Austrálsky kardinál George Pell pre E-kai: Vedel som, že som nevinný
Rím 2. novembra (E-kai) „Vedel som, že som nevinný. Bol som si vedomý toho, že najdôležitejší súd ma čaká pred tvárou Stvoriteľa. Mal som obrovskú podporu rodiny, priateľov, môjho biskupa, arcibiskupov Melbourne a Sydney, pápeža Františka, pápeža Benedikta XVI. Nikdy som si nebol celkom istý, či budem zbavený obvinení v austrálskych procesoch“, hovorí kardinál George Pell v rozhovore s Paulinou Guzik.
Kardinál George Pell bol dlhé roky tvárou katolíckej cirkvi v Austrálii. V roku 2017 bol obvinený zo sexuálneho zneužívania. Napriek chýbajúcim dôkazom a pri tlaku médií bol kardinál odsúdený na 6 rokov väzenia. Odsedel si v ňom jeden rok, na čo bol jednomyseľným rozhodnutím Najvyššieho súdu vyhlásený za nevinného a zbavený všetkých obvinení. Do poľských kníhkupectiev práve prišla prvá časť jeho „Zápiskov z väzenia“.
- Paulina Guzik: Ako nevinná osoba ste strávili viac ako rok vo väzení. Pri čítaní Vášho denníka ma zasiahli skúsenosti Vás ako človeka. Čo bolo pre Vás vo väzení najhoršie?
Kardinál George Pell: Myslím, že pokorenie súvisiace s pobytom vo väzení. Strážnici neboli krutí. Boli zdvorilí, väčšina z nich bola priateľská. Tí niekoľkí väzni, s ktorými som bol v kontakte, sa ku mne správalo veľmi dobre. Ale to pokorenie, keď prosíš o niečo, čo nikdy nie je vykonané rýchlo, alebo napríklad pri osobných prehliadkach, to bolo ťažké. Treba však povedať, že moje podmienky vo väzení boli veľmi ľudské. Čítal som si tam príbehy z táborov, gulagov, čítal som Alexandra Solženicyna a tiež príbehy z Auschwitz-Birkenau, Belsen-Bergen, z tých všetkých strašných miest, aj stredovekých. To, čo som zažil ja, tomu nebolo podobné. Bol to humánne vykonávaný trest, no určite to nebol pobyt v hoteli.
- PG: Mali ste tiež dobré skúsenosti s ľuďmi?
Áno, mal. Vo väzení sa skrýva veľa dobra. Som si tiež istý, že tam je veľa zla, najmä v prípade páchateľov závažnej trestnej činnosti, ktorí sa rozhodli zostať na tej ceste. Môžu byť skutočne veľmi zlí, agresívni. Prísnejšie strážené časti väzenia môžu byť peklom na zemi. Avšak čo sa týka ostatných väzňov - tí vo väzení pykajú za to, čo urobili. Jasne rozlišujú dobro od zla a uznávajú existenciu dobra.
- PG: Rozhodli ste sa písať vo väzení denník. Prečo ste sa tak rozhodli a kde ste v sebe na to našli silu?
Nepotreboval som priveľa sily. Veľa som písal už odkedy som bol dieťaťom. Často to bolo ťažké, ale zistil som, že vo väzení to bolo z nejakého dôvodu dosť ľahké. Teraz, keď som na dôchodku a nemusím pracovať na plný úväzok, mám viac času na písanie. Tak isto je to vo väzení. Prečo som písal? Pomyslel som si, že nie každý deň je kardinál vo väzení, nuž som si povedal, že to bude zaujímavé. Tiež som si však pomyslel, že môj denník môže pomôcť ľuďom, ktorí prežívajú ťažkosti. Veľa ľudí, ktorých obdivujem, mi povedalo, že moje zápisky im pomohli a boli pre nich užitočné. Teším sa z toho. Nie som si istý, prečo som každú kapitolu končil modlitbou, ale na začiatku som si pomyslel, že by to tak malo byť, a už to tak zostalo. Napokon to získalo uznanie mnohých ľudí.
- PG: Tie modlitby ma tiež veľmi zasiahli, sú veľmi pekné.
Ďakujem. Možno mi pomohol Duch svätý. Dnes ráno som sa rozprával s kňazom z Austrálie, ktorý leží chorý v nemocnici. Povedal, že sa mu zapáčili moje denníky, pretože sa cítil, akoby som ich písal jemu. Veľmi ma to teší.
- PG: Cítili ste sa niekedy vo väzení zlomený?
Nie, nikdy.
- PG: Veľa píšete o modlitbe, o duchovných cvičeniach, ktoré ste si pripravili. Cítili ste počas tej situácie silu pochádzajúcu priamo od Boha, ktorá Vám pomáhala to všetko prekonať?
Vedel som, že som nevinný. Bol som si vedomý toho, že najdôležitejší súd ma čaká pred tvárou Stvoriteľa. Mal som obrovskú podporu rodiny, priateľov, môjho biskupa, arcibiskupov Melbourne a Sydney, pápeža Františka, pápeža Benedikta XVI. Nikdy som si nebol celkom istý, či budem zbavený obvinení v austrálskych procesoch. Bolo mi úplne jasné, a moji nezávislí právnici to potvrdili, že by som mal byť na základe dôkazov zbavený obvinení. Správal som sa rozumne, snažil som sa cvičiť, pravidelne spať, mať pravidelný životný rytmus. Myslím, že po oboch rodičoch som zdedil silné gény, a to mi tiež pomohlo.
- PG: Máme sa podľa Vás pripravovať na také prenasledovanie v dnešnej dobe? Prenasledovanie ľudí hlásajúcich Krista, konzervatívne hodnoty, úctu k životu, ochranu tradičnej formy rodiny? Žijeme v dobe, v ktorej budeme musieť čeliť prenasledovaniu ľudí ako Vy?
