Ako prebiehajú misie?

Nedeľa - 21. apríla 2024 

Nedeľnú sv. omšu o 8,00 hod. slúžil páter Ján. Hovoril o kríži Ježiša Krista. Povzbudzoval, aby naše misie neskončili dnešnou nedeľou. Rovnako páter Pavol pri veľkej sv. omši poukazoval na silu Kristovho kríža. Na konci svätej omše, ktorú celebrovali pátri Pavol a Ján i náš pán dekan Jozef, sme ústami pána dekan i jednej rodiny poďakovali kňazom i rehoľným sestrám za všetko, čo nám počas týždňa misií dali a vyprosili. Za všetky dary neba. Potom pátri vyhodnotili aj súťaž detí.

    

Popoludní bola vo farskom kostole záverečná pobožnosť, pri ktorej sme sa pred vystavenou Oltárnou sviatosťou poďakovali za všetky milosti, ktoré sme počas dní misií dostali. Zverili sme sa ako farnosť pod ochranu Panny Márie a zaspievali sme chválospev Te Deum.

Pátri misionári odovzdali farnosť opäť miestnemu kňazovi. Odovzdali mu symbolicky kľúč od farnosti a štólu, ktorú na začiatku misií pán dekan odovzdal misionárom, aby odomykali nielen dvere kostola, fary a Pastoračného centra, ale predovšetkým dvere našich sŕdc.

Páter Pavol pripomenul, že po roku sa misionári vracajú do farnosti a ponúkajú obnovu misií.

Páni organisti nám zaspievali, my sme sa pripojili a vyšli sme pred kostol. Tam nasledovalo požehnanie obnoveného misijného kríža, ktorý stojí na svojom pôvodnom mieste. Páter Pavol požehnal kríž i pamiatkové krížiky, ktoré misionári priniesli pre Boží ľud. Veriaci ľudia si uctili kríž pokľaknutím a pobozkaním, pritom bolo možné získať úplné odpustky.

Pri tomto misijnom kríži bude možné získať úplné odpustky v tieto dni počas roka: vo výročný deň požehnania – 21. apríla,  na sviatok Nájdenia svätého kríža – 3. mája a na sviatok Povýšenia svätého kríža – 14. septembra. V ostatné dni možno získať čiastočné odpustky.

 

 

Podvečer plný Kultúrny dom v Rudinskej privítal mladých ľudí, ktorí nám ponúkli krásny pohľad na starozákonné ženy viery: Rút, Juditu a Ester. Všetky tri ženy sú predobrazom krásnej ženy Nového Zákona - Panny Márie.

 

 

 

 

 

Sobota 20. apríla 2024

Ranná svätá omša bola veľmi zaujímavá. Slúžil ju páter Ján, bola zo sviatku sväté Šarbela. Pátri priniesli veľký obraz tohto svätca, ktorý majú v  Banskej Bystrici, v chráme máme na tieto misie aj relikviu svätého Šarbela. Páter Ján nás povzbudil, že nie svätý Šarbel robí zázraky, ale Pán Boh na jeho príhovor. Predstavil nám tohto zvláštneho svätca, na príhovor ktorého Pán robí mnohé zázraky. Je to všetko o našej viere, aby sme tomu uverili a Pán nám pomôže. Vyzval ľud, aby pred spaním čítal Sväté Písmo. Nezaspávajte s televízorom, nezaspávajte s mobilom! Zadefinoval aj tri prejavy diabla, ako sa správa. 

Posvätej omši nasledovalo požehnanie olejom svätého Šarbela. Kňazi sa nad každým človekom modlili a pomazali ho olejom tohto svätca.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popoludní sa páter Ján stretol s miništrantmi. Keďže viacerí sú na futbalovom turnaji na Solinkách, kde chodíme ako futbalové mužstvo pravidlene každý rok na sviatok Dobrého Pastiera, boli prítomní len niektorí. Páter im povedal zaujímavé veci, nacvičili aj zajtrajšiu slávnostnú svätú omšu.

