Putujeme k svätým bránam: Tomáš

Trinásty týždeň - katechéza: Tomáš      

 

 

Čítaj  v Evanjeliu podľa svätého Jána: 20, 19 - 31  

Večer v ten istý prvý deň v týždni, keď boli učeníci zo strachu pred Židmi zhromaždení za zatvorenými dverami, prišiel Ježiš, stal si doprostred a povedal im: „Pokoj vám!“ Ako to povedal, ukázal im ruky a bok. Učeníci sa zaradovali, keď videli Pána.

A znova im povedal: „Pokoj vám! Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás.“

Čítať ďalej: Putujeme k svätým bránam: Tomáš

Modlime sa, priatelia, za zvolenie svätého pápeža

Pozývam vás, aby sme sa modlili aj doma pri súkromných modlitbách za nového Svätého Otca. Prosme, nech je nový pápež muž hlbokej viery, verný Ježišovi Kristovi, nech je to muž svätého života - pravoverný.

Modlitba za zvolenie svätého pápeža:

Kyrie Eleison! Christe Eleison! Kyrie Eleison!

Pane Ježišu Kriste, Ty si Dobrý Pastier! Svojou mocnou rukou vedieš svoju putujúcu Cirkev skrze búrky v každej dobe. Ozdob Svätý stolec svätými pápežmi, ktorí sa nebudú báť mocných tohto sveta, ani nebudú robiť kompromisy s duchom doby, ale budú zachovávať, posilňovať a brániť katolícku vieru až do vyliatia svojej krvi, a dodržiavať, ochraňovať a odovzdávať váženú liturgiu rímskej Cirkvi.

Ó, Pane, príď k nám skrze svätých pápežov, ktorí, zapálení zanietením apoštolov, budú celému svetu ohlasovať: „Spása nie je možná v nikom inom ako v Ježišovi Kristovi. Lebo niet pod nebom iného mena, daného ľuďom, v ktorom by sme mali byť spasení.“ (porov. Sk 4,10–12)

V dobách svätých pápežov, nech Svätý stolec –, ktorý je domovom všetkým tým, ktorí podporujú katolícku a apoštolskú vieru – vždy svieti ako katedra pravdy pre celý svet.

Vypočuj nás, ó Pane, a na príhovor Nepoškvrneného Srdca Márie, Matky Cirkvi, udeľ nám svätých pápežov, udeľ nám mnohých svätých pápežov! Zmiluj sa nad nami a vyslyš nás! Amen.

Čítať ďalej: Modlime sa, priatelia, za zvolenie svätého pápeža

Benedikt XVI. - dnes (16. 4.) by oslávil narodeniny

Dnes by oslavoval na Zemi narodeniny, veríme, že oslavuje v Nebi pri svojom Majstrovi, ktorému tak verne slúžil...

Ponúkam vám jeho príhovor na Generálnej audiencii z 19. marca 2008:

Drahí bratia a sestry,

priblížili sme sa k vigílii Veľkonočného trojdnia. Nasledujúce tri dni sa obyčajne nazývajú „sväté“, pretože nám umožňujú znovu prežiť ústrednú udalosť nášho vykúpenia. Privádzajú nás vskutku k vlastnému jadru kresťanskej viery: utrpeniu, smrti a zmŕtvychvstaniu Ježia Krista. Sú to dni, ktoré by sme mohli považovať za jediný deň: predstavujú srdce a oporný bod celého liturgického roka, ako aj života Cirkvi. Na záver pôstnej cesty sa aj my chystáme vstúpiť do tej istej atmosféry, ktorú kedysi v Jeruzaleme prežíval Ježiš. Chceme v sebe znovu prebudiť živú spomienku na utrpenie, ktoré Pán vytrpel pre nás, a pripraviť sa na to, aby sme v nedeľu radostne slávili „pravú Paschu, ktorú Kristova krv zaodela slávou, Paschu, v ktorej Cirkev slávi sviatok, ktorý je počiatkom všetkých sviatkov“, ako sa hovorí vo veľkonočnej prefácii ambroziánskeho rítu.

Zajtra, na Zelený štvrtok, si Cirkev pripomína Poslednú večeru, na ktorej Pán v predvečer svojho umučenia a smrti ustanovil sviatosť Eucharistie a služobného kňazstva. V ten istý večer nám Ježiš zanechal nové prikázanie, mandatum novum, prikázanie bratskej lásky. Prv ako vstúpime do svätého trojdnia, no už v tesnom spojení s ním, sa v každom diecéznom spoločenstve zajtra ráno bude sláviť svätá omša svätenia krizmy, počas ktorej si biskup a diecézni kňazi obnovia svoje sľuby dané pri vysviacke. Požehnávajú sa aj oleje na vysluhovanie sviatostí: olej katechumenov, olej chorých a svätá krizma. Je to veľmi dôležitý okamih v živote každého diecézneho spoločenstva, ktoré si, zhromaždené okolo svojho pastiera, upevňuje svoju jednotu a vernosť Kristovi, jedinému večnému Veľkňazovi. Večer sa na omši Pánovej večere slávi spomienka na Poslednú večeru, na ktorej sa nám všetkým Kristus dal ako pokrm spásy, ako liek nesmrteľnosti - to je tajomstvo Eucharistie, ktorá je prameňom a vrcholom kresťanského života. V tejto sviatosti spásy Pán ponúkol a uskutočnil pre všetkých, ktorí v neho veria, to najintímnejšie spojenie, aké len je medzi naším a jeho životom možné. Pokorným a veľmi výrečným gestom umývania nôh sme vyzvaní, aby sme si pripomenuli, čo Pán urobil svojim učeníkom: umytím ich nôh skonkretizoval prvenstvo lásky, ktoré hlásal, lásky slúžiacej až po sebadarovanie, čím anticipuje najvyššiu obetu svojho života, ktorá sa uskutoční nasledujúci deň na Kalvárii. Podľa peknej tradície zakončia veriaci Zelený štvrtok modlitbou a eucharistickou poklonou, aby mohli vnútornejšie prežiť Ježišovu agóniu v Getsemani.

Čítať ďalej: Benedikt XVI. - dnes (16. 4.) by oslávil narodeniny