Domov
Asia Bibi je definitíne oslobodená...
Asia Bibiová je definitívne zbavená viny a môže opustiť Pakistan
29. 1. 2019. Najvyšší súd krajiny dnes zamietol znovuotvorenie jej kauzy, v ktorej bola odsúdená na smrť z rúhania, pričom vo väzení strávila viac než 9 rokov. Najvyšší súd ju v októbri minulého roka prehlásil za nevinnú.
Podľa sudcu Asifa Saeeda Khosa, predsedu trojčlenného zboru sudcov, ktorí mali rozhodnúť o jej kauze, „signatár odvolania nebol schopný preukázať žiadnu chybu vo verdikte Najvyššieho súdu, ktorý [v októbri minulého roka] Asiu Bibiovú oslobodil“. Žiadosť o odvolanie podal moslim, miestny náboženský predstaviteľ Qari Salaam, ktorý ju v roku 2009 ako prvý obvinil z rúhania.
Asia je od októbra spolu s manželom prísne strážená na utajenom mieste, keďže po prehlásení neviny sa v Pakistane zdvihla vlna silných protestov náboženských radikálov. Asiine dcéry vtedy utiekli do Kanady, ktorá im udelila azyl. Emigrovať kvôli hrozbám smrťou musel aj Asiin advokát Saif ul Malook, ktorý kvôli dnešnému súdnemu konaniu pricestoval do
V súvislosti s dnešným verdiktom najvyššieho súdu v Pakistane vydala vyhlásenie Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá celý čas podporovala Asiu i jej rodinu. Okrem iného sa v ňom uvádza:
„Je to víťazstvo práva a predovšetkým víťazstvo Pakistanu, ktorý dokázal, že sa nepoddá fundamentalizmu. (...) Je to víťazstvo tých 500 pakistanských imámov, ktorí v predošlých dňoch pozdvihli hlas podpisujúc Islamabádsku deklaráciu proti islamskému fundamentalizmu a terorizmu. (...) Oslobodenie Asie Bibiovej je víťazstvom náboženskej slobody, ktorá uzatvára bolestnú kapitolu protikresťanského prenasledovania.“
Prípad Asie Bibiovej však nie je posledný. Ako uvádza ACN, podľa údajov Konferencie biskupov Pakistanu „najmenej 187 našich bratov čelí rozsudkom, aj na hrdelný trest, keďže sú považovaní – takmer vo všetkých prípadoch neprávom – za vinných z takého zločinu.“
Dcéra Asie Bibiovej sa teší na objatie s mamou, násilníkov čaká súd
Dcéra Asie Bibiovej Eisham sa v krátkom videu poďakovala všetkým, ktorí sa modlili k Bohu za oslobodenie jej matky. Podľa posledných informácií z Pakistanu dvaja z extrémistických islamských lídrov, ktorí po oslobodzujúcom verdikte pre Asiu Bibiovú vyprovokovali v krajine násilnosti, budú čeliť obvineniu pred súdom.
„Ešte som sa nestretla s mamou, ale som šťastná, že bola oslobodená. Keď sa stretneme, určite ju veľmi silno objímem a budem plakať spolu s ňou.“ Aj tieto slová vyslovila 18-ročná Eisham vo videu publikovanom Pápežskou nadáciou ACN (Pomoc trpiacej Cirkvi).
Najvyšší súd Pakistanu 31. októbra zbavil Asiu Bibiovú viny po tom, ako 9 rokov strávila vo väzení odsúdená na trest smrti na základe falošného obvinenia z rúhania. Z väzenia bola fyzicky prepustená 7. novembra, pričom vláda informovala, že neopustila Pakistan.
Asia Bibi: Děkuji Bohu za svobodu
Asie Bibi přebývá se svým mužem a dětmi na bezpečném místě. V Pákistánu mezitím opět eskaluje napětí vyvolané pretesty islámských fundamentalistů.
„Děkuji Bohu. Kéž je Pán veleben za moji svobodu,“ tak měla znít první slova této nezlomné křesťany po opuštění vězení v Multanu, kde strávila poslední léta. Pákistánské speciální služby rovněž potvrdily zadržení dvou členů vězeňské ostrahy, kteří připravovali její vraždu.
„S ohledem na bezpečnost Asie Bibi nemůžeme prozradit mnoho skutečností. Mohu však potvrdit, že v této chvíli přebývá se svou rodinou,“ uvedl pro Vatikánský rozhlas Alessandro Monteduro, vedoucí italské sekce papežské nadace Pomoc trpící církvi (Kirche in Not), která od počátku podporuje rodinu statečné křesťanky.