   

Dnes sme aj my mladí mali opäť stretnutie s drahými pátrami Pavlom a Jánom. Počas stretnutia  uvažovali nad  témou ,,TO, ČO MÁM ,TO JE DAR , sme takí, akí sme, mali by sme každý prijať samého seba taktiež  sa zamýšľali nad tým: či sme spokojní sami so sebou? Akí sme? Čo sa nám najviac páči, zároveň čo na sebe ťažko prijímame?

Páter Pavol hovorí, že všetko, čo máme, je úžasný dar, niekedy sa nám zdá, nič sa nemohlo stať. A práve to najhoršie, môže byť darom. K pátrovi Pavlovi sa pripája páter Ján, vysvetľuje nám, že veľakrát robíme chybu, vidíme len jednu vec, čo mi je v živote príjemne a čo mi je v živote nepríjemné... Uvažovali: ako ľudia sa na svoju vieru a na svoj vzťah k Bohu pozeráme len s určitým pohľadom, čo musím ja? Základ viery by bol len o tom - ja musím chodiť do kostola, musím sa modliť, musím Pánu Bohu prinášať obety ...

Toto je prvá časť, to, čo vidíme. Druhá dôležitá časť byť veriacim človeku neznamená iba vedieť odpoveď na otázku KTO JE BOH? Práve veriacim ľuďom prichádza odpoveď na otázku KTO SOM JA? KÝM SME? Páter Ján cituje veľkého svätca Tomáša Akvinského, ktorý hovorí: človek sa rodí ako čistý papier.  Ako dospievame, pomaly čistý papier zapĺňame. A my si všímame okolie okolo seba. Sledujeme kto a čo o nás rozprávajú? Na základe týchto  udalostí naberáme skúsenosti a človek si vytvorí obraz o Bohu, ale aj o sebe. Pátri Ján a Pavol naviazali na krátky film, ktorý sme púšťali. Tento krátky film nám hovorí dôležitú vec ako sa človek môže sám zničiť, lebo sám niečomu uverí... Film je o mužovi bez končatín známy ako Nick Vujicic - predstavuje vo filme postavu Willa, ktorý je nešťastný zo života a je zatrpknutý, stretáva s charizmatickým riaditeľom malého cirkusu. Will sa po stretnutí rozhodne utiecť a pridať sa k cirkusu (BUTTERFLY CIRCUS, 2019).Tento film nám ukazuje, že každý človek má obrovskú hodnotu a právo byť milovaný nezávisle na tom, ako vyzerá alebo čo dokáže. Páter Ján nám vysvetľoval k filmu - človek si myslí, že život nemá zmysel, lebo môže byť šťastný len vtedy, keď budeme mať všetko. Je akýsi ideál šťastia. Ako Will očakával svoje šťastie od niečo navonok, len vtedy si myslí, že bude šťastný . V závere filmu  vidíme ako z nešťastného Willa sa stáva šťastný muž,  pretože pochopil jednu dôležitú vec: to, čo je v našich životoch, môže byť pre našu záchranu a môžeme obohatiť druhých, lebo, keď sa pozrieme na seba, zrazu uvidíme, že potrebujeme Boha. Boh ti dá odpoveď na tvoje trápenia. Bez Boha sú tvoje trápenia veľmi ťažké...

Jeho životný príbeh nám ukazuje: áno, potrebujem Boha, lebo Boh mi odpovie na moje  otázky. Pomôže nám pozrieť na naše životy iným pohľadom a z videa vidíme „mrzáka“  ako sa stáva vzorom, povzbudzuje ostatných a ukazuje nám niečo, čo môžeme  ponúknuť tomuto svetu. Zamýšľali sme sa, či máme čo ponúknuť Bohu. Je načase ako veriaci, aby sme začali  objavovať vzťah s Bohom naozaj o tom, že máme čo ponúknuť.  Boh má niečo ponúknuť nám. Prichádzame k záveru: je výhodou byť kresťanom, zistili sme  odpoveď na otázku: Kto vlastne som ja? Svet nás vidí jasne (ako on chce), ale čo robí svet s nami?