Veľa ľudí, ktorí píšu z rôznych častí sveta, sa nazdáva, že je to možné. Ja tiež. Dúfam, že v mnohých krajinách také prenasledovanie nebude priveľké. Už teraz sú ľudia, ktorí také veci hlásajú, podrobení veľkému tlaku. Je však tiež dôležité, že krajiny ako Austrália či Poľsko sú demokraciami. Sami si vyberáme ľudí, ktorí vládnu. Nazdávam sa tiež, že je dôležité, aby sa ľudia, ktorí veria v náboženskú slobodu, spojili a spoločne aj konali. Rôzni ľudia, niekedy aj neveriaci, by si mali uvedomiť dôležitosť náboženskej slobody. Musíme sa spojiť a politicky brániť našu náboženskú slobodu. V minulosti obyčajní ľudia nemali takú silu. Teraz jej máme viac a musíme to využiť. Potrebujeme dobrých ľudí vo verejnom živote, takých, ktorí rozumejú týmto problémom, vedia spolupracovať, sú ľuďmi dobrej vôle a majú odvahu konať v súlade s vlastným presvedčením.
- PG: Ukončime otázkou budúcnosti cirkvi. V druhej časti zápiskov spomínate, že by ste sa chceli zúčastniť najbližšieho konkláve. Po dosiahnutí veku 80 rokov nemôžete byť jeho súčasťou, ale chceli by ste pred jeho začiatkom predniesť príhovor. Čo by ste chceli povedať ďalšiemu pápežovi?
Chcel by som ďalšiemu pápežovi povedať, že jednou z najdôležitejších výziev je udržanie čistoty apoštolskej tradície. Sme sluhovia a ochrancovia učenia Krista a apoštolov. Nie sme páni apoštolskej tradície. Nemáme právo odstraňovať jej časti ani znižovať ich dôležitosť. Nemôžeme mať poľskú či austrálsku verziu 10 prikázaní. To je prvá vec, ktorú by som povedal.
Čoraz viac ľudí odchádza od kresťanstva, čo mení nastavenie spoločnosti, ktoré sme považovali za istotu. Napríklad to, že existuje niečo ako pravda. Istým spôsobom sa vraciame k tomu, ako vyzerala spoločnosť v Rímskej ríši. Brutálna spoločnosť otrokov, násilia a vrážd detí. Ľudia na seba neprijímali svoje záväzky voči chorým. Ľútosť a súcit boli považované za zlé vlastnosti, za slabosti. Ľudia neverili na odpustenie. Pohanská spoločnosť budúcnosti bude oveľa komplikovanejšia a menej súcitná ako naša. Ak však dobrí kresťania a ľudia dobrej vôle spoja sily, môžeme obmedziť eventuálne zlé zmeny a kontrolovať ich.
- PG: Čo by ste povedali budúcim lídrom cirkvi ako obeť falošného obvinenia a zároveň najväčší ochranca obetí sexuálneho zneužívania?
Povedal by som, že musíme prijať kresťanské učenie, hlásať ho a dodržiavať. Ak to urobíme, problém sexuálneho zneužívania zmizne. Myslím, že je veľmi dôležité zaviesť také procedúry, aby sme mali menej obetí a prípadov sexuálneho zneužívania, ale tiež nespravodlivosti. Pre cirkev je veľmi dôležité, aby bol vždy správne vykonávaný proces. Musíme pracovať na dodržiavaní prezumpcie neviny a zabezpečovať náležitý proces. Je to dôležité aj vo Vatikáne. Každý má právo na náležitý proces.
-
Paulina Guzik, odborná asistentka v Inštitúte žurnalistiky a sociálnej komunikácie Pápežskej univerzity Jána Pavla II. v Krakove, v TVP1 moderuje program „Medzi Zemou a nebom“.
Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada
Kardinál George Pell po zbavení obvinenia
Vypočujte si vyjadrenie (Vaticano, 11. 1. 2021) Kardinála, ktorý bol nespravodlivo obvinený.
Vyhlásenie kardinála Georgea Pella po jeho oslobodení
6. 4. 2020. Austrálsky súd High Court v pondelok 6. apríla (7. apríla nad ránom nášho času) jednomyseľne rozhodol o oslobodení kardinála Georgea Pella z rozsudku Súdu štátu Victoria o jeho vine zo spáchania trestných činov zneužívanie mladistvých. Kardinál George Pell po oslobodení z väzenia, v ktorom už zo šesťročného trestu strávil viac ako rok, vydal vyhlásenie, ktoré Vám ponúkam v plnom znení:
Vyhlásenie kardinála Georgea Pella
Dôsledne som nástojil na svojej nevine, znášajúc vážnu nespravodlivosť. Toto bolo dnes napravené jednomyseľným rozhodnutím Vysokého súdu (High Court). Teším sa, že si prečítam rozsudok a dôvody pre toto rozhodnutie dopodrobna.
Neprechovávam zášť voči tomu, kto ma obvinil, nechcem svojím oslobodením nič pridávať k tomu zraneniu a trpkosti, ktoré tak mnohí cítia; už je istotne dosť zraneniam a trpkosti.
V každom prípade, môj proces nebol referendom o Katolíckej cirkvi, ani referendom o tom, ako cirkevné autority v Austrálii postupovali voči zločinu pedofílie v Cirkvi.
Podstatný bod je to, či som spáchal tieto odporné zločiny, a ja som ich nespáchal.
Jedine pravda je základom pre dlhodobé uzdravenie a jedine pravda je základom pre spravodlivosť, pretože spravodlivosť znamená pravdu pre všetkých.
Osobitná vďaka za všetky modlitby a tisíce podporných listov.
Chcem poďakovať zvlášť mojej rodine za ich lásku a podporu a za to, čím si museli prejsť; môjmu malému tímu poradcov; tým, ktorí pozdvihli svoj hlas za mňa a dôsledkom toho trpeli; a všetkým mojim priateľom a podporovateľom tu i v zámorí.
Tiež vyjadrujem svoju najhlbšiu vďaku a zaviazanosť celému môjmu právnickému tímu za ich neochvejné zasadenie sa za to, aby zvíťazila spravodlivosť, aby sa vnieslo svetlo do vyfabrikovanej obskúrnosti a aby sa ukázala pravda.
A ako poslednú vec, uvedomujem si súčasnú zdravotnú krízu. Modlím sa za všetkých, ktorých to postihuje a za náš zdravotnícky personál v prvej línii.
Kardinál George Pell
Kardinál Pell zbavený obvinení zo zneužívania detí a opustil väznicu
Melbourne 7. apríla. (TK KBS/TASR) Kardinál George Pell vyšiel v utorok z väzenia na slobodu po tom, čo austrálsky najvyšší zrušil verdikty proti nemu za sexuálne zneužívanie detí.
Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Sedemdesiatosemročný kardinál opustil väznicu Barwon neďaleko Melbourne, hlavného mesta juhovýchodného austrálskeho štátu Viktória.
Kardinál Pell bol za mrežami od marca 2019. Austrálsky najvyšší súd v meste Brisbane vyhovel v utorok už skôr odvolaniu Pella a zbavil ho všetkých piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania detí.
Kardinál Pell vyhral dlhú bitku za to, aby zvrátil rozsudok šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie dvoch 13-ročných členov chlapčenského speváckeho zboru z obdobia 90. rokov minulého storočia.
Najvyšší súd v Brisbane zvrátil skoršie verdikty odvolacích súdov nižšieho stupňa. "Je tu výrazná možnosť, že bola odsúdená nevinná osoba. Dôkazy neboli na dostatočnej, štandardnej úrovni," uviedol Najvyšší súd.
Odvolanie na austrálsky najvyšší súd podal kardinál Pell po tom, ako vlani v auguste najvyšší súd štátu Viktória zamietol jeho odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa, ktorým bol uznaný za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch chlapcov.
Kardinál počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal. Odvolanie podané na najvyššom súde krajiny v Brisbane bolo poslednou možnosťou, ako mohol Pell, ktorý čakal na konečný verdikt za mrežami, očistiť svoje meno.
Kardinál George Pell bol bývalý arcibiskup Sydney a predtým arcibiskup Melbourne. Od roku 2014 bol prefektom Ekonomického sekretariátu Svätej stolice. Pôsobil tam do februára 2019.
Austrálsky súd odsúdil kardinála Pella na šesť rokov väzenia
13. 3. 2019. Austrálsky sudca Peter Kidd dňa 13. marca 2019 vyniesol rozsudok s trestom 6 rokov odňatia slobody pre kardinála Georgea Pella. Na základe svedeckej výpovede jedného z dvoch poškodených ho porota zložená z náhodne vybraných občanov uznala 11. decembra 2018 vinným za päť trestných činov sexuálnych útokov na dve mladistvé osoby.
V rozsudku sa okrem úhrnného trestu šiestich rokov väzenia špecifikuje, že odsúdený môže byť predčasne prepustený na kauciu najskôr po troch rokoch a ôsmich mesiacoch.
Kardinál Pell nástojí na svojej nevine a podal odvolanie, ktorým sa bude súd zaoberať 5. a 6. júna.
Podľa rozsudku kardinál Pell činy spáchal v rokoch 1996 a 1997 v Katedrále sv. Patrika v East Melbourne, keď bol melbournským arcibiskupom. Hlavný sudca oblastného súdu austrálskeho štátu Victoria (County Court of Victoria) Peter Kidd pri vyhlásení rozsudku uviedol, že zneužívanie malo „značný a dlhotrvajúci vplyv“ na jednu z obetí, pričom obe utrpeli rad negatívnych emócií, s ktorými zápasili mnoho rokov, s vážnymi dôsledkami na vzťahovú oblasť, týkajúcimi sa dôvery a úzkosti.
Vyhlásenie rozsudku bolo v Austrálii široko medializované cez viaceré kanály, proti čomu právni zástupcovia kardinála Pella vyjadrili námietky. V polhodinovej vysvetľovacej časti pred samotným vynesením rozsudku sa sudca vyslovil, že kardinál Pell nemá byť obetným baránkom. Zároveň odsúdil prejavy „honu na čarodejnice“ a „davového lynčovania“ voči kardinálovi Pellovi, ktorých prítomnosť zaevidoval v austrálskej spoločnosti.
Po prečítaní rozsudku 77-ročného kardinála Pella odviedli do väznice v Melbourne, kde je držaný v samoväzbe, ako je v Austrálii ustanovené pre osoby odsúdené za zneužívanie.
Austrálsky prvostupňový súd uznal kard. Pella vinným zo zneužívania maloletých
Kardinál George Pell bol prvostupňovým rozsudkom austrálskeho súdu uznaný vinným z trestných činov zneužívania maloletých spáchaných v roku 1996. Kardinál, ktorý je od roku 2014 prefektom vatikánskeho Ekonomického sekretariátu, nástojí na svojej nevine.
Prvostupňový rozsudok 12-člennej poroty oblastného súdu (County Court) austrálskeho štátu Victoria bol vydaný 11. decembra, ale publikovaný až dnes 26. februára. Porota jednomyseľne potvrdila vinu Georgea Pella z činu pohlavného zneužitia dvoch mladistvých vo veku 12 a 13 rokov v arcidiecéze Melbourne. Zajtra sa má začať pojednávanie ohľadom rozsudku.
Na správu reagoval vyhlásením predseda Konferencie biskupov Austrálie arcibiskup Mark Colleridge so slovami, že usvedčenie kardinála Pella mnohých šokovalo, vrátane samotných austrálskych biskupov. Mons. Colleridge okrem iného píše:
„Biskupi súhlasia, že každý musí byť rovný pred zákonom, a rešpektujeme austrálsky právny systém. Ten istý právny systém, ktorý vydal rozsudok bude posudzovať odvolanie podané kardinálovým právnym tímom. Našou nádejou je, tak ako vždy, že tento proces bude slúžiť spravodlivosti. Medzitým sa modlíme za tých, ktorí boli zneužívaní a za ich drahých a opätovne sa zaväzujeme urobiť všetko na zaistenie, aby Cirkev bola bezpečným miestom pre všetkých, zvlášť pre mladých a zraniteľných.“
Ako uviedol riaditeľ vatikánskeho Tlačového strediska ad interim Alessandro Gisotti, k obsahu vyhlásenia predsedu Austrálskej biskupskej konferencie sa pripojila aj Svätá stolica. Vatikánsky hovorca ďalej vysvetlil, že „na zaistenie priebehu spravodlivosti Svätý Otec potvrdil už vydané ochranné opatrenia voči kardinálovi Georgeovi Pellovi miestnym ordinárom po návrate kardinála Pella do Austrálie. To znamená, že kým sa čaká na definitívne potvrdenie faktov, má kardinál Pell preventívny zákaz verejného vykonávania ministéria a v duchu normy aj zákaz kontaktu s mladistvými akýmkoľvek spôsobom či formou“.
