Roráty - ôsmy deň: Buď mapou v slepých uličkách

Utorok po 2. adventnej nedeli

10. december 2024

BUĎ MAPOU V SLEPÝCH ULIČKÁCH

Mapa: Island

 

Otázky deťom:

Koho požiadala Panna Mária o výrobu Zázračnej medaily?

Kde sa tieto zjavenia odohrali?

Čo vidíte na prvej strane medaily?

Roráty dnes ráno - 10. 12. 2024

 

Po kom šliape Mária?

A čo vychádza z jej rúk?

Teraz sa pozrite na druhú stranu medaily.

Čo má Mária nad hlavou?

Koľko ich je? Spočítali ste?

A čo vidíte v dolnej časti medaily?

 

Niekedy sa stane, že smerujeme k nejakému cieľu, no nenájdeme priamu cestu, a zdržíme sa, pretože zablúdime alebo zídeme do slepej uličky. Aj ovca v dnešnom evanjeliu sa stratila, zablúdila....

V živote potrebujeme kompas, ktorý nám ukáže správny smer, prípadne mapu, alebo dnes už aj navigáciu.

Čo však v prípade, že stratíme smer v živote?

Potom to môže byť ťažšie, ale stále nie beznádejné. Vždy sa môžeme pozrieť na svoj duchovný kompas a vrátiť sa na správnu cestu. A keď sa človek úplne stratí, Boh ho nenechá samého, ale dal mu jediný pravý kompas - svojho Syna - Ježiša Krista. Často sa strácame, vždy keď páchame hriech...

 

PIESEŇ

 

 

Poznanie a čítanie písmen je skvelá zručnosť.

Kto z vás vie čítať? Všetci! To som si myslel.

Vedeli ste, že aj mapy sa dajú čítať?

Kto z vás vie čítať mapu?

Kto vie, kde sú na mape vyznačené hory?

Kde je more?

A kde je naša obec?

Skvelé! Viete čítať mapy.

Teraz je čas na kompas. Ktovie, na čo slúži?

Pomôže nám nájsť cestu, hľadať sever, určiť smer.

Prečo by sme sa mali v kostole naučiť čítať mapu a používať kompas?

Niekedy sa stane, že sa vo svojom živote stratíme, zablúdime... Pamätajte, že pre Pána Ježiša nie sme nikdy stratení. Vždy si nás nájde. Aj vo veľmi chladnej a mrazivej krajine...

 

Vypočujte si zaujímavý príbeh z Islandu:

 

Dnes sme na ceste do Betlehema v sprievode sv. Vincenta de Paula a našli sme sa na Islande. Tento ostrov je miestom, kde je Cirkev malým spoločenstvom. Väčšina katolíkov na Islande pochádza z iných krajín. Ide predovšetkým o mladých ľudí, ktorí pracujú v rybolove a cestovnom ruchu. Medzi nimi sú aj veriaci z Filipín. To znamená, že väčšina katolíkov na Islande sú cudzinci. Cestu do kostola musia mnohí hľadať ďaleko od domova a niekedy aj na miestach, kde by sme to nečakali.

Na Islande pôsobia dvaja poľskí misionári, o. Damián a o. Krzysztof, ktorí sa starajú o Poliakov žijúcich na tomto ostrove a slúžia pre nich sväté omše. Pán Ježiš našiel tých, ktorí v neho uverili, aj ďaleko od svojich domovov. Otec Damián hovorí, že Pán Ježiš nás nachádza aj vtedy, keď sme ďaleko od domova, a nepotrebuje na to žiadnu mapu.

 

Kňaz:

Island má jediného biskupa – a to je náš Slovák Bartimej Dávid Tencer. Aj náš biskup na Islande je kompasom, navigáciou, mapou pre všetkých tam žijúcich. Ukazuje im cestu za Pánom Ježišom.   

Bartimej Dávid Tencer, OFMCap.

 

Bol vysvätený za kňaza 15. júna 1986. Neskôr vstúpil ku kapucínom - Dávid Bartimej Tencer, OFMCap., ktorý je biskupom diecézy Reykjavík na Islande. Keď od jeho biskupskej vysviacky a nástupu na čelo islandskej diecézy uplynulo päť rokov, v rozhovore povedal: „Pri pohľade na uplynulých päť rokov môžem s vďačnosťou povedať: Som na dobrom mieste. Boh mi dal dobrých ľudí,“ uviedol vtedy pri príležitosti výročia v pastierskom liste biskup Tencer.

