Detské sväté omše 2024/25: Ester
Piata detská sv. omša
STRÁŽIM POKLAD
Piatok 10. januára 2025
Rudinská 18,00 hod.
Kráľovná Ester, ktorá sa postí a modlí
Kňaz:
Deti, vítam vás na detskej sv. omši. Rovnako vítam aj rodičov. Celý Advent sme mali krásne Roráty.
O kom boli Roráty?
(O svätom Vincentovi)
Čo nás naučil? Kto mi povie?
Poďme k detskej sv. omši a téme: Strážim poklad.
Všetci sa učíme strážiť poklad. Otec, mama, poklad je Tvoje dieťa. Poklad nás všetkých je Ježiš Kristus. Objavujeme zaujímavé postavy viery, ktoré nám ponúka Starý zákon.
Otázka deťom:
O kom sme už hovorili na našich detských sv. omšiach?
(deti odpovedajú)
Čo hovorí motto našich sv. omší?
Kňaz:
Iba dnes
Deti:
Budem dobrý
Kto nás sprevádzal na poslednej sv. omši?
(Odvážna Judita)
Čo vieme o Judite?
Dnes vám chcem rozprávať o zaujímavej žene - Kráľovná Ester
Bola veľmi odvážna, krásna a múdra kráľovná. Volala sa Ester. Jej príbeh sme počuli v prvom čítaní. Bolo to čítanie z knihy, ktorá sa volá podľa jej mena: Ester
Kňaz:
Starozákonná kniha je nazvaná podľa hlavnej osoby Ester, dcéry židovského národa (jej židovské meno bolo Hadassá), ktorá svojou rozumnosťou a príhovorom u kráľa Xerxesa I., (486 - 465 pred Kr.) odvrátila hroziace prenasledovanie a záhubu Židov v Perzskej ríši. Ester je ženské krstné meno hebrejského pôvodu. Je to podoba hebrejského mena Estér, ktoré má pôvod v perzštine – perzské slovo sitareh znamená „hviezda“.
Obrázky: internet
Deti, poviem vám stručný obsah knihy Ester:
Perzský kráľ Xerxes I. zhromaždí veľmožov a princov všetkých krajín svojej ríše a usporiada pre nich v Súzach veľkú hostinu. Žiada, aby sa na hostinu dostavila aj kráľovná Vašti. Keďže to odoprela, zapudí ju od seba a jej miesto zaujme židovská deva Ester, ktorá však svoj rod z opatrnosti neprezradí kráľovi. Jej strýc a poručník Mardochej odhalí sprisahanie proti kráľovi a zachráni mu život. Neskôr Aman, najvyšší hodnostár po kráľovi, plánuje záhubu Židov, ktorí v osobe Mardocheja odmietajú štátne náboženstvo a lósom [pur] určuje na to 13. deň mesiaca adara (február/marec). Kráľ jeho plán prijíma a vydáva nariadenie, aby sa v určený deň vyvraždili všetci Židia v celej ríši. Ester a Mardochej modlitbou prosia Boha o záchranu svojho národa. Ester s nasadením života v poslednej chvíli zmarí Amanove úklady proti Židom a dosiahne od kráľa, že odsúdi Amana na šibenicu, ktorú on sám dal postaviť pre Mardocheja. Novým kráľovským nariadením sa dovoľuje Židom, aby sa vypomstili na nepriateľoch. Na pamiatku tejto záchrany Židov pred vyhubením v Perzskej ríši slávi sa 14. a 15. adara sviatok Purím (lósov).
Otázka deťom:
Za čo prosila kráľovná Ester?
(Židovský národ bol v ohrození, lebo zlý veliteľ, ktorý sa volal Aman, žiadal od kráľa, aby tento národ zahubil.)
