Pastierske listy, Svätá Rodina, Otvorenie Jubilejného roka

Blahoprajné posolstvo Mons. Nicolu Girasoliho, apoštolského nuncia na Slovensku

Bratislava 1. januára (TK KBS) Ponúkam vám plné znenie blahoprajného posolstvo Mons. Nicolu Girasoliho, apoštolského nuncia na Slovensku, na začiatku Nového roka 2025:

Pútnici nádeje. V roku 2025 pápež František pozýva všetkých ľudí kráčať s nádejou. Veľké jubileum je púťou nádeje. V novom roku sme povolaní prežívať nádej, svedčiť o nej a vzbudzovať ju v iných. Cieľom Veľkého jubilea je prejsť svätou bránou s nádejou.

Pápež veľmi zdôrazňuje čnosť nádeje, pretože kvôli vojnám, environmentálnym katastrofám, kríze etických hodnôt a spochybňovaniu  demokratických slobôd sa na celom svete prejavuje v spoločnosti určitá ťažoba. Je to ťažoba, ktorá sa dotýka všetkých ľudí, mladších aj starších, a núti ich uzavrieť sa do seba a vstúpiť do logiky rezignácie. Následkom toho sa oslabuje ich snaha o občiansku angažovanosť a solidaritu a objavujú sa rôzne formy egoizmu, ktoré nás nespájajú, ale rozdeľujú. Tým sa naša spoločnosť polarizuje. Predsudky zmenšujú sociálny priestor úcty a spoločného dobra všetkých.

Preto potrebujeme nádej. Kresťanská nádej sa veľmi líši od ľudskej nádeje. Ľudská nádej je totiž statická; je tu možnosť, ktorá sa môže stať, ale nemusí. Je to nádej, že veci môžu ísť tak, ako by sme chceli. Kresťanská nádej je naopak dynamická, lebo sa rodí z istoty, že nie sme sami, že nás sprevádza Boh, ktorý podopiera ľudské dejiny. Boh, Ježiš je svetlom a odpoveďou na všetky naše ťažkosti, je motorom, ktorý mobilizuje a uvádza do pohybu celý náš život. Preto je kresťanská nádej dynamická, lebo nás povzbudzuje niečo robiť, hýbať sa, alebo, ako hovorí pápež ohľadne Jubilea, byť pútnikmi.

Čítať ďalej: Pastierske listy, Svätá Rodina, Otvorenie Jubilejného roka

Koledovanie v Rudinskej 2024

Rudinská, sviatok svätého Štefana 2024. Tradične na sviatok svätého Štefana koledovali naši koledníci najskôr v kostole, dostali požehnanie aj od svojho kňaza a vybrali sa v krásnom počasí rozniesť Dobrú Novinu Narodenia Pána do celej dediny.  Ďakujeme Marianke a všetkým, ktorí k tomu prispeli. Ďakujeme aj Vám, ktorí ste koledníkov prijali... viac foto na FB farnosti... 

Jasličková slávnosť 2024 - Dostal som list od Ježiška, čo s tým?

Dostal som list od Ježiška, čo s tým?

Rudinská, Vianoce 2024. Niektorým ľuďom prišiel na začiatku adventu list. Netušíme prečo len niektorým, zvlástne bolo znenie tohto listu... zaujímavý príbeh pána doktora Sagu, pani učiteľky Káji a podnikateľa Mojmíra Pavlíka.... Ďakujeme Marcelke a Jožkovi a všetkým zainteresovaným.... viac foto na FB farnosti. 