Svet nás bude využívať dovtedy, kým nezostarneme, nebudú nás potrebovať k ničomu a nahradia nás inými. Boh s nami toto neurobí, prichádza, aby vstúpil do našich životov a zasiahol a povedal dôležitú vec: JA ŤA POTREBUJEM. Hovorí každému: TY SI ORIGINÁL. Páter Ján nás vyzýva, aby sme  ďakovali Bohu za všetky ťažkosti svojho života. Znie to ako paradox, ale na všetkých ťažkostiach vyrastieme. Dôležité je, že máme vo svojom vnútri, že dokážeme vnímať, že potrebujeme Boha, aby nám odpovedal na otázky: Kto som? - aby mi Boh pomohol  spozorovať, čo je v mojom vnútri naozaj pekné...

 

Aj naše deti sa zapojili počas misií. S rehoľnou sestričkou Žofiou pripravili príbeh o svätej Kataríne Labouré a Zázračnej medaile. Ďakujeme...

 

 

 

Vyvrcholením soboty bola svätá omša ku cti Panny Márie. Páter Pavol urobil akýsi historický exkurz a ponúkol myšlienku, ktorú mu kedysi povedal jeden mladý človek odpovedajúc na otázku: Kto je pre mňa Panna Mária? "Žena do ťažkých chvíľ." Ona ukazuje na Ježiša. Najlepšia kombinácia?Som Slovák a katolík. Drž sa Márie. Páter požehnal Kaplnku Panny Márie Zázračnej medaily a prvá rodina si ju vzala do svojho príbytku. Po svätej omše rehoľné sestričky rozdávali Zázračnú medailu.   

 

Piatok - 19. apríla 2024

Piatok je tradične pôstny deň. Kňazi, rehoľné sestričky i mnohí ostatní – veriaci Boží ľud, pôst obetujeme za duchovné ovocie misií. Po ranných chválach pátri misionári udelili chorým sviatosť pomazania chorých. Sestrička Žofia predstavila a vysvetlila Červený škapuliar: čo je to, na čo slúži. Páter Pavol ho požehnal a sestrička rozdala ľuďom Červený škapuliar. Pre viac info o červenom škapuliari, klikni sem

 

 

 

Po raňajkách v Pastoračnom centre otcovia misionári Pavol, Ján, Koľa a Alojz navštívili starkých a chorých doma, vyspovedali ich a udelili im sviatosť pomazania chorých.

Večerná svätú omšu slúžil páter Pavol. Bola to omša plná Lásky. Kázal o manželskej láske, obeti. Manželia si obnovili svoje manželské sľuby. Bolo to opäť niečo silné. Manželia predniesli aj svojú zasväcujäcu modlitbu Svätej Rodine. Zástup manželov celou dĺžkou kostola stojacich oproti sebe, hľadiacich si do očí a pritom znova vyrieknutý manželský sľub. Nasledovalo požehnanie jednotlivých manželov.

 

 

 

 

 

Po svätej omši bola na programe Krížová cesta, ktorá viedla z Farského kostola Panny Márie do Kaplnky Panny Márie na hornom konci obce. Počasie síce na začiatku dalo o sebe vedieť, trochu spŕchlo, ale potom prestalo a zástup ľudí mohol kráčať a uvažovať nad utrpením Krista. Boží ľud niesol celou farnosťou kríž. Páter Pavol povzbudzoval farníkov, aby sa striedali pri nesení kríža a oni tak aj robili. Niesli muži, ženy, rodiny, mladí, aj samotný páter Pavol. Na záver bolo uctenie si svätého kríža. 

 

 

 

 

 

 

 

  

Štvrtok - 18. apríla 2024

Ranné chvály sme sa modlili spoločne v kostole. Každý deň nás je viac a viac. Prišla aj mládež. Dnes sa so svojimi chórmi modlili pátri Mykola a Alojz. Po modlitbách nasledovala krátka adorácia. Páter Ján prosil o požehnanie pre dnešný deň. Po raňajkách v Pastoračnom centre pátri celý deň spovedali, rehoľné sestričky Margita a Žofia opäť navštevovali starkých a chorých po dedine. 