Kňaz:
Aman bol poradcom kráľa, ale nebol to dobrý poradca, nemal rád Židov, chcel ich zničiť. Preto požiadal kráľa, aby vydal rozkaz, že v presne určený deň tento národ bude zahubený, bude zničený, kráľovi vojaci ich pozabíjajú.
Otázka deťom:
Kto sa však o tomto jeho pláne dozvedel?
(Mardochej)
A kto to bol ten Mardochej?
(Bol to strýko kráľovnej Ester)
Kňaz:
To bol obyčajný muž, ktorý nežil na kráľovskom dvore, ale medzi obyčajnými ľuďmi a tam sa dozvedel o tomto zlom pláne veliteľa Amana. Tento strýko dal odkaz kráľovnej Ester, že poradca jej manžela, kráľa, chce zničiť židovský národ.
Otázka deťom:
O čo žiadal Mardochej kráľovnú Ester?
(Žiadal ju, aby išla za kráľom, aby mu to povedala, aby sa prihovorila, za záchranu Židov)
Súhlasila Ester?
(Áno, súhlasila, ale si dala podmienku)
Čo žiadala od svojho národa? Lebo aj ona bola Židovka aj ona patrila k tomuto národu, ale bola v utajení, nikto o tom nevedel iba jej strýko.
(žiadala, aby sa všetci najskôr tri dni modlili, postili, že aj ona sa bude postiť a potom po troch dňoch predstúpi so žiadosťou pred kráľa.
Kňaz:
Deti, viete, čo znamená postiť sa?
Pamätáte si na Roráty? Svätý Vincent nás učil a on hovoril také zaujímavé slovko.
Ktoré to bolo?
(Umŕtvovať sa)
Postiť sa znamená, že človek sa niečoho zriekne - napríklad jedla, nápoja, sladkostí...
Alebo napríklad, že sa zriekne televízie.
Čoho sa ešte môžeme zrieknuť?
(počítača, mobilu, internetu, sladkosti.....)
Áno, tých možností je veľa.
Napríklad v jednej rodine si rodičia dali predsavzatie cez pôstne obdobie, že nebudú piť žiaden alkohol a dievčina si dala predsavzatie, že nebude piť sladené nápoje.
Viete, keď si dávate nejaké predsavzatie, je dôležité, že sa zrieknete niečoho obľúbeného a príjemného kvôli niečomu krajšiemu, dôležitejšiemu.
Môžete si dať predsavzatie: zrieknem sa televízie, lebo budem chodiť do kostola na sväté omše. Alebo si môžete dať predsavzatie: budem menej tráviť čas s mobilom, ale budem sa modliť za starých rodičov, budem sa modliť za pokoj v našej rodine, aby sa mamka s ockom uzmierili, aby sa na seba nehnevali.
Kráľovná Ester nás učí, že modlitba a pôst sú veľmi silné zbrane. Keď sa modlíme za druhých, môžeme pripraviť cestu, aby Pán Boh konal veľké veci v živote tých, za ktorých sa modlíme, napríklad za ich obrátenie, aby sa zmenili, aby sa vrátili k Pánu Boh, aby si navzájom odpustili.
Kňaz:
Zapamätajte si, deti, vždy sa môžeme modliť. To vám nikto nemôže zakázať. Možno ste niekedy počuli vetu z úst dospelých: Tu sa už nič nedá robiť. To nie pravda.
Vždy sa môžeme modliť, môžeme si dať nejaké predsavzatie, môžeme si dať nejaké sebazaprenie a toto sebazaprenie obetujeme za niekoho druhého.
Kráľovná Ester naozaj po troch dňoch, keď sa celý národ postil, keď sa za ňu celý národ modlil, keď aj ona sama sa postila a modlila sa, tak skutočne potom predstúpila pred kráľa, pred svojho manžela a prosila ho za záchranu Židov.
Otázka deťom:
Ako to dopadlo?
(Kráľ vypočul jej žiadosť a zmenil rozhodnutie. Kráľovná Ester tak zachránila celý svoj národ)
Príbeh kráľovnej Ester nás učí, aby sme neboli zlými radcami, ako bol Aman.
