudobným, chodil do nemocnice, opatroval chorých. Rozprával ľuďom o Bohu a o kresťanskom živote. Hriešnikov sa usiloval priviesť k pokániu. Bol známy svojou veselosťou. V roku 1551 sa na naliehanie svojho spovedníka dal vysvätiť za kňaza. Následne chcel odísť na misie do Indie, avšak vraj mal sen, v ktorom počul hlas: „Tvojou Indiou nech je Rím!“. Filip teda zostal v Ríme, ktorý sa stal naozaj jeho misijným pôsobiskom. Usiloval sa viesť ľudí k čnosti. Vďaka svojej priamosti a veselosti sa mu mnoho hriešnikov podarilo priviesť k pokániu. Ako kňaz zhromažďoval mužov a chlapcov, s ktorými o všeličom debatoval a spolu chodil aj ošetrovať chorých. Od roku 1558 sa tieto schôdzky konali v zvláštnej modlitebni – v oratóriu nad chrámovou klenbou v chráme San Girolamo (latinské orare – prekladáme modliť sa). S Filipom vtedy spolupracovali viacerí svätci – sv. Ignác z Loyoly, sv. Kamil de Lellis, sv. František Saleský a ďalší.

 

Zomrel 26. mája 1595 vo veku osemdesiat rokov. Za svätého bol vyhlásený v roku 1622. V tom istom roku ako svätá Terézia z Avily. Uctieva sa ako apoštol a patrón mesta Ríma.

„Vyberte si život v láske a radosti, inak ochutnáte trpkú príchuť pekla.“ Toto je jeden z mnohých výrokov svätého Filipa Neriho, ktorý je známy ako patrón radosti. Neustále zdôrazňoval, že šťastie by malo byť charakteristickou črtou tých, ktorí nasledujú Krista. Je o ňom známe, že miloval vtipy a neustále žartoval s každým, koho stretol. Ľudia ho milovali nielen pre jeho veselú povahu, ale aj preto, že dokázal spájať ľudí bez ohľadu na vek, vzdelanie či spoločenské postavenie, aby ich doviedol k spoločnej láske k Ježišovi Kristovi.

 

Svätý Filip Neri zaviedol  40- hodinové modlitby, pri ktorých sa veriaci striedali pred vystavenou Najsvätejšou sviatosťou.

Prečo svieca zhasne, keď ju prikryjeme? Lebo nemá vzduch! Aby svieca horela, potrebuje vzduch. Bez vzduchu niet života. Rastliny by nerástli, zvieratá by nežili. Ak človek nemôže dýchať, nemôže žiť.

Čo je v živote veriaceho človeka tak nevyhnutné pre život duše, ako vzduch pre život tela?

Eucharistia. Filip to vedel.

Viem to aj ja.

Aj keď mám veľa učenia, pôjdem na svätú omšu.

Budem sa učiť popoludní, potom svätá omša, vrátim sa a bude mi to ešte lepšie myslieť!!!

Filip Neri nás povzbudzuje, aby sme čo najčastejšie išli na svätú omšu.

 

Pán Boh robí mnohé zázraky, robil ich aj cez svätého Filipa:

 

Ak chceš mať radostného ducha, drž sa týchto šiestich rád od svätého Filipa Neriho:

Pre inšpiráciu a usmernenie si často čítaj životopisy svätých.

Veselosť posilňuje srdce a pomáha nám vydržať v ťažkých bojoch, ktoré prežívame.

Keď si Božím dieťaťom, máš mať vždy dobrú náladu, byť dobročinným a pokorným.

Miluj každého človeka, lebo Boh nechodí tam, kde nie je láska k blížnemu.

Kto zotrváva v nenávisti a horkosti ducha, okúsi trpkosť pekla.

Náš nepriateľ diabol, ktorý s nami bojuje, aby nás porazil, snaží sa v našich domovoch vyvolávať hádky, nenávisť a rôzne iné spory. Ak chcete byť víťazmi v tomto boji, vezmite si do rúk ruženec a s úsmevom sa modlite k Panne Márii.