„Propuštění Asie Bibi je bezpochyby nádherná zpráva, vezmeme-li však v úvahu protesty, jichž jsme se stali svědky v uplynulých dnech, je třeba dodat, že úplné štěstí příjde teprve tehdy, až žena a její blízcí budou zcela v bezpečí. Je proto na místě neuvádět příliš mnoho informací. Asia Bibi se má dobře a konečně přebývá se svou rodinou, to potvrdit mohu. Raduje se z přítomnosti svého muže a dětí. Další kroky v její záležitosti se nemohou již omezovat pouze na činnost organizací jako je naše. Očekávám rozhodnutí ze strany pákistánské vlády a zemí, které deklarovaly ochotu přijmout celou rodinu. Řešení situace je nyní v jejich rukou,“ říká Alessandro Monteduro.
Budoucnost Asie Bibi stále není jistá. Vládní zdroje informovaly, že bude moci opustit zemi teprve tehdy, až Nejvyšší soud zamítne odvolání vznesené odpůrci jejího zproštění viny. V zemi nadále narůstá napětí. Jsou také velké obavy, že páteční modlitby v mešitách zakončí vlny pouličních protestů, tak jak se to stalo po ohlášení rozsudku potvrzujícího nevinu Asie Bibi.
9. listopadu 2018, 11,55 hod.
Asia Bibi so svojou rodinou opustila Pakistan!
Pakistan 8. novembra (RV) Týždeň po vynesení oslobodzujúceho rozsudku Asii Bibiovej opustila táto pakistanská kresťanka i so svojou rodinou Pakistan. Za prísnych bezpečnostných opatrení odišla z väzenia v Multane priamo na letisko. Podľa agentúry AsiaNews nasledovala svojho advokáta do Holandska.
"Po splnení formalít bola prepustená z väzenia a prevezená na tamojšie letisko. Podľa niektorých zdrojov ju holandský diplomatický personál sprevádzal do Islamabádu. Mám za to, že Bibiová so svojou rodinou budú prevezení do Holandska," potvrdil správu P. Arthur Charles, bývalý generálny vikár diecézy Karáči. Agentúra AsiaNews získala potvrdenie týchto správ aj od riaditeľa najrozšírenejšieho pakistanského denníka "The News".
Nie je jasné, či je Asia Bibi vo väzení alebo na slobode pod ochranou
Rozhovor s europoslancom Branislavom Škripekom (OĽaNO) o situácii pakistanskej kresťanky Asie Bibi.
Asia Bibi bola v roku 2010 za rúhanie proti islamu odsúdená na smrť. Najvyšší súd v Pakistane ju pred niekoľkými dňami oslobodil, vzápätí sa však objavili informácie o nariadení preskúmať tento verdikt.
Aký je najnovší vývoj?
Informácie, ktoré sa k nám dostávajú z Pakistanu, nie sú úplne jednoznačné. Je fakt, že advokát Asie Bibi musel utiecť z Pakistanu do Európy. Napriek tomu, že je moslim, aj on bol v ohrození života. Od piatku sú zatvorené školy a úrady. V nedeľu sa ani neslúžili verejne sväté omše, lebo to bolo príliš nebezpečné. Situácia v krajine je veľmi napätá a kresťania žijú v obavách o svoje rodiny. Zákon o rúhaní v Pakistane postihuje nielen kresťanov, ale aj moslimov a členov iných náboženstiev. Z dôvodu silne emocionálnych pochodov extrémistov za to, aby bola Asia Bibi obesená, je však spoločenská atmosféra v Pakistane voči kresťanom veľmi negatívne vyhrotená.
Vláda začala vyjednávať s islamistickou politickou stranou TLP, ktorá vyhecovala desiatky tisíc ľudí do ulíc. Ustúpila tak tlaku ulice a výmenou za upokojenie situácie v krajine súhlasila s preskúmaním rozhodnutia súdu a zabránila Bibi opustiť krajinu. Myslím si, že v týchto dňoch sa vláda snaží o to, aby Asia spolu s rodinou tajne vycestovala preč z Pakistanu. Mám nádej, že sa to podarí.
Sú nejaké krajiny, ktoré sú ochotné poskytnúť jej azyl?
Pred rokom, keď som bol v Pakistane, tak sa na medzinárodnej úrovni rokovalo, ktoré krajiny by mohli Asiu Bibi a jej rodinu prijať. Spomínali sa viaceré. Teraz sa v médiách hovorí o Španielsku, manžel Asie Bibi vyzval cez médiá USA a Kanadu, aby ich prijali. Tu je však ťažké povedať, ktorá krajina ju nakoniec prijme, pretože vlády majú obavy z pomsty islamistov. Ideálne by bolo, keby sa ich dalo prepraviť niekam v tichosti, pretože medializácia je pre možných fanatikov nežiaduca. Myslím si, že sa bude musieť dobre ukryť alebo žiť pod ochranou. V každom prípade to nebude mať ľahké.
