Modlime sa za svätého pápeža
Pozývam vás, aby sme sa modlili aj doma pri súkromných modlitbách za nového Svätého Otca. Prosme, nech je nový pápež muž hlbokej viery, verný Ježišovi Kristovi, nech je to muž svätého života - pravoverný.
6. deň: Odvaha uprostred prenasledovania
Sväté Písmo: Bdejte, buďte pevní vo viere, vzmužte sa, buďte statoční! (1 Kor 16, 13)
Nenávisť voči kresťanom v Rímskej ríši sa prvýkrát ukázala v hroznom rozmere v roku 64. Nero nechal podpáliť Rím a zo zločinu obvinil kresťanov. Rímsky historik Tacitus o prenasledovaní a vraždení kresťanov v roku 64 po Kristovi píše: „Preto Nero uvalil najvyberanejšie tresty na kresťanov. Kristus, muž, od ktorého pochádza meno kresťanov, bol popravený za vlády Tibéria na popud prokurátora Poncia Piláta… Tak boli zatknutí najprv tí, ktorí sa priznali, potom na základe ich udania bolo obvinené obrovské množstvo kresťanov. A keď kresťania kráčali v ústrety smrti, ešte sa im aj vysmievali, obliekli do koží divých zvierat, nechali ich trhať divým zverom, pribili ich na kríž, alebo ich upálili za súmraku na hranici, aby slúžili ako nočné osvetlenie.“
Euzébius rozpráva o tom, ako Fabián - neskorší pápež a mučeník, prišiel v roku 236 po smrti pápeža Anterosa do Ríma. Prišiel ako obyčajný pútnik – tak ako mnoho iných ľudí. Možno ho pritiahla obava nad budúcnosťou viery a náboženstva, možno aj zvedavosť, kto bude zvolený ako nový pápež. Najčastejšia otázka medzi ľuďmi sa zrejme týkala práve nového pápeža.
Náhle, počas diskusie sa zniesla zhora holubica a usadila sa na neznámom pútnikovi Fabiánovi. Okolostojaci to pokladali za znamenie Ducha Svätého a vyhlásili, že pápežom má byť Fabián. A tak sa aj stalo.
V Duchu Svätom vedie svätú Cirkev 14 rokov. Stará sa, aby dedičstvo svätých mučeníkov zostalo ďalším pokoleniam v živej pamäti. Cisár Décius, jeden z najzúrivejších prenasledovateľov Cirkvi, ho dá vypátrať. Na odstrašenie iných rozkáže ho čím neľudskejšie mučiť. Cisár nariadi všetkým kresťanom, aby sa vzdali viery a zapreli Krista. Pápež Fabián sa stáva pre všetkých príkladom. Je prvý, ktorý sa rozhodol nezaprieť Krista, radšej podstupuje smrť. Zomiera mučeníckom smrťou v žalári roku 250.
A čo odkazuje dnešnému poblúdenému svetu biskup - mučeník svätý Polykarp? Tento verný syn chránil ostražito náuku svätého evanjelia od nánosov a bludných mienok samozvancov. Sudcovi, ktorý ho nútil rúhať sa Kristovi, dáva odpoveď: "86 rokov slúžim Kristovi a nikdy mi neublížil. Ako by som sa mohol rúhať svojmu Kráľovi a Spasiteľovi?" Nakoniec je odsúdený na spálenie.
Nasledujú Litánie k Duchu Svätému, alebo desiatok sv. ruženca: Ktorý nám zoslal Ducha Svätého (ako v 1. deň)
Uvažuj:
V časoch morálneho úpadku a nepriateľstva voči pravde musí byť pápež odvážny, až po mučeníctvo.
Aj dnešní svätci - apoštoli Filip a Jakub oslávili Pána mučeníckou smrťou. Hlásali náuku Ježiša Krista a vyliali za ňu svoju krv. Sv. Jakub nás pozýva vo svojom liste, aby za našou vierou boli skutky, lebo viera bez skutkov je mŕtva. Aj zradca Judáš mal vieru v Ježiša Krista, a predsa ho zradil, obesil sa v zúfalstve, lebo nemal dobrých skutkov.
Bože Otče, ktorý si svet stvoril; Ježišu, ktorý si ho vykúpil; Duchu Svätý, ktorý ho posväcuješ, naplň silou pevnej viery nového pápeža. Nech je odvážny aj v prenasledovaní, nech ide príkladom všetkým veriacim. Pošli, Bože, holubicu do Konkláve, aby kardináli vybrali svätého muža za pápeža.