V roku 2004 odišiel na Island, aby sa venoval misiám a priviedol tam kapucínov. Začal ako kaplán v kostole Stella Maris v Reykjavíku a následne sa stal farárom vo farnosti S. Þórlákur v Reyðarfjörðure. Pápež František menoval Dávida Tencera OFM Cap. za biskupa diecézy Reykjavík 18. septembra 2015.

 

Preto sa dnes večer modlime za ľudí, ktorí z rôznych dôvodov žijú mimo svojej vlasti, a najmä za tých, ktorí museli utiecť zo svojej krajiny, pretože tam je nebezpečne - kvôli vojne alebo hladomoru.

ŠPECIÁLNA MISIA - ÚLOHA

Doma si kľaknem pred kríž - alebo pred obraz Pána Ježiša a pomodlím sa za tých, ktorí sú ďaleko od vlasti a za svojich blízkych.

OTÁZKA

Ako sa volá krajina, kde väčšinu katolíkov tvoria cudzinci?

 

Vlajka Islandu

je modrá s červeným krížom, lemovaným na typickom bielom škandinávskom kríži. Jej pomer je 18:25. Tmavomodrá je tradičná islandská farba, pripomínajúca Atlantický oceán a vrcholky hôr, červená symbolizuje oheň islandských vulkánov a ich horúcu lávu. Biela je symbolom gejzíru, a ľadovca a snehu. 

 

 

Putovná socha Panny Márie putovala

do Lukáškovej rodiny.

On bol vylosovaný:

 

 

 

 

Dávid Bartimej Tencer, OFM Cap. (* 18. máj 1963, Nová Baňa) je rímskokatolícky rehoľník – kapucín, biskup diecézy Reykjavík na Islande, Slovák.

Dávid Tencer sa narodil 18. mája 1963 v Novej Bani na Slovensku a teologické štúdiá ukončil na Komenského univerzite v Bratislave a v seminári tejto diecézy. Za kňaza bol vysvätený 15. júna 1986, pričom bol inkardinovaný do diecézy Banská Bystrica. Následne pôsobil štyri roky ako kaplán.

V roku 1990 vstúpil do slovenskej provincie kapucínov. Po noviciáte pokračoval v štúdiách v Ríme, kde v roku 1994 dosiahol licenciát z teológie. 28. augusta 1994 zložil rehoľné sľuby. Pôsobil ako farár v Holíči a v roku 1996 bol pozvaný do Hriňovej, aby tam založil nový kláštor, ktorý sa potom stal miestom na formáciu kapucínskych postulantov. P. Tencer tam vykonával funkciu rektora až do roku 2002. V roku 2003 bol menovaný predstaveným kláštora v Žiline.

Napokon v roku 2004 odišiel na Island, aby sa venoval misiám a priviedol tam kapucínov. Začal ako kaplán v kostole Stella Maris v Reykjavíku a následne sa stal farárom vo farnosti S. Þórlákur v Reyðarfjörðure. Pápež František menoval Dávida Tencera OFM Cap. za biskupa diecézy Reykjavík 18. septembra 2015. Biskupská vysviacka sa uskutočnila 31. októbra 2015 v Katedrále Krista Kráľa v Reykjavíku. Svätiteľom bol doterajší biskup Reykjavíku Mons. Peter Bürcher a spolusvätiteľmi apoštolský nuncius Islandu Józef Henryk Nowacki (bývalý apoštolský nuncius na Slovensku) a žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Biskupským heslom je myšlienka - Gaudium et spes (Radosť a nádej).

Diecéza Reykjavík je dvaapolkrát rozľahlejšia ako Švajčiarsko a rozprestiera sa naprieč ostrovom na 103 000 km2 s približne 365 000 obyvateľmi. Z toho je viac ako 14 500 registrovaných katolíkov (odhadovaný počet s neregistrovanými je okolo 40 – 50-tisíc) z vyše 100 národov (na ostrove je prítomných 162 národností). Prvá evanjelizácia ostrova sa datuje do 10. storočia.

Reykjavícky biskup je členom Škandinávskej biskupskej konferencie (Conferentia Episcopalis Scandiæ). 

 

 

Ako dobre pán dekan káže....... 

 

 

keď sa dá aj takto búvať....