Pred 20 rokmi Slovensko navštívil svätý pápež Ján Pavol II. Veľký

Petržalka, 14. septembra 2023

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Pred 20 rokmi, v dňoch 11. - 14. septembra 2003, navštívil Slovensko Ján Pavol II. Bola to tretia návšteva dnes už svätého poľského pápeža. Prvýkrát prišiel v roku 1990, kedy ho absolvoval dvojdennú návštevu Česko - Slovenska. Na Slovensku ho privítali na letisku vo Vajnoroch. Okrem toho ho privítali na Slovensku ešte v apríli 1990 a v dňoch 30. júna - 3. júla 1995.

Pred Vianocami 2002 Slovensko prijalo s veľkou radosťou potešujúcu správu o predpokladanej tretej návšteve pápeža Jána Pavla II. Táto apoštolská cesta podľa vôle pápeža a priania vtedajších biskupov viedla do diecéz, ktoré doposiaľ pápež nenavštívil.

Táto apoštolská cesta zahŕňala návštevu Banskobystrickej diecézy 12. septembra, Rožňavskej diecézy 13. septembra a vtedajšej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy 14. septembra. Na spomenutých troch miestach bola slávená Eucharistia, v Bratislave bola spojená s blahorečením biskupa Vasiľa Hopka a rehoľnej sestry Zdenky Schelingovej.

Návšteva začala 11. septembra modlitbou v katedrále v Trnave.

Tretia pápežova návšteva na Slovensku bola poznačená aj obrovským fyzickým utrpením Svätého otca. Takto pozdravil veriacich na banskobystrickom námestí: „Panna Mária, ktorú vzývame ako bolestnú matku, už stáročia sprevádza boží ľud požehnaného slovenského národa počas smutných, ako aj náročných dní,“ povedal sv. Ján Pavol II.

 

V Bratislave Petržalke na sviatok Povýšenie Svätého kríža blahorečil biskupa Vasiľa Hopku a sestru Zdenku Schelingovú. „Preto sa aj vo chvíľach výročia tejto návštevy modlíme k svätému Jánovi Pavlovi II., aby aj naďalej orodoval za slovenský národ u Sedembolestnej,“ hovorí o odkaze návštevy cirkevný historik Gabriel Brendza.

 

Bratislava 11. septembra (TK KBS) Slovensko navštívil pred 20 rokmi svätý poľský pápež Ján Pavol II. Veľký.

Počas svojho 26-ročného pontifikátu Ján Pavol II. navštívil Slovensko trikrát. V roku 1990, štyri mesiace po páde železnej opony v rámci ešte vtedajšieho Česko-Slovenska, v roku 1995 keď zavítal do Bratislavy, Nitry, Šaštína, Košíc, Prešova, Spišskej Kapituly, Levoče, Popradu a Vysokých Tatier.

Poslednú návštevu, ktorej 20. výročie si pripomíname, uskutočnil pápež sv. Ján Pavol II. v roku 2003, keď zavítal do Banskej Bystrice, Rožňavy a Bratislavy, kde na sviatok Povýšenia svätého Kríža blahorečil biskupa Vasiľa Hopka a sestru Zdenku Schelingovú.

Pápež Ján Pavol II. je jednou z najvýznamnejších osobností svetovej histórie nielen XX. storočia, má aj trvalé a nezastupiteľné miesto v slovenských dejinách, píše Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici.