 

 

 

Večerná svätá omša na tému Eucharistia a Pokoj, ktorú slúžil páter Ján, bola slávnostná. Boží ľud bol pozvaný, aby si priniesol zelenú vetvičku. Páter ju hneď na úvod požehnal. Pozval nás prežívať Zelený štvrtok a Veľký piatok. Hovoril v kázni o Eucharistii a pokoji, ktorý dáva Kristus. Hovoril o Božej láske. Mal ornát červenej farby - farby lásky, srdca, ale aj obety. Eucharistia je dedičstvo lásky.... Neutekajme hneď po svätej omši preč! Poďakujme Bohu...

Farníci prinášali v sprievode dary. Silná bola chvíľa, keď miestny kňaz – pán dekan Jozef – kľačiačky odprosil veriacich za svoje chyby i chyby svojich predchodcov a všetkých kňazov. Následne sa postavil a na znak úcty sa uklonil svojim farníkom.

Znak pokoja bol iný ako tradične. Páter Ján vyzval všetkých, aby držiac v ruke požehnanú zelenú ratolesť si každý podal ruku s každým a aby prial tomu druhému pokoj.

Sväté prijímanie sa podávalo všetkým pod obidvoma spôsobmi.

 

 

Potom sme zapálili na oltári, aj okolo neho malé červené kahančeky a nasledovala adorácia Taizé. Páter Pavol počas adorácie kládol otázky, akoby ich kládol Pán Ježiš.  Otázka je, či počúvame Pána Ježiša. Adoráciu doprevádzali spevom a hudbou mladí zo Združenia mariánskej mládeže z Banskej Bystrice, Rajca, Domaniže a naši mladí.

 

 

Streda - 17. apríla 2024

Aj dnešný program sme začínali na tom najposvätnejšom mieste – v Božom chráme. Ráno sme sa spoločne s mnohými farníkmi modlili Ranné chvály. Dnes svoje chóry viedli rehoľné sestričky – Margita a Žofia. Po modlitbe páter Pavol vyložil Sviatosť Oltárnu na krátku adoráciu. Po spoločných raňajkách v Pastoračnom centre misionári začali spovedať. Pátri Pavol, Ján, aj ďalší dvaja, ktorí prišli pomáhať so spovedaním: páter Mykola a páter Alojz. Rehoľné sestričky Margita a Žofia pokračovali v návšteve chorých po dedine, aby ich pripravili na generálnu svätú spoveď a návštevu pátrov, ktorí pôjdu do obce v piatok. 

 

 

 

Po obede prišli pátri aj na hodinu náboženstva deviatakov, kde páter Ján hovoril o zmŕtvychvstaní.

Popoludní slúžil detskú svätú omšu páter Ján. Začal otázkou, že kde sa berú hostie, kto ich vyrába. Páter vysvetľoval deťom najposvätnejšie tajomstvo, že po premenení je v Bielej Hostii skutočný Pán Ježiš. Potom vysvetľoval deťom apoštolskú postupnosť ako vkladaním rúk biskupov sa odovzdáva biskupská a kňazská moc.

 

 

 

Večernú svätú omšu slúžil páter Pavol. Téma bola: Ježiš. Páter vychádzal z evanjelia o vzkriesení Lazara. V sobotu položil otázku: Adam, kde si? Dnes sa páter venoval slovám: Lazár, poď von! A vyzval ľudí, aby vyšli zo svojej jaskyne zranení, hnevu, zloby, neodpustenia. Chceš vyjsť z hrobu? Zo svojho hrobu? Boh chce byť oslávený v Tvojom živote...

Na svätú omšu pricestovali do Rudinskej, aby nám povedali svoje svedectvo, manželia Michal a Lucia, ktorí majú šesť detí a siedme čakajú. So sebou mali štyri najmenšie.... Zvlášť Michal opisoval svoje prepadnutie drogám a cestu, ako sa z toho všetkého dostal. Aký je Boh úžasný a ako pomáha.

Po svätej omši a svedectvách nasledovala „Nikodémova noc“, ktorá dala možnosť osobného rozhovoru s misionármi ľuďom, ktorí sú rozvedení a nemôžu pristupovať k sviatostiam. Ale bola to možnosť nielen pre nich.

