Moja ponuka a povzbudenie pre Vás

Žiadali ste ma, aby som dal na webovú stránku moje články, ktoré boli v časopise Naša Žilinská diecéza a rozhovor v časopise Rodina Nepoškvrnenej. Nech sa páči, tu sú:  

Naša Žilinská diecéza: S ružencom do Neba

Slávne víťazstvo pri Lepante 7. októbra 1571 bolo považované za zázrak. Bol pripisovaný príhovoru Panny Márie, vyprosený modlitbou sv. ruženca. Pápež Pius V. nariadil pred týmto dňom, aby boli chrámy v Ríme otvorené k modlitbe dňom i nocou a vyzval prosiť ružencom.

Milí čitatelia. Začali sme mesiac, ktorý je venovaný viac ako inokedy modlitbe sv. ruženca. „Ruženec je bič na diabla,“ hovorievala sestra Lucia. Útokov na cirkev, rodinu, kresťanstvo je veľa. Prežívame dobu, o ktorej mnohí hovoria, že je ťažká. Ale ktorá doba nebola ťažká? My – ak žijeme svoju vieru poctivo - máme obrovskú pomoc z neba. Pán Ježiš nám stále pripomína: Ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta. A jeho dlhoročný vikár na zemi nám opakoval: „Nebojte sa!“ Máme Desatoro, sviatosti, modlitbu, ruženec.

Ja vás chcem povzbudiť, aby ste si opakovane budovali vzťah s Matkou Máriou. Ak máš s niekým pekný vzťah, hľadáš ho, ideš ho navštíviť, počúvaš ho, necháš sa inšpirovať jeho dobrými skutkami. Radi sa vrátime k dobrej mame, počúvame jej životné skúsenosti a ak jej už niet na tomto svete, chceme zadosťučiniť jej výchove svojimi dobrými skutkami. Žena z Nazaretu je tou ženou hlbokej viery, s ktorou si potrebujeme budovať vzťahy a väzby. Dlhodobá história nás učí, že „nikdy nebolo počuť, že by bol voľakto opustený, kto sa utiekal pod jej ochranu.“    

 

Diabol má zdanlivú moc. Tlačí sa všade, kope, uráža, ničí, ponižuje. To robí odkedy ho Boh vyhnal z raja. Nikdy však nezvíťazil nad Božou Matkou. Ona nikdy nebola pod jeho mocou. Nebojme sa, počúvajme našu Matku, ktorá znova prichádza hovoriac: modlite sa ruženec, prinášajte obety.

Popretkávajme každodenný život ružencom a skrze Máriu si vyprosíme od Pána všetko, čo potrebujeme k šťastnému životu. A ešte jedna prosba na rodičov:  buďte živým príkladom praktickej viery svojmu dieťaťu. Nech vás dieťa vidí kľačať, modliť sa, odpúšťať. Modlite sa spolu v rodinách.   

Apoštol rodinného ruženca, otec Peyton, často opakoval: „Rodina, ktorá sa spolu modlí, zostáva jednotná. Tá rodina sa nerozpadá, v tej rodine kraľuje Ježiš, tú rodinu ochraňuje od všetkého zla svojim materinským plášťom Matka Božia.“

                             Jozef Bagin, kňaz, ktorému Mária veľmi pomáha

 

 

Rodina Nepoškvrnenej: Skús, praktizuj, modli sa 

 

1. Otec Jozef, z vášho života je známe, že ste veľkým mariánskym ctiteľom. Kedy sa u vás začala viac prejavovať úcta k Panne Márii?

Mal som veľmi dobrého učiteľa – pána farára Mons. Jána Šmelku, ktorý bol v našej farnosti v Ilave, odkiaľ pochádzam. On ma viedol aj v príprave do seminára, aj k oltáru ako novokňaza.  U neho som videl takú praktickú úctu k Matke Božej. Jej on všetko zveroval, modlil sa modlitbu svätého ruženca a aj mne išiel príkladom, ako zasvätiť svoj život aj svoje kňazstvo Panne Márii. Samozrejme, že pán farár mohol stavať na tom, čo som vnímal doma v rodine. Zvlášť môj otec bol mariánsky ctiteľ. Mali sme doma hospodárstvo, bolo treba sa starať o dobytok či v lete, či v zime. Keď sme v lete kosili rôzne porasty, s otcom sme pri práci diskutovali o mnohých duchovných témach. Téma Panny Márie a mariánska úcta bola pre nás doslova prvoradá.       

2. Posledné dve vaše farnosti boli miesta zasvätené Panne Márii Fatimskej. Ako ste na týchto miestach prežívali a prežívate svoj osobný vzťah k Panne Márii?