Modlitba:
Kriste, Lev Júdu, posilni srdce muža, ktorého si si vyvolil. Nech sa nebojí žiadnej moci na zemi a nech ho nepohnú vetry sveta.
Mária, Matka Cirkvi, oroduj za kardinálov, ktorým je zverená voľba budúceho pápeža. Vypros nám Svätého Otca, ktorý bude svetlom v tme, hlasom pravdy v zmätku a pastierom, ktorý položí svoj život za ovce. Na tvoj príhovor a pre dobrotu tvojho materského Srdca nech Cirkev opäť žiari jasom svätosti, pravdy a lásky. Amen.
Svätá Mária, Matka naša, oroduj za nás.
Svätý Peter, knieža apoštolov, oroduj za nás.
Svätí Filip a Jakub, apoštoli a mučeníci, orodujte za nás
Svätý Jozef, ochranca Cirkvi, oroduj za nás.
Svätý Fabián, pápež a mučeník, oroduj za nás.
Svätý Polykarp, biskup a mučeník, oroduj za nás.
Všetci svätí pápeži a vyznávači, orodujte za nás.
alebo
(iná modlitba ako v 1. deň)
5. deň: Vernosť tradícii
Sväté Písmo: „Bratia, stojte pevne a držte sa učenia, ktoré ste prijali či už slovom a či naším listom.“ (2 Sol 2, 15)
Katechizmus Katolíckej Cirkvi učí: Posvätná Tradícia a Sväté Písmo navzájom úzko súvisia a sú spojené. Veď obidve vyvierajú z toho istého božského prameňa, určitým spôsobom splývajú v jedno a smerujú k tomu istému cieľu. (Dei Verbum 9) Obidve robia v Cirkvi prítomným a plodným tajomstvo Krista, ktorý sľúbil, že ostane so svojimi „po všetky dni až do skončenia sveta (Mt 28, 20). (KKC 80) Sväté Písmo je Božie slovo, nakoľko je písomne zaznačené z vnuknutia Ducha Svätého. (81)
„Posvätná Tradícia však Božie slovo, ktoré zveril Kristus Pán a Duch Svätý apoštolom, neporušene odovzdáva ich nástupcom, aby ho, osvietení Duchom pravdy, svojím ohlasovaním verne zachovávali, vysvetľovali a šírili.“(Dei Verbum 9)
Z toho vyplýva, že Cirkev, ktorej je zverené odovzdávanie a vysvetľovanie Zjavenia, „nečerpá svoju istotu o všetkom, čo bolo zjavené, iba zo Svätého Písma. Preto treba obidve prijímať a vážiť si ich s rovnakou láskou a úctou.(82, Dei Verbum 9)
Tradícia, o ktorej tu hovoríme, pochádza od apoštolov a odovzdáva to, čo oni prijali z Ježišovho učenia a príkladu a čo ich naučil Duch Svätý. Veď prvá generácia kresťanov ešte nemala napísaný Nový Zákon a Nový Zákon sám svedčí o procese živej Tradície. (83)
Poklad viery - depositum fidei, (1 Tim 6,20; 2 Tim 1, 14 – 12) ktorý je obsiahnutý v posvätnej Tradícii a vo Svätom Písme, bol prostredníctvom apoštolov zverený celej Cirkvi.
Tým, že sa ho pridŕža, celý svätý ľud zjednotený so svojimi pastiermi stále zotrváva v učení apoštolov a v spoločenstve, pri lámaní chleba a v modlitbách, takže sa vytvára jedinečná zhoda medzi pastiermi a veriacimi v zachovávaní, praktizovaní a vyznávaní odovzdanej viery. (KKC 84, Dei Verbum 10)
Nasledujú Litánie k Duchu Svätému, alebo desiatok sv. ruženca: Ktorý nám zoslal Ducha Svätého (ako v 1. deň)
Uvažuj:
Modlime sa za pápeža, ktorý si cení posvätné tradície Cirkvi a odovzdáva ich ďalej celé a nezmenené.
Večný Otče, ochráň svoju Cirkev pred novosťami a zmätkom. Povolaj pápeža, ktorý si bude vážiť a obnovovať krásu starodávnej liturgie a doktríny, ktorá posväcovala veky.
"Učenie", v gréckej pôvodine "parádosis" – "tradícia". Tradícia, čiže ústne podanie sa tiahne životom Cirkvi už od jej počiatku.