 

Smiech a modlitba sú podľa svätého Filipa Neriho najmocnejšie zbrane, ktoré máme na zemi. Mnohí sa ho často pýtali, prečo sa neustále usmieva, či nevidí, koľko trápení je okolo neho. On vždy s úsmevom na perách a ukazujúc prstom na nebo povedal, že je synom víťazného Boha, ktorý navždy porazil temnotu.

Milujte smiech, lebo on je kyslíkom pre dušu. Čim viac je duša zakorenená v Bohu, tým viac sa usmieva. Trápeniam, ktoré ju sužujú, vie čeliť so správnym odhodlaním a dôverou v Boha, že on, ktorý je v nebi, sa na nás usmieva. Lebo je to Boh radosti. Uvedomte si, že nie je dobré premárniť život, ktorý nám bol daný v smútku, egocentrizme a sebectve.

Proste svätého Filipa Neriho o dar vedieť sa smiať a tešiť, najmä v ťažkých chvíľach nášho života. Nech nás naučí pozerať sa na nebeského Otca ako na Boha radosti, v ktorom je nekonečné šťastie.

Neustále hovorte tak, ako hovorieval svätý Filip Neri: „Nechcem mať smútok v duši a ani v mojom dome.“

 

Televízia LUX ponúka krásne príbehy o svätých ako sa dostať do Neba:

 

Modlitba k svätému Filipovi Nerimu v čase smútku a depresie:

Svätý Filip Neri, patrón radosti, ty, ktorý si uveril Písmu a Pánovmu prísľubu, že on je stále prítomný medzi nami. Zverujeme naše starosti a trápenia tvojmu súcitu. Prosíme ťa o pomoc, lebo ty prekypuješ nesmiernou láskou k Bohu a celému jeho stvoreniu. Vypočuj nás a prihováraj sa za nás. Nech radosť Ducha Svätého naplní naše srdcia, premení naše životy a prinesie pokoj. Amen.

 

 

25 bodov, ako byť svätý podľa Filipa Neriho

Úsilie o svätosť v dvadsiatich piatich bodoch, ktorých autorom je obľúbený svätec.

Svätý Filip Neri, rovesník svätého Ignáca z Loyoly, sa veľmi túžil stať misionárom, ale Ignác tvrdil, že samotný Rím je misijným územím a že Filip to s Rimanmi zvláštne vie, hoci pochádza z Florencie. Filip teda prijal radu svojho priateľa ako vnuknutie Svätého Ducha a z celého srdca po celý život slúžil v Ríme. Nazývajú ho aj „apoštolom Ríma“ a je patrónom tohto mesta.

Známy je aj svojou radostnosťou a zmyslom pre humor, no ako spovedník a kazateľ bol seriózny a mal srdce mystika, ktoré, podobne ako u svätej Terézie z Avily, na dôkaz jeho horúcej lásky prešlo z milosti fyzickou zmenou. Jeho svätosť spočívala v úplnom odovzdaní všetkých záležitostí do Božej prozreteľnosti.“

Nasledujúcich dvadsaťpäť bodov by sa dalo nazvať „homíliou o tom, ako sa snažiť o svätosť“, založenou na zásadách svätca Filipa Neriho:

1. Skutočný Boží služobník neuznáva inú domovinu ako nebo.

2. Náš nepriateľ diabol, ktorý proti nám bojuje, aby si nás zotročil, vyhľadáva nejednotu v našich domácnostiach, podporuje hádky, antipatie, súťaživosť a rivalitu, pretože kým sa jeden s druhým ruveme, on prichádza a podmaňuje si nás a zaisťuje si, aby sme mu patrili.