Priestor pred kostolom nesie názov Námestie Jána Pavla II., na ktorom sa vypína socha pápeža z tvorby Jána Gazdíka. Vnútri kostola je busta pápeža a kópie darov preňho, ako aj veľkorozmerné portréty blahoslavených a oltárny kríž od sochára Svetoslava Ilavského. V kostole je polkruhová oltárna platňa, na ktorej vtedajší pastier Katolíckej cirkvi slávil svätú omšu. A na stene visí pamätná tabula s jeho odkazom: „Nehanbite sa za evanjelium!“

 

Bližšie informácie o slávnosti blahorečenia

Pápež Ján Pavol II. prišiel do areálu Kostola Svätej rodiny krátko pred 9:30 hodinou. V papamobile so spustenými oknami pomedzi veľké množstvo veriacich, ktorých pozdravil a mával im bielou vreckovkou. Svätého Otca privítal vtedajší bratislavsko-trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol. V spojitosti so sviatkom Povýšenia svätého Kríža sa niesol príhovor Jána Pavla II. v úvode svätej omše: „Drahí bratia a sestry, vznešený Kristov kríž, ktorý oslavujem túto septembrovú nedeľu je pravý strom života a kráľovský trón ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána, schodmi do raja, spájajúcimi nebo a zem,“ vyhlásil.

Po úvodných slovách nasledoval obrad blahorečenia. Mons. Ján Babjak a Mons. Ján Sokol prečítali životopisy mučeníkov. Svätý Otec predniesol formulu blahorečenia: „My, prijímajúc želanie našich bratov Jána Babjaka, biskupa Prešovskej eparchie a arcibiskupa Jána Sokola, metropolitu Bratislavsko – trnavskej arcidiecézy a mnohých ďalších bratov v biskupskej službe a iných veriacich, po tom, ako sme dostali vyjadrenie Kongregácie pre kauzy svätých, našou Apoštolskou autoritou dovoľujeme, aby sa ctihodní Boží služobníci Vasiľ Hopko a Zdenka Schelingová odteraz nazývali blahoslavení a aby sa mohli sláviť ich sviatky na miestach a podľa noriem práva, každý rok: pre Vasiľa Hopka jedenásteho mája a pre Zdenku Schelingovú tridsiateho júla. V mene Otca i Syna i Ducha Svätého.“

Vo svojej homílii vzdal Ján Pavol II. vďaku Bohu za „milovaný slovenský národ,“ ktorý „dokázal aj v ťažkých chvíľach zachovať vernosť Kristovi a jeho Cirkvi a pokračoval: „Povzbudzujem ťa: nikdy sa nehanbi za evanjelium! Chráň si ho vo svojom srdci ako najcennejší poklad, z ktorého môžeš čerpať svetlo a silu do každodenného života,“ povedal. Pápež prečítal osobne približne tretinu svojho príhovoru. Podobne ako na predošlých omšiach, aj dnes sa osobne prihovoril veriacim v úvode a závere. Jeho ďalšie slová tlmočil veriacim kardinál Jozef Tomko.

„Na kríž upierali svoj nezlomnou vierou naplnený pohľad aj biskup Vasiľ Hopko a rehoľná sestra Zdenka Schelingová, ktorých som dnes s radosťou zapísal do zoznamu blahoslavených,“ uviedol. „Obaja stoja pred nami ako žiarivé príklady vernosti z čias tvrdého a nemilosrdného náboženského prenasledovania. Biskup Vasiľ nikdy nezaprel svoju príslušnosť ku Katolíckej cirkvi a vernosť pápežovi. Rehoľná sestra Zdenka, aby pomohla služobníkom Pána Boha, neváhala vystaviť vlastný život nebezpečenstvu,“ zdôraznil Svätý Otec. „Kríž sa im stal cestou k životu, prameňom sily a nádeje, skúškou lásky k Bohu a blížnemu,“ dodal.