Z dvoch miništrantov, ktorí podľa obžaloby boli obťažovaní Georgeom Pellom, pred súdom svedčil iba jeden, keďže druhý už nežije. Kard. Pell od začiatku deklaroval svoju nevinu voči týmto obvineniam a jeho advokát naznačil, že bude podané odvolanie. Ďalší samostatný proces proti kard. Pellovi austrálsky súd pozastavil pre nedostatok dôkazov.
Člen Pápežskej komisie na ochranu mladistvých P. Hans Zollner SJ, ktorý je prezidentom Centra pre ochranu mladistvých Pápežskej Gregorovej Univerzity, v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas v súvislosti so správou o vydaní prvostupňového rozsudku uviedol:
„Kardinál podá odvolanie a potom uvidíme výsledok. Už sme mali prípad arcibiskupa Adelaide Mons. Wilsona, ktorý bol v prvej inštancii odsúdený, nie zo zneužívania, ale zo zakrývania, a v druhej inštancii bol zbavený viny... Takže uvidíme, čo vyjde na povrch v tomto prípade.“
„Veľké prekvapenie z rozsudku“ v kauze proti kard. Pellovi vyjadril v dnes publikovanom článku v denníku The Australian páter Frank Brennan SJ, ktorý vyučuje právo na Austrálskej katolíckej univerzite. Vzhľadom na konfúzne prvky v dôkazoch osoby, ktorá čin nahlásila, považuje za opodstatnené postúpenie prípadu pred odvolací súd.
„Dúfam, že sa kardinál Pell nestane nevedomky obeťou zraneného národa, ktorý si hľadá zástupného obetného baránka,“ uviedol páter Brennan, známy v Austrálii svojou angažovanosťou v prospech ľudských práv, osobitne domorodého obyvateľstva.
77-ročný kardinál George Pell, bývalý arcibiskup Sydney a predtým arcibiskup Melbourne, je od roku 2014 prefektom Ekonomického sekretariátu Svätej stolice. V roku 2014 bol predvolaný svedčiť pred Austrálskou kráľovskou komisiou po obvinení z krytia iných kňazov, páchateľov trestných činov proti mladistvým v 70. rokoch minulého storočia. V októbri 2016 bol kard. Pell vypočúvaný na základe obvinenia zo spáchania trestného činu sexuálneho zneužitia mladistvých v období, keď viedol diecézu Melbourne.
Ponúkam Vám niekoľko phľadov:
Kardinál Pell ide na slobodu, uspel s odvolaním na Najvyššom súde
07. 04. 2020
Je tu výrazná možnosť, že bola odsúdená nevinná osoba, vyhlásil Najvyšší súd v Brisbane.
Austrálsky najvyšší súd v meste Brisbane vyhovel v utorok odvolaniu 78-ročného kardinála Georgea Pella a zbavil ho všetkých piatich obvinení zo sexuálneho zneužívania detí. Pella môžu pustiť z väzenia na slobodu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
Kardinál opustil väznicu Barwon neďaleko Melbourne, hlavného mesta juhovýchodného austrálskeho štátu Viktória, sedel na zadnom sedadle čierneho auta, uviedol fotograf AFP.
Za mrežami bol od marca 2019
Pell vyhral dlhú bitku za to, aby zvrátil rozsudok – šesť rokov väzenia za pohlavné zneužívanie dvoch 13-ročných členov chlapčenského speváckeho zboru z obdobia 90. rokov minulého storočia. Pell strávil za mrežami rok.
Najvyšší súd v Brisbane zvrátil skoršie verdikty odvolacích súdov nižšieho stupňa a zbavil ho všetkých piatich obvinení. „Je tu výrazná možnosť, že bola odsúdená nevinná osoba. Dôkazy neboli na dostatočnej, štandardnej úrovni,“ uviedol najvyšší súd.
Žiadny páchateľ, ale obetný baránok
Prokuratúra sa opierala takmer výlučne o svedectvo Pellovej žijúcej obete, ktorá vypovedala na pojednávaní za zatvorenými dverami. Tento svedok uviedol, že Pell ich sexuálne napadol v katedrále v Melbourne, keď bol arcibiskupom v tomto meste.
Druhý člen speváckeho zboru, ktorý podľa známych informácií nikdy o zneužívaní nehovoril, zomrel na predávkovanie drogami v roku 2014. Ani jeden z mužov nemôže byť identifikovaný, zákony to nedovoľujú.
Pellovi obhajcovia argumentovali, že v tomto prípade „existujú spochybňujúce nepravdepodobné momenty“, napríklad ten, že Pell nemal čas ani príležitosť obťažovať chlapcov po omši v sakristii.
Rozsudok v tomto historickom súdnom spore je obrovským víťazstvom pre Pella, ktorý trval na svojej nevine.
"Dôsledne som nástojil na svojej nevine, znášajúc vážnu nespravodlivosť," povedal vo vyhlásení kardinál Pell po prepustení z väzenia. "Toto bolo dnes napravené jednomyseľným rozhodnutím súdu. Teším sa, že si prečítam rozsudok a dôvody pre toto rozhodnutie dopodrobna. Neprechovávam zášť voči tomu, kto ma obvinil, nechcem svojím oslobodením nič pridávať k tomu zraneniu a trpkosti, ktoré tak mnohí cítia; už je istotne dosť zraneniam a trpkosti."
Odvolacie pojednávanie s kardinálom Pellom prebehlo už 11. – 12. marca. Vynesenie verdiktu však súd odložil pre obavy zo šírenia koronavírusu – výsledok nakoniec oznámil v utorok.
Posledná možnosť
Odvolanie na austrálsky najvyšší súd podal kardinál Pell po tom, ako vlani v auguste najvyšší súd štátu Viktória zamietol jeho odvolanie proti verdiktu súdu nižšieho stupňa, ktorým bol uznaný za vinného z pohlavného zneužitia a obťažovania dvoch neplnoletých chlapcov.
Kardinál počas súdnych pojednávaní svoju vinu odmietal. Odvolanie podané na najvyššom súde krajiny v Brisbane bolo poslednou možnosťou, ako mohol Pell, ktorý čakal na konečný verdikt za mrežami, očistiť svoje meno.
George Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka. Od roku 2014 pôsobil ako jeho „minister financií“ a bol poverený vykonaním finančnej reformy vo Vatikáne. Na čele vatikánskeho Ekonomického sekretariátu pôsobil až do februára 2019.
