S Duchom Tvojím, príď Pane Ježišu - 3. 12.

Pondelok

1. adventný týždeň

3. decembra 2018

Spomienka na sv. Františka Xaverského

S Duchom Tvojím

Príď, Pane Ježišu

 

Kňaz:

Drahé deti, drahí ockovia, maminky, starí rodičia, všetkých vás srdečne vítam v tento výnimočný deň. Od dnes - týmto stretnutím - začíname Roráty! Počas sedemnástich dní sa budeme tu, v našom farskom kostole, stretávať. Aj v iných farnostiach to bude podobne.

Povedal som: začíname Roráty. Toto slovo budeme v najbližších dňom skloňovať veľmi často. Stáva sa to raz do roka, vždy počas Adventu.

Otázky deťom:

Čo je to Advent? (Je to čas pred Narodením Pána)

Ako dlho trvá Advent? (do 4. nedele pred Narodením Pána)

Kedy sa začal Advent? (Včera)

Čo znamená slovo “Advent”? (Príchod)

 

Kňaz:

Je dobré si zapamätať, že slovo “advent” pochádza z latinského slova adventus, ktoré znamená príchod. O akom príchode to hovoríme? Asi už viete, ale skôr ako to poviete nahlas, vráťme sa k slovu “roráty”. Tak ako aj slovo “advent”, aj slovo “roráty” pochádza z latinských slov: Rorate caeli desuper, čiže “Spustite rosu, nebesá”. Sú to prvé slová tradičnej piesne, ktorá sa v niektorých kostoloch spieva na začiatku rorátnej svätej omše. Celý refrén znie takto, pozorne počúvajte:

“Spustite rosu, nebesá zhora a nechajte mraky klesať

s dažďom Spravodlivého.

Nech sa zem otvorí a zrodí Spasiteľa”.

Otázka deťom:

O čo žiadame v tomto refréne? Kto má prísť z neba? Koho má zem zrodiť? (Spasiteľa)

 

Kňaz:

Takže môžeme povedať, že Roráty, ktorých sa zúčastňujeme počas Adventu, sú čakaním, prípravou na príchod Pána Ježiša. Tak ako kedysi Izraeliti čakali na Spasiteľa, na sľúbeného Mesiáša, tak teraz aj my čakáme na Narodenie Pána. Je to čas očakávania, túžby a prosby, tak ako v refréne piesne: “ Nech sa zem otvorí a zrodí Spasiteľa”. Je to čas, ktorý nám pripomína, že celý náš život je veľkým čakaním na stretnutie s Pánom Ježišom.

Som rád, že tu dnes ste, že ste prišli aj napriek skorej rannej hodine. Niektorí prišli sami, iní prišli s mamou, tetou, starou mamou alebo ešte s niekým iným. Verím, že spoločne vydržíme do Narodenia Pána, a možno nás bude ešte viac… Veľa záleží od vás, od vášho povzbudenia iných, aby čo najviac ľudí z našej farnosti každý deň volalo tak, ako pred dnešným Evanjeliom: “Pane, Bože náš, príď a zachráň nás, Ukáž nám svoju tvár a budeme spasení”.

Zopakujme tie slová silno a nahlas:

“Pane, Bože náš, príď a zachráň nás, Ukáž nám svoju tvár a budeme spasení”.

Milovaní, pred sebou máme sedemnásť rorátnych stretnutí. Všimli ste si, že sme Eucharistiu začínali pri zhasnutých svetlách. V tme blikali len svetielka vašich sviec. A až potom sa rozsvietili elektrické svetlá…

Otázka deťom:

Kedy sa rozsvietili svetlá v kostole? (Počas slávnostnej piesne “Sláva Bohu na výsostiach”)

 

Kňaz:

Tento hymnus sa obyčajne spieva v nedeľu, na sviatky alebo na slávnosti, ale počas Adventu  môžeme “Sláva Bohu na výsostiach” spievať aj počas týždňa a to práve počas rorátnych svätých omší. Lebo rorátna svätá omša, na ktorej sa teraz zúčastňujeme, je výnimočná svätá omša. Je to takzvaná votívna svätá omša k Božej Matke Márii. Opäť tu máme ťažké slovo. Čo znamená votívna svätá omša? Votívna, čiže inak povedané ďakovná, svätá omša “k úcte” Panny Márie.

Mária z Nazareta, ako aj ostatní Izraeliti, čakala sa splnenie prísľubu o narodení Mesiáša. Nečakala, že práve Ona bude zvolená za matku Božieho Syna. Preto od chvíle zvestovania, od momentu, keď ju navštívil archanjel Gabriel, bolo Jej očakávanie výnimočné. Preto je najsvätejšou patrónkou Adventu. Jej očakávanie nám pripomína špeciálna svieca, ktorá je ozdobená bielou alebo modrou stuhou, ktorá sa zapáli vždy počas Rorát.

