Utorok 15. 12. 2020: Vyznanie viery, modlitby veriacich

Tretí adventný týždeň

Utorok 15. december 2020

Vyznanie viery a modlitba veriacich

Veríme Ti, Ježišu, čakáme na všetko, čo si sľúbil a prosíme o pomoc.

KŇAZ:

V dnešnom Evanjeliu Pán Ježiš hovorí, že nikdy nie je neskoro, aby sme v neho uverili, aby sme napravili svoju chybu - čiže odvrátili sa od hriechu, navrátili sa - a správali sa v súlade s jeho učením.

Ako ten druhý syn, ktorý najskôr nechcel splniť otcovu prosbu, odmietol, ale po chvíli porozmýšľal a urobil, ako ho otec prosil.

Podobne aj my - niekedy sa nám nechce robiť to, čo od nás Ježiš očakáva. Občas Ježišovi hovoríme “nie”. Vždy však môžeme popremýšľať a zmeniť názor.

 

Môžeme uveriť Ježišovi.

Jeho slová premieňajú dokonca aj najväčších hriešnikov, akými boli vyberači daní a neviestky.

Pán Ježiš poukázal na veľkňazov, múdrych, starších ľudu, že im chýba viera. Pretože, keď sa zjavil Ján Krstiteľ a vyzýval k obráteniu tým, že hovoril, že Mesiáš je blízko, vyzval ich, aby boli pripravení na Jeho príchod - oni mu neuverili. Uverili vyberači daní a neviestky, čiže ľudia menej rešpektovaní, dokonca niekedy až opovrhovaní inými.

Navyše, Pán Ježiš hovorí veľkňazom, že nielenže Jánovi hneď neverili, ale ani neskôr sa nespamätali a nezmenili názor.

Môžeme povedať, že dnešné Evanjelium nám hovorí o tom, aká dôležitá je viera.

Treba veriť tomu, čo nás Pán Ježiš učí. Je dobré, že toto Evanjelium bolo ustanovené na deň, keď spoznávame ďalšie časti svätej omše, prichádzame k….vyznaniu viery.

Skôr, ako si porozprávame o vyznaní viery, v krátkosti si zopakujme.

 

Otázky pre deti:

Ako sa volá tá časť svätej omše, o ktorej sa teraz rozprávame? (Bohoslužba slova)

O ktorých častiach liturgie slova sme si už rozprávali? (O prvom a druhom čítaní, o žalme, speve “Aleluja”, Evanjeliu a kázni)

Čo spievame po prvom čítaní? (Žalm)

Čo znamená slovo “Aleluja”? (Chváľte Pána)

Čo znamenajú tri znaky kríža, ktoré robíme pred vypočutím Evanjelia? (Na čele - že chcem rozumieť, čo nám Boh hovorí. Na ústach - že druhým chceme opakovať slová Pána Boha. Na srdci - že chceme žiť podľa toho, čo Ježiš v Evanjeliu hovorí.

Čo robí kňaz po prečítaní Evanjelia? (Vysvetľuje Božie slovo)

 

KŇAZ:

Pred pár dňami sme povedali, že svätá omša je rozhovor s Pánom Bohom. Najskôr sme počúvali Božie slovo zo Starého a Nového zákona, potom samotného Pána Ježiša v Evanjeliu. Následne kňaz vysvetľuje Božie slovo a hovorí nám, ako máme z neho čerpať každý deň.

Teraz je rad na nás. Budeme Pánu Bohu hovoriť, že veríme v neho a všetkému, čo nám hovorí a čo nám sľúbil.

Touto odpoveďou je vyznanie viery.

 

Otázky pre deti:

Akými slovami sa začína Vyznanie viery? (“Verím v Boha Otca všemohúceho, Stvoriteľa neba i zeme….”)

 

KŇAZ:

Všimnite si, že vyznanie viery môže byť to klasické, ktoré sa modlíme pri svätej omši, ale môže byť aj slávnostné. To sa volá nicejsko-carihradské vyznanie viery. Viem, je to ťažké slovo, ale tento názov je záväzný od XVIII. storočia.

 

Pravdy viery v oboch vyznaniach sú rovnaké, ale inak sformulované.

Navrhujem, aby ste si doma v modlitebnej knižke vyhľadali texty Apoštolského vyznania viery a Nicejsko-carihradského vyznania viery, ktoré sa modlíme počas svätej omše a skúste ich porovnať.

Sú to veľmi dôležité slová. Preto, keď ich hovoríme, stojíme.