Maďarsko, Poľsko, ako aj iné krajiny majú osobitný úrad na pomoc prenasledovaným kresťanom. Slovensko tu trošku zaspalo. Zdieľať
Aká je šanca, že keď ju aj prepustia, bude môcť opustiť krajinu?
Veríme, že je tam stále šanca. Vláda to však bude musieť urobiť v tajnosti a rýchlo. Dnes nie je úplne jasné, či je v tomto čase Asia Bibi ešte stále vo väzení alebo niekde na slobode pod prísnou ochranou. Viacerí vládni predstavitelia Pakistanu mi pred rokom v osobných rozhovoroch zhodne tvrdili, že trest smrti pre Asiu je niečo, s čím sa nedokážu stotožniť. Z toho mi vyplýva, že sa budú angažovať v jej prípade a spravia, čo budú môcť pre to, aby jej bolo umožnené odísť z Pakistanu.
Čo aktuálne robí EÚ na jej podporu?
Pred rokom sme boli oficiálne v Pakistane, ako delegácia z našej frakcie ECR (Frakcia európskych konzervatívcov a reformistov). Stretli sme sa tam s členmi vlády. Na prípad Asie Bibi stále upozorňujem v Európskom parlamente. Angažuje sa v ňom aj špeciálny vyslanec pre náboženskú slobodu Ján Figeľ. Jej prípad však nie je ojedinelý. Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou vo svete. Som preto rád, keď nielen EÚ robí niečo na podporu prenasledovaných kresťanov, ale aj samotné štáty riešia túto tému. Slovensko tu trošku zaspalo. Maďarsko, Poľsko, ako aj iné krajiny majú osobitný úrad na pomoc prenasledovaným kresťanom či iným náboženským skupinám. Tento úradník by napríklad mohol aktuálne riešiť takéto prípady a pomáhať vybaviť štátne občianstvo či azyl. To je často tajné, skryté pred verejnosťou. V iných prípadoch je však medializácia nevyhnutnou súčasťou pomoci. Najmä pri vytváraní medzinárodného tlaku na danú krajinu. Tak ako to bolo napríklad v prípade Petra Jašeka, ktorý bol uväznený v Sudáne. Avšak situácia s Asiou Bibi je úplne iná. Keď sa do toho zapojili fanatici z ulice, je nutné robiť všetko preto, aby sa emócie ešte viac nevybičovali a nedávala sa im zbytočná zámienka.
Postoj, 5. 11. 2018
Pakistanská vláda rozhodla, že Asia Bibiová nemôže opustiť krajinu
Pakistan 3. novembra (RV) Pakistanská vláda po vyjednávaní s radikálnymi moslimami, ktorí paralyzujú krajinu násilnými protestami, rozhodla, že kresťanka Asia Bibiová nemôže opustiť Pakistan. Jej kauza má byť znovu otvorená na Najvyššom súde. Asiin advokát, moslim, ktorý ju obhajoval pred súdom, sa pod silným tlakom hrozieb rozhodol opustiť krajinu.
Pakistanská kresťanka a matka piatich detí Asia Bibiová, ktorej trest smrti za údajné rúhanie anuloval Najvyšší súd Pakistanu v stredu 31. októbra, bola zaradená na zoznam osôb, ktoré nemôžu opustiť krajinu. Ako vysvetlil pakistanský minister zahraničných vecí Noorul Haq Qadri, Asia nemôže opustiť Pakistan, až pokiaľ Najvyšší súd neuskutoční definitívnu revíziu jej rozsudku.
Po tomto rozhodnutí vlády islamskí radikáli, konkrétne predstavitelia sunnitskej politickej strany Tehreek-e-Labbaik Pakistan (TLP), oznámili zastavenie celonárodných protestov, avšak s hrozbou, že opäť vyjdú do ulíc, ak dohoda nebude dodržaná. Advokát Asie Saiful Malook uviedol, že jeho život je v ohrození a rozhodol sa opustiť Pakistan.
V Deň spomienky zosnulých Cirkev v Pakistane kvôli bezpečnosti musela zrušiť všetky sväté omše. Vrcholní predstavitelia pakistanskej armády vyzvali radikálnych islamistov, aby nevyvolávali násilie. Vodca extrémistov z TLP v odpovedi na ich výzvu uviedol, že všetci nasledovníci Mohameda „sa musia pripraviť na smrť na jeho počesť“.
