Pondelok 14. 12. 2020: Kňaz Ján Macha

Tretí adventný týždeň

Pondelok 14. december 2020

Boží služobník kňaz Ján Macha

Počas kázni nabádal k častej adorácii Pána Ježiša v Najsvätejšej Sviatosti

KŇAZ:

Na adventnom venci horí už tretia svieca, lebo včera sme začali tretí adventný týždeň. Nedeľa je pre nás najdôležitejším dňom celého týždňa. Je to náš kresťanský sviatok slávený každý týždeň.

A keďže Advent je výnimočným časom, aj počas týždňa prichádzame do kostola, prinášame lampáše, zúčastňujeme sa rorátnych svätých omší ku cti Panny Márie. Spoločne s ňou bdieme a čakáme na Narodenie Pána.

Tento rok spoznávame Zázrak nad zázrakmi. Naše adventné stretnutia nám približujú tajomstvo svätej omše. Počas rorátnych svätých omší sa učíme ešte úprimnejšie prežívať svätú omšu.

 

Spoznávame aj ľudí, pre ktorých bola svätá omša najdôležitejšou chvíľou každého dňa a najväčším sviatkom.

 

Otázka pre deti:

Ako sa volajú ľudia, ktorých sme tento rok spoznali počas rorátnych stretnutí, pre ktorých bola svätá omša najdôležitejšou chvíľou každého dňa? (Sv. Gianna Beretta Mollová, blahoslavený Carlo Acutis a blahoslavený Pier Giorgio Frassati)

 

KŇAZ:

V sobotu sme spoznali blahoslaveného Piera Giorgia Frassatiho, o ktorom som vám povedal, že pekne žil a pekne sa modlil. Nevedel si predstaviť, že by vynechal nedeľnú svätú omšu. Odkiaľ vedel, ako má žiť? Počúval Boha. Často čítal Sväté Písmo. Veľmi rád sa modlil žalmy.

Pier Giorgio Frassati nielen počúval Božie slovo, ale ho aj žil. Bolo to vidieť v každodenných životných situáciách. Hoci aj tým, že nedokázal prejsť okolo chudobného, bezdomovca alebo človeka v potrebe, ako to o ňom povedala jeho sestra Luciana.

V piatok sme hovorili o tom, na čo potrebujeme Božie slovo.

 

Otázky pre deti:

Ako sa volá tá časť svätej omše, kde počúvame Božie slovo? (Bohoslužba slova)

Aký spev uvádza Evanjelium? (Aleluja)

Prečo vstávame, keď počujeme spev “Aleluja”? (Lebo o chvíľu v Evanjeliu prehovorí Pán Ježiš)

Akým znakom začíname počúvanie Evanjelia? (Robíme znak kríža na čele, na ústach a na srdci)

 

Na čele - lebo chcem rozumieť, čo nám Boh hovorí.

Na ústach - lebo druhým chceme opakovať slová Pána Boha

Na srdci - lebo chceme žiť podľa toho, čo Ježiš v Evanjeliu hovorí.

 

Otázka pre deti:

Na čo potrebujeme Božie slovo? (Aby sme vedeli, ako sa máme žiť, aby sme vedeli rozlíšiť dobro od zla)

 

Boží služobník Kňaz Ján Macha vysvetľoval počas svätých omší Božie slovo a veľké tajomstvá našej viery.

 

Kňazom bol necelé tri roky. Krátko pred vynesením rozsudku napísal svojim rodičom list:

 

Povzbudzoval k adorácii.

 

Otázky:

1. Čo robíme predtým, ako začneme počúvať Evanjelium?

2. Akými slovami sa končí Evanjelium?

3. K čomu povzbudzoval kňaz Ján Macha počas jednej svojej kázne?

 

Úloha:

Porozprávaj niekomu v škole alebo doma, o čom a o kom dnes kňaz hovoril na rorátnej svätej omši.

 

Obrázok:

Boží služobník kňaz Ján Macha

Počas kázní povzbudzoval k častému adorovaniu Pána Ježiša v Najsvätejšej Sviatosti.

 

 

Boží služobník - kňaz Jan Macha

Sługa Boży Ksiądz Jan Macha

Ctihodný Jan Macha (1914-1942) diecézny kňaz

 

Narodil sa 18. januára 1914 v Starom Chorzowe (Poľsko). Bol najstarším synom Pavla a Anny rodenej Cofałkovej. V rodnom meste ukončil základnú školu a gymnázium. Hneď po maturite sa uchádzal o prijatie do kňazského seminára katovickej diecézy v Krakove. Ale z dôvodu veľkého počtu prihlásených nebol prijatý. Rok študoval na Právnickej fakulte Jagellonskej univerzity. V roku 1934 zahájil teologické štúdium a kňazskom seminári. Ako bohoslovec vynikal hlbokou zbožnosťou a veľkým pochopením pre druhých.