3. Ten, kto sa stále hnevá, neustále sa sporí a má zatrpknutého ducha, ochutnáva atmosféru pekla.

4. Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako sa chrániť od hriechu, je súcitiť s tými, ktorí padajú kvôli svojej slabosti, nikdy sa nechvastať svojou spravodlivosťou, ale s ozajstnou pokorou uznávať, že v milosti Božej sme iba Božou zásluhou.

5. Pre náš duchovný život nie je nič nebezpečnejšie než chcieť riadiť svoj život podľa seba.

6. Stvorenie v sebe nesie štedrosť, ktorá dokazuje dobrotu Tvorcu: slnko vydáva svetlo, oheň teplo, stromy rozprestierajú svoje vetvy ako ramená a rodia pre nás ovocie, voda, vzduch a vôbec celá príroda vyjadruje veľkodušnosť Stvoriteľa. A zatiaľ my, čo sme jeho živým obrazom, ho nereprezentujeme, ale svojimi zvrátenými skutkami bez lásky ho popierame, hoci by sme ho aj vyznávali svojimi perami.

7. K nikomu necíť nenávisť. Tam, kde niet lásky k blížnemu, Boh nikdy nepríde.

8. Ak sa skutočne túžiš stať svätým, nikdy neprechádzaj do defenzívy a vždy si uznaj svoju vinu, aj keby to, čo sa tvrdí, nebola pravda.

9. Škrupule sú neduhom, ktorý prináša zdanlivý mier, ale zriedka prinesie skutočný pokoj; poraziť ich dokáže iba pokora.

10. Prinúť sa k poslušnosti, aj v tých najmenších, na pohľad bezvýznamných veciach; potom bude ľahšie poslúchať v dôležitejších záležitostiach.

11. Často čítaj životopisy svätých, aby si sa inšpiroval a poučil.

12. Aby si v živote viery vytrval, nauč sa rozlišovať; nedá sa robiť všetko naraz alebo stať sa svätým za štyri dni.

13. Ani na prostriedky (úsilia o svätosť) sa nesmieme tak upäť, že zabudneme na cieľ. Umŕtvujeme telo, ale musíme umŕtvovať aj mozog, ktorý je hlavným spôsobom, ako sa stať hriešnikom alebo svätým.

14. Radostnosť posilňuje srdce a pomáha nám vytrvať. Boží služobník by mal mať stále radostného ducha. Naším mottom by mali byť „milosrdná láska a radosť“ alebo „milosrdná láska a pokora“.

15. Pokoru dosiahneš úprimnou a častou spoveďou.

16. Sebaláska veľmi rýchlo obalí naše srdce a zlúpnuť ju bolí. A čím hlbšie, až k špiku toho, čo je skutočne v našich srdciach, sa dostaneme, tým ostrejšie a ťažšie je zniesť to.

17. Najlepší spôsob, ako sa naučiť modliť? Priznať si, že sme nehodní modliť sa, a tak úplne vložiť svoje úsilie do Pánových rúk.

18. Pravda, že sme sami vo všeobecnosti tými, čo zhotovujú svoje kríže, sa, žiaľ, ľahšie spoznáva na iných než na sebe.

19. Všetky Božie zámery slúžia na dobré, a hoci tomu nie vždy rozumieme, môžeme sa na to spoľahnúť.

20. Písmo sa lepšie naučí cez modlitbu než cez štúdium.

21. Ak si chorý a nemôžeš sa postiť, dávaj štedrejšie almužny.

22. Keď chceš prosiť preblahoslavenú Pannu vo svojich najvážnejších potrebách, opakuj ako pri ruženci: „Panna Mária, Božia Matka, pros za mňa Ježiša.“

23. Hoci čas sa míňa (a o rokoch to platí tiež), čas konať dobro sa ešte neskončil.

24. Boh má zvláštnu záľubu v pokore tých, čo veria, že ešte nezačali konať dobro.

25. Dobre teda! A kedy začneme konať dobro?

spracované podľa rôznych materiálov

 

Buďte dobrí, ak môžete