Pakistanská kresťanka Asia Bibiová je na slobode po 3420 dňoch
Asia Bibiová bola dnes ráno (31. 10. 2018) Najvyšším súdom Pakistanu zbavená viny a prepustená na slobodu. Táto pakistanská kresťanka z provincie Pandžáb, ktorá bola odsúdená na trest smrti na základe krivého obvinenia z rúhania, doteraz strávila vo väzení 9 rokov, presne 3420 dní.
„Neviem sa dočkať momentu, keď budem môcť opäť objať moju mamu. Naše modlitby boli konečne vypočuté!“ Uviedla pre Pápežskú nadáciu ACN najmladšia Asiina dcéra Eisham Ashiq. Jej manžel Ashiq Masih na správu o oslobodení Asie reagoval nasledovne:
„Je to tá najkrajšia správa, akú sme len mohli dostať. Počas týchto rokov bolo veľmi náročné byť ďaleko od mojej manželky a vedieť v akých otrasných podmienkach sa nachádza. Teraz sa už naša rodina konečne zjednotí, aj keď žiaľ pochybujem, že budeme môcť zostať v Pakistane.“
„Sme veľmi šťastní. Pán vypočul modlitby Asie a všetkých tých, ktorí jej boli nablízku. Dnes je prekrásny deň, ktorý si budeme pamätať po celý život. Spravodlivosť zvíťazila a nevinná osoba je konečne na slobode“ – komentoval pre Vatican Insider prepustenie Asie Joseph Nadeem, predstaviteľ organizácie Renaissance Education Foundation, ktorá sa po celé roky starala o rodinu Asie Bibi.
Už od 8. októbra však islamskí fundamentalisti začali s protestami a kampaňami na sociálnych sieťach zameraných proti prepusteniu Asie. Sudcom a osobám, ktorí by pomohli Asii sa dokonca vyhrážali smrťou.
Existujú teda obavy o bezpečnosť Asie, jej rodinných príslušníkov, ako aj o všetkých, ktorí prispeli k jej oslobodeniu. Obavy má aj jej advokát Saif ul-Malook: „Ja aj moja rodina sme vo veľkom riziku, osobitne preto, že ja som moslim, ktorý obhajuje kresťanku obvinenú z rúhania“.
Pakistanské verejné orgány zintenzívnili bezpečnosť v celej krajine, osobitne však v oblastiach, kde žijú kresťania a iné menšiny. V krajine sa tiež obávajú protikresťanských masakrov, ku ktorým došlo napríklad v Gojre v roku 2009 a v Joseph Colony v roku 2013.
Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej cirkvi v spolupráci s Benátskym patriarchátom dňa 20. novembra v Benátkach osvetlí na červeno viaceré objekty svetového kultúrneho dedičstva na znak úcty a solidarity voči všetkým kresťanom, ktorí ešte stále trpia pre svoju vieru na rôznych miestach sveta. Oznámil to v súvislosti so správou o oslobodení Asie Bibiovej riaditeľ ACN-Italia Alessandro Monteduro. Už v minulosti sa s rovnakým cieľom do červenej farby mučeníkov zafarbilo rímske Koloseum, Westminsterské opátstvo v Londýne či Bazilika Sacré-Cœur v Paríži.
Oslobodenie kresťanky Asie Bibi vyvolalo protesty, zasiahla polícia
Súd oslobodil Asiu Bibi, ktorá bola ešte v roku 2010 odsúdená na smrť za bohorúhačstvo.
Pakistanské úrady museli v stredu povolať bezpečnostné zložky, aby potlačili protesty vyvolané rozhodnutím súdu v Islamabade, informovala agentúra DPA.
Súd oslobodil Ásiju Bibi, ktorá bola ešte v roku 2010 odsúdená na smrť za bohorúhačstvo.
Príslušníci polovojenskej pohraničnej polície (FC) hliadkovali v blízkosti súdu a budovy parlamentu v hlavnom meste Islamabad, kde tisícky demonštrantov zablokovali ulice a drancovali vládny majetok.
Armáda musela zasahovať aj v meste Láhaur na východe krajiny, kde sa členovia islamistickej politickej strany Tehríke labbajk (TLP) pokúsili preniknúť do budovy regionálneho parlamentu. Cesty v meste Karáči na juhu krajiny zase zablokovali dopravné zápchy, ktoré vznikli v dôsledku paniky.
Protesty vypukli bezprostredne po tom, ako trojčlenný súdny tribunál v stredu rozhodol o prepustení kresťanky Ásije Nórínovej, známejšej pod menom Asia Bibi. Súd v provincii Pandžáb ju v roku 2010 na základe zákona o bohorúhačstve odsúdil na smrť.
