Domov
Modlitbová reťaz začala .... Cirkev sa neprestajne modlila k Bohu - sme pozvaní...
Začala sa májová modlitbová reťaz za skončenie pandémie.
My sa modlíme každý deň 1/2 hodinu pred svätou omšou vo Farskom kostole Panny Márie Fatimskej. Príď aj Ty...
Pred starobylou ikonou Panny Márie Pomocnice otvoril pápež František v sobotu 1. mája v Bazilike sv. Petra májovú ružencovú reťaz skončenie pandémie a obnovenie spoločenského a pracovného života.
Nižšie si môžete pozrieť odkiaľ sa bude svätý ruženec modliť a na aké úmysly.
Za účasti stovky veriacich v Gregoriánskej kaplnke v pravej lodi baziliky sa Svätý Otec o 18. hodine zapojil do modlitby slávnostných ružencových tajomstiev, ktoré sa predmodlievali laici.
Májová ružencová reťaz má biblické motto zo Skutkov apoštolov: „Cirkev sa bez prestania modlila k Bohu“. Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie do nej pozvala 30 vybraných mariánskych pútnických miest piatich kontinentov, odkiaľ sa budú denne konať televízne a internetové prenosy.
Po večernom úvode vo Vatikáne modlitba pokračovala vo Walsinghame v oblasti Norfolk na východe Anglicka. Mariánska úcta vo Walsinghame sa viaže na udalosť v roku 1061, keď sa tam Panna Mária opakovane zjavila urodzenej dáme Richeldis. Svätyňa, ktorej v roku 2016 pápež František udelil titul baziliky minor, je stavba z roku 1922 stojaca na mieste starobylej kaplnky zničenej v roku 1538 Henrichom VIII. Osobitný úmysel prvého dňa modlitbovej reťaze bol za duše všetkých zosnulých.
V nedeľu 2. mája bude modlitbová reťaz pokračovať v nigérijskom Elele s prenosom opäť o 18. hodine. V pondelok to bude z Čenstochovej a v utorok z Nazareta a postupne z ďalších pútnických miest.
Májová ružencová reťaz za ukončenie pandémie – miesta a modlitbové úmysly
V sobotu 1. mája otvoril pápež František vo Vatikánskej bazilike 31-dňový ružencový maratón, do ktorého sú zapojené mariánske pútnické svätyne sveta. Prinášame prehľad miest rozložených na piatich kontinentoch a modlitbové úmysly jednotlivých dní. Prenosy možno sledovať cez internet na kanáli YouTube Vatican News denne o 18. hodine.
V sobotu 1. mája začal modlitbovú reťaz Svätý Otec František prosbou za zranené ľudstvo pred ikonou Panny Márie Pomocnice vo Vatikánskej bazilike. Taliančinu v ten istý večer vystriedala angličtina, keď modlitba pokračovala vo Walsinghame v oblasti Norfolk na východe Anglicka. Osobitný úmysel prvého dňa modlitbovej reťaze bol za duše všetkých zosnulých.
V nedeľu bola ďalšia etapa vo svätyni Ježiša Spasiteľa a Matky Márie v nigérijskom Elele. Osobitná prosba sa zamerala na tých, ktorí pri pandémii nemohli pozdraviť svojich drahých. V priestrannom modernom chráme sa na modlitbe zúčastnila vyše stovka veriacich. Kňazi a rehoľníci v procesii priniesli sochu Panny Márie s Ježiškom a predmodlievali sa ruženec v anglickom jazyku, sprevádzaní typickými africkými spevmi.
V dnešný deň pokračuje modlitbová reťaz v poľskej národnej svätyni na Jasnej Hore v Čenstochovej, s osobitným úmyslom za nakazených a chorých. Zajtra bude modlitba pokračovať vo Svätej zemi, v Bazilike Zvestovania Panny Márie v Nazarete a bude obetovaná za ženy v požehnanom stave a za deti pred narodením.
Internetové priame prenosy v originálnych jazykoch možno denne sledovať cez kanál YouTube Vatican Newso 18.00 hodine nášho času. O tej istej hodine prinášajú vatikánske médiá aj udalosti v zázname v prípade svätýň zo vzdialených časových pásiem.
Májová reťaz mariánskych modlitieb iniciovaná Pápežskou radou na podporu novej evanjelizácie je obetovaná na úmysel skončenia pandémie a obnovenie spoločenského a pracovného života. Každý deň má však aj svoju osobitnú intenciu.