Na záver svätej omše sa Ján Pavol II. prihovoril veriacim v šiestich jazykoch. Ako prvým požehnal maďarským pútnikom v ich rodnej reči a zaželal im, aby ich Pán Ježiš zahrnul milosťou a naplnil darom svojho Ducha. Srdečne pozdravil nemecky hovoriacich pútnikov, zvlášť tých, čo prišli z Rakúska. Ukrajincom pripomenul svoju apoštolskú cestu do ich krajiny. Požehnal aj pútnikom z Česka a Poľska a na záver sa prihovoril prítomným Talianom. Ján Pavol II. poďakoval pred záverom svojej tretej pastoračnej cesty na Slovensku celej kresťanskej komunite, predstaviteľom štátu, pracovníkom bezpečnosti a zástupcom médií. „Vyslovujem z hĺbky srdca úprimné - Pán Boh zaplať!,“ povedal v jeho mene kardinál Jozef Tomko. Pápež v príhovore osobitne pozdravil slovenskú mládež, ktorú označil za svoju nádej. „Nebojte sa byť opravdivými priateľmi Ježiša. Od neho sa naučíte správne milovať tento svet, s jeho pomocou vybudujete kultúru lásky,“ uviedol pápež. So Slovenskom sa rozlúčil slovami: „Vďaka ti, Slovensko! Všemohúci Boh nech ťa žehná a zachová vo svojej láske!“

Po svätej omši sa všetci spolu pomodlili Anjel Pána, na záver Svätý Otec povedal ešte tieto slová: „Na záver tohto slávenia sa všetci chceme v mysli ešte raz postaviť pod Kristov kríž, a prijať od neho, ako vzácny dar, jeho matku, ktorá od tej chvíle je aj matkou Cirkvi. Podľa príkladu apoštola Jána, aj my si ju berieme k sebe (porov. Jn 19,27), aby sme sa od nej učili počúvaniu a obetavej skromnosti, vlastnostiam, ktorými sa vyznačovala ako prvá učeníčka Pána. Spoločne s novými blahoslavenými prosme Pannu Máriu, aby, na jej príhovor, kresťanské spoločenstvo žijúce na Slovensku bolo bohaté na svätosť, odvážne v konaní dobra a silné vo svedectve.“

 

Príhovory, ktoré zazneli pri blahorečení sestry Zdenky a biskupa Hopka

Bratislava 14. septembra (TK KBS) Pred 20 rokmi navštívil Slovensko Ján Pavol II. Štvordňová návšteva dnes už svätého poľského pápeža na Slovensku vyvrcholila slávnostnou svätou omšou v bratislavskej Petržalke, počas ktorej blahorečil dve obete komunistického režimu – gréckokatolíckeho pomocného prešovského biskupa Vasiľa Hopku a rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú (14. 9. 2003).

 

Ponúkam vám plné znenia príhovorov, ktoré zazneli počas slávnosti blahorečenia.

 

Úvodné slová Svätého Otca – Bratislava-Petržalka

Drahí bratia a sestry,

Vznešený Kristov Kríž, ktorý oslavujem túto septembrovú nedeľu je pravý strom života a kráľovský trón ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána, schodmi do raja, spájajúcimi nebo a zem.

Všetci kresťania, poznačení pečaťou svätého Kríža, verejne prehlasujú svoju príslušnosť k nemu, ktorý zomrel za naše hriechy a vstal zmŕtvych pre naše ospravedlnenie. Ale zvláštnym spôsobom boli poznačení tajomstvom Kríža mučeníci a svedkovia viery, ktorí dostali milosť trpieť pre Krista a za neho zomrieť.

Veľmi sa teším, že môžem dnes spolu s vami oslavovať silu a múdrosť Kríža v živote a v smrti biskupa Vasiľa Hopka a sestry Zdenky Schelingovej. Ich svietiaca prítomnosť v pamäti slovenského národa nech bude pre všetkých príkladom a povzbudením byť vernými svedkami evanjelia, ktoré sme dostali, krstu, ktorý sme prijeli a Eucharistie, ktorú slávime ako pamiatku na slávne utrpenie Pána.

 

Privítanie Svätého Otca Mons. Jánom Sokolom na svätej omši v Bratislave-Petržalke

Vaša Svätosť, hosť náš najvzácnejší!