Kto je Asia Bibi
Pakistanská kresťanka a matka piatich detí Asia Bibi v roku 2009 pracovala na poli. Skupina moslimských žien jej vytkla, že sa napila z rovnakej studne, z ktorej pili aj ony, a povedali jej, že ju znečistila. Počas nasledujúcej výmeny názorov im Asia Bibi povedala: „Zatiaľ čo Ježiš Kristus trpel na kríži a zomrel za ľudí, Mohamed nič také významné nespravil.“
Skupinu moslimiek to rozčúlilo a obvinili ju z rúhania, za ktoré bola nasledujúci rok v súlade s pakistanskými zákonmi odsúdená na trest smrti. Na obranu Asie Bibi sa odvtedy spustila veľká medzinárodná kampaň, na jej prepustenie okrem iných vyzvali aj pápeži Benedikt XVI. a František. Jej rodina sa v Pakistane musí skrývať.
Fundamentalistickí imámovia po celý čas jej väznenia volali po jej poprave a zvolávali s týmto cieľom verejné zhromaždenia. Asia bude preto zrejme aj po svojom prepustení musieť vycestovať z krajiny.
Čelní predstavitelia TLP žiadajú pre sudcov z Islamabadu smrť a vyhlásili, že protesty budú pokračovať
Asiin prípad vyvolal reakcie po celom svete a v roku 2011 dokonca zavraždili guvernéra Pandžábu Salmána Tásíra, ktorý proti týmto sporným zákonom vystupoval.
Analytici tvrdia, že najnovšie rozhodnutie súdu v Islamabade by malo obnoviť dôveru náboženských menšín voči pakistanským štátnym inštitúciám.
„Toto rozhodnutie sa dá považovať za smelý pokus štátu postaviť sa islamistom,“ povedal podľa agentúry DPA analytik Irfán Šáhzád. Kritici pripomenuli, že pakistanskí moslimovia často využívajú zákony o bohorúhačstve na prenasledovanie a zastrašovanie náboženských menšín.
Asia Bibi je na svobodě
Pákistánský nejvyšší soud nařídil okamžité propuštění Asie Bibi odsouzené v roce 2010 k smrti za údajné rouhání proti Mohamedovi. Reakce islámských extrémistů vyvolávají obavy. Pořádkové služby a vojáci střeží budovu soudu v Islámábádu a významná křesťanská místa kultu.
Asia Bibi byla propuštěna. Dnes v 9.20 místního času (5.20 středoevropského) nejvyšší soud osvobodil tuto pákistánskou křesťansku a matku pěti dětí nařčenou z rouhání po více než devíti letech vězení, samotek a utrpení. Trojice soudců Saqib Nisar, Asif Saeed Khosa a Mazhar Alma Khan Miankhel přednesla šestapadesátistránkový rozsudek a prohlásili, že žena je již volná.
První reakce rodiny a přátel
“Je to nejkrásnější zpráva, jakou jsme mohli dostat” - říká manžel Asii, Ashiq Masih, pro papežskou nadaci Církev v nouzi. – Bylo nesmírně těžké být v odloučení tak dlouho a vědět, v jak strašlivých podmínkách žije. Nyní se naše rodina konečně znovu spojí, bohužel ale pochybuje, že bude možné zůstat v Pákistánu.” „Jsme nesmírně šťastni. Pán vyslyšel modlitby Asie a všech, kdo jí byli nablízku. Dnes je nádherný den, na který budeme pamatovat po celý život. Spravedlnost zvítězila a nevinná žena je konečně svobodná,“ komentoval zprávu pro Vatican Insider Joseph Nadeem, vedoucí nadace Renaissance Education Foundation v Lahore, která v těchto letech hostila rodinu Asie Bibi.
Obavy ze msty islámských integralistů
Některé skupiny radikálů pod vedením imámů předem ohlásily, že se postaví proti rozsudku. Khadim Rizvi, zakladatel a lídr radikálního a populárního islámského hnutí „Tehreek-e-Labaik Pakistan“ podporovaného miliony Pákistánců, vyhlásil před zveřejněním verdiktu fatwu, kterou vybízí k zabití soudců v případě propuštění Asie Bibi a k útokům na pákistánské křesťany. V mnoha městech pandžábské provicie dochází k manifestacím. Vláda reagovala mimořádným opatřením, včetně celonárodní dvanáctihodinové blokace mobilních telefonů od deváté hodiny ranní. Křesťanské školy vyzvaly rodiče k vyzvednutí žáků a zavírají budovy ze strachu z násilí. Někteří mluví o atmosféře „občanské války“. Případ Asie Bibi se stal platformou politické konfrontace, která neprobíhá primárně mezi většinovými muslimy (90%) a křesťanskou menšinou (1,6%), nýbrž mezi zastánci právního státu, legálnosti a ústavy z roku 1947, založené na laických a demokratických základech, a extrémisty prosazujícími radikální a násilnickou interpretaci islámu a šaríji.