Chlapci a dievčatá, nikdy neželajte druhému nič zlé. Nebuďte zlými kamarátmi, ale buďte dobrými kamarátmi, buďte dobrými radcami.
Buďte ako strýko Mardochej, buďte ako kráľovná Ester. Oni chceli druhým pomôcť, chceli druhých zachrániť a s Božou pomoc sa im to skutočne aj podarilo.
Deti, modlievajte sa za svojich rodičov, modlievajte sa za svojich starých rodičov, za súrodencov, za vašu rodinu. Verte v silu modlitby. Môžete si dať aj nejaké predsavzatie, nejaké sebazaprenie napríklad každý piatok vydržať celý deň bez mäsa, alebo bez sladkostí, alebo možno bez televízie, ísť na svätú omšu. Obetujte to za niekoho, vždy si tak povedzte kto moju modlitbu, obetu potrebuje. Dnes večer sa môžete aj doma o tom porozprávať a spoločne s rodičmi si dať predsavzatie, že sa budete spolu modliť, alebo si dáte nejaké sebazaprenie. Porozprávajte sa o tom s rodičmi.
Kňaz:
Začal Jubilejný svätý rok. Skúsme niečo urobiť naviac pre svoju dušu, pre seba, ale aj pre iného za koho budeme obetovať svoju modlitbu a pôst.
Mardochej a Ester v kritickej situácii a pred každým dôležitým rozhodnutím a skutkom prednášajú Pánu Bohu modlitby o pomoc. A Pán Boh naozaj zasahuje.
Otázky:
1. Čo v preklade znamená meno Ester?
2. Ako znelo toto meno v hebrejčine?
3. Aké dve veľké veci urobila Ester predtým, ako išla ku kráľovi?
Hádanku, ktorú ste dostali v kostole
vyriešte, podpíšte a prineste....
Čítanie z Knihy Ester
Est 4,16 - 17n. p-r. aa-bb. gg-hh; Est 13,8n
Nemám ochrancu okrem teba, Pane
Kráľovná Ester v smrteľnom nebezpečenstve, ktoré hrozilo jej národu, hľadala útočište u Pána. Odkázala Mardochejovi: „Choď a zhromaždi všetkých Židov, ktorých nájdeš v Súzach, a modlite sa za mňa! Tri dni a tri noci nič nejedzte, ani nepite! Ja sa budem so svojimi služobnicami podobne postiť, a potom pôjdem za kráľom, hoci nezavolaná, urobím proti zákonu, aj keď sa tým vystavím smrteľnému nebezpečenstvu.“ Padla na zem so svojimi služobnicami a od rána až do večera sa modlila:
„Zvelebený si, Bože Abraháma, Bože Izáka a Bože Jakuba. Pomôž mne opustenej, ktorá nemá ochrancu okrem teba, Pane, a nebezpečenstvo sa mi priblížilo na dosah ruky.
Počula som čítať z kníh mojich predkov, Pane, že ty až do konca zachraňuješ všetkých, čo sa ti páčia, Pane. Teraz pomáhaj mne opustenej, ktorá nemá nikoho okrem teba, Pane, Bože môj. Teraz pomáhaj mne, sirote, vlož mi do úst príhodné slovo pred levom, urob ma milou v jeho očiach a obráť jeho srdce na nenávisť k tomu, ktorý nás napáda, na záhubu jeho a tých, čo s ním súhlasia.
Ale nás vysloboď z rúk našich nepriateľov, náš zármutok obráť na radosť a naše bôle na zdravie.“
Počuli sme Božie slovo.
Žalm: Vyslyš ma, Pane, keď ťa budem vzývať.
Ž 138, 1-2a. 2bc+3. 7c-8
Chcem ťa, Pane, oslavovať celým srdcom, *
že si vypočul slová mojich úst.
