21. december 2019 - Svetové dni mládeže. Paulína. Matka Tereza

Tretí adventný týždeň         

Sobota 21. december 2019

Svetové dni mládeže v Toronte

Uzdravenie Paulíny

KŇAZ:

Za posledné tri týždne sme prešli dlhou cestou Adventu. Vítam vás v posledný deň tohto trojtýždňového turné našich Rorátov. Už máme pred sebou len dva dni našej rorátnej cesty – pondelok a utorok. Som dojatý z vašej vytrvalej cesty. Zvlášť ďakujem deťom so svetielkami. Určite vám pomáha Duch Svätý, ktorého každý deň prosíte o jeho sedem darov. Pripomínam, že modlitbu k Duchu Svätému nás naučil malý Lolek. Mal 9 rokov, keď mu otec navrhol túto modlitbu. Nikdy na ňu nezabudol. V živote Karola Wojtylu prinášala pekné a hojné ovocie. Pápežovi pribúdali roky a ubúdalo síl, ale nešomral ani sa nevzdával, aj keď bol veľmi chorý, stále chodil po svete a všetkým hovoril o Ježišovi.

Určite ste počuli o tom, že Ján Pavol II. vymyslel veľké stretnutia mládeže celého sveta, ktoré boli nazvané: Svetové dni mládeže. Na čele týchto stretnutí bol potom pápež  Benedikt XVI. A teraz je pápež František.

 

Otázka deťom:

 - Kde boli tohtoročné Svetové dni mládeže?

(22. 1. – 27. 1. 2019 Panama)

 

KŇAZ:

Áno, pápež František sa tento rok stretol s mládežou v Paname.

Viete, ktorý otec biskup zastupoval Slovensko v Paname?

(náš otec biskup Mons. Tomáš Galis)

Ján Pavol II. bol posledný krát na Svetových dňoch mládeže v roku 2002.

Otázka deťom:

 - Koľko rokov mal Ján Pavol II. v roku 2002?

(82 rokov)

 

KŇAZ:

Mal 82 rokov a bol veľmi chorý a slabý. Vypočujme si, ako na to spomína pápežov Anjel Strážca.

KŇAZ:

Nech celý kostol zvolá:

DETI:

Vítame pápežovho anjela!

PÁPEŽOV ANJEL STRÁŽCA  číta denník (pomaly a výrazne)

Veľmi som sa bál o pápeža, keď v júli roku 2002 priletel do Toronta. Bol tak slabý a chorý, že s ťažkosťami zostupoval po schodoch na plochu letiska. Nemohol som sa ani pozerať na to, s akým veľkým úsilím prekonával každý schod. Bol už pri jednom z posledných schodíkov, keď ktorýsi z kňazov mu chcel pomôcť, ale on ukázal gestom, že si poradí sám. Stálo ho to veľa úsilia, ale predsa to chcel urobiť, aby aspoň takýmto spôsobom prejavil svoju solidaritu s organizátormi Svetových dní mládeže, ktorí mali obrovské ťažkosti pri príprave tohto stretnutia.

 

KŇAZ:

Na stretnutie ako vždy prišli tisícky mladých z celého sveta. Medzi nimi bol aj Konrád s Paulínou. Konrád začal ľutovať, že sa sem vybrali. Nie dosť, že celú noc bolo treba stráviť pod holým nebom, navyše teraz hrozný lejak. O šiestej ráno z neba leteli kaskády vody. Počasie bolo hrozné – poryvy vetra zničili časť oltára, pri ktorom mal zakrátko Ján Pavol II. odslúžiť sv. omšu. Či pápež vôbec príde?

„Ako sa cítiš?,“ spýtal sa Paulíny. Vyzerala veľmi zle. Bez vlasov na hlave, so šatkou, jej tvár bola bledá a ruky mala zmodrané od zimy. To bolo šialenstvo prísť sem, pomyslel si. S námahou sa usmiala.

„Ďakujem, že ste ma sem priviezli,“ povedala.

Bol to posledný deň Svetových dní mládeže v Toronte. Paulína už dávno snívala o účasti na tomto stretnutí. Rodina sa rozhodla splniť jej toto prianie, tým viac, že to mohlo byť jedno z posledných prianí jej života. Dievča malo rakovinu lymfatických uzlín, bola po chemoterapii, ale jej stav sa nezlepšoval. Včera pricestovali na bývalé vojenské letisko. Vo veľmi peknom počasí sa zúčastnili večerného bdenia s pápežom a potom sa pobrali spať pod holým nebom. Na svitaní ich zobudila hrozná búrka. Lialo a nezdalo sa, že by to malo prestať. Situácia vyzerala dramaticky. Najviac sa trápili organizátori. Vypočujte si to sami.