Samo Nebo v tomto čase pred Konkláve upozorňuje Kardinálov na silných svätcov tohto týždňa: sv. Katarína Sienská, sv. Pius V., sv. Jozef, sv. Atanáz. Vyznanie viery sv. Atanáza je jednoznačné: Ježiš Kristus je Syn Boží i Syn Panny Márie, Boh a človek zároveň. Bol biskupom 45 rokov. Musel v rokoch 336 - 366 až päťkrát opustiť svoje mesto a vo vyhnanstve strávil spolu 17 rokov. Päťkrát bol v žalári, päť rokov sa skrýval v studni, štyri mesiace v rodinnej hrobke. Prečo? Lebo odmietol prijať ariánsku herézu. Vždy sa vrátil a pokračoval v obrane učenia o Ježišovom Božstve, vytrval až do konca. Svätý Gregor Naziánsky (329 -389) opísal Atanáza ako “skutočný pilier Cirkvi“, ktorého “život a správanie bolo vzorom pre biskupov a jeho učenie smernicou ortodoxnej viery.“ Takého pápeža potrebujeme, ktorý bude učiť rýdzu náuku evanjelia.
Svätý Atanáz, Ty vieš, čo je to bludárstvo, veľa si si vytrpel, vyprosuj nám pravoverného pápeža, ktorý bude verný Ježišovi Kristovi tak, ako si bol verný Ty. Nech je nový pápež verný Kristovi aj za cenu vyhnanstva!
Svätci tohto týždňa nám pripomínajú, že Cirkev nepotrebuje ďalšieho manažéra, ani influencera, ani družného byrokrata, ani človeka, ktorý sa bude odkláňať od Ježišovho učenia. Cirkev potrebuje Petrovho nástupcu, ktorý má silnú vieru, aby posilňoval svojich bratov. (porov. Lk 22, 32)
Modlitba:
Mária, Matka Cirkvi, oroduj za kardinálov, ktorým je zverená voľba budúceho pápeža. Vypros nám Svätého Otca, ktorý bude svetlom v tme, hlasom pravdy v zmätku a pastierom, ktorý položí svoj život za ovce. Na tvoj príhovor a pre dobrotu tvojho materského Srdca nech Cirkev opäť žiari jasom svätosti, pravdy a lásky. Amen.
Svätá Mária, Matka naša, oroduj za nás.
Svätý Peter, knieža apoštolov, oroduj za nás.
Svätý Jozef, ochranca Cirkvi, oroduj za nás.
Svätý Atanáz, “skutočný pilier Cirkvi“, oroduj za nás
Všetci svätí pápeži a vyznávači, orodujte za nás.
alebo
(iná modlitba ako v 1. deň)
4. deň: Horlivosť pre duše
Sväté Písmo: „Ovocie prináša ten, kto je vytrvalý.“ (porov. Lk 8, 15)
Akým veľmi horlivým životom žil svätý Karol Boromejský. Už ako 23-ročný bol kardinálom. K milánskemu arcibiskupstvu patrilo 15 biskupstiev a viac ako 2000 chrámov. Kardinál sa dal na osobné vizitácie, predtým to robili rôzni náhradníci. Putoval z miesta na miesto, všade naprával, reformoval. Mohol si to dovoliť, lebo reforma sálala z neho samého. Pozdvihol náboženský život v diecéze. Počas moru, keď sa aj duchovenstvo uzavrelo, alebo opustilo mesto, on navštevoval chorých, umierajúcich.
A čo odkazuje svätý Kardinál pre našu dobu: „Uznávam, všetci sme slabí. Ale Pán Boh nám dal prostriedky, ktorými si môžeme ľahko pomôcť, ak chceme. Ak kňaz chce viesť anjelský život, nech využíva primerané prostriedky: postiť sa, modliť sa a vyhýbať sa zlej spoločnosti a škodlivým, nebezpečným dôvernostiam.
Máš povinnosť kázať a učiť? Študuj a venuj sa tomu, čo je na správne vykonávanie tejto úlohy potrebné. No predovšetkým konaj, káž životom a mravmi, aby sa neuškŕňali pri tvojich slovách a nekývali z boka na bok hlavou tí, čo by videli, že iné hovoríš a iné robíš.
Máš na starosti duše? Nezanedbávaj preto starosť o seba samého, ani sa nerozdávaj iným tak štedro, aby ti nezostalo nič zo seba. Lebo máš pamätať na duše, ktoré vedieš, ale tak, aby si nezabudol na seba.
