Fatimská slávnosť v marci 2023

Aj v dnešnú Tretiu pôstnu nedeľu prišlo do Rudinskej veľa pútnikov i domácich farníkov. Pán dekan nás v úvode povzbudil, aby sme  nikdy neodkladali modlitbu sv. ruženca. Táto modlitba má nesmiernu silu. Spomínal zázraky, ktoré sa v dejinách v dôsledku modlitby svätého ruženca stali. Bitka pri Lepante 1571, či obrana Viedne v roku 1683. Keby sme sa boli poctivo modlili ruženec za ukončenie vojny na Ukrajine, už mohla byť skončená.... Potom pokračoval v úvahe nad  Úvodom do kresťanstva, ktorého autorom je Jozef Ratzinger. Zamýšľal sa nad tým, čo hovorí neskorší pápež.

Ponúkol nám pohľad Benedikta XVI. na Verím – Credo.

Základná forma  Apoštolského vyznania viery bola daná  v 2. a 3. storočí v súvislosti s udeľovaním krstu.

"Choďte teda, učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého."

Krstencovi sa adresovali tri otázky: veríš v Otca, veríš v Syna, veríš v Ducha Svätého?

Karol Veľký určil pre celú ríšu jednu formu textu.

Legenda hovorí o tom, že každý z dvanástich článkov je príspevok jedného z apoštolov.

Na Východe tento rímsky symbol bol neznámy

V 15. storočí na unionistickom koncilw vo Florencii sa zistilo, že sa ho Gréci nemodlia.

Západné Credo bolo spásnodejinne - kristologické.

Neboli medzi Západom a Východom rozdiely vo vyznávanej viere, ale v teologických akcentoch.

Ako sa pýtali, či veríš v Otca, Ježiša Krista, Ducha Svätého,  tak bola obdoba trojitého zriekania sa Zlého.

Zriekam sa zlého ducha

jeho služby

jeho skutkov

verím – znamená odovzdávam sa, hlásim sa

viera znamená pohyb celej ľudskej existencie

obrat celého človeka.

Pápež Benedikt kladie otázku: Kto je, kto bol Kristus? Ktorý otriasol Cirkvou vo 4. a 5. storočí?

Viera je z počutia – hlásania – hovorí sv. Pavol

Z počutia nie rozmýšľania.

Viera nie je to, čo si človek vymyslel, ale to čo mu bolo povedané !!!

Smybolum – symballein zapadať do seba, hodiť sa k sebe!!!

Augustín: Marius Victorinus

Z platonika sa stal kresťan – pochopil, že kresťanstvo nie je systém poznatkov, ale cesta.

Pán dekan sa venoval aj evanjeliu dnešnej nedele. Priblížil nám pohľad na Samaritánov, hovoril o tom, aký mali vzťah Židia a Samaritáni. Vysvetlil nám, ako sa vtedy pozeralo na ženu. Boh neodsúdil ženu pri Jakubovej studni, dal jej šancu. Zo smilnice sa stáva verná nasledovníčka Ježiša Krista.