Domov
Prof. František Trstenský: Svätý Otec ustanovil Nedeľu Božieho slova
V deň spomienky na svätého Hieronyma, ktorá pripadá na 30. september, vydal Svätý Otec František apoštolský list, ktorým ustanovil 3. cezročnú nedeľu za „Nedeľu Božieho slova“.
Apoštolský list nesie názov „Aperuit illis“ – „Otvoril im“. Ide o začiatočné slová verša z príbehu o stretnutí emauzských učeníkov so vzkrieseným Kristom: „Vtedy im otvoril myseľ, aby porozumeli Písmu.“ (Lk 24, 45)
Aperuit illis v slovenčine je tu: Klikni sem.
V úvode listu Svätý Otec píše: „Vzťah medzi Zmŕtvychvstalým, spoločenstvom veriacich a Svätým písmom, je mimoriadne dôležitý pre našu identitu.
Bez Pána, ktorý nám ho predstavuje, nie je možné dôkladne pochopiť Sväté písmo, avšak rovnako je pravdou aj opak: bez Svätého písma zostávajú udalosti Ježišovho poslania a jeho Cirkvi vo svete nezrozumiteľné. Svätý Hieronym správne napísal: Neznalosť Písma je neznalosťou Krista.“
Výber 3. cezročnej nedele nesie prvky medzináboženského a ekumenického dialógu, keďže v tejto časti roka sme pozvaní posilniť naše vzťahy so židovským národom ako aj sa modliť za jednotu kresťanov. Táto nedeľa má byť dňom, ktorý budeme venovať sláveniu, rozjímaniu a šíreniu Božieho slova.
Svätý Otec v liste ponúka aj niektoré konkrétne návrhy na slávenie Nedele Božieho slova:
- počas eucharistického slávenia urobiť tzv. intronizáciu Svätého písma;
- v homílii vyzdvihnúť našu službu Božiemu slovu;
- biskup môže v túto nedeľu sláviť obrad udelenia lektorátu;
- zdôrazniť prípravu tých, ktorí čítajú počas liturgie Božie slovo;
- kňaz môže odovzdať veriacim celé Sväté písmo alebo niektorú jeho knihu, aby sa zdôraznila potreba jeho neustáleho čítania, prehlbovania poznania a modlitby so Svätým písmom.
Pápež pripomína, že deň venovaný Svätému písmu nechce byť dňom, „raz za rok“, ale dňom „z celého roka“, počas ktorého čítame Božie slovo. Ďalej upozorňuje, že Sväté písmo a sviatosti sú neoddeliteľné. V tejto súvislosti je potrebné nezabudnúť na učenie, ktoré vychádza z Jánovej apokalypsy. V nej sa píše, že Pán stojí pri dverách a klope. Kto počúvne jeho hlas a otvorí mu dvere, k tomu vojde a bude s ním večerať (porov. Zjv 3, 20). Kristus Ježiš zaklope na naše dvere skrze Sväté písmo. Ak počúvame a otvárame dvere našej mysle a srdca, potom vstúpi do nášho života a zostane s nami.
Deň zverejnenia apoštolského listu je zvolený zámerne. Dnešným dňom sa začína v Cirkvi sláviť 1600. výročie od smrti svätého Hieronyma. Zomrel 30. septembra 420 v Betleheme a považuje sa za patróna biblistov. Svoj život zasvätil prekladu Svätého písma z pôvodného hebrejského, aramejského a gréckeho jazyka do latinčiny. Tento preklad sa tak rozšíril, že dostal pomenovanie „Vulgáta“ (= rozšírený).
Logo Nedele Božieho slova
O podujatiach organizovaných pri príležitosti Nedele Božieho slova v Ríme i v rozličných krajinách informoval pri tlačovej konferencii 17. januára v Tlačovom stredisku Svätej stolice predseda Pápežskej rady pre novú evanjalizáciu Mons. RinoFisichella. Ako vysvetlil, termín Nedele Božieho slova v období, keď sa kresťania spoločne modlia za jednotu, bol vybraný cielene.
Mons. Fisichella predstavil aj obrazové logo Nedele Božieho slova, ktoré ikonicky vystihuje udalosť Ježišovho rozhovoru s učeníkmi po ceste do Emauz. Ikonu napísala egyptská benediktínka sestra Marie-Paul Farranová, ktorá prežila celý svoj život v Jeruzaleme a zomrela v minulom roku.
Ikona zobrazuje Krista držiaceho v rukách zvitok, čiže Sväté písmo, ktoré nachádza naplnenie v jeho osobe. Spolu s Ježišom kráčajú dvaja učeníci – z jednej strany Kleopas a z druhej jeho manželka, ako uvádzajú niektorí exegéti. Kleopas drží v ruke palicu, znak púte. Pred sebou majú hviezdu – znamenie evanjelizácie, ktorá vedie ich kroky.