Pochopte, bratia, že mužovia Cirkvi nepotrebujú nič tak ako vnútornú modlitbu, ktorá predchádza, sprevádza a nasleduje všetky naše skutky. Prorok hovorí: „Chcem zahrať na harfe a múdro kráčať.“ (porov. Ž 101,1) Ak vysluhuješ sviatosti, brat môj, rozjímaj o tom, čo robíš. Ak sláviš omšu, rozjímaj o tom, čo obetuješ. Ak sa v chóre modlíš žalmy, rozjímaj nad tým, komu a čo hovoríš. Ak vedieš duše, rozjímaj nad tým, akou krvou sú obmyté, a „nech sa“ takto „všetko medzi vami deje v láske“ (1Kor 16, 14). Takto všetky tie nespočetné ťažkosti, ktoré každý deň nevyhnutne skusujeme - veď je to náš údel, budeme môcť ľahko prekonať. Takto budeme mať silu porodiť Krista aj v sebe, aj v iných.“
Svätý Karol - Kardinál rímskej cirkvi, ty si poctivo žil svoju vieru, horlivo si zachraňoval duše, bol si verný učeniu Ježiša Krista, vyprosuj u svojho Majstra v Nebi pre túto našu Zem svätého pápeža.
Sv. Vincent de Paul povedal: „Ak je láska k Bohu ohňom, horlivosť je jej plameňom.“ Toto je naše poslanie všetkých kresťanov, umožniť Ježišovi, aby nás zapálil: „On vás bude krstiť Duchom Svätým a ohňom.“ (Lk 3,16), a potom, aby sme išli k našim manželkám, manželom, deťom, vnukom, vnučkám, iným rodinným príslušníkom, kolegom v práci, kamarátom, kamarátkam, známym a niektorí aj k neznámym a zapálili plameňom lásky nášho Boha celý svet. O to ťa prosíme Nebeský Otče v mene nášho Pána Ježiša Krista.
Nasledujú Litánie k Duchu Svätému, alebo desiatok sv. ruženca: Ktorý nám zoslal Ducha Svätého (ako v 1. deň)
Uvažuj:
Pápež musí byť pohltený láskou k dušiam a nadovšetko túžiť po ich spáse.
Dnes je svätého Jozefa Robotníka. Svätý Jozef - Ty si sa stal podľa Božej vôle osobitným pestúnom Božieho Syna na zemi, a teda aj svätej Cirkvi, ktorá je Kristovým mystickým telom. Ako si sa horlivo staral o Svätú rodinu v Nazarete, tak sa podľa Božej vôle staráš o veľkú rodinu, ktorou je Katolícka cirkev. Ako deti Cirkvi Ťa prosíme, pomáhaj nám svojím príhovorom u mocného Boha vo všetkých našich potrebách. Svätá Terézia z Avily, Tvoja veľká ctiteľka, ktorá v Tebe videla majstra a učiteľa modlitby ako aj starostlivého pestúna vo svojich rôznych potrebách a zažívala Tvoj účinný príhovor, nás poúča, že každý, kto Ťa prosí o pomoc, bude vyslyšaný. Tebe Ježiš, ktorý Ťa rešpektoval na Zemi ako svojho otca, nič neodmietne, vypros nám svätého pápeža, ktorý sa bude tak starostlivo venovať rodine Cirkvi, ako si sa Ty venoval Tvojej rodine Nazaretskej.
Modlitba:
Pán žatvy, daj nám Svätého Otca, ktorý bude kázať s ohňom a presvedčením a neúnavne bude pracovať na tom, aby priviedol stratené duše do Tvojho ovčinca.
Mária, Matka Cirkvi, oroduj za kardinálov, ktorým je zverená voľba budúceho pápeža. Vypros nám Svätého Otca, ktorý bude svetlom v tme, hlasom pravdy v zmätku a pastierom, ktorý položí svoj život za ovce. Skrze tvoje materské srdce nech Cirkev opäť žiari jasom svätosti, pravdy a lásky. Amen.
Svätý Peter, knieža apoštolov, oroduj za nás.
Svätý Jozef, ochranca Cirkvi, oroduj za nás.
Svätý Karol Boromejský, horlivý pastier, oroduj za nás.