 

Utorok - 16. apríla 2024   

Ráno sme sa opäť stretli v našom Farskom kostole Panny Márie Fatimskej, aby sme začali deň spoločnou modlitbou Rannými chválami. Po modlitbe páter Ján vyložil Sviatosť Oltárnu na krátku adoráciu. Prosili sme za našich zomrelých, lebo dnešná večerná katechéza sa bude venovať práve životu po smrti. Po spoločných raňajkách v Pastoračnom centre sa naši misionári rehoľní bratia a rehoľné sestry vybrali navštíviť Obecný úrad v Rudinskej.

Info z Obecného úradu: Všetkých hostí z rehole svätého Vincenta privítala pani starostka, poslanci a pracovníčky úradu. Rozprávali sme sa o rôznorodosti Slovenska, o tradíciách a kultúre v našej obci. Rozoberali sme ich zážitky z apoštolskej práce, ktorú vykonávajú. Povzbudili nás k obnove a prehĺbeniu duchovného života. Samozrejme, sme sa spolu pomodlili, na záver nás páter Pavol požehnal a pozval na generálnu sv. spoveď.

 

"Láska je nekonečne vynaliezavá." (svätý Vincent)

Vyprosujeme veľa vynaliezavosti pri vedení obce.

 

 

Popoludní páter Pavol slúžil svätú omšu pre deti. Hovoril o malomocných, ich uzdravení a o tom, že len jeden sa prišiel poďakovať. Položil otázku: Čo dáme mi priateľovi?  Keď má 2 roky, dvadsať rokov, 202 rokov, či 2024 rokov. A čo zmeníme v našom živote?  Deti opäť dostali dve úlohy. Náš detský spevokol spolu s Lindou a Katkou, našimi hosťkami, spievali celú detskú svätú omšu detské piesne, aj „ukazovačky“.

 

 

 

Večerná misijná kázeň bola na tému: Smrť a čo potom? Naši farníci si priniesli fotografiu svojho zomrelého príbuzného a sviečku. Páter Ján hovoril o tom, že naši príbuzní zomreli, odišli. Odídeme raz aj my a svet pôjde aj bez nás, ktorí zomrieme....

Čo mám vyriešiť?

Môže Boh dopustiť peklo?? Áno, práve preto, že je spravodlivý... 

 

Páter Ján pripomenul zaujímavý prípad zo života svätého Stanislava, krakovského biskupa a mučeníka.

Zvláštne bolo aj gesto s fotografiou, či prekvapenie, ktoré ľudí čakalo pri vstupe do chrámu.

Po svätej omši zaznela z úst pátra silná výzva: "Ak sa neponáhľate, poďte s nami na cintorín. Je to druhá a veľmi dôležitá časť dnešného dňa." A tak sme sa všetci zhromaždili na Krasľanke a modlili sme sa za našich zosnulých. A nielen to. Ako povedal páter, to, že my už našich drahých nevidíme neznamená, že oni nevidia nás. Prosili sme ich preto o odpustenie a aj my sme im povedali, že im odpúšťame všetko, čo nebolo dobré. Vyriekli sme každý pri hrobe svojho blízkeho to, čo sme mu už nestihli povedať, kým žil tu pri nás na zemi. Na záver pátri požehnali hroby zosnulých.

 

Pondelok - 15. apríla 2024  

Ráno sme sa stretli v našom Farskom kostole Panny Márie Fatimskej, aby sme začali deň spoločnou modlitbou Rannými chválami. Páter Pavol sa predmodlieval s jedným chórom, páter Ján s druhým. Po modlitbe páter Pavol vyložil Sviatosť Oltárnu na krátku adoráciu. Pomodlili sme sa, pospievali, predniesli prosby, aby Pán požehnával naše misie. Prišla ďalšia posila, už sa boli s nami modliť aj sestričky vincentky: s. Margita Grobarčíková, ktorá pôsobí v Brne, s. Žofia Nogová z komunity z Belušských Slatín a Linda zo ZMM, ktoré dnes prišli. Po spoločných raňajkách v Pastoračnom centre sa naši misionári rehoľní bratia a rehoľné sestry spolu s Lindou  zo ZMM, vybrali do Materskej škôlky a do školy. 

