16. október 1978 – 16. október 2022

DNES JE 44. VÝROČIE ZVOLENIA KARDINÁLA KAROLA JOZEFA WOJTYŁU ZA PÁPEŽA

V sobotu budeme sláviť liturgickú spomienku na svätého pápeža – Jána Pavla Veľkého

V sobotu v Lagievnikach slávia Odpust - hodové slávnosti

16. októbra 1978 sa zhromaždil dav na Námestí svätého Petra v Ríme, videl biely dym a počul slávne „Habemus papam“. Nástupcom sv. Petra bol zvolený krakovský kardinál Karol Jozef Wojtyła.

V Ríme bola reakcia na zvolenie Karola Wojtylu spontánna. Bolo vidno, že ľudia čakajú na niečo nové. To „nové“  prišlo z ďalekej krajiny, z Krakova, od kardinála Wojtyłu. S nádejou naňho pozerali a čakali, čo povie. Zaujal Rimanov od prvého dňa – spomína na ten deň pápežský sekretár, ktorý bol pri svätom Jánovi Pavlovi Veľkom mnoho rokov  - kardinál Stanisław Dziwisz.

Prvýkrát po 445 rokoch zvolili kardináli na Petrov stolec biskupa, ktorý nepochádzal z Talianska, ale až z krajiny za železnou oponou. Kardinálske kolégium, ktoré volilo, malo 111 kardinálov. Z kardinálov voličov bolo iba 18 mladších ako kardinál Wojtyła.

"Pochválený buď Ježiš Kristus! Drahí bratia a sestry! Všetci sme ešte stále preniknutí bôľom po smrti nášho milovaného pápeža Jána Pavla I. A tu najdôstojnejší otcovia kardináli zvolili nového rímskeho biskupa. Povolali ho z ďalekej krajiny... ďalekej, ale blízkej vo viere a kresťanskej tradícii. Bál som sa prijať túto voľbu, ale urobil som tak v duchu poslušnosti voči nášmu Pánovi Ježišovi Kristovi a s úplnou dôverou v Jeho Matku, Pannu Máriu. Neviem, či sa dokážem dobre vyjadriť vo vašom... našom talianskom jazyku. Ak sa pomýlim, opravte ma. A takto stojím pred vami všetkými, aby som vyznal našu spoločnú vieru, našu nádej, našu dôveru v Kristovu Matku a Cirkev a tiež, aby som s Božou pomocou a s pomocou ľudí vykročil na túto cestu dejín a Cirkvi," - povedal novozvolený pápež veriacim zhromaždeným pred Bazilikou sv. Petra.

Ján Pavol II. bol 264. pápežom. Počas svojho pontifikátu navštívil 129 krajín, vydal 14 encyklík, blahorečil 1340 ľudí, kanonizoval 483. Zomrel 2. apríla 2005, v predvečer sviatku Božieho milosrdenstva. Pápež František ho 27. apríla 2014 kanonizoval – vyhlásil za svätého.