Pristátie lietadla na letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave vyvolalo nevýslovnú radosť v srdciach ľudí, ktorí vás milujú a majú radi. Hlahol zvonov vo všetkých katedrálach a kostoloch na Slovensku najdôstojnejšie vyjadril, ako sa tešíme z otcovskej návštevy vašej svätosti, ktorá už tretí raz počas svojho požehnaného pontifikátu navštevuje túto krajinu — Slovenskú republiku a jej hlavné mesto Bratislavu. Dnes jej časť Petržalku, ktorá v nedávnej minulosti za krátky čas vzrástla počtom obyvateľov na tretie najväčšie mesto na Slovensku. Petržalku budovali za čias totality bez kostolov, bez nových farností a bez pastoračných stredísk, lebo chceli z nej mať mesto bez Boha. Dnes má, vďaka Bohu, už 3 farnosti s pastoračnými centrami a 3 živé pastoračné strediská vedené rehoľnými komunitami.

Vy, Svätý Otče, prichádzate do krajiny medzi Dunajom a Tatrami, ktorá má vo svojom štátnom znaku byzantský dvojkríž a vo svojom základnom dokumente — vo svojej ústave — sa odvoláva na cyrilo-metodské dedičstvo. Prišli ste do tejto našej vlasti — malej krajiny v Strednej Európe, a geograficky je naozaj v strede, a preto sa o nej hovorí, že je v srdci Európy.

Nech vaše otcovské ruky znovu žehnajú všetkých, ale najmä veriacich na Slovensku. Sme ľud, ktorý vďaka silnému príkladu svojich otcov miluje Sedembolestnú Pannu Máriu, čo ešte plnšie prežívame v Roku svätého ruženca. Ruženca, ktorý ste obohatili o tajomstvá svetla. A svojou modlitbou ruženca ste nám príkladom a povzbudením.

Naše srdcia napĺňa veľká radosť a šťastie zo skutočnosti, že ste medzi nami, vy — náš otec a pastier —, ktorého milujeme preto, že ste námestník Ježiša Krista, nástupca svätého Petra a hlava katolíckej Cirkvi. I pre váš osobitný, starostlivou láskou naplnený vzťah k nám, Slovákom.

Po získaní slobody sme sa nádejali, že sa bude náboženský život na Slovensku rozvíjať v ovzduší radostného hľadania pravdy, v láske a v pokoji. Máme ešte veľa vnútorných i vonkajších problémov vo všetkých oblastiach: v mravnej, sociálnej, ekonomickej aj náboženskej, akoby srdcia ľudí zachvacovali vášne a držali v moci tajomné sily zla. Je tu veľa nástrah, ktoré by chceli strhnúť človeka z cesty spásy, a obrovské úsilie mariť v srdciach veriacich dôveru k Cirkvi, na čo sa vynakladajú aj enormné materiálne prostriedky.

Svätý Otče, pri prvej návšteve ste nám povedali: „Nebojte sa! Otvorte brány Vykupiteľovi!“

Znovu si uvedomujeme, že svätý Cyril a jeho brat Metod, spolupatróni Európy, budovali pri sútoku Dunaja a Moravy — na Devíne — duchovný most medzi Východom a Západom ohlasovaním evanjelia. Bohoslužby konali v byzantskom obrade, ale verní evanjeliu a prvotnej tradícii Cirkvi založenej Ježišom Kristom, orientovali misijnú krajinu Slovienov jednoznačne do Ríma.

Mnohí sa pýtajú, čo prinesie vaša návšteva Slovensku. V prvom rade toto viditeľné spojenie veriacich s rímskym biskupom a s rímskou Cirkvou. A tento raz aj ovocie tohto spojenia: Dve osobnosti, ktoré nám Vaša Svätosť postaví na oltár ako vzory viery, statočnosti a vytrvalosti až do konca. Nech je za nich a ich prostredníctvom zvelebený Pán za to, že nezabúda na nás.

Boží služobníci — biskup Vasiľ Hopko a rehoľná sestra Zdenka Šelingová sú toho najlepším dôkazom.

Vaša Svätosť k týmto svedkom viery priradila aj Božích služobníkov — biskupov Michala Buzalku a Jána Vojtaššáka. A vieme, že v časoch totality mnohí vydali svedectvo viery a vernosti Ježišovi Kristovi a jeho námestníkovi spôsobom, ktorý možno právom označiť za hrdinský.