V škôlke sa maličké deti radovali návšteve misionárov, ktorí im pripravili pesničky, zatancovali. Bol to krásny spôsob evanjelizácie pre deti v materskej škôlke. Deti na oplátku misionárom nakreslili ich vlastné portréty. Zaujímavé bolo sledovať obrázky predstáv, kto je to misionár. Návšteva pokračovala v základnej škole. Naši mladší žiaci si vypočuli príbeh o tom, ako vznikla Zázračná medaila, o sv. Kataríne Labouré. Zaspievali si pesničky a zatancovali ukazovačky, ktorými o 15,00 hod. spestrili detskú svätú omšu s pátrom Jánom. Tým starším naši misionári sprostredkovali príbeh o tom,  ako Boh tak miloval tento svet, že mu obetoval svojho Syna. Mladých navnadili na odvahu. Odvahu nehanbiť sa za Krista. Spoločným obedom misionárov,  žiakov a vyučujúcich ukončili návštevu školy. Pani učiteľky zostali v škole so žiakmi aj poobede a spoločne sa presunuli na detskú svätú omšu do farského kostola.

 

Detskú svätú omšu o 15,00 hod. slávil páter Ján.  Pýtal sa, či chce byť niekto šťastný? Ponúkol deťom zaujímavý pokus: fľaša plná vody ako človek a atrament. Človek – čistý, atrament špinavý, skazený. Čistota a hriech. Ako sa môže človek skaziť? Kto môže človeka očistiť – Jedine Ježiš Kristus: krstom, svätou spoveďou.

Svätú omšu o 17,00 hod. celebroval páter Pavol. Hovoril o obrátení. Vychádzal z príbehu Dávida, ktorý zhrešil. Pasca hriechu: len aby sa druhý o tom nedozvedel... Prišiel prorok a povedal mu celú pravdu. Páter spomínal Zacheja. Ježiš sa sám pozval do jeho domu. Áno, už je čas.

Na konci svätej omše páter Pavol posvätil Zelený škapuliar a sestričky ho porozdávali. Je to dar pre obrátemie hriešnikov a neveriacich. 

 

 

 

Dnešný program končil stavovskou náukou pre mužov. Čo znamená žiť s Bohom? Čo z toho, že Ty veríš?  Dôveruješ Bohu? Aký je môj vzťah k Bohu? Korbáč – musíš mať aspoň tri prúty. Tri prúty – viera, nádej, láska. Kto je môj Boh. Aký je môj Boh? Neodpovedajme naučenou frázou.... 

Aký je, aký bol môj otec?

Chce Boh moje dobro?

Čo odo mňa Pán Boh očakáva?

 

  

 

 

 

 

Nedeľa 14. apríla 2024

Páter Pavol slávil nedeľné sväté omše. V misijných kázňach hovoril na tému Generálna svätá spoveď. Povzbudzoval prítomných, aby si urobili dobrú generálnu svätú spoveď.

Boh Ťa hľadá. Boh Ťa vidí, aký si. Zvony niektorých vyrušujú. Aj my sme prišli, aby sme vás vyrušili. Upratujete pred príchodom návštevy. Raz do roka treba urobiť také generálne upratovanie. Upratať dušu do hĺbky. Chceme sa vrátiť do minulosti a urobiť hlboké upratovanie. Páter vysvetľoval odpustenie hriechov a tresty za hriech na príklade klincov v doske. Vytiahneš klince – to je odpustenie, ale zostávajú diery – to sú tresty za hriech. Uviedol príbeh muža, ktorý sa hanbil celý život vyspovedať. A pritom sedával v prvej lavici v kostole. Bol vážený muž – a predsa plný smrteľných hriechov. Vyspovedal ho kňaz – náš zakladateľ – sv. Vincent, povedal páter. Potom urobil podrobné spytovanie svedomia podľa Desatora.  Opakovane pozval všetkých, aby si urobili dobrú generálnu svätú spoveď.  