Budem ti hrať pred tvárou anjelov, *
vrhnem sa na tvár pred tvojím svätým chrámom. R.
Tvoje meno budem oslavovať, *
pretože si milosrdný a verný.
Vždy si ma vyslyšal, keď som ťa vzýval, *
a rozmnožil si vo mne odvahu. R.
Zachráni ma tvoja pravica. *
Pán za mňa dielo dokončí.
Pane, tvoje milosrdenstvo je večné; *
neopusť dielo svojich rúk. R.
Aleluja, aleluja, aleluja.
Bože, stvor vo mne srdce čisté; navráť mi radosť z tvojej spásy.
Čítanie zo svätého Evanjelia podľa Matúša
Mt 7, 7-12
Každý, kto prosí, dostane
Pán Ježiš povedal svojim učeníkom: „Proste a dostanete! Hľadajte a nájdete! Klopte a otvoria vám! Lebo každý, kto prosí, dostane, a kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria. Alebo je medzi vami človek, čo by podal synovi kameň, keď ho prosí o chlieb? Alebo keby pýtal rybu, čo by mu dal hada?
Keď teda vy, hoci ste zlí, viete dávať dobré dary svojim deťom; o čo skôr dá váš Otec, ktorý je na nebesiach, dobré veci tým, čo ho prosia.
Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. Lebo to je Zákon i Proroci.“
Počuli sme slovo Pánovo.
Prosby:
Milé deti, bratia a sestry, Pán Ježiš nás vyzýva: Proste a dostanete, a uisťuje nás, že naše prosby vyslyší. Tak ako nám to dnes pripomína kráľovná Ester. Preto sa s dôverou modlime:
1. Modlime sa za svätú Cirkev, aby vytrvalo hlásala evanjelium a privádzala ľudí k živej viere.
R. Prosíme ťa, vyslyš nás.
2. Modlime sa za pápeža Františka, aby mu Pán pomáhal pri múdrom a apoštolskom riadení celej Cirkvi.
3. Modlime sa za našu krajinu, aby sa všetky napätia a nedorozumenia vyriešili v láske a pravde.
4. Modlime sa za každého z nás: kráľovná Ester nás učí o tom, akú veľkú silu má modlitba a pôst, aby sme sa pravidelne modlili a neprestávali.
5. Modlime sa za seba samých, aby sme sa vedeli postiť ako kráľovná Ester a svojim pôstom vyprosili veľa dobra.
6. Modlime sa, aby sme v tomto Jubilejnom roku odstraňovali zo svojho života jednu neresť, ktorá nás trápi.
7. Modlime sa za našich zomrelých, aby im Pán Boh preukázal svoje milosrdenstvo.
Pane Ježišu, ty poznáš naše srdcia i naše slabosti; vypočuj modlitby svojho ľudu, tvoja milosť nech posilní našu vieru, aby sme sa aj my ako kráľovná Ester pravidelne modlili a postili. Lebo ty žiješ a kraľuješ na veky vekov.
--------------------------------------------------
Prežívame Jubilejný rok. MILÍ RODIČIA, dostali ste veľký dar – poklad od Pána života – Vaše dieťa. Vášmu pokladu – dieťaťu chcete zveriť do života ten najhodnotnejší dar, ktorý Boh dáva človeku – Ježiša Krista. Celý Starý Zákon je prípravou na príchod Pána Ježiša. S deťmi spoznávame charakterných ľudí Starého Zákona a od nich sa učíme. Potrebujete strážiť poklad Vášho srdca a Vášmu dieťaťu potrebujete ustrážiť poklad viery. Od Vás záleží, ako žije Vaše dieťa a kam príde po skončení pozemskej životnej púte. Chceme prísť do Neba, nie do Pekla. Poklad nášho života je v Eucharistii – Kristovi, ktorý nás posilňuje.
Piatok 10. januára o 18,00 hod.