 

PRÍBEH 11:

„Svätý Otec, treba Boží zásah, aby to všetko stíchlo,“ počul arcibiskup Stanislav Dziwisz jednu z osôb z pápežského doprovodu, ako sa obracia k Jánovi Pavlovi II. Pápež sa po vystúpení z helikoptéry postavil na neveľkú plošinu s kolieskami. Tlačilo ju niekoľko mladých ľudí. Vlastnými silami sa už pohyboval s najväčšou námahou, choroba ho vôbec nešetrila, samostatne mohol urobiť len niekoľko krokov.

Nápory vetra udierali s veľkou silou.

„Svätý Otec, je mi ľúto toho počasia,“ povedal kňaz Tom Rosica, hlavný koordinátor  Svetových dní mládeže.

„Don´t worry (Netráp sa)“ odpovedal. Zdvihol ruku v smere tmavých oblakov a požehnal ich.

Konrád pozeral neveriaco na nebo. Vietor nezoslabol, ale spôsobil, že oblaky začali ustupovať. Dážď slabol z minúty na minútu. A slnko? Na nebi sa zjavili bledé pramene a za chvíľu hrialo celkom príjemne.

Paulína pozrela na Konráda  s akousi iskrou v očiach. Počuli pápeža.

„Lluvia – viento“ povedal Svätý Otec po španielsky.

„Dážď – vietor – slnko.“„Konrád, nie je to úžasné?“ opýtala sa Paulína.

„Úplne ako utíšenie búrky na Genezaretskom jazere.“

„Daj pokoj. Dobre, že už prestalo pršať.“„Cítim sa skvele.“

„To sú predsa tie emócie,“ pomyslel si.

 

KŇAZ:

Ako ste počuli, tam kde sa zjavil Ján Pavol II. sa naprávalo dokonca aj počasie. V Toronte mal Svätý Otec už 82 rokov. Bol veľmi chorý a slabý, ale nepoddával sa. Bol ako Mária z dnešného evanjelia, ktorá prišla k Alžbete a pod srdcom už nosila malého Ježiška – priniesla Alžbete radosť. Tam kde bol Ján Pavol II., tam takisto bola radosť, tam bol Ježiš, tam sa diali veľké veci. Predstavte si, že niekoľko dní po návrate z Kanady išla Paulína k lekárovi. Ukázalo sa, že rakovina zmizla. Bola zdravá.

Kňaz poprosí dieťa o otvorenie knihy – anjelovho denníka a o prečítanie  textu pri fotografii a textu na vedľajšej strane.

 

Otázky:

1. Koľko rokov mal Ján Pavol II., keď pricestoval na svetové dni mládeže v Toronte? 

2. Kde boli Svetové dni mládeže na ktorých sa zúčastnil Ján Pavol II.?

(Rím, Taliansko -  1985, Buenos Aires, Argentína – 1987, Santiago de Compostela, Španielsko – 1989, Czestochowa, Poľsko - 1991, Denver, USA – 1993, Manila, Filipíny – 1995, Paríž, Francúzsko – 1997, Rím, Taliansko – 2000, Toronto, Kanada - 2002)

3. Ako sa volá hlavné mesto Kanady?

4. Kde boli tohtoročné Svetové dni mládeže?

Úlohy:

1. Na mape sveta nájdi Kanadu a v nej Toronto.

2. Pomodli sa za súčasného pápeža Františka.

 

Obrázok:

Letisko Toronto v Kanade. Pápež s ťažkosťami vystupuje z lietadla.

 

Kniha v kostole:

21. december - sobota

Fotografia: Letisko Toronto v Kanade.

 

Text: Pápež s ťažkosťami vystupuje z lietadla podopieraný kňazom Miečeslavom Mokrzyckim, júl r. 2002.

Z denníka pápežovho Anjela Strážneho:

V júli roku 2002 Ján Pavol II. priletel do Toronta. Bol taký slabý a chorý, že s ťažkosťami zostupoval po schodoch na plochu letiska. Telo mal slabé, ale bol silný duchom.

 

 

Veľké priateľstvo

Blahorečenie Matky z Kalkaty

KŇAZ:

Veľkými krokmi sa blížime ku koncu Rorátov, ale aj ku koncu pozemského života Jána Pavla II.