Ján Pavol II. — svedok nádeje. Takého vás poznajú a milujú ľudia v našej vlasti. Za takého vás uznávajú dobromyseľní ľudia na celom svete. Prinášate nám istotu, že s Ježišom Kristom nájdeme v evanjeliu správny životný smer a pravé hodnoty. Život podľa evanjelia je a bude základom nielen duchovnej a morálnej obnovy Slovenska, ale aj spôsobom, akým sa táto malá krajina môže zapojiť do budovania spoločnej Európy. Aj v zjednotenej Európe chceme zostať aj v spoločnej Európe verní Kristovi a verní Cirkvi.

Svätý Otče, posol Ježiša Krista, vitajte, vitajte na našom Slovensku a v jeho hlavnom meste.

 

Príhovor Svätého Otca pri svätej omši v Bratislave-Petržalke

O Crux, ave spes unica! Zdrav buď, kríž, nádej jediná!

Drahí bratia a sestry! Dnešná nedeľná liturgia nás pozýva upriamiť pohľad na kríž. On je tým „privilegovaným miestom“, na ktorom sa nám zjavila Božia láska. Na kríž upierali svoj nezlomnou vierou naplnený pohľad aj biskup Vasiľ Hopko a rehoľná sestra Zdenka Schelingová, ktorých som dnes s radosťou zapísal do zoznamu blahoslavených.

Na kríži sa stretá ľudská úbohosť s Božím milosrdenstvom. Adorácia tohto nekonečného milosrdenstva predstavuje jedinú cestu, ako sa človek môže otvoriť tajomstvu kríža.

Kríž je osadený v zemi, akoby zakorenený v ľudskej zlobe. Ale zároveň je vztýčený do výšky, smerom k nebu, kam akoby prstom ukazoval na Božiu dobrotu. Kristov kríž je víťazstvom nad zlom, porážkou smrti, sprostredkovaním života, znovunavrátením nádeje a zvestovaním svetla. O Crux, ave spes unica!

V mene ukrižovaného a zmŕtvychvstalého Pána, zo srdca pozdravujem všetkých vás tu zídených na tomto petržalskom otvorenom priestranstve. Pozdravujem teba, drahý brat Ján Sokol, duchovného pastiera tejto Bratislavsko-trnavskej cirkvi, ktorá ma dnes prijíma. Pozdravujem tvojich pomocných biskupov a všetkých biskupov Slovenska, najmä ctihodného kardinála Jána Chryzostoma Korca. S radosťou sa pripájam k spoločnému vďakyvzdaniu pri príležitosti desiateho výročia ustanovenia vašej biskupskej konferencie.

Pozdravujem tu prítomných otcov kardinálov a biskupov zo susedných krajín, ktorí sem prišli spolu s početnými skupinami veriacich. Vaša bratská prítomnosť je výrečným vyjadrením jednoty, ktorá spája jednotlivé miestne cirkvi.

Pozdravujem pána prezidenta Slovenskej republiky, ako aj ostatných občianskych a vojenských predstaviteľov. Všetkým chcem poďakovať za obetavú spoluprácu pri zabezpečovaní všetkých aspektov tejto mojej apoštolskej cesty.

Napokon, s pocitmi najhlbšej lásky pozdravujem teba, milovaný slovenský národ, tu prítomný, alebo ma počúvajúci cez rozhlas či televíziu. Vzdávam vďaky Bohu za teba, že si si dokázal aj v ťažkých chvíľach zachovať vernosť Kristovi a jeho Cirkvi. Povzbudzujem ťa: nikdy sa nehanbi za evanjelium (porov. Rim 1,16)! Chráň si ho vo svojom srdci ako najcennejší poklad, z ktorého môžeš čerpať svetlo a silu do každodenného života.