V nedeľu popoludní o 14,30 hod. sme sa my, mladí našej farnosti, spoločne aj s pátrom Pavlom a pátrom Jánom stretli v Pastoračnom centre. Hneď na úvod nás páter Pavol voviedol do reality života prostredníctvom videa, na ktorom bola znázornená láska Boha k nám a samotné pokušenia, ktoré nás mladých od neho vzďaľujú. Stretnutie pokračovalo priblížením príbehov ľudí, ktorí sa neváhali obetovať za Ježiša. Boli nám najskôr premietané fotografie tvárí, z ktorých sme prvotne vycítili pokoj daného človeka, no následne nám páter vysvetlil, že tieto fotografie boli nasnímané tesne pred ich odchodom do večnosti, alebo ako páter Pavol povedal - ,,Sú šťastní, pretože idú domov." Misionári nám ukázali, že ak máme vieru, dokážeme veľké veci. Ukázali to aj na príklade príbehu Pedra Opeka. Povzbudení príbehmi a rozveselení vtipmi pátra Jána sme sa rozlúčili záverečným požehnaním.

 

Podvečer o 16,30 hod. mal páter Pavol stavovskú náuku pre ženy. Prišlo veľa žien. Počúvali, uvažovali o vážnych veciach, páter ich aj rozosmial, urobil im podrobný výklad ženských vlastností i problémov, nastavil im zrkadlo v mnohých veciach.

 

 

 

reprofoto

  

Sobota 13. apríla 2024

Ľudové misie začali v Rudinskej v sobotu 13. apríla 2024. Ešte pred svätou omšou prišiel pán dekan spolu s miništrantmi pred oltár, pán organista zahral dve slohy, v ktorých sme prosili Ducha Svätého o pomoc. Následne pán dekan privítal pátra Pavla Nogu, CM, misionára, ktorý vedie Misie v Rudinskej. Symbolicky mu odovzdal štólu a kľúč od farnosti. Povedal, že mu odovzdáva štólu i kľúč, aby misionári prevzali do rúk Farnosť Rudinská a aby otvárali týmto kľúčom nielen dvere farského kostola, ale hlavne dvere našich duší – duší všetkých v Rudinskej. Pán dekan sa pomodlil modlitbu za misie a misionárov, aby im Pán pomáhal aj na príhovor sv. Vincenta, sv. Kataríny, sv. Lujzy. Páter Pavol sa pomodlil modlitbu, v ktorej vyprosoval požehnanie pre misie v Rudinskej. Začala svätá omša, začali Misie.

Páter Pavol vychádzal z evanjelia Tretej veľkonočnej nedele a ponúkol všetkým myšlienky na tému o Adamovi, keď spáchal hriech. Boh sa ho pýta: Adam, kde si? Kde sa nachádzaš vo svojom živote? Kde je Tvoje manželstvo? Adam sa schoval. Adam sa vyhovára. Žena, ktorú si mi dal. Pane Bože, to je Tvoja chyba. Pozri, čo si mi dal. Keď urobíš niečo zlé, prvé je: výhovorka. To tí druhí, to žena, muž, to susedia. Ja by som bol dobrý, ale to oni.... tí druhí – výhovorka...

Majme odvahu vykročiť zo svojho pohodlia. Maj svoju odvahu odísť od svojich závislostí... Dávid, kde si? Samuel, kde si? Pre Boha nie si len kus, nie si číslo! Volá Ťa po mene...  

Je tu čas využiť Božiu ponuku... Neuspokojme sa s „dobrým“, to je na trojku, Boh chce viacej...

Na misiách zažívame veľké veci, ale iba vtedy, ak to ľudia zoberú vážne.

Zoberme to vážne, započúvajme sa do Božej otázky: KDE SI? 

 

 

 

 

Nedeľa 7. apríla 2024 

 

Páter Pavol Noga, CM, misionár svätého Vincenta, navštívil v Nedeľu Božieho milosrdenstva našu farnosť. Prišiel, aby predniesol predmisijnú kázeň na tému: Podmienky dobrých misií. Zdôraznil, že sa pripravujeme na veľkú udalosť v našej farnosti – pripravujeme sa na Ľudové misie. Začal aktualitou – zvolením prezidenta republiky. Keďže misionári sv. Vincenta navštevujú väznicu v Banskej Bystrici, povedal, že s voľbou nového prezidenta je aktuálna amnestia. Skutočne Pán Boh chce udeliť aj Rudinskej veľkú amnestiu. Chce sa stretnúť s každým farníkom. Ak majú misie priniesť úžitok je potrebné:

1. Vypočuť misionárov – teda treba prísť na program. Vypočuť si čo najviac príhovorov.

2. Modlitba – už sme sa modlitbami pripravovali na misie. Dlho sa modlíme vo farnosti za požehnaný čas misií. Stále platí: Proste a dostanete.