Všetci svätí pápeži a vyznávači, orodujte za nás.
alebo
(iná modlitba ako v 1. deň)
3. deň: Pokorný služobník
Sväté Písmo: „Kto sa medzi vami bude chcieť stať veľkým, bude vaším služobníkom.“ (Mt 20, 26)
Konaj pokorne pred Pánom. V utorok 19. apríla 2005 tisíce ľudí čakali na Námestí sv. Petra, aký dym sa ukáže. Ukázal sa biely. A onedlho sa ukázal aj novozvolený pápež, vtedajší kardinál Jozef Ratzinger. Námestie už bolo naplnené, bolo tam možno 300 tisíc ľudí. Bolo veľmi zaujímavé sledovať prvé okamihy novozvoleného pápeža. Svätý Otec bol úplne v rozpakoch. Uvedomoval si situáciu, v ktorej sa nachádza. Jeho predchodca Ján Pavol II. bol úžasne komunikatívny človek, ktorý dokázal viesť s davom nádherný virtuálny dialóg, ktorý už svojimi gestami hovoril, vedel pripútať masy a osloviť ich už svojím zjavom. A teraz bol zvolený človek, ktorý je iný, má iné schopnosti. Benedikt XVI. bol skutočne v rozpakoch. Ale jeho prvé slová boli veľmi silné, lebo svedčia o úžasnej realite, ako vnímal svoju situáciu. Povedal: „Po veľkom predchodcovi Jánovi Pavlovi II. páni kardináli zvolili mňa, jednoduchého a pokorného robotníka v Pánovej vinici. Potešuje ma skutočnosť, že Pán vie pracovať a konať aj s nehodnými nástrojmi a predovšetkým sa odovzdávam do vašich modlitieb.“ Vyjadril, čo prežíval.
Príklad Svätého Otca Benedikta XVI. nás učí, akým spôsobom sa ujímať úradu, ktorý nás presahuje. Uvedomovať si, že Pán dokáže konať aj s nehodnými nástrojmi a taktiež dôverovať v silu modlitby.
Svätý Ján Mária Vianney o pokore uvažuje takto: Nechváľ sa na verejnosti svojimi dobrými skutkami a úspechom, nerozprávaj o svojich prednostiach, ale ani o omyloch. Neopakuj to, čo iní hovoria o tebe. Ukrývaj svoje dobré skutky, almužny, modlitby, pokánie, dobrodenia preukázané blížnemu, ako aj neviditeľné milosti, ktoré udeľuje sám Boh. Nehovor o sebe ani zle, ani dobre. Sú ľudia, ktorí často hovoria o sebe zle preto, aby ich chválili. To je falošná pokora. Nehovor o sebe nič a buď presvedčený, že sám si úbohý a že ťa iba Boh z ľútosti drží na svete. Pokorný človek sa nepovažuje za lepšieho ako ostatní a pyšný človek si myslí, že je najlepší na svete.
Predstieranie dobrého zmýšľania je nebezpečenstvom pre každú zbožnosť, nakoľko vonkajší čin nezodpovedá vnútornému postoju. Pokora je pravda. Podľa vzoru Krista, ktorý bol naplnený výsmechom, ako aj podľa vzoru apoštolov, ktorí sa tešili, že mohli trpieť z lásky k Spasiteľovi, ochotne znášaj prenasledovania a urážky, lebo to bude tvojim šťastím a nádejou v hodine smrti.
Nasledujú Litánie k Duchu Svätému, alebo desiatok sv. ruženca: Ktorý nám zoslal Ducha Svätého (ako v 1. deň)
Uvažuj:
Zamyslime sa nad vzorom pokory vo vedení, ktorý má korene v napodobňovaní Krista.
Dnes má sviatok ďalší svätý pápež. Kardináli chceli najskôr zvoliť milánskeho arcibiskupa Karola kardinála Boromejského, ale ten sa pričinil o to, aby bol zvolený Michal Ghislieri. Tento sa z pokory začal brániť, ale nakoniec voľbu prijal a zvolil si meno Pius V. Sám viedol prísny asketický život, zároveň však bol prísnym aj voči kláštorom a duchovenstvu. Od všetkých vyžadoval vernosť a snažil sa o čistotu viery. Kardinálov starostlivo vyberal, aby viedli príkladný život. Išlo mu o ochranu viery. Pápež Pius V. likvidoval všetko bludárske. V bitke pri Lepante v roku 1571 Turci prehrali. Pápež sa počas tejto bitky spolu s rímskym ľudom modlil za ochranu a víťazstvo v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Svätý pápež Pius V., vyprosuj nám u svojho Pána svätého pápeža.