„A ako Mojžiš vyzdvihol na púšti hada, tak musí byť vyzdvihnutý aj Syn človeka, aby každý, kto verí, mal v ňom večný život“ (Jn 3,14-15), vraví Ježiš. Čo teda vidíme, keď upierame zrak na kríž, na ktorom bol ukrižovaný (porov. Jn 19,37)? Rozjímame nad znakom nekonečnej Božej lásky k ľuďom.

O Crux, ave spes unica! Svätý Pavol o ňom píše vo svojom liste Filipanom, čítanie z ktorého sme práve počuli. Nielen, že sa Ježiš Kristus stal človekom, vo všetkom podobný ľuďom, ale vzal si prirodzenosť sluhu, a ešte viac sa uponížil, keď sa stal poslušným až na smrť, až na smrť na kríži (porov. Flp 2,6-8).

Áno, „veď Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna“ (Jn 3,16)! Obdivujeme – ohromení i vďační – aká je to šírka, dĺžka, výška a hĺbka Kristovej lásky, presahujúcej každé poznanie (porov. Ef 3,18-19)! O Crux, ave spes unica!

Istotne to bolo práve rozjímanie nad týmto veľkým a obdivuhodným tajomstvom, ktoré podržalo blahoslavených biskupa Vasiľa Hopka a rehoľnú sestru Zdenku Schelingovú v ich rozhodnutí sa pre zasvätený život, a najmä v ťažkých chvíľach utrpenia vo väzení.

Obaja stoja pred nami ako žiarivé príklady vernosti z čias tvrdého a nemilosrdného náboženského prenasledovania. Biskup Vasiľ nikdy nezaprel svoju príslušnosť ku Katolíckej cirkvi a vernosť pápežovi. Rehoľná sestra Zdenka, aby pomohla služobníkom Pána Boha, neváhala vystaviť vlastný život nebezpečenstvu.

Obaja boli podrobení nespravodlivému súdnemu procesu a rozsudku, mučeniu, ponižovaniu, samote a smrti. Kríž sa im stal cestou k životu, prameňom sily a nádeje, skúškou lásky k Bohu a blížnemu. O Crux, ave spes unica!

V Edene, pod rajským stromom, stála žena menom Eva (porov. Gn 3). Pokúšaná zlým duchom, siaha po tom, čo myslí že je boží život. V skutočnosti je to zárodok smrti, ktorý sa jej postupne zmocňuje (porov. Jak 1,15; Rim 6,23).

Na Kalvárii, pod drevom kríža, stála iná žena, Mária (porov. Jn 19,25-27). Otvorená Božiemu zámeru, spoluprežíva vo svojom srdci obetu, ktorou sa Syn odovzdáva Otcovi pre život sveta. Prijímajúc apoštola Jána, ktorého jej Ježiš zveril, stáva sa matkou všetkých ľudí.

Zajtra budeme sláviť sviatok Sedembolestnej, ktorú si, ako svoju Patrónku, zbožne uctievate. Jej zverujem súčasnosť i budúcnosť Cirkvi a slovenského národa, aby rastúc pod Kristovým krížom, v ňom vedeli objaviť a prijať posolstvo lásky a spásy.

Pre tajomstvo tvojho svätého kríža a tvojho zmŕtvychvstania, zachráň nás, Pane! Amen.

 

 

Bratislava-Petržalka: Anjel Pána

Na záver tohto slávenia sa všetci chceme v mysli ešte raz postaviť pod Kristov kríž, a prijať od neho, ako vzácny dar, jeho matku, ktorá od tej chvíle je aj matkou Cirkvi.

Podľa príkladu apoštola Jána, aj my si ju berieme k sebe (porov. Jn 19,27), aby sme sa od nej učili počúvaniu a obetavej skromnosti, vlastnostiam, ktorými sa vyznačovala ako prvá učeníčka Pána.

Spoločne s novými blahoslavenými prosme Pannu Máriu, aby, na jej príhovor, kresťanské spoločenstvo žijúce na Slovensku bolo bohaté na svätosť, odvážne v konaní dobra, a silné vo svedectve.