Posolstvo Vianoc 2024

Zjavenie Pána - 6. 1. 2025

Logo jubilea - Kristus je svetlo, opora, istota

Logo Svätého roka 2025 vytvoril taliansky grafik Giacomo Travisani, víťaz medzinárodnej súťaže, do ktorej sa zapojilo 294 účastníkov zo 48 rôznych krajín. Celé logo dáva do centra Ježiša Krista – Kristov kríž viery, nádeje, lásky. Ježiš je ten, ktorý nás privádza k Otcovi. On je jedinou cestou k Otcovi! Ak by niekto hlásal niečo iné, aj keď by to bol sám anjel z neba, je heretik a bludár! Logo obrazom vystihuje teologický význam, ktorý pochádza z viery v Ježiša Krista. Bolo zverejnené dňa 11. júna 2022. Tak, ako dnes traja králi - pútnici  nádeje prišli kľaknúť pred večnného Boha, tak my v 21. storočí putujeme ako pútnici nádeje za svojim Bohom. Logo zobrazuje štyri postavy, ktoré symbolicky predstavujú celé ľudstvo, prichádzajúce zo štyroch končín sveta. Objímajú sa navzájom na znak vzájomnej pomoci. Postava stojaca vpredu sa drží kríža. Nie je to len znak viery, ktorú táto postava objíma, ale aj nádeje, ktorú nemožno nikdy opustiť, pretože nádej potrebujeme vždy a najmä vo chvíľach najväčšej núdze. Vždy sa musím držať Krista a pôjdem správnou cestou... Pod postavami sú rozbúrené vlny, ktoré symbolizujú skutočnosť, že životná púť neprebieha vždy hladko v pokojných vodách. Kríž pozvoľne prechádza do kotvy. Kotva sa často používa ako symbol nádeje. V námorníckom žargóne, kotva nádeje označuje záložnú kotvu, ktorú používajú lode pri núdzovom manévrovaní na stabilizáciu lode počas búrok. Logo znázorňuje cestu pútnika nie ako individuálnu záležitosť, ale skôr ako niečo spoločné, čo sa vyznačuje rastúcou dynamikou, ktorá vedie človeka stále bližšie ku krížu. Kríž zobrazený v logu nie je vôbec statický, ale je dynamický. Skláňa sa k ľudstvu, lebo Kristus je ten, ktorý nie je statický, skláňa sa k nám. Ponúka nám sv. spoveď, sväté prijímanie – seba v Eucharistii, milosť v manželstve kňazstve.... Giacomo Travisani upresnil, že pri tvorbe si predstavoval ľudí každej farby pokožky, národnosti a kultúry, ktorí sa tlačia zo štyroch rohov sveta a hýbu sa smerom ku Kristovi. Vidí pred sebou veľkú loď zmietanú vetrom, ale plachty jednej veľkej spoločnej lode napnuté vďaka vetru nádeje, ktorým je Kristov kríž a sám Kristus, sú v dobrých rukách. Červená farba vyjadruje lásku, konanie a spolupatričnosť. Oranžovožltá je farba ľudského tepla. Zelená pripomína pokoj a vyrovnanosť, belasá znamená bezpečnosť a ochranu. A nakoniec, sivočierna farba kríža predstavuje vážnosť, právomoc, svetlo, v ktorom je dokonca možné sa ukryť. Kristus na kríži je mojim Svetlom. Napokon je v zelenej farbe jasne viditeľné motto Jubilea 2025 Peregrinantes in Spem  - Pútnici nádeje. Vyhoďme zo svojho života otroka, ktorý nás ničí...

 

