George Weigel: Nemecká synodálna cesta je apostáza - odpadnutie od viery

George Weigel, americký teológ, poskytol rozhovor denníku La Repubblica. Deliaca čiara v súčasnej komunite veriacich zostáva podľa jeho názoru celkom jasná. Živé prúdy Cirkvi vo svete sú zosobnením smerodajného  výkladu Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý podali sv. Ján Pavol II. a Benedikt XVI. Na druhej strane, vymierajúce prúdy sa stále snažia implementovať nesprávnu verziu katolicizmu - cirkev žijúcu podľa ducha doby.

Príkladom takéhoto kresťanstva je podľa oficiálneho životopisca sv. Jána Pavla II. cirkev v Nemecku. Dokonca aj kardinál Walter Kasper sa obáva o osud cirkvi v Nemecku, je znepokojený z toho, ktorým smerom sa tam uberá synodálna cesta. George  Weigel zdôrazňuje, že táto cesta nevedie k schizme, ale k odpadnutiu od viery (heréze).

Weigel tiež potvrdzuje, že nový model katolicizmu reprezentovaný nemeckými biskupmi, ktorý je sotva odlíšiteľný od svetského progresivizmu, nebude schopný evanjelizovať postkresťanské prvky spoločnosti.

La Repubblica  – 14. 1. 2023