Detské sv. omše 2021/22 - svätý Ignác z Antiochie

MÁM PRIATEĽOV V NEBI

Druhá detská sv. omša

Piatok 10. septembra 2021

Rudinská 18,00 hod.

Sebazaprenie, obetavosť

Svätý Ignác Antiochijský bol tretí biskup v Antiochii. Za cisára Trajána (98 - 117) vypuklo veľké prenasledovanie kresťanov. Cisár prišiel aj do Antiochie. Ignáca u neho obžalovali, že obracia mnoho ľudí ku Kristovi. A keďže Ignác nechcel obetovať cisárovým bohom a zriecť sa viery v Krista, sám cisár nad ním vyriekol rozsudok. O jeho mučeníctve nás dosť podrobne informuje dejepisec Euzébius vo svojich Cirkevných dejinách. Cisár nariadil, aby ho odviedli do Ríma a hodili divej zveri. Nasadili mu okovy a viedli ho do Ríma. Ignáca eskortovala z Antiochie skupina vojakov, ktorí s ním nakladali veľmi surovo. Sám o nich v liste Rimanom hovorí ako o desiatich leopardoch, ktorých popudí ešte aj to, keď im človek urobí dobre.

 

Ignác napísal počas cesty do Ríma sedem listov, ktoré patria medzi najcennejšie diela starokresťanskej literatúry. Ignáca odviedli do arény a predhodili na roztrhanie divej zveri na radosť divákom. Kresťania jeho kosti pozbierali, dočasne ich uložili na čestné miesto za mestom a neskoršie odviezli do Antiochie. V 7. stor. boli ostatky sv. Ignáca prenesené do Ríma do kostola sv. Klementa.

Listy sv. Ignáca Antiochijského prezrádzajú, že ich pisateľ bol celkom preniknutý Božím duchom. Nazvali ho a aj on sám seba nazýval „Theoforos“ - „Nositeľ Boha“. Nosil Pána Boha hlboko v srdci.

V liste Rimanom vyjadruje nadprirodzený pohľad na mučeníctvo, ktorému ide v ústrety: „Hľa, priblížila sa chvíľa, v ktorej sa zrodím. Bratia, majte so mnou súcit! Nezabraňujte mi zrodiť sa k životu! „Som Božím zrnom a musím byť rozomletý zubami šeliem, aby som sa stal čistým Kristovým chlebom."

Korenie musíme rozdrviť,  mäso na guláš pokrájať, na rezne musíme mäso naklepať, pšenicu musíme zomlieť, zrnká kávy tiež. Až vtedy slúžia človekovi.

Trochu podobne je to s ľuďmi, ktorí dobrovoľne prijali smrť z lásky k Pánu Ježišovi a k druhému človekovi.

Keď chceme dosiahnuť niečo veľké, dobré, musíme sa obetovať: športovec na olympiáde, hokejista, futbalista.

Veľké obety a sebazápory prinášajú veľa požehnania.

 

Buďme obetaví, zriekajme sa veci, Pán náš požehná.