Druhá nedeľa po Narodení Pána - 5. 1. 2025

Jubilejný rok v Starom zákone

Aby sme lepšie pochopili, čo je to Jubilejný rok, treba si prečítať vo Svätom Písme v knihe Levitikus  25 kapitolu. Klikni sem. alebo Klikni sem Zvlášť Lv 25,  8- 34. Podľa tejto knihy sa mali sväté roky sláviť každých sedem rokov (šabbat)  a každých päťdesiat rokov (jubileum) a to mimoriadne slávnostne. Jubilejný rok sa ohlasoval trúbením na baraní roh. Hebrejsky jôbbe alebo yóbel, od toho bolo odvodené slovo jubileum. Grécka Septuaginta prekladá yóbel ako – afesis, čo znamená: odpustenie, oslobodenie. Tri dôležité pohľady na svätý, milostivý, jubilejný rok: Prvá téma - odpočinok zeme: každých 7 rokov sabatický rok. Zem mala odpočívať v jubilejnom roku – po 7 x 7, teda 50. rok. Pôda je dar od Pána – Jozue delil krajinu medzi kmene.  Človeku treba pripomínať, že pôda patrí Pánovi, On je vlastník, nie človek. Mne tam zem nepatrí, aj keď ju mám na LV. Necháš ju deťom, ale aj deti ju nechajú tu. Nevezmú si ju. Má Ti poslúžiť pre večné Nebo, nie pre Peklo. Nezáleží od práce človeka, ale od Stvoriteľa. Treba prinavrátiť spravodlivosť. Napravme, čo je možné. Druhá téma - odpustenie dlhov a prinavrátenie pozemkov. Zem nebola majetkom jednotlivca, ale kmeňa - 12 kmeňov Izraela. Nie, že zmocni sa, vylúp, ošklb, ukradni. Ale biblický pohľad. Dostal si podiel, tak narábaj spravodlivo - nie aby si ukradol niečo, čo Ti nepatrí.  Vráťme sa k pôvodnému Božiemu plánu. Ak sme si to pokradli, nepriznali, vráťme to do pôvodného stavu. Návrat do pôvodného božieho nastavenia. Vráťme, čo sme pokrivili. Čo si podvodom prepísal na katastri, to naprav. Tretia téma - oslobodenie otrokov.  Predali seba samých, aby prežili. Jubilejný rok: návrat k pôvodnej Božej norme. Prepustenie.  Otroci sa vrátili. Aj s pôdou.  Nemá už okovy, ale bude slobodný. Dnes sme svedkami rôznych foriem moderného otroctva: drogy: závislosť, modlárstvo. Ženy – prostitúcia,  deti – zneužívania, otrok alkoholizmu, otrok hnevu, otrok ohovárania, otrok nenávisti, otrok zloby, otrok neodpustenia. Otrok pýchy, otrok lakomstva, otrok smilstva. Vyhoď takéhoto otroka! Navonok môžeš byť slobodný, ale vnútri si otrok. Čo z toho, že karoséria je pekná, keď vo vnútri je rakovina? Pozriem do zrkadla: aký otrok mňa spútava?

 

Prvá sobota v mesiaci – 4. 1. 2025

Dôležitá úloha matky v mojom živote!

V prvých rokoch života je mama snáď dôležitejšia. Dieťa akoby potrebovalo viac mamu. Otec sa o dieťa stará prostredníctvom  mamy. Akú nesmiernu úlohu zohráva Božia Matka v dejinách spásy. Mohla povedať Gabrielovi nie. Neurobila to. Jej rodičia ju dali do chrámovej školy, poznala Sväté Písmo, Tóru, Prorokov. Uvedomujme si, že Nový zákon vtedy ešte nebol napísaný. Aj ona našla v Božom slove Mesiáša. Dnešné evanjelium: „Čo hľadáte?“  „Učiteľ, kde bývaš?“ Odpovedal im: „Poďte a uvidíte!“

Mária nás privádza do Ježišovho domu: Poďte, ukážem vám, kde Ježiš býva! Berie nás za ruku a vedie nás. Držme sa jej! Ruka matky je istota. Spomeňme si, ako zaujímavo sa rozpráva Mária s malým Dieťaťom. Ježiš – je malé dieťa len pred svetom. On je Večný Boh. Ako pútavo píše ct. Mária z Agredy o rozhovoroch Márie s Ježišom v Betleheme, pri narodení, cestou do Egypta. Držme sa Matky Márie za ruku aj v tomto roku. Ona nás povedie cez všetky prekážky. Múdro to robí Cirkev. Hneď prvý deň nového roka je venovaný Márii – Bohorodičke. Dnes na prvú sobotu mesiaca, chceme znova počúvať Matku, ktorá nám hovorí: Urobte všetko, čo Vám povie môj Syn. Robme to aj vo Svätom roku a pôjdeme správnou cestou.     