Zdroj: Postoj
Kardinál Pell jednohlasně zproštěn viny
Nejvyšší australský soud dnes zvrátil rozhodnutí odvolacího soudu státu Victoria, který odsoudil kardinála Pella k šestiletému odnětí svobody za sexuální delikty vůči nezletilým.
Podle mínění sedmi členů Vrchního soudu existuje odůvodněná možnost, že k těmto trestným činům vůbec nedošlo a že byl tudíž se značnou pravděpodobností odsouzen nevinný člověk. Kardinál Pell, který opětovně potvrdil svou nevinu, je nyní na svobodě.
Osmasedmdesátiletý kardinál opustil věznici ve Barwonu a odebral se do jednoho melbournského řeholního institutu. Po jednohlasném výnosu Nejvyššího soudu uvedl, že stále trval na své nevině a že nyní byla napravena nespravedlnost, kterou utrpěl. Co se týče někdejšího člena chlapeckého katedrálního sboru v Melbourne, který jej obvinil z údajného zneužití v devadesátých letech, sdělil, že vůči němu nepociťuje zášť. Nepřeje si totiž, aby zprošťující rozsudek znamenal další bolest. Základem dlouhodobého uzdravení je pravda, prohlásil kard. Pell, a na pravdě se též zakládá spravedlnost, neboť spravedlnost předpokládá pravdu pro všechny. Australský kardinál poděkoval svým obhájcům a všem lidem, kteří se za něj modlili, pomáhali mu a poskytovali mu útěchu v nelehkém čase.
Arcibiskup Mark Coleridge jménem Australské biskupské konference uznal, že rozhodnutí Nejvyššího soudu příznivě přijmou zastánci kardinála Pella, kteří věřili v jeho nevinu, zatímco na jiné občany zapůsobí jako pohroma. Ve svém prohlášení proto vyzdvihl neochvějné úsilí katolické církve o bezpečí dětí a její snahu o účinnou reakci ve vztahu k obětem sexuálního zneužití.
Svatý stolec během vyšetřování bral na vědomí rozhodnutí jednotlivých australských soudů a zdůrazňoval nejvyšší respekt k různým stupňům soudních orgánů, byť očekával případný další vývoj celého procesu. V různých tiskových sděleních poukazoval na opakovaná prohlášení kardinála Pella o nevině a na právo obhajoby až do nejvyššího možného stupně. Současně ujišťoval o blízkosti obětem sexuálních deliktů a postihu pachatelů z řad kléru prostřednictvím oprávněných církevních institucí.
Zdroj: vatikan.cz
Žiadny páchateľ, ale obetný baránok
07. 03. 2019
Viacero osobností poukázalo na nezrovnalosti v rozsudku nad kardinálom
Nezrovnalosti v prípade kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Píše novinárka nemeckého katolíckeho denníka Die Tagepost Katrin Krips-Schmidt.
Článok sme pôvodne publikovali v marci 2019, keď súd v Melbourne poslal kardinála Georgea Pella do väzenia. Najvyšší súd v Brisbane ho dnes oslobodil a nariadil jeho prepustenie.
Nezrovnalosti v prípade kardinála Georga Pella vzbudzujú pozornosť. Po oznámení rozsudku austrálskeho súdu je tento cirkevný hodnostár v očiach mnohých reportérov usvedčeným przniteľom detí. Avšak reakcie znalcov ukazujú iným smerom: k rozsudku došlo predovšetkým skrze verejné „odsúdenie vopred“, okrem výpovede jedinej údajnej obete neexistujú nijaké dôkazy pre zlé správanie kardinála.
Denník The Guardian zverejnil vyhlásenia osôb, ktoré považujú kardinála za nevinného a bránia ho.
Má zaplatiť za hriechy spáchané jeho cirkvou
Greg Craven, vicekancelár a prezident Austrálskej katolíckej univerzity, pripísal austrálskej polícii a médiám zodpovednosť za výsledok procesu. Niektoré médiá strávili roky pokusom postarať sa o to, aby sa Pell stal „najviac nenávidenou postavou v Austrálii“: „Zjavne ho chceli vidieť na lavici obžalovaných ako obludu, no nie ako obžalovaného.“
Jezuitský páter a obhajca ľudských práv Frank Brennan, ktorý sa zúčastnil na niekoľkých pojednávaniach, kritizoval, že – za zatvorenými dvermi vykonaná – výpoveď údajnej obete bola „konfúzna“ a porota neprihliadala na presvedčivé argumenty obhajoby.
Brennan napísal: „Tvrdenie, že pripisované delikty boli spáchané bezprostredne po omši arcibiskupom oblečeným v plnom ornáte v sakristii pri otvorených dverách s plným pohľadom z chodby, sa javilo podľa môjho názoru nepochopiteľné.“
"Porota uznala kardinála Pella vinným z útoku na druhého mladíka, hoci tento pred svojou vlastnou rodinou poprel, že bol niekedy sexuálne zneužitý."
Raymond de Souza, kanadský kňaz
Na to poukázal samotný kardinál už pred dva a pol rokom pri výsluchu políciou. Po vynesení rozsudku úrady teraz zverejnili video zo 42-minútového vypočúvania, kvôli ktorému austrálski policajní úradníci vycestovali v októbri 2016 do Ríma. „Sotva si možno predstaviť miesto, ktoré by bolo nevhodnejšie pre spáchanie pedofilných zločinov, ako sakristia katedrály po omši,“ vyhlásil už vtedy Pell. Obvinenia proti nemu sú „produktom fantázie“, sú „úplne falošné, šialenstvom“, „kopou absolútnej a nehanebnej špiny“.
Stĺpčekár News Corp Andrew Bolt konštatuje: Pell „je obetným baránkom, ale žiadnym przniteľom detí“. Pell má „zaplatiť sa hriechy spáchané jeho cirkvou“. Podľa Boltovho názoru je tento prípad „naším vlastným prípadom O. J. Simpsona, len v obrátenom zmysle. Muž, ktorý nebol vyhlásený za vinného na základe faktov, ale na základe predsudkov“.