Moje terajšie pôsobisko – Rudinská – má kostol priamo zasvätený Panne Márii Fatimskej. Višňové – mariánske pútnické miesto, kde som pôsobil 15 rokov má síce kostol zasvätený sv. Mikulášovi, ale viac ako tristo rokov tam putujú pútnici k Matke Božej. Tam sme mali rôzne púte, ktoré vychádzali z mariánskej úcty. Hlavná bola púť rodín a púť mužov. Snažili sme sa s farníkmi ponúknuť sväté omše, sviatosť zmierenia, aj program, kde sa prezentovali aj laici, ktorí žijú svoj krásny duchovný život. Kňaz je človek pre druhých - ako hovorieval svätý pápež Ján Pavol Veľký. Vždy som mal radosť, ak sa otcovia, mamy, deti, mládež, či seniori zapájali do prípravy všetkých aktivít. Pravidelne sme mali Fatimské slávnosti, na ktoré prichádzalo veľké množstvo pútnikov. A to ma tešilo. Lebo staré latinské Per Mariam ad Iesum – Cez Máriu k Ježišovi, platí stále. Farnosť Rudinská má Fatimskú Matku ako patrónku farského kostola, kaplnku zasvätenú Nepoškvrnenému Počatiu. Hodová slávnosť je na Nanebovzatie Panny Márie. Otec biskup ma poslal do farnosti k Matke. Cez Máriu sa dá všetko vyprosiť, ona ako dobrá matka, ak ju prosíme o dobré veci, nikdy nepovie nie. To je moja osobná skúsenosť a preto Mária je po Pánu Bohu pre mňa najdôležitejšia.        

3. V poslednom čase ste navštívili niektoré farnosti, kde hovoríte o Pompejskej novéne. Môžete nám v krátkosti predstaviť túto modlitbu?

Je to veľmi dôležitá Novéna. Často sa hovorí, že je to Neodmietnuteľná novéna. Z mojej skúsenosti toto potvrdzujem. Ak niečo dôležité potrebujeme, nesmieme ísť k vešticiam – to je ťažký hriech. Nemusíme písať kadekomu. Treba si kľaknúť, ak máme zdravé kolená. Prosiť dobrotivého Boha cez Máriu. Nikdy nebolo počuť, že by nás Matka nevypočula. K Pompejskej novéne povzbudila samotná Panna Mária mladú 21 ročnú Fortunatu Agreli. Táto dievčinka bola nevyliečiteľne chorá. Matka Milosrdenstva povedala: „Ak chceš získať odo mňa milosti, utiekaj sa ku mne modliac sa na moju česť tri prosebné novény všetkých 15 tajomstiev ruženca a potom sa modli tri ďakovné novény.“ Je to relatívne náročná modlitba. Ale čo nič nestojí, za nič nestojí. Pompejská novéna má prosebnú a ďakovnú časť. Celá trvá 54 dní. Prvý 27 dní sa modlíme prosebnú časť. Druhých 27 dní sa modlíme ďakovnú časť. Novéna znamená deväť. Teda spájame tri novény v prosebnej časti a tri novény v ďakovnej časti. Každý deň sa treba pomodliť tri celé ružence – radostný, bolestný, aj slávnostný. Ruženec  svetla nie je potrebný v tejto novéne, lebo v čase, keď Panna Mária žiadala modliť sa túto novénu, ešte ruženec svetla nebol daný v Cirkvi. Ale ak sa niekto pomodlí aj ruženec svetla, samozrejme, nezhreší a je vítaný. Po každom ruženci – radostnom, bolestnom i slávnostnom je modlitba, ktorú pridávame. Iná je v prosebnej časti, iná modlitba je v ďakovnej časti. Na začiatku radostného, bolestného i slávnostného ruženca treba povedať jeden úmysel, na ktorý sa modlíme celých 54 dní. Pred každým ružencom treba povedať Matke: Tento ruženec sa modlím na Tvoju česť, Kráľovná posvätného ruženca.            

4. Ako vy osobne ste sa k tejto modlitbe dostali a čo priniesla do vášho života?

V rámci Fatimských slávností  som ju vysvetľoval a samozrejme, že som sa ju modlil. Prichádzali mnohí a delili sa so mnou s radostnými skúsenosťami, ktoré majú s Pompejskou novénou. Vy viete, ako sme sa dohodli s Vami a Vašimi sestričkami, keď sme vydali maličkú brožúrku o Pompejskej novéne. Poprekladal som nejaké dôležité informácie, skúsenosti, životné príbehy, ponúkli sme pohľad na život Bartola Longa a brožúrka mala a má veľký úspech. Ja mám veľmi silnú skúsenosť s Pompejskou novénou. Mne hrozilo, že  mi vezmú polovicu pľúc. Lekárka v Hágoch mi oznámila, že operácia je nutná a pri nej mi odstránia polovicu pľúc. O tri dni to už nebolo potrebné. Pri vizite mi oznámil pán primár, že operácia nie je potrebná. Keď som odišiel z farnosti za lekármi, vtedy moji bývalí farníci vo višňovskej farnosti iniciovali u zastupujúceho kňaza, aby vyhlásil, že kto sa chce modliť za pána dekana Pompejskú novénu, nech sa prihlási  v sakristii. Vtedy sa prihlásilo 129 farníkov. A modlili sa mnohí ďalší po celom Slovensku