Modlitba:
Pane, vzbuď po svätom Petrovi nástupcu, ktorý je tichý a pokorný srdcom, no zároveň pevný vo svojom odhodlaní dodržiavať Tvoj svätý zákon. Lebo ty si mocný Boh, ktorý žije a kraľuje na veky vekov. Amen.
alebo
(iná modlitba ako v 1. deň)
2. deň: Obranca viery
Sväté Písmo: „Úprimne bojujte za vieru, ktorá bola raz navždy odovzdaná svätým.“ (porov. Jud 1,3)
Vtedajšia Kongregácia pre náuku viery z roku 2000 vo vyhlásení DOMINUS IESUS učí: Opätovne sa objavuje aj názor, ktorý popiera jedinečnosť a spásonosnú všeobecnosť tajomstva Ježiša Krista. Tento postoj nemá nijaký biblický základ. K trvalému pokladu viery Cirkvi totiž patrí a treba pevne veriť, že Ježiš Kristus je Boží Syn, Pán a jediný spasiteľ, ktorý svojím vtelením, svojou smrťou a svojím zmŕtvychvstaním zavŕšil históriu spásy, ktorá má v ňom svoju plnosť a svoj stredobod. Jasne to potvrdzujú novozákonné svedectvá: „Otec poslal Syna za Spasiteľa sveta“ (1 Jn 4, 14). „Hľa, Boží Baránok, ktorý sníma hriech sveta“ (Jn 1, 29). Peter vo svojej reči pred veľradou na ospravedlnenie uzdravenia muža chromého od narodenia (porov. Sk 4, 12) vyhlasuje: „V nikom inom niet spásy, lebo niet pod nebom iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení“ (Sk 4, 12). Ten istý apoštol okrem toho dodáva, že Ježiš Kristus „je Pánom všetkých“; jeho „Boh ustanovil za sudcu živých i mŕtvych“; „pre jeho meno dosiahne odpustenie hriechov každý, kto v neho uverí“ (Sk 10, 36.42.43).
Pápež Benedikt XVI. adresoval talianskym biskupom dňa 24. mája 2007 pri príležitosti ich plenárneho zasadnutia tieto slová: „Teším sa, že by ste chceli položiť do základov misionárskeho úsilia základnú pravdu, že Ježiš Kristus je jediným Spasiteľom sveta: istota tejto pravdy dávala už od počiatku kresťanskému poslaniu rozhodný impulz. Aj dnes, ako potvrdilo vyhlásenie Dominus Iesus, si musíme byť plne vedomí toho, že z tajomstva Ježiša Krista, pravého Boha a pravého človeka, živého a prítomného v Cirkvi, vyviera jedinečnosť a spásna univerzálnosť kresťanského zjavenia, a teda aj neodvolateľná povinnosť neúnavne a neohrozene ohlasovať všetkým toho istého Ježiša Krista, ktorý je cesta, pravda a život (Jn 14, 16). (...) Relativistická kultúrna atmosféra, ktorá nás obklopuje, robí čoraz dôležitejšou a naliehavejšou úlohu nechávať v celom tele Cirkvi dozrievať istotu, že Kristus je náš jediný Spasiteľ.“
Nasledujú Litánie k Duchu Svätému, alebo desiatok sv. ruženca: Ktorý nám zoslal Ducha Svätého (ako v 1. deň)
Uvažuj:
Zamyslime sa nad potrebou pápeža, ktorý bude odvážne obhajovať večné učenie Cirkvi. A poznámka vo Svätom Písme k Jud 1,3 je veľmi významná: Viera sa musí zachovať neporušená navždy ako posvätný poklad (porov. 1 Kor 11, 2; 1 Tim 6, 20).
Svätá Katarína Sienská, ty máš dnes sviatok. Na tvoje neustále povzbudzovanie sa pápež vrátil z Avignonu späť do Ríma. Vyprosuj nám u svojho Pána svätého pápeža.