Šanca na úspech
Po rozsudku podané odvolanie sa bude zakladať na troch hlavných dôvodoch, ako oznámil Pellov obhajca Robert Richter: „unreasonableness“ (v nemeckom práve „chyba pri podaní dôkazu“ alebo „chyba pri hodnotení dôkazu“), zákaz ukázať počas záverečnej reči animované video, ako aj zloženie poroty. Podľa Richtera by video dokázalo, aké nemožné bolo pre Pella zostať po omši sám tak dlho, aby mohol spáchať pripisované skutky.
Podľa znalcov práva a obhajcov bude odvolaniu pravdepodobne vyhovené. Má dobré vyhliadky na úspech – kvôli „unreasonableness“, za tým stojí názor, že porota vyniesla rozsudok, ktorý sa neopiera o dôkazy. Toto je často prednášaný dôvod pre odvolania, vysvetlil Jeremy Gans, profesor na právnickej fakulte Melbournskej univerzity a odborník na trestné procesy a odvolania.
Nakoniec obhajca Richter požiada o revíziu aj kvôli zloženiu poroty. Podľa profesora Gansa to môže znamenať všeličo: „Napríklad obhajcovia by sa mohli dozvedieť, že jeden z porotcov pozná nejakého rodinného príslušníka obete alebo niekto zo samotných porotcov bol sexuálne zneužitý, a preto má predpojatý názor.“
Navyše, povedal ďalej Gans, revízia má v tomto prípade z viacerých dôvodov dobré vyhliadky na úspech: okrem iného preto, lebo bol len jediný hlavný svedok a druhá obeť pred svojou smrťou v roku 2014 uviedla, že nikdy nebola sexuálne zneužitá.
Obhajca Richter sa po svojom nesprávnom vyjadrení ospravedlnil za „dokonale neprimeranú voľbu slov“. Pri jednaní so sudcom, pri ktorom išlo o primeranú výšku trestu na základe rozsudku, argumentoval, že tieto trestné činy boli len prípadom „kvetinkového sexu“ (po anglicky: plain vanilla sex).
Pritom išlo o výrok, ktorý Richter povedal „v úsilí o dosiahnutie mierneho trestu“, a v žiadnom prípade nemôže byť interpretovaný ako priznanie viny. Gans zdôraznil Richterovu dobrú reputáciu a povedal, že je „vysoko vážený ako veľká kapacita. Sotva nájdete nejakého obhajcu, ktorý by ho kritizoval“.
Tvrdenie proti tvrdeniu
Kanadský kňaz Raymond de Souza považuje v Nation Catholic Register proces proti Pellovi za „náboženské prenasledovanie“.
Souza zhrňuje stav faktov: „Kardinál Pell bol vyhlásený za vinného na základe výpovede jediného svedka, ktorý prezentoval neuveriteľný príbeh – bez potvrdenia, bez nejakého rukolapného dôkazového materiálu a bez toho, aby pri kardinálovi existoval skorší vzor pre takého správanie. Vynieslo sa odsúdenie vopred, hoci údajný páchateľ energicky nástojil na tom, že nič také sa nikdy nekonalo [bola tu teda výpoveď proti výpovedi]. Ešte udivujúcejšie je to, že porota uznala kardinála Pella vinným z útoku na druhého mladíka, hoci tento pred svojou vlastnou rodinou poprel, že bol niekedy sexuálne zneužitý. Táto druhá údajná obeť zomrela v roku 2014. Nikdy nepredniesla dotyčnú sťažnosť, nikdy nebola spytovaná políciou a nikdy nebola vypočutá pred súdom.“
V polovici marca bude oznámená výška trestu pre kardinála Pella. Potom obhajoba podá odvolanie proti rozsudku. Predbežne posledný akt tejto drámy: kardinálov obhajca Robert Richter končí. Pri odvolaní má teraz Pellov tím právnikov viesť obhajca Bret Walker zo Sydney.
Richter pre austrálsky denník The Sydney Morning Herald vyhlásil, že je lepšie pre kardinála, keď bude podporovaný niekým, kto bude mať väčší odstup. Samotný Richter je emočne priveľmi zúčastnený. „Veľmi ma rozčuľuje tento rozsudok, pretože je perverzný.“
Pell je nevinný a napriek tomu bol odsúdený.
Katrin Krips-Schmidt
Literárna prekladateľka a novinárka nemeckého katolíckeho denníka Die Tagepost.
Tento článok bol pôvodne publikovaný v nemeckom katolíckom denníku Die Tagespost. Z nemčiny preložil o. Ján Krupa.
Zdroj: Postoj
Kardinál Pell nikdy netrpel nedostatkom nepriateľov
03. 07. 2017
Napriek mediálnej kampani mnoho Austrálčanov považuje obvinenia za absurdné.
Tretí muž Vatikánu austrálsky kardinál George Pell bol informovaný, že ho obvinia z „minulých sexuálnych útokov“, ku ktorým došlo pravdepodobne v 60. rokoch 20. storočia. Keďže je Pell prefektom Ekonomického sekretariátu vo Vatikáne, a teda človekom, ktorý je zodpovedný za čistenie zamotaných vatikánskych financií, ide o správu svetového významu.
Kardinál Pell obvinenia dôrazne odmieta. Neplánuje sa skrývať za svoje povinnosti vo Vatikáne a vráti sa do Austrálie, aby čelil týmto hrám. Vo svojom vyhlásení povedal:
Tieto veci sa vyšetrujú už takmer dva roky. Došlo k úniku do médií, neúprosnému atentátu na charakter a viac ako mesačným tvrdeniam, že rozhodnutie o vznesení obvinení je „hrozivé“. Teším sa, že sa konečne budem môcť postaviť pred súd. Opakujem, že som sa týchto skutkov nedopustil. Obvinenia sú falošné. Už len samotná myšlienka na sexuálne obťažovanie je mi odporná.
Je pochopiteľné, že správa o obvineniach šokovala ľudí na celom svete, najmä tých, ktorí nevedeli o policajnom vyšetrovaní v austrálskom štáte Viktória. Pellova sťažnosť o „neúprosnom atentáte na charakter“ však nie je prehnaná.
Jednou z prvých vecí, ktoré Pell urobil ako arcibiskup Melbourne, bolo vytvorenie postupov na riešenie sexuálneho zneužívania. Boli prvé na svete. Ako veľmi je pravdepodobné, že on sám zneužíval deti?