5. Vedeli by ste sa podeliť s nami o svedectvo ľudí, ktoré najviac oslovilo váš život cez modlitbu Pompejskej novény?

Mám viaceré skúsenosti s ľuďmi, ktorí uverili v silu tejto Novény a Matka Božia ich vyslyšala. Poznám mladého lekára, ktorému Panna Mária prostredníctvom Pompejskej novény vrátila zdravie. On si dal predsavzatie, že sa bude do konca života modliť Pompejskú novénu! 

Mám známu pani, ktorej sa syn drogami takmer pripravil o život. Ona nevedela, ako túto situáciu riešiť. Bola v koncoch, aj so svojim manželom. Boli na dne, lebo ich syn zomieral. Keď som jej navrhol, aby sa modlila Pompejskú novénu (pracuje v zdravotníctve a má to náročné), vyhŕklo z nej: „Pán dekan, Vy ste sa zbláznili! Kedy to ja budem stíhať?“ - Nie, milá pani, nezbláznil som sa, len chcem pomôcť Vášmu synovi. Sľúbila mi, že to skúsi. Skúsila to. Prvá Pompejská novéna - ako keby bolo málo. Začala druhú. Povzbudil som ju k ďalšej. Začiatkom tretej Novény prišiel za ňou syn, že je v koncoch, chce ísť na liečenie, aby mu pomohli, lebo si uvedomuje, že je s ním veľmi zle. Chlapec sa z toho dostal, žije. Keď teraz stretnem mamu tohto chlapca, zasmejeme sa a ona mi povie: „Pán dekan, nezbláznili ste sa, teraz už tomu verím.“ Počas koronavírusu, keď som z farnosti Rudinská vysielal sväté omše cez Facebook a YouTube, vyzval som ľudí, aby mi posielali svoje skúsenosti s Pompejskou novénou. Zbieram tieto svedectvá, opäť ich vydáme knižne.               

6. Čo by ste poradili tým, ktorí si chcú prehĺbiť osobný vzťah k Božej Matke a k jej najobľúbenejšej modlitbe - modlitbe ruženca?

Na to mám jedno vysvetlenie, ktoré ponúka otec biskup Boží služobník Fulton Sheen, kandidát blahorečenia: prišli za ním snúbenci dohodnúť sobáš. V diskusii prišla reč aj na modlitbu, aj na modlitbu svätého ruženca. Mladý muž hovorí, že sa ho ani nikdy nebude modliť, lebo to považuje za neúprimné, formálne a falošné od ľudí.  A biskup sa ho spýtal, či už vyznal lásku svojej drahej. – Áno, samozrejme. A povedal si jej to raz, či viackrát? – No určite viackrát. Biskup mu odpovedá, že veď predsa stačilo povedať raz. Spýtal sa, či to nie je od neho neúprimné a formálne.  – Nie, nestačilo, lebo ja ju milujem. Biskup mu hovorí: „Vidíš, ty miluješ svoje dievča, preto jej veľakrát opakuješ toto vyznanie. Ja milujem moju  Nebeskú Matku, preto jej cez ´Zdravas´ opakujem moje vyznanie lásky.“

Mnohí povedia, že nemajú čas, že nebudú stíhať napr. Pompejskú novénu, nemajú čas sa modliť svätý ruženec. Svätý Ján Pavol Veľký hovorí, že ruženec je evanjelium v malom, tam je celá ekonómia spásy. Sestra Lucia z Fatimy nás povzbudzuje: „Ruženec je bič na diabla.“ Alebo ako povedal diabol jednému exorcistovi: „Každé Zdravas Mária je pre mňa úderom po hlave. Keby kresťania poznali moc ruženca, bol by to môj koniec.“   Diablovi sa darí v dnešnej spoločnosti, lebo sa ľudia nemodlia, nežijú duchovný život. Diablovi sa darí rozbíjať rodiny, lebo sa v rodine spolu nemodlia. Je čas na futbal, hokej, zábavy, diskotéky, tréningy, surfovanie na nete, televízor, počítače, ale na modlitbu čas nemáme a to je chyba.