Nechýba nám vytrvalosť, pretože nám pomáha Duch Svätý, ku ktorému sa každý deň modlíme. Pomáha nám aj náš Anjel Strážny a samozrejme sám svätý Ján Pavol II., ktorý po práci na zemi má už fajront v Nebi. Odtiaľ vidí každého z nás a stará sa o nás.

Pripomínam, že nás pápežov Anjel Strážny zaviedol do Kanady. Bolo to v roku 2002. Svätý Otec mal už vtedy 82 rokov a bol veľmi chorý a slabý, ale nepoddával sa ani na chvíľu.

Otázka deťom:

 - Prečo išiel Ján Pavol II. v roku 2002 do Kanady?

(šiel na Svetové Dni mládeže, ktoré sa konali v Toronte)

 

KŇAZ:

V kanadskom meste Toronto boli nasledujúce Svetové dni mládeže. Včera nám Anjel Strážny porozprával o počasí, aj o chorej Paulíne.

Otázka deťom:

 - Čo sa stalo s počasím, keď na sv. omšu prišiel Ján Pavol II.?

(prestal prívalový dážď)

KŇAZ:

Celú noc nad miestom, kde bdela mládež vyčíňal prívalový dážď. Situácia sa zdala dramatická. Organizátori boli znechutení, odprosovali pápeža za zlé počasie, hoci samozrejme za to nemohli. Ukázalo sa, že Ján Pavol II. mal  vplyv na počasie. Keď prišiel na námestie a požehnal nebo, prestalo pršať a spoza oblakov vyšlo slnko.

Otázka deťom:

 - Ako stretnutie s pápežom prežila Paulína?

(Paulína, ktorá bola chorá na rakovinu, po stretnutí vyzdravela)

 

KŇAZ:

Na stretnutie do Toronta s Jánom Pavlom II. prišla chorá. Mala rakovinu lymfatických uzlín a mohla to byť jej posledná cesta. Podobne ako všetci ostatní, celú noc strávila v daždi pod holým nebom. Keď išla neskôr k lekárovi, sa ukázalo, že po rakovine niet ani stopy. Bola zázračne uzdravená. Všade, kde sa zjavil Ján Pavol II. sa dialo veľa dobra, pretože pápež prinášal Božie požehnanie. Som zvedavý o čom nám porozpráva v tejto chvíli pápežov Anjel Strážca. Akú udalosť vyberie z bohatého života Jána Pavla II. Pápež, aj keď už bol veľmi chorý, ani chvíľu neoddychoval, stále pracoval.

KŇAZ:

Nech celý kostol zvolá:

DETI:

Vítame pápežovho anjela strážneho!

 

PÁPEŽOV ANJEL STRÁŽCA:

Máte pravdu nikdy som nevidel, že by pápež premárnil čas. Nikdy sa neponáhľal, ale súčasne nikdy nepremárnil ani chvíľu. O čom som vám chcem dnes porozprávať? Nemôžem nespomenúť veľké priateľstvo  Jána Pavla II. s Matkou Terezou z Kalkaty.

PÁPEŽOV ANJEL STRÁŽCA číta denník (pomaly a výrazne):

Obaja pochádzali z krajín, kde po 2. svetovej vojne vládu prevzali komunisti. Matka Tereza sa narodila v Albánsku. Veľmi sa priatelili. Karol a Agneška (také boli ich krstné mená – Tereza je jej rehoľné meno) opustili svoje krajiny, pretože poslúchli volanie Najvyššieho. Obidvaja žili dlho a boli všeobecne známi, obaja veľmi veľa cestovali. Obidvaja sa túžili stať svätými.

 

KŇAZ:

Ďakujeme ti, pápežov Anjel Strážca, že si si nezabudol zapísať vo svojom denníku históriu veľkého priateľstva Karola a Agnešky. Toto meno, ako sme počuli, dostala pri krste Matka Tereza z Kalkaty.

Kňaz poprosí dieťa o otvorenie knihy – anjelovho denníka a o prečítanie  textu pri fotografii a textu na vedľajšej strane.

KŇAZ:

Dôležité slová si vo svojom denníku zapísal Anjel Strážny. Obidvaja - Ján Pavol II. aj Matka Tereza chceli dosiahnuť Nebo.  My už vieme, že sa tak aj stalo. Ján Pavol II. pred svojou smrťou slávnostne na Námestí sv. Petra v Ríme vyhlásil Matku Terezu za blahoslavenú. Bolo to dva roky pred jeho smrťou. Kým Matka Tereza ešte žila, pápež sa s ňou stretával pri rôznych príležitostiach. Raz jej zatelefonoval s veľkou prosbou. Počúvajte.