Národná televízia ABC a vlajkové noviny spoločnosti Faifax press Sydney Morning Herald a The Age zvýrazňujú každú klebetu bez ohľadu na to, ako veľmi je nepravdepodobná, a nikdy nevynechali príležitosť na očiernenie Pellovho mena.
Každý, kto o Pellovi niečo vie, považuje obvinenia za vysoko pochybné. Jednou z prvých vecí, ktoré Pell urobil ako arcibiskup Melbourne, bolo vytvorenie postupov na riešenie sexuálneho zneužívania. Boli prvé na svete. Ako veľmi je pravdepodobné, že on sám zneužíval deti? V roku 2001 bol Pell ako arcibiskup presunutý do Sydney. Po niekoľkých mesiacoch ho obvinili zo zneužívania. Odstúpil a za ten čas sa jeho postupy aplikovali na neho. Prípad sa nepreukázal.
Pápež František opísal Pella ako čestného a energického človeka. Arcibiskup v Sydney Anthony Fisher dôrazne trvá na tom, že je „pri zaobchádzaní s ostatnými ľuďmi človekom integrity, mužom viery a vysokých ideálov, skrz naskrz slušným človekom“. Napriek mediálnej kampani mnoho Austrálčanov považuje obvinenia za absurdné. Medzi jeho podporovateľmi nikto so zahanbenou tvárou nemumle, že „by mohol zájsť príliš ďaleko a že sa mu to po tom všetkom teraz vrátilo“.
Problém Georga Pella je v sile jeho charakteru. Narodil sa dve generácie pred Markom Zuckerbergom, ale facebookové motto „hýbte sa a meňte veci“ vystihuje niečo z jeho štýlu. Aj z fyzického pohľadu je so svojimi 190 cm impozantnou postavou. Je drsným rečníkom, tvrdým a praktickým manažérom, teologickým konzervatívcom, podporovateľom pápeža a otvoreným kritikom súčasných spoločenských trendov. Bol inštalatérom austrálskej cirkvi, mužom, ktorý sa neohrozene brodil v kanáloch jej sexuálnych škandálov a čistil zablokované odtoky.
Pell teda určite netrpí nedostatkom nepriateľov. Keď sa v Austrálii konalo referendum, aby hlavou štátu už nebola anglická kráľovná, Pell bol popredným podporovateľom toho, aby sa Austrália stala republikou. Bolo to rozdeľujúce. Oponuje homosexuálnemu aktivizmu a to rozdeľuje. Zásadne oponoval manželstvám osôb rovnakého pohlavia, to takisto kruto rozdeľuje.
Podporoval Jána Pavla II., tak ako len mohol, a to rozdeľovalo jeho kňazov. Vytvoril vlastný protokol na riešenie sexuálneho zneužívania a austrálskych biskupov to rozdeľovalo. Zreorganizoval melbournský seminár a bolo to rozdeľujúce. Vo svojej funkcii vo Vatikáne tvrdo pracuje na správnom nastavení financií a vykorenení korupcie a to rozdeľuje.
Pozícia Georga Pella je niečo na spôsob románu Agathy Christie, v ktorom Hercule Poirot zistí, že mŕtvola v bazéne plnom krvi žila v hoteli, kde každý jeho obyvateľ mal k vražde dôvod.
Austrálsky štát Viktória je okrem toho už mnoho desaťročí bojovým poľom medzi Katolíckou cirkvou a radikálnou ľavicou. Je to tak trochu ako španielska občianska vojna, ktorá sa stále vedie na školách a v médiách. Viktoriánska ľavica ani cirkev nikdy nevyhlásili prímerie.
Útoky na Pella v konečnom dôsledku pochádzajú z averzie voči cirkvi a jej morálnemu učeniu, ktorú prechováva ľavicový politický establišment vo Viktórii. Ten v súčasnosti vládne a vedie hlučnú kampaň na zavedenie eutanázie a transgenderových práv. Potichu sa takisto teší z možnosti zničenia najznámejšieho austrálskeho katolíka.
Je Pellovým nešťastím, že je dobrým človekom, efektívnym manažérom a lojálnym kňazom. V dnešnom svete je to nebezpečná kombinácia. To, či sa podarí zabezpečiť mu férový súdny proces, bude pre austrálske súdy najvyššou skúškou spravodlivosti.
Michael Cook
Autor je šéfredaktor austrálskeho magazínu MercatorNet.com.
Pôvodný text: Australia’s Cardinal Pell charged with sex offences, uverejnené so súhlasom MercatorNet, preložil L. Obšitník.
Zdroj: Postoj
Kardinál Pell: Vojna proti kresťanstvu je skutočná, som jej súčasťou
"Kultúrno-náboženská vojna proti kresťanstvu je skutočná. Existuje systematická ofenzíva s cieľom odstrániť židovsko-kresťanské základy v takých oblastiach ako život, manželstvo či sexualita. Nepriatelia Cirkvi sú v ofenzíve a ja som sa stal súčasťou tejto vojny," uviedol pre stanicu Sky News nepravdivo obvinený kardinál George Pell, ktorého pred niekoľkými dňami oslobodili a prepustili z väzenia.
Na základe rozhodnutia austrálskeho Najvyššieho súdu bol kardinál Pell prepustený z väzenia, pretože sa ukázalo, že jeho obvinenia zo sexuálneho zneužívania maloletých sú nepravdivé a vykonštruované. Kardinál Pell však strávil 405 dní vo väzení, pretože sudcovia, ktorí ho odsúdili, odmietli jeho odvolanie ako bezprecedentné. Napriek tomu, že celý proces voči kardinálovi Pellovi bol zmanipulovaný a postavený na nepravdivých dôkazoch. Interview s kardinálom Pellom urobil Andrew Bolt z austrálskej spoločnosti Sky News.
Kardinál Pell uviedol, že najhorším momentom v celom procese bolo odmietnutie jeho odvolania, dôkazy, ktoré v odvolaní kardinál Pell uviedol, sudcovia neakceptovali. Takisto uviedol, že financovanie jeho mimoriadne nákladnej obhajoby je výsledkom finančnej pomoci "mnohých úžasných a veľkorysých ľudí“, ktorí obhajobu kardinála Pella financovali. Austrálska katolícka cirkev na obranu svojho kardinála neposkytla žiadne finančné prostriedky.