Obaja učeníci majú vystreté ruky. Kleopas naznačuje smer cesty, ktorú musia vykonať, aby všetkým priniesli Dobrú zvesť. Ruka Kleopasovej manželky ukazuje na Krista, ktorý je naplnením starodávnych prísľubov Živého slova, ktoré musí byť hlásané svetu. Obaja učeníci hľadia na Krista kráčajúceho uprostred nich. Logo má v sebe dynamizmus, aký si vyžaduje hlásanie Kristovho zmŕtvychvstania, a to aj pri hľadaní vždy nového jazyka, aby bolo Sväté písmo živým pravidlom života Cirkvi.
Marek Vaňuš: Keď čítame Písmo, počúvame, čo nám hovorí Boh
Bratislava 25. januára.) Nedeľa 26. januára sa v Katolíckej Cirkvi slávi ako Nedeľa Božieho Slova. Nedeľa je súčasťou Roku Božieho Slova. Rok Božieho Slova slávime od Prvej adventnej nedele do sviatku sv. Hieronyma (30. septembra 2020). Pri tejto príležitosti poskytol Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor katolícky kňaz Marek Vaňuš SVD, ktorý je v Spoločnosti Božieho Slova generálnym koordinátorom pre biblický apoštolát. Pôsobí na Katedre biblických a historických vied na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity.
- Prečo je treba venovať zvýšenú pozornosť Svätému Písmu?
Sväté Písmo je napísané Božie Slovo. Keď čítame Písmo, počúvame, čo nám hovorí Boh. Východiskovým bodom je počuť, čo nám komunikuje Boh. Pán Boh k nám hovorí mnohými cestami, cez rôzne situácie, cez náš život, cez koho stretneme. Písmo je privilegovaný spôsob Božej komunikácie.
- Svaté Písmo počúvame pri každej svätej omši, je to málo?
Svätý Otec v apoštolskom liste hovorí, že pre mnohých veriacich je Božie Slovo, ktoré počujú v nedeľu, základ. Inde ho nepočúvajú, nestretnú sa s ním. Počúvanie Božieho Slova pri liturgii nás vedie k fragmentácii Svätého Písma. Vždy počúvame len úryvok. Osobné čítanie preto môže byť prínosom. Čitateľ vtedy vníma súvislosť. Celé dejiny spásy od stvorenia až po Knihu zjavenia.
- Mali by sme teda denne čítať z Biblie celé kapitoly?
Osobné čítanie môže byť cestou prečítať si z Písma texty, ktoré nezahŕňa liturgia. Niektoré možno nie sú ľahké, ale je dobré poznať aj tieto stránky Svätého Písma.
- Takže ako treba čítať Sväté Písmo? Koľko treba z neho prečítať za deň?
Neexistuje univerzálna mierka. Rehoľník Svätému Písmu venuje viac času. Človek v zamestnaní, keď si nájde päť až desať minút, dovolí Bohu, aby k nemu prehovoril. Prijíma do svojho života Božiu sms správu. Preto je pravidelnosť prínosom. Pri čítaní troch až štyroch kapitol za deň sa dá počas roka prečítať aj celé Sväté Písmo.
- Číta sa Biblia ako nejaká dobrá kniha, alebo sa treba pri niektorých veršoch viac zastaviť?
Múdrosť cirkevných otcov a duchovných majstrov vždy hovorila o istom zastavení sa pri niektorých veršoch. Keďže čítanie Svätého Písma je Božia komunikácia, treba sa zastaviť a rozmýšľať, čo mi chce povedať Boh.
- Čo by ste odporúčali z Biblie prečítať si na začiatok?
Evanjeliá nám predstavujú tvár Ježiša Krista. Preto máme v úcte Evanjeliá pri liturgii. Je preto dobré začať Evanjeliami. Odporúčam tiež Skutky apoštolov, ktoré predstavujú život prvotnej cirkvi. Pavol v listoch zas hovorí ako žiť v cirkevných spoločenstvách. Takže treba začať Novým zákonom a potom sa vrátiť ku knihe Genezis a postupne prejsť celé Sväté Písmo.
- Je vhodné si kúpiť k Svätému Písmu aj dobré komentáre?
Sväté Písmo sme pozvaní aj poznávať. Keďže je to Božie Slovo vyjadrené ľudským slovom, ktoré zaznelo pred dvetisíc rokmi, nie je nám celkom zrozumiteľné. Keď človek túži ísť hlbšie, je dobré si zobrať nejaké komentáre, ktoré pomôžu pochopiť širší obraz.
- Ako často Vy držíte v ruke Svaté Písmo?
Neviem to celkom kvantifikovať. Keď si pripravujem kázeň, strávim so Svätým Písmom tri hodiny. keď sa pripravujem na prednášky, tiež je to niekoľko hodín.
- Ktorá časť zo Svätého Písma je pre vás najbližšia?
Každý autor má svoje špecifiká. Počas štúdií to bolo najmä Evanjelium podľa Matúša, teda prvý spis Nového zákona. Toto Evanjelium ma doteraz oslovuje. Kedysi sa mi páčilo Evanjelium podľa Jána, pretože ide do hĺbky. Určite tiež apoštol Pavol.