Modlitba:
Pane Ježišu Kriste, Božská Hlava Cirkvi, daj nám svätého pápeža, aby sa zachovala posvätná tradícia a stádo zostalo bez omylov. Nech sa pod takouto posvätnou vládou obnoví úcta k liturgii a oddanosť Najsvätejšej Eucharistii. Lebo ty si mocný Boh, ktorý žije a kraľuje na veky vekov. Amen.
alebo
(iná modlitba ako v 1. deň)
1. deň: Duch pravdy
Sväté Písmo: "Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí." (Jn 8, 32)
Dogmatická konštitúcia o Kristovej Cirkvi Pastor aeternus uvádza: Učíme teda a vyhlasujeme, že podľa svedectiev evanjelia primát jurisdikcie nad celou Cirkvou bezprostredne a priamo sľúbil a udelil Kristus Pán svätému Petrovi apoštolovi, lebo Pán iba Šimona, ktorému už predtým povedal „Budeš sa volať Kefas-Skala“ (Jn 1, 42) po jeho vyznaní „Ty si Mesiáš, Syn živého Boha“ oslovil týmito slávnostnými slovami: „Blahoslavený si, Šimon, syn Jonášov, lebo ti to nezjavilo telo a krv, ale môj Otec, ktorý je na nebesiach. A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi.“ (Mt 16, 16 a nasl.) A iba Šimonovi Petrovi udelil Ježiš po svojom vzkriesení jurisdikciu najvyššieho pastiera a správcu nad celým jeho stádom slovami: „Pas moje baránky“; „Pas moje ovce“ (Jn 21, 15 a nasl.).
Kardinál G. Müller hovorí: Musíme sa pozrieť na vysvetlenie, ktoré o službe a úrade svätého Petra podal sám Ježiš slovami, ktoré povedal svätému Petrovi: Ty si skala a ja ti dávam kľúče od nebeského kráľovstva. Ty musíš utvrdzovať svojich bratov vo viere.
Každý pontifikát musí neustále smerovať k pôvodu. Pôvod je prítomný v úrade svätého Petra a preto na Petrovu katedru zasadne nový pápež, ktorý je nástupcom svätého Petra. Nie je nástupcom svojho predchodcu, ale je nástupcom svätého Petra.
Budúci pápež by nemal hľadať potlesk od sekulárneho sveta, ktorý považuje Cirkev za obyčajnú humanitárnu organizáciu.
Modlím sa, aby Duch Svätý osvietil kardinálov, pretože heretický pápež, ktorý sa mení každý deň podľa toho, čo hovoria masmédiá, by bol katastrofou.
Nasledujú Litánie k Duchu Svätému, alebo desiatok sv. ruženca: Ktorý nám zoslal Ducha Svätého
Litánie k Duchu Svätému
Pane, zmiluj sa. Pane, zmiluj sa.
Kriste, zmiluj sa. Kriste, zmiluj sa.
Pane, zmiluj sa. Pane, zmiluj sa.
Otec na nebesiach, Bože, zmiluj sa nad nami.
Syn, Vykupiteľ sveta, Bože,
Duch Svätý, Bože,
Svätá Trojica, jeden Boh,
Duch Svätý, ty vychádzaš z Otca i Syna, zmiluj sa nad nami.
Duch Svätý, ty si rovný Otcovi i Synovi,
Duch Svätý, z tvojho vnuknutia hovorili Boží mužovia,
Duch Svätý, ty vydávaš svedectvo o Kristovi,
Duch Svätý, ty nás učíš všetky pravdy,
Duch Svätý, ty si zostúpil na Máriu Pannu,
Duch Svätý, ty si v podobe holubice zostúpil na Krista,
Duch Svätý, ty si sa zjavil nad apoštolmi v ohnivých jazykoch,
Duch Pána, ty si naplnil okruh Zeme,
Duch Boží, ty prebývaš v nás,
Duch múdrosti a rozumu,
Duch rady a sily,
Duch poznania a nábožnosti,
Duch bázne pred Pánom,
Duch milosti a zľutovania,
Duch viery, nádeje a lásky,
Duch pokory a čistoty, Duch pokoja a tichosti,
Duch Svätý, ty skúmaš Božie hlbiny,
Duch Svätý, ty za nás prosíš nevýslovnými vzdychmi,
Duch Svätý, ty spravuješ Cirkev,
Duch Svätý, v tebe sme znovuzrodení,
Duch Svätý, ty z nás utváraš adoptívne Božie deti,
Buď nám milostivý, zľutuj sa nad nami, Pane.
Buď nám milostivý, vyslyš nás, Pane.
Od všetkého zlého, ochraňuj nás, Pane.
Od každého hriechu,
Od pokušení a úkladov diabla,
Od odmietania poznanej pravdy,
Od zatvrdlivosti a nekajúcnosti,
Od nečistoty duše i tela,
Od domýšľavosti a malomyseľnosti,
Od večnej smrti,
My hriešnici, prosíme ťa, vyslyš nás.