Maďarsky:

S láskou pozdravujem maďarsky hovoriacich veriacich. Pán Ježiš, ktorý za nás všetkých daroval život na kríži, nech vás zahrnie milosťou a nech Vás naplní darom svojho Ducha. Buďte požehananí.

[Saluto con affetto i fedeli di lingua ungherese. Il Signore Ges_, che sulla Croce ha donato la vita per tutti, vi conceda abbondanza di grazia e vi sostenga con i doni del suo Spirito. Con la mia Benedizione.]

Nemecky:

Nemecky hovoriacim pútnikom, zvlášť prichádzajúcim z Rakúska, patrí môj srdečný pozdrav a moje požehnanie so želaním radosti a pokoja v Pánovi.

[Ai pellegrini di lingua tedesca, provenienti in particolare dall’Austria, il mio cordiale saluto e la mia benedizione, con l’augur-io di gioia e di pace nel Signore.]

Ukrajinsky:

Tým čo prichádzajú z Ukrajiny, pripomínajúc moju apoštolskú cestu do tej krásnej zeme, želám pokoj Boží, ktorý prevyšuje každý rozum. Dávam vám moje apoštolské požehnanie.

[A quanti vengono dall’Ucraina, ricordando il mio viaggio apostolico in quella bella terra, auguro la pace di Dio che sorpassa ogni intelligenza (cfr Fil 4,7). Con la mia Benedizione Apostolica.]

Česky:

[Ai fedeli della Repubblica Ceca, affidandoli all’intercessio-ne dei Santi Cirillo e Metodio venerati a Velehrad, assicuro il mio ricordo nella preghiera e la mia cordiale Benedizione.]

Poľsky:

V deň Pozdvihnutia svätého Kríža si zvlášť intenzívne pripomíname lásku Kristovu pre spásu sveta. Nech nás skúsenosť lásky sprevádza navždy. Zo srdca vám žehnám.

[Nel giorno dell’Esaltazione della Santa Croce, commemoriamo con particolare intensità l’amore di Cristo che si  immolato per la salvezza del mondo. L’esperienza di quest’amore ci accompagni sempre. Vi benedico di cuore.]

Taliansky:

Zdravím a žehnám tu prítomných Talianov. Nech vás Panna Mária sprevádza na ceste k Ježišovi a nech prostredníctvom nej pocítite radosť a plodnosť z jej priateľstva.

Zajtra si uctíme Sedembolestnú, Patrónku vašej krajiny. Obráťme sa na ňu s dôverou modlitbou Anjel Pána.

 

Slová Svätého Otca Slovenskému národu:

Prv, než sa rozlúčime, chcel by som sa ešte raz všetkým zo srdca poďakovať: kresťanskej komunite na Slovensku a jej pastierom, pánovi prezidentovi Slovenskej republiky a ostatným občianskym a vojenským vrchnostiam, pracovníkom bezpečnostnej služby a pracovníkom masmédií. Všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k úspešnému priebehu tejto mojej apoštolskej cesty, vyslovujem z hĺbky srdca úprimné: „Pán Boh zaplať!“. Odnášam si krásne spomienky na eucharistické slávenia a na stretnutia týchto dní. Sú to spomienky, ktoré vyvolávajú v mojom srdci hlboké a radostné pocity.

S osobitnou vrúcnosťou chcem z tohto miesta pozdraviť slovenskú mládež. Drahí mladí priatelia, vy ste nádejou Cirkvi i spoločnosti. Vy ste pápežovou nádejou! Nebojte sa byť opravdivými priateľmi Ježiša. Od neho sa naučíte správne milovať tento svet, s jeho pomocou vybudujete kultúru lásky.

Všetkých ubezpečujem o svojej spomienke v modlitbe, a povzbudzujem: ostávajte verní Kristovi a jeho Cirkvi!

Vďaka ti, Slovensko! Všemohúci Boh nech ťa žehná a zachová vo svojej láske.