Kardinál Pell uviedol, že vo väzení sa nikdy necítil opustený. Vedel, že je nevinný a Božej prítomnosti a lásky ho ani austrálski sudcovia a prokurátor nedokázali zbaviť. Bolo mu však veľmi ľúto jeho rodiny a blízkych, ktorí si museli prejsť mediálnym peklom, zinscenovaným antiklerikálnymi novinármi. Kardinál uviedol, že počas svojho uväznenia udržiaval rutinný denný rozvrh. Neprestával sa modliť, vstával v určenú hodinu, jedol vyváženú stravu, cvičil každý deň a v noci sa pokúšal spať. Takisto mal čas písať a čítať, veľa priateľov mu posielalo knihy a články, na ktoré reagoval a odpovedal. Modlitba mu bola oporou a svoje väzenie vnímal ako čas odlúčenia a vzdania sa časti osobných slobôd. Proces vzdania sa časti osobných slobôd však poznajú všetci mnísi, ktorí vstupujú do kláštora, na rozdiel od prísnych kongregácií, mohol mať kardinál vo svojej cele bežiaci pás a takisto televíziu.
Kardinál Pell takisto uviedol, že necíti nenávisť voči prokurátorovi, ktorý celý zinscenovaný proces riadil. Kardinál Pell uviedol, že nemá potuchy, čo prokurátora motivovalo, nevylučuje ani možnosť, že bol bábkou v cudzích rukách.
Celý proces voči kardinálovi Pellovi pripomínal monsterprocesy v hitlerovskom Nemecku či stalinskom Rusku a vrhá veľmi negatívne svetlo na austrálsku justíciu. Ukázalo sa, že austrálska polícia vo Victorii zriadila špeciálnu jednotku, tá hľadala ľudí, ktorých kardinál mohol zneužiť, pretože boli presvedčení, že kardinál musel nejakých chlapcov obťažovať. Niekto zafinancoval nákladnú kampaň v médiách a televízií, ktorá bombardovala ľudí žiadosťami o informácie o kardinálovej pedofílii. Našli 9 ľudí, ktorí predložili 26 obvinení, všetky boli ale aj políciou považované ako úplne nevierohodné, no prokurátor tieto obvinenia prevzal.
Kardinál Pell uviedol, že bol prekvapený nízkou úrovňou dôkazov, ktoré prokurátor prevzal a ktoré v procese voči nemu použil. Išlo v niektorých prípadoch dokonca o absurdné, nelogické a vzájomne sa vylučujúce obvinenia. Pravda však prokurátora nezaujímala, podobne ako pravda nezaujímala prokurátorov v hitlerovskom či stalinskom Rusku. Neuveriteľné obvinenia sa prezentovali ako dôkazy, celý súdny proces mediálne ovplyvňovala aj austrálska spoločnosť Australian Broadcast Corporation (ABC), ktorá viedla systematickú nenávistnú kampaň voči kardinálovi Pellovi. Jeden z novinárov spoločnosti dokonca napísal knihu "o víťaznom love na kňaza", ktorá sa svojou mentálnou úrovňou vyrovná pamfletom hitlerovskej či stalinskej žurnalistiky.
Kardinál Pell zdôraznil, že cieľavedomá vojna proti kresťanstvu je skutočnosťou. Nepriatelia Cirkvi používajú všetky možné zbrane, vrátane klamstiev, dezinformácii, mediálneho lynčovania. Nepriatelia Cirkvi kresťanov nenávidia a existujú systematické želanie odstrániť žido-kresťanské tradície ako manželstvo, život, sexualita, morálne hodnoty, zo života spoločnosti. Nepriatelia Cirkvi sa neštítia žiadnych aktivít, nerobí im problém uskutočniť vykonštruované monsterprocesy, len aby odstránili nepohodlných jedincov, ktorí bránia presadzovaniu nimi presadzovaných hodnôt do života spoločnosti. Systematicky sa zneužíva sloboda prejavu pribúdajú nenávistné útoky voči kresťanom vo verejnoprávnom mediálnom priestore, napriek tomu, že kresťania zo svojich daní financujú existenciu verejnoprávnych médií.
V interview s kardinálom Pellom zaznela aj otázka, či obvinenia z pedofílie nemohli súvisieť aj s auditom kardinála Pella vo Vatikánskej banke, kde mohol kardinál Pell svojou činnosťou ohroziť niektoré z mocenských skupín v pozadí. Kardinál Pell uviedol, že nemá žiadne dôkazy na potvrdenie podobných obvinení.
Na záver kardinál Pell uviedol, že jeho katolícka viera mu pomohla prežiť celé nepríjemné obdobie, ktoré prežil. "Ak sa nemôžete modliť, keď máte problémy, tak vtedy je vaša viera veľmi slabá." Kardinál Pell uviedol, že ponúkol všetky svoje utrpenia a modlitby Bohu a takisto uviedol, že mu pomohla aj modlitba tisícov ľudí, ktorí sa za neho neustále modlili.
Boh človeka nikdy neopustí, to len ľudia na svoju škodu niekedy opúšťajú Boha. Náš Pán Ježiš Kristus nám na sebe ukázal, že zmysel môžeme nájsť aj v najťažšom utrpení a naše utrpenie sa môže stať silnou zbraňou v boji proti zlu a úkladom diabla.
Kardinál Pell otvorene hovorí o vojne proti Cirkvi, ktorú vedie diabol, v tejto vojne bojujú v jednom šíku všetci verní kresťania, vyzbrojení podľa slov Apoštola svätého Pavla v liste Efezanom (Ef 6,10-18): Napokon upevňujte sa v Pánovi a v sile jeho moci. Oblečte si Božiu výzbroj, aby ste mohli čeliť úkladom diabla. Lebo nás nečaká zápas s krvou a telom, ale s kniežatstvami a mocnosťami, s vládcami tohoto temného sveta, so zloduchmi v nebeských sférach. Preto si vezmite Božiu výzbroj, aby ste mohli v deň zla odolať, všetko prekonať a obstáť! Stojte teda: bedrá si prepášte pravdou, oblečte si pancier spravodlivosti a obujte si pohotovosť pre evanjelium pokoja! Pri všetkom si vezmite štít viery, ktorým môžete uhasiť všetky ohnivé šípy zloducha!
Andrew Bolt, Sky News.