Pán dekan Ján Gašinec, rodák z Rudinskej

Dnes - 22. mája 2023 z príležitosti 30. výročia úmrtia bude vo farskom kostole Panny Márie Fatimskej v Rudinskej svätá omša obetovaná za nášho rodáka vdp. dekana Jána Gašinca. Po svätej omši sa pôjdeme pomodliť na cintorín k jeho hrobu.

Životopisné dáta:

* 26. januára 1908, Rudinská, okres Kysucké Nové Mesto

† 22. mája 1993, Papradno, okres Považská Bystrica

Po absolvovaní gymnaziálnych štúdií v Žiline a v Nitre študoval teológiu v Biskupskom kňazskom seminári svätého Ladislava kráľa v Nitre. Kňazské svätenie mu udelili v Nitre 7. marca 1937 a stal sa kaplánom v Zákopčí. V roku 1939 sa stal kaplánom v Papradne a v nasledujúcom roku sa tam stal dočasným správcom farnosti. V roku 1941 ho povolali do armády ako vojenského duchovného a v roku 1942 sa vrátil do Papradna ako dočasný správca farnosti. V tom istom roku zložil prosynodálne skúšky a stal sa v Papradne farárom. V roku 1955 sa stal považskobystrickým okresným a dištriktuálnym dekanom. Dňa 6. augusta 1978 sa vzdal funkcie dištriktuálneho dekana. Zomrel v r. 1993 v Papradne. Pochovali ho v rodnej Rudinskej.

Ján Gašinec (* 26. 1. 1908 Rudinská, + 22. 5. 1993 Papradno) pôsobil tam 54 rokov

– najdlhšie pôsobil ako farár v Papradne

7. marca 1937 vysvätený v Nitre

1937 kaplán Zákopčie

1939 kaplán Papradno

1940 doč. správca Papradno

1941 vojenský duchovný

1942 návrat farár Papradno

1955 považskobystrickým okresný a dištriktuálny dekan

22. 5. 1993 odišiel k Pánovi

Pochovaný je v Rudinskej

Z histórie farnosti Papradno:

V roku 1939 prišiel na faru nový, mladý kaplán Ján Gašinec, rodák z Rudinskej na Kysuciach. Neskôr sa stal administrátorom, farárom a dekanom. Bol to veľký diplomat. Ak si zaumienil získať niečo pre kostol alebo i pre obec, dokázal získať všetkých oponentov. Dal obnoviť celú fasádu kostola. Predtým bol omietnutý a obielený vápnom. Eternitovú strechu i vežu dal pokryť hliníkovým plechom. Kamennú dlažbu v kostole dal prekryť keramickými dlaždicami. V celom kostole bola prevedená elektrická inštalácia a zavedený elektrický prúd. Bol zakúpený nový veľkolepý organ a obnovená maľovka v kostole. Pre kostol boli zakúpené ďalšie tri zvony: Ján XXIII. z roku 1963, Pax z roku 1966 a sv. Peter a Pavol z roku 1971.

Ak spomenieme postavenie domu smútku v Papradne, nového kostola v Brvništi, novú faru v Papradne, oplotenie kostola a fary, dá sa povedať, že vdp. dekan Ján Gašinec, ktorý zomrel v Papradne v roku 1993, urobil pre farnosť viac než veľa. Pritom nezabudol na potreby obce Papradno a Brvnište. Všemožne nabádal občanov, aby pomáhali pri výstavbe kultúrnych zariadení, škôl a predškolských zariadení.