25. júna 1939 bol biskupom Stanislavom Adamským vysvätený na kňaza v kostole sv. apoštolov Petra a Pavla v Katoviciach. Primičnú svätú omšu slúžil vo farskom kostole sv. Márie Magdalény v Starom Chorzowe. Na svoj primičný obrázok si nechal napísať heslo: „Pán môj a Boh môj.”

Od 1. septembra 1939 začal vykonávať kaplánsku službu vo farnosti sv. Jozefa v Sliezskej Rude. Tento deň je spojený s vypuknutím druhej svetovej vojny, ktorá zanechala hlbokú stopu v cirkevnom spoločenstve v Hornom Sliezsku. Zachované kázne z tohto obdobia ukazujú jeho hlboký vzťah k Bohu, ako aj záujem o duchovné formovanie veriacich. Pri návštevách v poľských rodinách si veľmi často všímal ich ťažkú situáciu: v mnohých rodinách otcovia, manželia alebo synovia boli zatknutí, zabití alebo odvezení do koncentračných táborov. Táto situácia ho priviedla k myšlienke zorganizovať materiálnu a duchovnú pomoc. Získaval finančné prostriedky, tajne viedol duchovnú službu v poľštine, utešoval zarmútených, vnášal nádej a posilňoval ich Božím slovom.

Pod jeho vedením sa charitatívna akcia veľmi rýchlo rozšírila, pretože sa do nej zapojila mládež (študenti, členovia Katolíckeho združenia mládeže, skauti)  ovplyvnená príkladom ich pastiera. Týmto pôsobením upútal na seba pozornosť Nemcov.

5. septembra 1941 bol zatknutý nemeckou políciou (gestapom). Bol uväznený vo väzení v Mysloviciach (Poľsko). A bol mnohokrát podrobený mučeniu. Nezrútil sa. Utešoval kamarátov, často sa modlil, prosil Boha za odpustenie katom, povzbudzoval na duchu spoluväzňov. V listoch rodine často prosil o modlitbu, lebo z nej čerpal silu. Mal u seba breviár a tiež ruženec, ktorý si urobil z povrázkov zo slamníka a z triesok zo stola.

V júni 1942 bol kňaz Jan Macha prevezený do väzenia v Katoviciach v Mikolovskej ulici. 17. júla 1942 bol odsúdený k trestu smrti. Správa o rozsudku smrti hlboko zasiahla  nielen rodinu, ale i farnosť v Rude. O darovanie života usiloval Franz Wosnitza, vtedajší generálny vikár katovickej diecézy.

Večer pred popravou sa kňaz Jan vyspovedal, pomodlil breviár a napísal rodine list na rozlúčku. List obsahuje tieto slová: „Bolo mojím prianím pracovať pre Neho, ale to mi nebolo umožnené. Ďakujem za všetko! Dovidenia tam hore u Všemohúceho”. Zostal pokojný do konca. Bol popravený štvrťhodinu po polnoci 3. decembra 1942. Bol sťatý na gilotíne. Jeho telo bolo pravdepodobne spálené v krematóriu v Auschwitz.

Zanechal po sebe spomienku na horlivého pastiera, ktorý zručne spájal kňazskú službu s dobročinnosťou, bol plný lásky k Bohu a k vlasti, a ktorý položil život za vieru.

Proces blahorečenia sa začal v Katoviciach v roku 2013. V septembri 2015 po ukončení diecéznej etapy bola dokumentácia týkajúca sa mučeníckej smrti Božieho Služobníka odovzdaná vatikánskej Kongregácii pre blahorečenia a svätorečenia. A 28. novembra 2019 pápež František vydal dekrét o mučeníctve kňaza Jana Machu.

Zároveň prebieha príprava na slávnosť blahorečenia.

 

Pozývame vás k modlitbe na príhovor Božieho Služobníka. Informujte, prosíme, postulátora o všetkých milostiach, ktoré sa vám dostali prostredníctvom kňaza Jana Machu:

Kuria Metropolitalna

ul. Jordana 39

40-951 Katowice

Poľsko

_______________

Modlitba za získanie milosti na príhovor Božieho Služobníka

Všemohúci Bože, Ty si zvláštnym spôsobom spojil obeť Tvojho Syna Ježiša Krista s kňazom Janom, ktorý z vnuknutia Ducha Svätého plnil skutky milosrdenstva a položil život za svojich blížnych, udeľ mi na jeho príhovor milosť, o ktorú Ťa pokorne žiadam … Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov. Amen.