Zoznam pútnických miest a intencií jednotlivých dní mesiaca máj je nasledovný:
- Svätyňa Panny Márie vo Walsinghame (Anglicko) – za zosnulých
- Svätyňa Ježiša Spasiteľa a Matky Márie v Elele (Nigéria) – za tých, ktorí nemohli pozdraviť svojich drahých
- Svätyňa Panny Márie v Čenstochovej (Poľsko) – za nakazených a chorých
- Bazilika Zvestovania Panny Márie v Nazarete (Izrael) – za ženy v požehnanom stave a za deti pred narodením
- Svätyňa Blahoslavenej ružencovej Panny Márie v Namyangu (Južná Kórea) – za deti a dospievajúcich
- Mariánska svätyňa v Aparecide (Brazília) – za mládež
- Svätyňa Našej Panej pokoja a šťastnej cesty v Antipole (Filipíny) – za rodiny
- Mariánska svätyňa v Luján (Argentína) - za pracovníkov komunikácie a médií
- Svätý domček v Lorete (Taliansko) – za starých ľudí
- Svätyňa Panny Márie v Knocku (Írsko) – za ľudí so zdravotným postihnutím
- Svätyňa Našej Panej chudobných v Banneux (Belgicko) – za chudobných, bezdomovcov a ľudí s ekonomickými ťažkosťami
- Svätyňa Notre Dame d´Afrique v Alžíri (Alžírsko) – za osamotené osoby a tých, ktorí stratili nádej
- Bazilika Ružencovej Panny Márie vo Fatime (Portugalsko) – za väzňov
- Svätyňa Panny Márie dobrého zdravia vo Vailankanni (India) – za vedcov a strediská medicínskeho výskumu
- Svätyňa Kráľovnej pokoja v Medžugorí (Bosna a Hercegovina) – za migrantov
- Mariánska katedrála v Sydney (Austrália) – za obete násilia a obchodovania s ľuďmi
- Bazilika Nepoškvrneného Počatia vo Washingtone (USA) – za zodpovedných národov a medzinárodných orgánov
- Mariánska svätyňa v Lurdoch (Francúzsko) – za lekárov a zdravotníkov
- Dom Matky Márie v Efeze (Meryem Ana Evi, Turecko) – za národy vo vojne a pokoj pre svet
- Svätyňa Panny Márie dobročinnej lásky v Cobre (Kuba) – za lekárnikov a zdravotnícky personál
- Mariánska svätyňa v Nagasaki (Japonsko) – za pracovníkov sociálnej asistencie
- Svätyňa Našej Panej v Montserrate (Španielsko) – za dobrovoľníkov
- Svätyňa Notre Dame du Cap (Trois Rivières, Kanada) – za poriadkové sily, vojakov a požiarnikov
- Na tento deň sa ešte čaká na potvrdenie miesta – úmysel bude za tých, ktorí zabezpečujú najzákladnejšie služby
- Národná mariánska svätyňa Ta´Pinu (Malta) – za učiteľov, študentov a vychovávateľov
- Svätyňa Našej Panej v Guadalupe (Mexiko) – za pracujúcich a podnikateľov
- Svätyňa Matky Božej v Zarvanici (Ukrajina) – za nezamestnaných
- Svätyňa Čiernej Madony v Altöttingu (Nemecko) – za pápeža, biskupov, kňazov a diakonov
- Svätyňa Našej Panej Libanonu (Harissa, Libanon) – za zasvätené osoby
- Svätyňa Ružencovej Panny Márie v Pompejach (Taliansko) – za Cirkev
- Záver modlitbovej reťaze bude vo Vatikánskych záhradách – za ukončenie pandémie a obnovenie spoločenského a pracovného života.
Sme pozvaní do májovej ružencovej reťaze
Vatikán 23. apríla. (RV) Ako už informovala Svätá stolica, v máji sa Cirkev spojí v modlitbe ruženca na spôsob 31-dňového maratónu na vyprosenie skončenia pandémie. Svätý Otec otvorí mariánsky mesiac vo Vatikánskej bazilike, ďalšie štafetové etapy budú z mariánskych svätýň v rôznych častiach sveta. Medzi pozvanými sú aj čínsky Šešan, argentínsky Luján či Medžugorie v Bosne a Hercegovine.
Iniciatívu s mottom zo Skutkov apoštolov „Cirkev sa bez prestania modlila k Bohu“ (Sk 12,5) koordinuje Pápežská rada pre novú evanjelizáciu, ktorá oslovila tri desiatky veľkých mariánskych svätýň rozličných kontinentov s ponukou viesť v jednotlivé dni modlitbu v priamom prenose.
Podľa zatiaľ predbežných informácií, z našej geografickej oblasti sú medzi oslovenými sanktuáriami Čenstochová, Medžugorie, nemecký Altöting či ukrajinská Zarvanica. Nechýbajú Lurdy a Fatima, z ďalších sú to napr. anglický Walshingham, čínsky Šešan, bazilika Zvestovania v Nazarete, argentínsky Luján, pútnické svätyne v Brazílii, Južnej Kórei, na Filipínach, z Afriky Alžírsko a Nigéria. Zastúpené sú aj India, Austrália, Libanon, Sýria, Turecko, Mexiko, Kuba, USA a ďalšie krajiny. Z talianskych svätýň sú to Loreto a Pompeje.
Každý deň sa úmysel modlitby zvlášť zameria na nejakú špecifickú skupinu, napr. na chorých, na lekárov a zdravotníkov, dobrovoľníkov, starých ľudí, nezamestnaných a ľudí v materiálnej núdzi, rodiny deti a mládež, ženy v požehnanom stave, väzňov, učiteľov, národy trpiace vojnou, ale aj na všetkých zosnulých a na tých, ktorí prežívajú žiaľ po strate blízkeho človeka.
Hoci definitívny harmonogram ešte nebol stanovený, v záverečný deň mája modlitbovú reťaz uzavrie Svätý Otec pred lurdskou jaskynkou vo Vatikánskych záhradách.