A. Ziolkovský: Bez čítania a poznania Svätého Písma nebudeme poznať Krista
Bratislava 25. januára. Nedeľa 26. januára sa v Katolíckej Cirkvi slávi ako Nedeľa Božieho Slova. Nedeľa je súčasťou Roku Božieho Slova. Rok Božieho Slova slávime od Prvej adventnej nedele do sviatku sv. Hieronyma (30. septembra 2020). Pri tejto príležitosti poskytol Tlačovej kancelárii Konferencie biskupov Slovenska rozhovor riaditeľ Katolíckeho biblického diela na Slovensku (KBD), kňaz Anton Ziolkovský.
- Prečo sa tento rok slávi ako rok Božieho Slova?
Kardinál L. A. Tagle, ktorý je prezidentom Katolíckej biblickej federácie (nedávno sa stal prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov), prišiel s iniciatívou, aby sa pri príležitosti 1600. výročia smrti sv. Hieronyma, ktorý zasvätil svoj život prekladaniu Svätého Písma do latinčiny a z príležitosti 50. výročia založenia Katolíckej biblickej federácie, slávil od Prvej adventnej nedele Rok Božieho Slova.
Zároveň sa obrátil so žiadosťou na biskupské konferencie, aby si tento podnet osvojili. Zároveň Svätý otec František vydal 30. septembra 2019 motu proprio Aperuit illis, ktorým ustanovil slávenie Nedele Božieho Slova každoročne na tretiu nedeľu v cezročnom období.
Konferencia biskupov Slovenska si tieto návrhy osvojila a Rok Božieho Slova vyhlásila. Na jeho úvod zaznel na Prvú adventnú nedeľu pastiersky list KBS, v ktorom sme boli vyzvaní k väčšej pozornosti voči Božiemu slovu.
- Prečo je treba venovať zvýšenú pozornosť Svätému Písmu?
Sv. Hieronym vyslovil známu vetu „Kto nepozná Písmo, nepozná Krista“. Ak je naša kresťanská viera odpoveďou na Božie zjavenie, potom platí, že ak chceme, aby žila a rástla, potrebujeme z niečoho čerpať. Jediným prameňom Božieho zjavenia je Ježiš Kristus, ale dozvedáme sa o ňom cez Sväté Písmo a Tradíciu. Bez čítania a poznania Svätého Písma nebudeme poznať Krista.
- Sväté Písmo počúvame pri každej svätej omši, je to málo?
Ak môžeme prísť na svätú omšu iba v nedeľu a vo sviatok, je to málo. Božie slovo by sa malo stať našim každodenným chlebom. Cirkev veľmi múdro rozdelila čítania Svätého Písma počas liturgie do troch rokov. Jestvujú plánovacie diáre, ktoré umožňujú pri ich zachovaní prečítať Bibliu za jeden rok.
Treba si uvedomiť, že Sväté Písmo nie je bežnou knihou, ale je to zbierka spisov, ktoré boli napísané z inšpirácie Ducha Svätého. Naozaj sa nám cez ne prihovára Boh. Toto slovo má moc premeniť nás. Je to ako vystaviť sa slnku, tiež z neho načerpáme silu a energiu, aj keď si to neuvedomujeme. Čítať každodenne Sväté Písmo znamená otvoriť svoje srdce Božiemu pôsobeniu. Pre každého veriaceho by to malo byť samozrejmosťou.
- Čo by ste odporúčali ľuďom, ako majú prehlbiť vzťah k Božiemu slovu?
V každom veku je možné nájsť spôsob, ako si vytvoriť vzťah ku Svätému Písmu. Biblické príbehy sú opísané v knihách pre deti, k dispozícii sú obrázkové biblie i tie s reprodukciami vzácnych malieb. Písmo sa dá čítať na internete alebo počúvať vo forme audioknihy. Najjednoduchším spôsobom, ako začať s jeho čítaním, je prečítať si každý deň aktuálne liturgické čítania alebo sa pomodliť posvätné čítanie z breviára, ktoré vždy obsahuje úryvok z Biblie. Z čítania Svätého Písma sa tak môže stať pre nás každodenný rituál, kedy s vierou otvoríme Bohu svoje srdce, aby sme hľadali a plnili jeho vôľu.
- Ako často vy držíte v ruke Svaté Písmo?
Sväté Písmo čítam niekoľkokrát do dňa. Čítam ho, keď si pripravujem kázeň na svätú omšu. Modlím sa ho čítaním breviára. Okrem toho čítam ho na pokračovanie, to je nikdy nekončiaca lektúra. Keďže som sa stal riaditeľom Katolíckeho biblického diela, v poslednom období viac siaham aj po komentároch a odbornej biblickej literatúre.
- Ako sa do tohto roka zapája KBD?
Katolícke biblické dielo pripravuje komentáre k liturgickým čítaniam na nedele a sviatky, dajú sa nájsť na našej webovej stránke. Pripravujeme kurzy pre lektorov a chceme motivovať kňazov a katechétov, aby využili slávnosti svätého prijímania a sviatosti birmovania na lepšie zoznámenie sa detí a mládeže so Svätým Písmom. Okrem toho sme k dispozícii na konzultácie pre prácu biblických krúžkov, v prípade záujmu vieme pripraviť aj prednášku.