7. Ako najlepšie prežívať a modliť sa túto modlitbu?

Na to existuje snáď veľa rôznych odpovedí. Každý človek je iný. Každý môžeme mať svoj štýl modlitby, duchovnosti. Niekomu pomáha, keď má napríklad pred sebou nejaký obraz Matky Božej, alebo zobrazené nejaké ružencové tajomstvo. Existujú dnes aj rôzne aplikácie v mobiloch. Môžeme si ich pustiť a môžu nám pomôcť pri modlitbe. Všetci sme rozptýlení dobou, ktorú žijeme. Ak by niekto tvrdil, že sa dokonale sústredí na modlitbu, asi to nie je celkom tak. To dokážu snáď len mystici a omilostené duše. Tí dokonalí sú v Nebi, my na Zemi sa ešte musíme snažiť. Preto chcem povzbudiť aj našich čitateľov. Niekomu vyhovuje viac súkromná modlitba, niekomu zase spoločná v kostole, v spoločenstve. Kedysi bola na fľaši, v ktorej bola sladká tekutina, reklama: „Keď ju miluješ, niet čo riešiť.“ Milujme Ježiša, milujme Máriu, dokazujme to svojim životom a aj modlitba mám bude ľahšia, príjemnejšia. Veď sa v nej rozprávame so svojím Bohom...                

8. Niektorí poukazujú na to, že ruženec je v dnešnej dobe už zastaralou modlitbou. Čo si o tom myslíte?

Mám veľa kníh v mojej knižnici. Keď som sa pred dvoma rokmi sťahoval do Rudinskej, priniesol som tam  117 banánových krabíc kníh. A za dva roky som kúpil mnoho ďalších. Moja skúsenosť je, že v starých knihách je veľakrát viac múdrosti ako v tých nových. To, že je niečo nové, to ešte neznamená, že je to dobré. Koľko máme rôznych nových programov a povieme si, že tie staré boli lepšie. Ruženec – pozrime, kde je jeho pôvod. Z čoho sa skladá, aké sú tam slová. Je tam vyznanie našej viery. Je tam modlitba, ktorú nás naučil Pán Ježiš. To je dokonalý vzor modlitby. Sú tam anjelove slová, ktoré adresuje Márii. Slová svätej Alžbety. V ruženci je krásna dynamika viery. K ružencu nás povzbudzujú všetci veľkí pápeži, pozrime na mnohých svätcov, čo všetko dosiahli cez ruženec. Ako úpenlivo prosila Božia Matka vo Fatime deti, aby sa pravidelne modlili ruženec. Ja nepotrebujem nič viac. Pre mňa sú to veľké výzvy, aby som sa modlil všetky ružence denne.  Prosím, modlime sa ruženec a prídeme do Neba.      

9. Čo by v dnešnej mariánskej úcte nemalo chýbať a čoho sa vyvarovať?

Nemala by chýbať pokora, dôvera, silná viera, čistota duše, odovzdanosť do Božích rúk – to sú všetko atribúty Božej Matky. Uvažujme o Máriiných vlastnostiach, ako ona žila. Ona nám dáva životné odporúčania svojimi postojmi aj v ťažkých situáciách – v Nazarete, v Betleheme, v Egypte, v Káne Galilejskej, na Golgote. Mária nebola senzáciechtivá, nezúfala si, nedávala seba do centra pozornosti, ale Ježiša. Vyvarujme sa  povrchnosti, poďme do hĺbky. Nehanbime sa za svoju vieru, diskutujme o náboženských veciach, odporúčajme druhým modlitbu, aj ružencovú.   

10. Sestra M. Bernadeta Pánčiová, zakladateľka RN, mala veľkú túžbu zapáliť svet nepretržitou modlitbou posvätného ruženca. Ako by sme mohli k tomu prispieť my, členovia RN?

Rodinu Nepoškvrnenej tvoria mnohí chorí, trpiaci. Nielen v tom fyzickom zmysle, lebo chorôb a utrpenia je živote každého z nás veľa. Sú známe slová kardinála Tomáška: „Kto pracuje pre Cirkev robí veľa, kto sa modlí, robí viac a kto trpí pre Cirkev, robí najviac.“  Alebo ste možno, milí čitatelia, videli krásny obrázok, ako horolezec ide na obrovskú horu sveta a nemá v rukách obyčajné lano, či povraz, ale má v rukách ruženec a ten mu pomáha kráčať na najvyššiu horu – do Neba. Majme na mysli ten fakt, že keď sa za niekoho modlím, jemu pomáha moja modlitba, ale zároveň táto moja modlitba posväcuje aj mňa. Ctihodná sestrička Bernadeta vedela čo robí, lebo to mala premodlené, pretrpené. Poučme sa zo skúsenosti iných, nájdime si čas na modlitbu svätého ruženca. Každý však musí prísť k vlastnému presvedčeniu a vlastnej skúsenosti, že modlitba svätého ruženca je nesmierna sila. Skús, praktizuj, modli sa a zapáliš okolie.    

                            Jozef Bagin, kňaz, ktorého Mária vždy sprevádza

                                        Otázky mi položila sr. M. Norberta