Otázky deťom:

Akým znamením si pripomíname ubiehajúci adventný čas? (Zapálením sviec na adventnom venci)

Koľko sviec má adventný veniec? (Štyri)

 

Kňaz:

Verím, že takéto vence máte aj vo svojich domovoch. Lebo aj počas Adventu je príležitosť na spoločné rodinné stretnutie pri adventnom venci počas modlitby. Tento rok bude Advent trošku kratší. Hneď po štvrtej adventnej nedeli sa budeme tešiť zo slávnosti Narodenia Pána. A my na Rorátoch, ako som už povedal, sa stretneme spolu sedemnásťkrát.

Vidím, že podchvíľou pozeráte na našu výzdobu. Skutočne, aj výzdoba sa zmenila s príchodom Adventu. Je to naša rorátna výzdoba. Dobre sa na ňu pozrite a prečítajte, čo je tam napísané.

Otázka deťom:

Aké slová sú napísané na rorátnej výzdobe? (S Duchom Tvojím)

               

Kňaz:

Na výzdobe sú veľkými písmenami napísané slová: “S Duchom Tvojím”. Je to pre nás jasným indikátorom toho, o čom, a vlastne: o KOM, budú tohtoročné rorátne stretnutia. Dobre sa domnievate, budú o Duchu Svätom.

Otázka deťom:

Kto je to Duch Svätý? (Je to Tretia Božská Osoba)

 

Kňaz:

Duch Svätý je najtajomnejšou, najmenej poznanou Osobou Svätej Trojice. Zároveň Duch Svätý, hoci je neviditeľný ako vzduch, je najbližšie pri nás. Bez neho, tak ako bez vzduchu, nedokážeme žiť. Samozrejme, v kontexte života s Bohom. On je s nami, keď sa modlíme, keď stojíme pred rozhodnutiami. On nám pomáha správne sa rozhodovať, rozoznávať dobro a zlo.

Duch Svätý dával o sebe vedieť prostredníctvom znamení, ktoré opísali evanjelisti. Možno je tu niekto, kto by ich vedel vymenovať.

Otázka deťom:

Akými znameniami sa dával spoznať Duch Svätý? (Plamene, šum vetra, holubica)

 

Kňaz:

Duch Svätý po zmŕtvychvstaní a nanebovstúpení Pána Ježiša zostúpil na zástup vo Večeradle v podobe plameňov. Po tejto udalosti vyšli učeníci von a odvážne rozprávali o Spasiteľovi sveta a šum vetra akoby privolával ľudí a zhromažďoval ich okolo Večeradla.

Jeden zo znakov - symbolov Ducha Svätého - je na našej výzdobe.

Otázka deťom:

Aký znak Ducha Svätého je vyobrazený na našej výzdobe? (Holubica)

 

Kňaz:

O znaku holubice píše okrem iných aj evanjelista Marek, že Ježiš “uvidel otvorené nebo a Ducha, ktorý zostupoval na neho ako holubica” (Mk 1,10). Všimnite si, že Marek nehovorí, že zostúpila holubica, ale Duch Boží ako holubica. Slovo “ako” robí veľký rozdiel. Lebo holubica nie je Duchom Svätým, ale znakom Ducha Svätého.

A keďže Ducha Svätého v plnosti spoznáme až vo večnosti, keď sa skončí naša pozemská púť, na rorátnych stretnutiach chceme vidieť, presvedčiť sa, spoznať, ako prostredníctvom ľudí a prostredníctvom skutkov pôsobí v cirkvi Duch Svätý.

Akými darmi obdarúva nás a iných ľudí, ako iní dokázali využiť dary Ducha Svätého.

Plagát, ktorý dnes dostanete, si zaveste doma na dobrom a viditeľnom mieste. Od zajtra ho budeme vypĺňať.

Teraz na záver si vypočujme rorátnu pieseň a doma si pozrite našu internetovú stránku www.rudinska.fara.sk  a pokúste sa pieseň naučiť.

 

Rorátna pieseň:

“S Duchom Tvojím” 

 

Otázky:

1. Čo znamená slovo “Advent”?

2. Čo znamenajú slová Rorate caeli desuper?

3. Akými znameniami sa dával spoznať Duch Svätý?

 

Úlohy:

1. Nájdi a priprav si doma najlepšie miesto na rorátny plagát.

2. Pripomeň si sedem darov Ducha Svätého.

3. Na našej internetovej stránke www.rudinska.fara.sk si vypočuj rorátnu pieseň a nauč sa ju.

 

Obrázok:

Rorátny plagát