Verdikt o odvolání Asie Bibi má padnout v pondělí. Modleme se za ni!
Kalvárie Asie Bibi
Asia Bibi byla odsouzena k smrti 7. listopadu 2010 soudem provincie Pandžáb. Zatčena byla na základě obvinění z rouhání v červnu 2009, po výměně názorů s několika ženami, při níž hájila svou víru. K hádce, která vyústila k výzvě, aby Asia křesťanství opustila a přestoupila na islám, došlo na poli, kde Asia se svými dvěma dcerami pracovala. Asia Bibi odpověděla krátkou katechezí o tom, jak Ježíš zemřel na kříži za hříchy lidstva, a položila otázka, co Mohamed učinil pro ně. Ženy reagovaly násilně, vrhly se na Asii a její dcery a za podpory místního imáma a skupiny mužů obvinily Asiu z rouhání. Zákrok policie sice uchránil Asii před rozvášněným davem, avšak po více než roční vazbě následoval následoval rozsudek smrti.
Jak předeslal pákistánský poslanec Thair Khalil Sindhu, který patří do sboru obhájců Asie Bibi, po propuštění bude celá rodina hledat azyl v některé z Evropských zemích. Pákistán pro ně není bezpečným místem.
Pakistanský súd zverejnil oslobodzujúci rozsudok pre Asiu Bibiovú (AFP or licensors)
Paul Bhatti: Oslobodenie Asie Bibiovej je nádejou pre Pakistan i ostatný svet
Rozsudok smrti vynesený pre Asiu Bibiovú v roku 2010 dnes anuloval pakistanský Najvyšší súd, ktorý ju prepustil po 9 rokoch väzenia ako nevinnú. V Pakistane je jej život naďalej v ohrození, no oslobodenie je prejavom odvahy predstaviteľov justície a nádejou pre Pakistan i ostatný svet, uviedol v rozhovore pre Vatican News Paul Bhatti.
Predseda Hnutia všetkých menšín Pakistanu Paul Bhatti je bratom niekdajšieho pakistanského ministra pre menšiny Shahbaza Bhattiho, katolíka, ktorého zavraždili v roku 2011 po tom, ako vyjadril podporu Asii Bibiovej a navštívil ju vo väzení. Pripomeňme, že v tom istom roku prišiel v Pakistane z rovnakých dôvodov o život aj moslimský guvernér regiónu Pandžáb Salman Taseer, ktorý tiež vyjadril nesúhlas so zákonom o blasfémii.
Zrušenie rozsudku smrti Asie Bibiovej je „veľkou nádejou pre Pakistan a menšiny“, uviedol Paul Bhatti v rozhovore s redaktorkou Vatican News Deborou Donnini. Dodal však, že veľké obavy vyvolávajú protesty extrémistických skupín, ktoré vypukli po Asiinom prepustení. Paul Bhatti vysvetľuje:
B.: „Pre Asiu Bibiovú nie je bezpečné zostať v Pakistane.
Pakistanská kresťanka Asia Bibiová je na slobode po 3420 dňoch
Už pred dvoma, troma týždňami pakistanskí extrémisti zvolali míting, pri ktorom prehlásili, že ak bude Asia Bibiová oslobodená, uskutoční sa veľká manifestácia a zablokujú celý Pakistan. A skutočne dnes ráno sa uskutočnili protesty. Moja žena šla do školy a zostala zablokovaná, musela vyjsť z auta a ísť peši. Vo všetkých mestách sú veľké manifestácie blokujúce ulice, pália sa pneumatiky...