3. Sústredenie – Boh šepká – hovoril páter Pavol. Sústreďme sa na Pána. My kňazi chodíme na duchovné cvičenia do ticha. Vy veriaci vo farnosti máte ponuku misií, aby ste si urobili duchovné cvičenia tu počas misií...

4. Apoštolát – reklama. Urobme reklamu Pánovi. Pozvite na misie tých, ktorí váhajú

Centrálna myšlienka misií je spása duší. Vráťme sa k Pánovi, On nám podáva ruku.....

 

Sestrička Alena - vincentka z Oravy, ktorá patrí do Komunity pôsobiacej vo farnosti Najsvätejšej Trojici v Lokci, pracuje v Zákamennom v Domove Sociálnych služieb a v zariadení pre seniorov, nám predstavila v závere svätých omší Zázračnú medailu a Podomovú návštevu Panny Márie. Popoludní po Korunke Božieho milosrdenstva nám vo videoprezentácii ukázala dôležité udalosti zo života svätej Kataríny.  

Podelila sa s nami o dar, ktorý sme dostali pre celý svet - cez sestričku Katarínu Labouré, dar Zázračnej medaily, z tohto zjavenia vzniklo Združenie Zázračnej medaily s apoštolátom Podomová návšteva Panny Márie. Podrobnosti čítaj tu: Klikni sem.

 

Predmisijné stretnutie mladých

Sobota 6. apríla 2024

Sobotné ráno sme začali v kostole modlitbou – rannými chválami. Prosili sme o Božie milosti pre nás, aj pre tých, ktorých dnes navštívime, aby nás prijali, aby prijali pozvanie Pána a boli ochotní prísť na program misií. Páter Pavol  nás opäť povzbudil a prečítal evanjelium dnešného dňa: „Keď ráno v prvý deň týždňa vstal Ježiš z mŕtvych, zjavil sa najprv Márii Magdaléne, z ktorej kedysi vyhnal sedem zlých duchov. Ona išla a zvestovala to tým, čo s ním bývali a teraz boli smutní a plakali. Ale oni, keď počuli, že žije a že ho videla, neverili. Potom sa v inej podobe zjavil dvom z nich na ceste, keď išli na vidiek. Aj oni to išli zvestovať ostatným, ale ani im neuverili. Napokon sa zjavil samým Jedenástim, keď sedeli pri stole, a vyčítal im neveru a tvrdosť srdca, že neuverili tým, čo ho videli vzkrieseného. A povedal im: „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu.“ A páter dodal: A čo treba viac povedať? Choďte do celej Rudinskej  a hlásajte evanjelium. Potom sme sa najedli, rozdelili sme si všetky cesty po Rudinskej, odfotili sme sa pred krásnym banerom a vybrali sme sa v mene Pánovom rozdávať pozvánky na misie 2024...

 

 

 

 

 

 

Piatok 5. apríla 2024

Predmisijný víkend na prvý piatok mesiaca apríl prišlo do Rudinskej spoločenstvo mariánskeho združenia mladých.  Po ubytovaní sa v Pastoračnom centre nasledovala večera. Po večeri, keď sme posilnili telo, nasledovalo posilnenie duše  - adorácia. Páter Pavol Noga, CM, ju viedol v kostole Panny Márie Fatimskej. Zdôraznil to, že sme prišli do tejto obce, aby sme sa stali predĺženými rukami Zmŕtvychvstalého Pána. On nás zajtra pošle, aby sme navštívili každú rodinu, každý dom a pozvali ich na misie. „Pán potrebuje teraz naše ruky, aby sme odovzdali jeho pozvanie.” Páter nám všetkým udelil požehnanie. Každý z nás dostal aj osobitné požehnanie ku zajtrajšej misii po Rudinskej.