Vieru musíme vyznať vedome, nemôžeme bez rozmýšľania opakovať slová s inými, treba sa na modlitbu sústrediť.

V týchto slovách potvrdzujeme svoju vieru v to, čo nám Boh o sebe zjavil, o svojom Synovi Ježišovi Kristovi a o Duchu svätom. Hovoríme, že veríme v to, čo povedal o našom spasení a o večnom živote, ktorý nás čaká v nebi.

Pánu Bohu hovoríme: “Veríme v Teba a čakáme na to všetko, čo si nám sľúbil”.

 

Otázka pre deti:

Prečo počas svätej omše vyznávame vieru? (Je to naša odpoveď na vypočuté Božie slovo)

 

KŇAZ:

Je pravdou, že nie je jednoduché žiť tak, ako to učí Pán Ježiš. Vyžaduje si to veľa úsilia a nie vždy to sami zvládame. Preto prosíme o pomoc Pána Boha. On je všemohúci a jedine On nás môže podporiť hoci aj v najťažších situáciách.

Počas svätej omše je taká modlitba, v ktorej Pána Boha prosíme o pomoc.

Najskôr sa vždy modlíme za celú cirkev - čiže za všetkých veriacich v Krista na celom svete.

Potom za pápeža, za biskupov a za všetkých kňazov.

A potom na rôzne úmysly.

 

Otázky pre deti:

Za čo, alebo za koho sa môžeme modliť počas svätej omše? (Za mier vo svete, za pokoj v našej vlasti, o dobré vzťahy v našich rodinách, za rodičov, za chorých, za tých, ktorí nemajú prácu alebo domov, za učiteľov, za tých, za ktorých je slúžená svätá omša)

Odkiaľ vieme, za koho sa zvlášť modlíme počas tejto svätej omše? (Kňaz povie úmysel svätej omše, alebo ho prečítame pri spoločných modlitbách veriacich)

 

KŇAZ:

Posledná prosba v spoločnej modlitbe alebo v modlitbe veriacich, lebo tak sa táto modlitba volá, je za nás, ktorí sa zúčastňujeme svätej omše.

Pána Boha môžeme prosiť o všetko, čo je dobré pre nás a našich blízkych. Kňaz, alebo niekto vybraný nahlas číta prosby a všetci zvyčajne odpovedajú: “Prosím Ťa, vyslyš nás”.

Každý v tom momente môže v tichosti, vo svojom srdci povedať Bohu svoju osobnú prosbu. Niekedy niekto pred svätou omšou prichádza a prosí, aby sa kňaz nahlas pomodlil pred všetkými napríklad za zdravie pre chorú mamu, alebo o úspešný výsledok operácie, alebo šťastné narodenie dieťatka. Vtedy sa na tento úmysel modlia všetci zhromaždení.

Spoločnou modlitbou veriacich sa končí bohoslužba slova. Je to veľmi dôležitá modlitba, lebo všetci zhromaždení v kostole sa súčasne modlia na ten istý úmysel. A Pán Ježiš povedal, že ak ho o niečo spoločne žiadame, On vypočuje našu modlitbu.

Na rorátnej svätej omši nás je veľa, takže ak o chvíľu budeme spoločne prosiť Pána Boha o rôzne úmysly, určite nás vypočuje. Lebo Boh vždy dodrží slovo. Ale prosme nahlas, výrazne, no nielen ústami, ale aj srdcom.

Modlitbou veriacich sa končí bohoslužba slova. O tom, aké sú ďalšie časti svätej omše a čo znamenajú, si povieme v nasledujúcich dňoch.

Kázeň je na konci, takže navrhujem, aby sme sa na chvíľu zamysleli nad nejakou špeciálnou prosbou, ktorú chcete Pánu Bohu preložiť v spoločnej modlitbe.

Keď budeme potom čítať prosby a odpovedať na ne: “Prosíme Ťa, vyslyš nás”, poviete ju vo svojom srdci.

 

Otázky:

1. Akou formou vyznávame našu vieru?

2. Ako sa inak volá vyznanie viery?

3. Ktorou modlitbou sa končí liturgia slova?

 

Úloha:

Skús zložiť jednu z modlitieb veriacich. Vyber si úmysel, za ktorý by si sa chcel/chcela modliť počas svätej omše, napíš ho na kúsok papiera a prines na zajtrajšie Roráty.

 

Obrázok

Vyznanie viery a modlitba

Verím Ti, Ježišu, čakám na všetko, čo si sľúbil a prosím Ťa o pomoc.