Vnukni nám odpor voči hriechu,
Osvieť naše mysle svojím svetlom,
Vlož do našich sŕdc svoj zákon,
Roznieť v nás oheň svojej lásky,
Udeľ nám pravú nábožnosť,
Veď nás cestami spásy,
Povzbudzuj nás ku konaniu dobra,
Daj nám silu premáhať zlé žiadosti,
Chráň nás pred znesvätením tvojho chrámu v nás,
Nedovoľ nikdy, aby sme ťa zarmútili hriechom,
Pomôž nám zachovať jednotu ducha vo zväzku pokoja,
Daj nám milosť vytrvať v dobrom až do konca,
Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, zľutuj sa nad nami, Pane.
Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, vyslyš nás, Pane.
Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, zmiluj sa nad nami.
V.: Príď, Duchu Svätý, naplň srdcia svojich veriacich.
R.: A zapáľ v nás oheň svojej lásky.
Modlime sa: Prosíme ťa, Bože, udeľ nám pomoc Ducha Svätého; nech očistí naše srdcia a nech nás chráni od každého protivenstva. Skrze Krista, nášho Pána. Amen.
(Imprimatur: Mons. Bernard Bober, biskup, Košice, 28.6.1995, číslo 1116/1995)
Uvažuj:
Modlime sa za pápeža, ktorý bude bez kompromisov, v láske a odvahe zachovávať plnosť pravdy.
Modlitba:
Príď, Duchu Svätý, Duchu Pravdy, osvieť mysle a srdcia kardinálov. Daj nám Pastiera podľa vlastného Srdca, ktorý bude viesť Cirkev s jasnosťou, odvahou a vernosťou. Lebo ty si mocný Boh, ktorý žije a kraľuje na veky vekov. Amen.
alebo:
Kyrie Eleison! Christe Eleison! Kyrie Eleison!
Pane Ježišu Kriste, Ty si Dobrý Pastier! Svojou mocnou rukou vedieš svoju putujúcu Cirkev skrze búrky v každej dobe. Ozdob Svätý stolec svätými pápežmi, ktorí sa nebudú báť mocných tohto sveta, ani nebudú robiť kompromisy s duchom doby, ale budú zachovávať, posilňovať a brániť katolícku vieru až do vyliatia svojej krvi, a dodržiavať, ochraňovať a odovzdávať váženú liturgiu rímskej Cirkvi.
Ó, Pane, príď k nám skrze svätých pápežov, ktorí, zapálení zanietením apoštolov, budú celému svetu ohlasovať: „Spása nie je možná v nikom inom ako v Ježišovi Kristovi. Lebo niet pod nebom iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.“ (porov. Sk 4,10–12)
V dobách svätých pápežov, nech Svätý stolec –, ktorý je domovom všetkým tým, ktorí podporujú katolícku a apoštolskú vieru – vždy svieti ako katedra pravdy pre celý svet.
Vypočuj nás, ó Pane, a na príhovor Nepoškvrneného Srdca Márie, Matky Cirkvi, udeľ nám svätých pápežov, udeľ nám mnohých svätých pápežov! Zmiluj sa nad nami a vyslyš nás! Amen.
alebo:
Pane Ježišu Kriste, tým, že si zveril sv. Petrovi a jeho nástupcom kľúče od Nebeského kráľovstva, založil si pápežský úrad. Dopraj svojej Cirkvi, naliehavo Ťa prosíme, pápeža, ktorý, vo svojej oddanosti posvätnej Tradícii Cirkvi, bude sa pokúšať slúžiť Cirkvi podľa pokladu viery a pre spásu duší.
Nepoškvrnené Srdce Márie, Matky Cirkvi a Kráľovnej vyznávačov, zasväcujeme ti toto konkláve a voľbu Svätého Otca. Požehnaná Matka, nepozeraj na našu hriešnosť, či na nevernosť toľkých katolíkov, ktorí neprijímajú učenie Tvojho Syna, ale na Cirkev, ktorá je prečistou Nevestou Tvojho Syna, aby sme tak nedostali predstaviteľa, akého si zasluhujeme, ale Svätého Otca, ktorý bude viesť Cirkev ku sláve a cti Tvojho Syna. Amen.
alebo:
Bože, ty neustále vedieš a ochraňuješ svoj ľud; pre svoju nesmiernu lásku daj Cirkvi pápeža, ktorý by sa ti páčil svätosťou života a nám sa stal starostlivým pastierom. O to ťa prosíme skrze Krista, nášho Pána.