 

PRÍBEH 12:

„Áno, Svätý Otec. To som ja, Svätý Otec. Dobre, Svätý Otec. Ešte dnes, Svätý Otec. Ďakujem.“ Pápež si pamätal tento rozhovor, akoby to bolo včera. Odvtedy ubehlo už 20 rokov. Zatelefonoval Matke Tereze večer, aby ju presvedčil, aby išla do nemocnice. Pred niekoľkými dňami sa sestry ňou založenej rehole Misionárok lásky skontaktovali s kňazom Dziwiszom. Matka bola veľmi slabá, navyše spadla z postele  a zranila si chodidlo, ale ani za nič nechcela ísť do nemocnice. Presvedčila ju až autorita Jána Pavla II. „Celý svet Ťa potrebuje, preto sa vráť do nemocnice a oddýchni si,“ povedal jej v telefóne. Svätá poslušnosť voči nástupcovi sv. Petra jej pravdepodobne zachránila život. V nemocnici sa ukázalo, že každú chvíľu mohla dostať infarkt. Lekári nasadili vhodnú liečbu a Matka Tereza mohla ešte dlho pracovať. Až v roku 1997 vo veku 87 rokov odovzdala dušu Bohu.

KŇAZ:

Ako ste počuli, pápež kázal Matke Tereze ísť do nemocnice a tým jej zachránil život. Chcela zostať doma so svojimi chudobnými. Opakovala, že nepôjde do nemocnice, umrie ako chudobní, o ktorých sa starala. Zaúčinkovala až prosba jej veľkého priateľa Jána Pavla II.

Matka Tereza si dopodrobna pamätala návštevu Svätého Otca v Kalkate v dome pre zomierajúcich. Bolo to 3. februára v roku 1986. Sprevádzala pápeža, prechádzal medzi posteľami, skláňal sa k umierajúcim, objímal ich a požehnával. Od jednej z rehoľníčok zobral misku s ryžou, prisadol si na pričňu starca a začal ho kŕmiť. Potom sa k nemu sklonil a pobozkal ho na hlavu.

Došli k miestu, kde ležali mŕtvi. Štyri telá, medzi nimi jedno maličké – dieťa. Urobil nad nimi znak kríža a zveril ich Pánu Bohu. „Je to najšťastnejší deň môjho života,“ vyznala sa Matka Tereza.

„Je to skvelý deň aj pre nich, lebo dotyk pápeža je ako dotyk Krista,“ dodala. 

Ján Pavol II. nato objal Matku Terezu a opýtal sa: „Nechceli by ste otvoriť dom aj u mňa?“

„V Ríme už pracujeme.“„V Ríme áno, ale nie vo Vatikáne,“ odpovedal pápež.

Spolupracovníkom pápeža sa tento nápad nie veľmi páčil. Do takého domu prichádzali predsa najbiednejší, často špinaví a dotrhaní. „To by odstrašovalo pútnikov a turistov, ktorí navštevujú Vatikán,“ protestovali. Ján Pavol II. sa nevzdal. Bol rozhodnutý. Chcel, aby na území  ním riadeného miniatúrneho štátu bolo miesto aj pre Boha prítomného v najchudobnejších.

O niekoľko mesiacov posvätil základný kameň domu pre najchudobnejších „Dar Márie“. Po dvoch rokoch bol dom otvorený. Sotva šesť rokov po smrti Matky Terezy mal Ján Pavol II. to šťastie, že ju mohol vyhlásiť za blahoslavenú.

 

Otázky:

1. Aké meno dostala pri svätom krste Matka Tereza z Kalkaty?

2. Ktorý pápež vyhlásil Matku Terezu za blahoslavenú?

3. V ktorom štáte sa nachádza mesto Kalkata?

 

Úlohy:

1. Na mape sveta nájdi Indiu a v nej mesto Kalkatu.

2. Skús aspoň jeden deň byť blízky tej osobe v triede, ktorá je neobľúbená.

3. Ak máš svoje vreckové, podeľ sa s tým, ktorý nikdy nič nedostal.

 

Obrázok:

Ján Pavol II. s Matkou Terezou z Kalkaty.

 

Kniha v kostole:

21. december - sobota

Fotografia: Ján Pavol II. s Matkou Terezou z Kalkaty.

 

Text: Ján Pavol II. s Matkou Terezou z Kalkaty.

Z denníka pápežovho Anjela Strážcu:

Karol a Aneška opustili svoje krajiny, pretože poslúchli volanie Najvyššieho. Obidvaja žili dlho a boli všeobecne známi. Obaja veľmi veľa cestovali. Obidvaja sa túžili stať svätými.