Správa o oslobodení Asie Bibiovej však odzrkadľuje odvahu momentálnych predstaviteľov justície v krajine, ktorá smeruje k pokojnému spolužitiu a rešpektovaniu menšín. Čítal som rozsudok Najvyššieho súdu – je to 57 strán – a bolo to veľmi pekné. Samotný predseda Najvyššieho súdu Saqib Nisar, ktorý je moslimského náboženstva, prehlásil: „Vierou sme zaviazaní brániť tie najslabšie osoby a nezabíjať ich či nediskriminovať.“ A nakoniec povedal, že keďže sa proti Asii nič nenašlo, bude okamžite prepustená na slobodu. A toto nám dalo veľkú nádej, aj keď zároveň sú tu obavy - napríklad strach z odvety proti kresťanom.“
D.: „Je treba pamätať, že zákon o rúhaní zasahuje predovšetkým mnohých moslimov, nielen náboženské menšiny...“
B.: „Áno, je to pravda. Tu však nehovoríme len o zákone, hovoríme o ideológii. Preto v tomto prípade Najvyšší súd po tom, ako súdy prvého a druhého stupňa potvrdili trest smrti, anuloval všetky tieto tresty prehlasujúc Asiu Bibiovú za nevinnú – čo je pravda. Ignoroval tiež všetky kritiky, hrozby a odozvy, ktoré môžu znášať aj sudcovia. Tí boli mnohokrát v minulosti za takéto veci zabití. Takže toto rozhodnutie ukazuje veľkú odvahu.“
D.: „Pripomenuli ste protestné manifestácie. Dnes je Najvyšší súd obkolesený policajtmi. Vodca islamistickej strany Khadim Hussain Rizvi zorganizoval národný protest. Je tu aj strach z toho, že by fundamentalistické skupiny vykonali násilné činy. Čo podľa Vás podnecuje tak veľkú nenávisť?“
B.: „Je za tým dlhý príbeh. Niekedy sa deťom robí vymývanie mozgov a je im podávané posolstvo nenávisti proti kresťanom, proti ľuďom zo Západu, proti nemoslimom: hovorí sa im, že títo ľudia chcú ich Prorokovi urobiť zle.“
D.: „Takže ide aj o problém výchovy. Vy ako hnutie sa v tomto zmysle angažujete?“
B.: „Iste, my ako hnutie sa snažíme zdôrazňovať odkiaľ deti dostávajú takúto prípravu a kde sa nachádzajú školy, ktoré vychovávajú k posolstvu nenávisti. Toto je proti ľudskosti a je to proti Pakistanu.“
D.: „Asia Bibiová vydala zároveň svedectvo viery, prirodzene neskrývajúc svoje utrpenie: „Ak som ešte nažive, iste to nie je náhoda, ale preto, že Boh mi zveril isté poslanie“, povedala v roku 2011. Viera Asie Bibiovej povzbudila kresťanov, stala sa znamením?“
B.: „Áno. Myslím, že aj toto bolo veľkým znamením: napriek tomuto utrpeniu zostala verná svojmu krédu. V marci sme uskutočnili stretnutie, na ktoré prišiel syn Benazir (Bhuttovej), Bilawal Bhutto Zardari, ktorý je na čele Pakistanskej ľudovej strany, ktorý zdôraznil nevinu Asie Bibiovej a povedal, že mala byť oslobodená. Toto bolo veľkou posilou – skutočnosť, že šéf veľkej politickej strany podporil Asiu Bibiovú a verejne ju vyhlásil za nevinnú. Jedným zo zápasov môjho brata Shahbaza Bhattiho bol boj proti zákonu o rúhaní, za osoby diskriminované či nespravodlivo obvinené. Tento veľký zápas, ktorý viedol, dnes priniesol ovocie, a toto je nádejou pre Pakistan i pre zvyšok sveta.“
Případ Asie Bibi: Stání skončilo, doufáme v osvobození
„Stání skončilo, nyní s důvěrou očekáváme rozhodnutí soudu,“ uvedl advokát Asie Bibi pro Papežskou nadaci Církev v nouzi (Kirche in Not) po skončení rozhodujícího stání odvolacího soudu nejvyšší instance.
Během stání, které trvalo 3 a půl hodiny, advokát Saif ul-Malook spolu s dalšími třemi členy obhajoby zdůraznili, že důkazy proti této ženě nejsou dostatečné. „Obvinění z rouhání vznesl imám, který osobně nebyl přítomen hádce mezi Asiou a muslimskými ženami, během nichž se tato křesťanka měla dopustit rouhání. Kromě toho jsme soudcům připomněli, že policejní velitel v Ittanwali, nedaleko místa, kde k činu došlo, nepodnikl dostatečná šetření, aby si obvinění ověřil,“ uvedl advokát Maloof pro nadaci Církev v nouzi.
Advokát doufá v převoz ženy do bezpečí
Verdikt nejvyššího pákistánského soudu má padnout v příštích hodinách a zveřejněn bude v příštích dnech. „Skutečnost, že se soud nevyslovil ihned, nám dodává naději,“ uvedl pro zmíněnou papežskou nadaci Thair Khalil Sindhu, někdejší ministr pro lidská práva a záležitosti menšin v punjabské provincii, který je zároveň členem sboru obhájců Asie Bibi. „S velkou pravděpodobností soud oddálil vydání rozsudku, protože chce Asii propustit. Chceme doufat, že mají v úmyslu přesunout ženu z vězení v Multanu na bezpečné místo. Fundamentalisté ji totiž chtějí zavraždit,“ dodal Kahlil Sindhu, který je dnes punjabským poslancem a osobně asistoval dnešnímu stání.