Čítať ďalej: Posolstvo Vianoc 2024

Pastiersky list otca biskupa Františka Trstenského pred otvorením Jubilejného roka 2025

Drahí bratia a sestry,

počas svojho štúdia som mal možnosť niekoľkokrát zažiť atmosféru Vianoc v Betleheme vo Svätej zemi. Ide o jedinečnú a neopakovateľnú skúsenosť. Zároveň však viem, že rovnako pravdivo a hlboko je možné prežiť vianočné sviatky v každom kúte sveta, lebo tým pravým Betlehemom je ľudské srdce. Kristus svojím narodením prináša skutočné šťastie. Našou úlohou je vytvoriť mu teplo domova a prijatie v našom srdci a v našich vzťahoch. Keď si sadáme za štedrovečerný stôl, modlíme sa, lámeme oblátky a dávame medom krížik na čelo tým, ktorých máme radi, stávame sa súčasťou Ježišovho narodenia pred 2000 rokmi. Boh sa nerozhodol pre alternatívne riešenia. Nestal sa anjelom, ale človekom. Neposlal na tento svet namiesto seba anjela. On sám sa sklonil k nám, keď sa narodil do ľudskej rodiny.

Milí bratia a sestry, povedzme to znova tomuto svetu: Pravým zmyslom Vianoc je Ježiš!

Bratia a sestry, doslova už len hodiny nás delia od okamihu, keď Svätý Otec František 24. decembra 2024 otvorí Svätú bránu Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, čím sa v Katolíckej cirkvi začne sláviť Jubilejný rok. V nedeľu 29. decembra 2024 sa slávnostne otvorí Jubilejný rok vo všetkých diecézach sveta. V našej Spišskej diecéze budeme toto otvorenie sláviť v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade o 16:00 hod. Zvolávam a čo najsrdečnejšie pozývam do Popradu všetkých kňazov a Boží ľud diecézy na túto slávnostnú svätú omšu. Mottom Jubilejného roka je „Pútnici nádeje“. Drahí bratia a sestry, chceme oznámiť celému svetu, že touto pravou nádejou je Boží Syn Ježiš Kristus. Všetci túžime po šťastí. Cirkev neponúka chvíľkové, pominuteľné šťastie, po ktorom cítime prázdnotu. Kristus ponúka nádej a lásku, ktorá nás napĺňa, aby sme mohli už teraz povedať: „Som milovaný, preto existujem a budem existovať v Láske, ktorá nesklame, a je ňou Ježiš Kristus.“

Bratia a sestry, vyzývam Vás všetkých, aby sme prežili Jubilejný rok v jeho pôvodnom biblickom význame. V židovskom národe sa každý 50. rok slávil ako jubilejný rok, keď sa reálne prepustili otroci na slobodu, skutočne sa odpustili dlžoby a vyplatili sa podlžnosti. Aj v našej diecéze máme v našich rodinných, susedských a občianskych vzťahoch nevyrovnané a neodpustené podlžnosti. Máme otrokov, ktorí zostali uväznení v našom vnútri. Ak sa brat s bratom, alebo sused so susedom nerozpráva 20 rokov kvôli veciam z detstva, dedičskému konaniu či iným krivdám, nemôže sa to „vyriešiť“ dvoma Otčenášmi po spovedi či milodarom na kostol. Neraz počujem slová: „Ja sa na môjho brata či suseda nehnevám, odpustil som mu, ale sa s ním nerozprávam a nikdy sa s ním nestretnem.“ Toto nie je pravé odpustenie, ktoré robí ľudské srdce skutočne slobodným. Ježiš Kristus nám to jasne pripomína: „Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.“ (Mt 5, 23 – 24)

Ako váš biskup vás prosím, zmierte sa súrodenci, manželia, spoluobčania. Vyplaťte podlžnosti, vráťte, čo možno ešte vaši rodičia alebo starí rodičia nespravodlivo vzali, odpusťte staré krivdy, objímte sa a podajte ruky na zmierenie.

