Otvorenie olympiády 2024

Prečo Francúzsko uráža kresťanstvo, prečo Francúzsko uráža Pána Ježiša, prečo sa vysmieva z kresťanstva? Veď to bola kedysi „Prvá dcéra Cirkvi“. Diabol pracuje, satanská rúhavá symbolika bola čitateľná.  Smutné je, že ani biskupi Francúzska nevyjadrili jednoznačný odmietavý postoj k tomuto programu ako celku. Americký biskup Robert Barron hovorí otvorene o „veľkom výsmechu“ Poslednej večeri.

Biskup Robert Barron je jednou z hlavných postáv národného eucharistického kongresu, ktorý sa minulý týždeň konal v Indianapolise. Práve v kontexte tejto udalosti opisuje svoju bolesť z toho, čo videl počas oficiálneho otváracieho ceremoniálu olympiády. Francúzsko, ktoré sa snaží prezentovať svoju kultúru čo najlepšie, malo pocit, že sa musí vysmievať ústrednému momentu kresťanstva, keď Pán Ježiš dáva svoje Telo a Krv počas Poslednej večere, povedal biskup Barron.

Kritika prišla aj zo židovských kruhov. Eli David, slávny židovský influencer, pre X uviedol: „Aj ja ako Žid som pobúrený touto nehoráznou urážkou Ježiša a kresťanstva.“

Francúzska europoslankyňa cítila povinnosť osloviť veriacich ľudí, ktorí boli vysmievaní týmto programom:

„Všetkým kresťanom na celom svete, ktorí sledujú tento program otvorenia olympiády a sú urazení touto paródiou na Poslednú večeru chcem povedať, že to nehovorí Francúzsko, ale ľavicová menšina pripravená na akúkoľvek provokáciu.“

Olympiáda nech slúži športu, nech súťažia športovci čestne a spravodlivo, muži nech súťažia v konfrontácii s mužmi a ženy nech svoje sily konfrontujú v súťažiach so ženami.

Prečo musia francúzski organizátori na úvod olympiády urážať kresťanstvo? Biskup Barron sa pýta, či by si krajina s toľkými svätcami, kedysi nazývaná „Prvou dcérou Cirkvi“, dovolila robiť takýto posmech aj z islamu? „Dovolili by si takto verejne sa vysmievať z Koránu? Odpoveď, myslím, všetci dobre poznáme,“ uvádza katolícky biskup diecézy Winona-Rochester v Minnesote v USA.

Veľmi  trefne píše svätý Pavol v Liste Galaťanom: Nemýľte sa: Boh sa vysmievať nedá. Čo človek zaseje, to bude aj žať. Lebo kto seje pre svoje telo, z tela bude žať porušenie. Ale kto seje pre ducha, z ducha bude žať večný život. Neúnavne konajme dobro, lebo ak neochabneme, budeme v pravom čase žať. Gal 6, 7 – 9

Čo máme robiť?

Táto urážka Poslednej večere – pre nás kresťanov Posledná večera tak drahocenná – nebola prvá, ani posledná. Ako reagovať na všetky rúhania, znesvätenia Najsvätejšej Sviatosti? Padnime na kolená pred Eucharistickým Kristom, modlime sa, postime sa za všetkých, ktorí Pána Boha urážajú. Pozývam Vás k modlitbe a pôstu.

Zajtra popoludní - v nedeľu 28. júla 2024 - o 14,00 hod. vyložím Sviatosť Oltárnu vo Farskom kostole Panny Márie Fatimskej v Rudinskej. Príďte sa modliť, robme zadosťučinenie, budeme sa modliť za všetkých, ktorí sa Bohu rúhajú, nech im Boh osvieti temný rozum, buďme vďační za nesmierny dar Eucharistie...