Paul Bháttí: Věřím v příznivý rozsudek
Optimismem ve šťastný konec strastiplného příběhu Asie Bibi a přesvědčením, že se v Pákistánu mění situace, se netají Paul Bháttí, pákistánský lékař a bratr katolického ministra Shabáze Bháttího zavražděného v roce 2011 právě kvůli angažovanosti v kauze této ženy a náboženských menšin.
„Jsem v této věci velkým opstimistou a věřím, že rozsudek bude příznivý. Výbor Nejvyššího soudu byl doposud velmi odvážný. Rozhodl v závažných věcech, odsoudil zkorumpované ministry a guvernéry. I oni jsou si vědomi, že Asia Bibi je nevinná,“ řekl pro Vatikánský rozhlas k očekávanému verdiktu odvolacího soudu.
Asia Bibi byla zadržena lokální policií ve vesnici Ittanwali 19. června 2009 na základě nařčení z rouhání. 11. listopadu 2010 ji soud odsoudil k nejvyššímu trestu. Od té doby strávila ve vazbě a ve vězení více než 3 300 dní, nezřídka na samotce, s nadějí upíranou ke stále odkládaným odvolacím stáním, ale především k Bohu. Pákistánská matka pěti děti nikdy neztratila víru. Jak opakovaně zdůrazňoval její manžel a děti, Asia prosí všechny o modlitbu a zároveň odpouští těm, kdo se proti ní provinili, protože její víra je silnější než nenávist. Velkou útěchou pro Asii byla opakovaně vyslovená blízkost papeže Benedikta XVI. a Františka, který přijal její příbuzné na audienci 24. února letošního roku.
Asia Bibi je na svobodě
Pákistánský nejvyšší soud nařídil okamžité propuštění Asie Bibi odsouzené v roce 2010 k smrti za údajné rouhání proti Mohamedovi. Reakce islámských extrémistů vyvolávají obavy. Pořádkové služby a vojáci střeží budovu soudu v Islámábádu a významná křesťanská místa kultu.
Asia Bibi byla propuštěna. Dnes v 9.20 místního času (5.20 středoevropského) nejvyšší soud osvobodil tuto pákistánskou křesťansku a matku pěti dětí nařčenou z rouhání po více než devíti letech vězení, samotek a utrpení. Trojice soudců Saqib Nisar, Asif Saeed Khosa a Mazhar Alma Khan Miankhel přednesla šestapadesátistránkový rozsudek a prohlásili, že žena je již volná.
První reakce rodiny a přátel
“Je to nejkrásnější zpráva, jakou jsme mohli dostat” - říká manžel Asii, Ashiq Masih, pro papežskou nadaci Církev v nouzi. – Bylo nesmírně těžké být v odloučení tak dlouho a vědět, v jak strašlivých podmínkách žije. Nyní se naše rodina konečně znovu spojí, bohužel ale pochybuje, že bude možné zůstat v Pákistánu.” „Jsme nesmírně šťastni. Pán vyslyšel modlitby Asie a všech, kdo jí byli nablízku. Dnes je nádherný den, na který budeme pamatovat po celý život. Spravedlnost zvítězila a nevinná žena je konečně svobodná,“ komentoval zprávu pro Vatican Insider Joseph Nadeem, vedoucí nadace Renaissance Education Foundation v Lahore, která v těchto letech hostila rodinu Asie Bibi.
Obavy ze msty islámských integralistů
Některé skupiny radikálů pod vedením imámů předem ohlásily, že se postaví proti rozsudku. Khadim Rizvi, zakladatel a lídr radikálního a populárního islámského hnutí „Tehreek-e-Labaik Pakistan“ podporovaného miliony Pákistánců, vyhlásil před zveřejněním verdiktu fatwu, kterou vybízí k zabití soudců v případě propuštění Asie Bibi a k útokům na pákistánské křesťany. V mnoha městech pandžábské provicie dochází k manifestacím. Vláda reagovala mimořádným opatřením, včetně celonárodní dvanáctihodinové blokace mobilních telefonů od deváté hodiny ranní. Křesťanské školy vyzvaly rodiče k vyzvednutí žáků a zavírají budovy ze strachu z násilí. Někteří mluví o atmosféře „občanské války“. Případ Asie Bibi se stal platformou politické konfrontace, která neprobíhá primárně mezi většinovými muslimy (90%) a křesťanskou menšinou (1,6%), nýbrž mezi zastánci právního státu, legálnosti a ústavy z roku 1947, založené na laických a demokratických základech, a extrémisty prosazujícími radikální a násilnickou interpretaci islámu a šaríji.