Odpustenie nezmení minulosť, nemôže zmeniť to, čo sa už stalo, ale môže zmeniť budúcnosť a umožniť žiť bez nevraživosti, urazenosti a pomsty.

Prepusťte na slobodu otroka neodpustenia a zranenia, ktorý je stále uväznený vo Vašom srdci. Urobíte to iba vtedy, keď skutočne vyplatíte podlžnosti, vrátite cudzie veci a zo srdca odpustíte. Vtedy zažijete Božie milosrdenstvo a skutočnú úľavu a radosť.

Bratia a sestry, vyprosujem vám všetkým požehnané sviatky narodenia Božieho Syna. Teším sa na osobné stretnutie s vami v Poprade. Prosím Pannu Máriu, Matku milosrdenstva a Matku nádeje o jej príhovor a orodovanie pre našu Spišskú diecézu. Zároveň prosím, pamätajte na mňa vo svojich modlitbách. Milosť nášho Pána Ježiša Krista nech je s vami všetkými.

                                                                                                   Váš biskup František

Tento list sa číta na 4.adventnú nedeľu 22. 12. 2024.

Fatimská slávnosť v decembri 2024

Začali sme  krásnou mariánskou piesňou, ktorú nám zaspievali  sestry z Púchova: Nelka a Veronika. Dnes je krásny sviatok Panny Márie Guadalupskej. Pán dekan povedal základnú charakteristiku a venoval sa téme: 4. prosba z modlitby Otče náš. Táto téma krásne zapadla do témy Rorátov o sv. Vincentovi. Jeho rehoľa robí dobro, kŕmi hladných, pocestných, chudobných...    

Pán dekan opäť vychádzal zo Svätého Písma. Ak chceme pochopiť 4. prosbu, musíme ísť do Starého Zákona, do knihy Exodus - 16. kapitola.  Zaujímavo sa k tejto záležitosti vyjadrujú pápež Benedikt XVI, otec biskup František Trstenský, Romano Guardini, Enzo Bianchi, či kardinál bl. Stefan Wyszyński.

Čítať ďalej: Fatimská slávnosť v decembri 2024

Pastiersky list katolíckych biskupov Slovenska k Jubilejnému roku 2025; Praha; Krakow

Drahí bratia a sestry!

Už o niekoľko týždňov otvorí Svätý Otec František svätú bránu Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, čím sa začne riadne jubileum. Budeme sláviť svätý rok. Podľa dávnej tradície sa uskutočňuje slávenie jubilejného roka každých dvadsaťpäť rokov. Programovým heslom nastávajúceho jubilejného roka sú slová „Pútnici nádeje“. Pritom nemôžeme zabudnúť ani na druhú, ešte väčšiu udalosť v dejinách našej spásy, ktorou je príchod Boha v ľudskom tele na túto zem, na ktorý sa pripravujeme v tomto predvianočnom období.

Obe tieto veľké slávenia sú spojené s putovaním. Máme pred očami putovanie Panny Márie z Nazareta do hornatého kraja k príbuznej Alžbete alebo cestu pastierov a mudrcov do Betlehema, ako aj púť prvého jubilejného roku, ktorý vyhlásil pápež Bonifác VIII.

Jubileum i Vianoce sú pre nás výzvou, aby sme sa vydali na cestu, aby sme putovali; aby sme opustili starý spôsob života a rozdávali lásku, ktorú nám ponúka Boh. Sme teda pozvaní na cestu obrátenia, pretože putovanie je napĺňaním pozvania k svätosti. Avšak svätosť nikdy nie je individualistická, je vždy zameraná na Boha aj na celé spoločenstvo veriacich. Druhý vatikánsky koncil to vyjadril slovami: „Bohu sa zapáčilo posväcovať a spasiť ľudí nie každého osve, bez akéhokoľvek vzájomného spojenia, ale vytvoriť z nich ľud, ktorý by ho pravdivo poznal a sväto mu slúžil.“ (Lumen gentium 9)

Čítať ďalej: Pastiersky list katolíckych biskupov Slovenska k Jubilejnému roku 2025; Praha; Krakow